Sari la conținut
  • 1

Vamist 2.0 (2021 reloaded) - A făcut cineva bani din forex? Trăiește cineva din forex?


adraz

Întrebare

Am primit azi un email care mi-a permis întradevar o călătorie cu mașina timpului în trecutul personal.

Dincolo  de toate senzațiile trăite rămâne întrebarea:

 

A făcut cineva bani din forex? (Trăiește cineva din forex?)

 

Eu personal, nu am reușit deși am încercat de multe ori.

Oricum nu sistematic.

 Ups and downs

Mai mult downs decât ups.

Am pierdut ceva bani, din fericire nu atât de mulți încât să-mi deraieze total trenul vieții dar destul încât să-l oprească în stații neprevăzute

:)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 răspunsuri la această întrebare

Postări Recomandate

  • 0
  • Management

Salut si bine ai revenit, @adraz! Ma bucur ca mailul acela ti-a provocat senzatii tari :) Salut si tie @iordaki! Intr-adevar, au fost vremuri frumoase si sper sa vina altele si mai frumoase.

@adraz, sa incerc sa scriu aici experienta mea, sperand ca o sa-ti raspund macar partial la intrebare. In urma cu cativa ani, cand am tras linie pe day trading-ul pe forex, am observat ca sunt pe break even... si m-am bucurat. Asta pentru ca am cunoscut multe persoane care au iesit pe minus. Mult pe minus. Am avut castiguri mari si pierderi la fel de mari. Apoi am luat o pauza in care nu am mai tranzactionat nimic, dar ma minunam de faptul ca in jurul meu erau oameni care faceau greseli elementare: "tranzactionau" cu bani imprumutati, aveau conturi la brokeri dubiosi si se luau dupa "sfaturile" primite de la ei, mai bagau si bani in tot felul de "cursuri" la fel de dubioase, etc. Totusi nu-mi permiteau sa dau prea multe sfaturi. 

In tot acest timp eu nu traiam din trading, ci din programare. Si avand din ce in ce mai multi clienti in afara tarii si tot mai putini in Ro, am inceput sa ma gandesc cum sa fac sa protejez banii pe care ii incasam in diferite monede (EUR, USD, GBP). Asa ca am inceput din nou sa ma uit pe grafice, sa citesc analize si in general sa incerc sa-mi dau seama de trendurile pe timeframe-uri mai mari. Vreo 6 ani mai tarziu, in zilele noastre, pot spune ca da, reusesc sa eficientizez fluxurile de capital pe firma prin urmarirea pietei forex. Mai mult decat atat, am inceput sa investesc si in alte instrumente financiare si momentan sunt pe plus.

Ce s-a schimbat fata de cand am inceput:

- nu mai tranzactionez in marja. Practic doar schimb diferitele sume disponibile dintr-o valuta in alta si cumpar actiuni atunci cand am capital disponibil;

- m-am limitat la perechiile valutare in care incasez;

- nu mai fac day trading si de obicei imi planific investiile pe temen mediu si lung;

- nu-mi mai bat atat de mult capul cu analiza tehnica si incerc sa urmaresc sentimentul si trendul unui anumit instrument (merge mult mai bine pe actiuni decat pe forex).

Deci da, cred ca se pot face bani din trading, dar cred ca piata valutara/valutele trebuie sa reprezinte doar o parte dintr-un portofoliu diversificat. 

[later edit] si inca o chestie pe care o fac este sa trag cu ochiul la ce fac cei mai mari. In special imi place sa urmaresc ce face Cathie Wood cu fondurile ARK

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Da, interesanta miscare Stefan, emotii cat cuprinde, dupa atatia ani de emoții reale in fata pc ului. 

Eu nu am trăit și nici nu o sa traiesc vreodată din trade, in schimb, am capatat o gramada de experienta. Per total pierdere,  o mie de parai, in rest, bucurie distracție și beri cat cuprinde, toata perioada petrecuta aici a fost cu adevărat o bucata buna din viata mea reala. Ani de zile în fata pc-ului asteptand trenul către rai.
N-a fost sa fie.
Raiul este în continuare acolo, in fata, tangibil, la prima statie, dar trenul...  .

In schimb, tot pe atunci am aflat de Elon Musk si am devenit fun. Am și făcut o pagina FB dedicata, atunci cand mai nimeni nu auzise de Tesla. Azi, probabil, faceam ceva cascaval cu ea. Am inchis-o cateva luni, acum in pare rau. 

Am strans inca o mie de parai si i-am dat avans prin 2016 pentru un model 3. Dacă ii puneam in acțiuni, acum eram bastan. N-a fost sa fie. 

Acum o sa fiu sofer de Tesla smecher, alții au ajuns milionari cu aceeasi bani, asteptand cu investiția din 2012 sa faca pui.

Si a facut. 

Asta înseamnă trade adevărat. Sa gandesti, calculezi, sa iei bunul simt in seama și .... sa risti! 
Fara risc... viata e pustiu!

Barbones

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Apropo de Tesla, actiunea Tesla, (TSLA) in prezent dupa ultima raportare PER -ul e in jur de 1300.

Mai simplu spus, cine cumpara o actiune azi isi va recupera banii din dividende (potentiale), teoretic in 1300 de ani.

yahoo TSLA

Asta inseamna ca daca scade pretul de 10 ori sau dimpotriva creste profitul de 10 ori PER-ul va deveni 130.

Ceea ce tot inseamna ca e supraevaluata comparativ cu industria.

Plus ca am citit undeva ca profitul nu a venit propriu-zis din vanzarea de masini tesla ci datorita vanzarii certificatelor "verzi" catre ceilalti producatori auto mult mai poluanti. Deci practic au fost favorizati de reglementarile legale, nu putem vorbi de eficienta unei companii pe o piata libera.

 

Editat de adraz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

In consecinta in prezent sunt moderat bearish TSLA (am shortat f putin comparativ cu banii mei)

Stiu ca s-au fript altii mult mai mari ca mine.

 

Dar sunt destul de bullish pe Platina. O parte semnificativa a banilor sunt echivalati in Platina.

(NU AM TRANZACTII IN MARJA si nici nu recomand altora)

SI chiar nu inteleg de ce inca n-a explodat in sus pretul la platina in ultimul an.

 

Si un pic de BTC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la întrebare...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.