Sari la conținut

Actiuni space exploration


Stefan

Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Management

In asteptarea ETFului axat pe space de la ARK, am inceput sa studiez putin ce exista deja pe piata si am mai gasit doua fonduri. 

Procure Space ETF ( UFO ) spun despre ei ca "the Fund has adopted an 80% policy to invest in companies that receive at least 50% of their revenue or profits from one or more segments of the space industry"

Screenshot 2021-03-12 at 17.30.21.png

 

Screenshot 2021-03-12 at 17.31.59.png

 

SPDR S&P Kensho Final Frontiers ETF (ROKT) cu peste 66% din portofoliu alocat pentru aerospace & defence. 

Screenshot 2021-03-12 at 17.37.48.png

image.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, UFO a avut o evolutie buna in ultimele 365 de zile. Ma gandeam, totusi, ca am indeajuns de mult timp incat sa fac research-ul meu si sa cumpar ceea ce mi se pare mai promitator din portofoliul lor.

Am atasat o lista cu companii/fonduri pe care le urmaresc.

 

Majoritatea banilor pe care ii am acum in investitii s-au dus catre Rocket Lab (VACQ).

IMG-8967.PNG

IMG-8968.PNG

 

Editat de Starship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Management
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...
La 15.02.2021 la 22:54, Starship a spus:

Bine v-am gasit! E o industrie care ar putea avea parte de o explozie si gasesc destul de rar persoane cu care sa discut despre asta, asa ca ma bucur ca am descoperit forumul si topic-ul asta.

Urmaream IRDM & MAXR de acum 8,9 luni, pe cand erau ~ 20 $, dar nu am avut intelepciunea si hotararea sa si investesc in ei. Sunt destul de multe companii pe care le-ai pus mai sus de care nu stiam, asa ca am primit si eu o tema de cateva ore bune sau chiar zile de sapat pe internet.

Din punctul meu de vedere, un portofoliu alcatuit exclusiv din companii cu business majoritar legat de spatiu si diversificat are sanse mici sa nu aiba succes in urmatorii 10 ani. Daca le ies planurile, SpaceX o sa traga dupa ei toata industria prin prisma reducerii costurilor/kg in orbita, luna sau chiar asteroizi pe termen lung, de ce nu?

Din pacate, ei nu sunt si nici nu vor fi listati in viitorul apropiat, dar caut activ companii listate care ar avea parteneriate cu ei si ar putea beneficia de pe urma reducerii costurilor de transport(cu cel putin o magnitutine fara de ce a fost pana acum 5 ani). Cred ca asta ar fi o nisa buna de exploatat in viitor.

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.