Sari la conținut

Risk Management


Tim_isoara

Postări Recomandate

 

omul a lucrat la CBOT. a avut salar bun. A demisionat. E full time trader independent de ani de zile. Are ROI lunar decent daca a reusit sa se imbogateasca pe cont propriu si sa traiasca din asta. E activ zilnic ca si speculator independent, sa nu crezi ca a dat lovitura cu ceva actiuni si a iesit la pensie. Tot nu esti multumit?

 

Deci ce rezultate au. Adica profit procentual pe an. Atunci vezi un trader cat e de bun.

Ai dovezi cu rezutate? Performanta lor care este?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

omul a lucrat la CBOT. a avut salar bun. A demisionat. E full time trader independent de ani de zile. Are ROI lunar decent daca a reusit sa se imbogateasca pe cont propriu si sa traiasca din asta. E activ zilnic ca si speculator independent, sa nu crezi ca a dat lovitura cu ceva actiuni si a iesit la pensie. Tot nu esti multumit?

 

Deci ce rezultate au. Adica profit procentual pe an. Atunci vezi un trader cat e de bun.

Ai dovezi cu rezutate? Performanta lor care este?

 

 

Au devenit milionari si unii dintre ei au inceput cu doar 10.000 pe vremea cand inca lucrau. Si-au multiplicat capitalul de la an la an cu profit procentual pe an de 3 cifre (in primii ani) dar imagineaza-ti ca lucreaza cu modele matematice complexe cu baze de date de statistica IMENSE cu suficient de multa activitate zilnica.

 

A cam deviat discutia si vad ca tot nu reusesti sa citesti printre randuri iar acum ai impresia ca daca as avea dovezi cu rezultate, as sari voios sa le impartasesc doar ca sa am satisfactia de a impresiona un anonim pe un forum. Nu am de ce sa iti dau dovezi pt ca nu incerc sa te conving de nimic. Oricum nu ar avea nimeni nimic de castigat daca ti-as demonstra ca intradevar am intrat in contact cu niste speculatori de succes care s-au imbogatit din asta si traiesc din asta. Am fi amandoi mai castigati daca am pune burta sa studiem elementele care le folosesc ei la speculatii.

 

Referitor la "dovezile" lor, eu m-am convins cu ochii mei si a fost suficient. Am avut noroc sa intru in contact cu ei si atat. Nu am furat nici un secret de la ei, doar ca felul lor de gandire mi l-a schimbat total pe al meu si am realizat cat de amatori si naivi suntem majoritatea dintre noi. Oamenii astia nu intra in piata decat cand AU DEJA un sistem care garanteaza roi frumos si profit bun. Rolul lor principal este sa estimeze cat mai corect probabilitatile pentru evenimente cu ajutorul bazelor de date imense de statistica care sunt "analizate" de modele matematice (create de ei) complexe, ce folosesc elemente de statistica foarte avansata.

 

Am intervenit in topic si am considerat sa impartasesc o parte din ce am retinut de la abordarile lor si anume faptul ca MMul nu este prioritatea nr 1 pt ei pt ca nu au ce sa faca cu mm-ul daca nu au un model care are un edge in estimarea probabilitatiilor. De aceea am tinut sa mentionez ca intradevar sunt speculatori profesionisti. Mai mult de atat nu mai am de adaugat. E o lume complicata si e nevoie de ani de studiu ca sa intelegi ce fac ei.

 

Daca nu ati inteles ce am incercat sa exprim in acest topic si aveti impresia ca am scris doar baliverne care nu valoreaza nimic, probabil este mai bine sa considerati asta si va garantez ca astfel de pareri nu ma vor deranja si le primesc cu drag.

 

Cu asta inchei interventia si va doresc un an nou fericit cu sanatate, bucurii si liniste sufleteasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal am descoperit acest forum acum 2-3 ani. Nu am scris prea mult ca nu aveam ce. Am ajuns sa apreciez forumul.

Am doar o rugaminte: nu lasati sa se transforme in JeanClaude vs VanDamme :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Au devenit milionari si unii dintre ei au inceput cu doar 10.000 pe vremea cand inca lucrau. Si-au multiplicat capitalul de la an la an cu profit procentual pe an de 3 cifre (in primii ani) dar imagineaza-ti ca lucreaza cu modele matematice complexe cu baze de date de statistica IMENSE cu suficient de multa activitate zilnica.

 

Am inteles sunt milionari, fac lucruri complicate greu de inteles, povestesc frumos, dar nu exista dovezi deocamdata ca ar tranzactiona macar profitabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal am descoperit acest forum acum 2-3 ani. Nu am scris prea mult ca nu aveam ce. Am ajuns sa apreciez forumul.

Am doar o rugaminte: nu lasati sa se transforme in JeanClaude vs VanDamme :P

Bravo Baiazid. Eu sper sa nu se transforme intr-un forum de barfe, povesti si susanele.

Sper sa ramana /devina un forum cu informatii utile si reale despre piata de capital.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.