Sari la conținut

Este piata de actiuni (din US) supraevaluata?


Stefan

Postări Recomandate

  • Management

Conform indicatorului "Buffett", este :) Si ce aud din spate? Ma intrebati ce e indicatorul asta? A, pai sa va explic, ca nici eu nu stiam: este valoarea pietei de actiuni dintr-o tara, raportata la valoarea PIB-ului din tara respectiva, x100 ca sa fie exprimata in procente. Si ca sa se vada mai bine despre ce e vorba, unii au facut si un grafic.

2021-03-04-BI-5-Mkt-to-GDP-Detrended-Recent.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Eu unul sunt destul de speriat de evaluarile pe care le vad in piata. Sunt mai ales speriat de tot ce inseamna tech stocks. Ar fii sectorul unde inteleg cel mai bine business-ul si sectorul in care m-as simtii cel mai comfortabil sa investesc. Nu cred ca mai gasesti insa tech stock sa nu se fii triplat in ultimul an. Oricat de mare ar fii optimismul adus de corona/stay-at-home/digitalizare/etc cresterile astea verticale nu au cum sa fie sustenabile la infinit. La ce cresteri ma pot astepta pe banii investiti acum? Chiar si cu un orizont lung de investitie, nu sunt incantat.

Un stock care mi-a sarit in ochi zilele astea e U - Unity. L-am vazut mentionat de cateva ori si in lista de tranzactii ARK.

image.thumb.png.64591bc9c50f7f3469e4bb779e297b1c.png

Compania s-a listat in septembrie, pretul aproape ca sa triplat in cateva luni, iar acum e down 50%? Nimic nu sa schimbat semnificativ in oportunitatile/viziunea/finantele companiei in acest timp. Totul e mega speculativ pe tot ce inseamna tech (unity btw e un exemplu modest).

Situatia e similara pe clean energy, electric vehicles si alte companii tranzactionate intens mai ales de retail (weed stocks anyone?).

O lectie veche e ca retail ("dumb") money intra in piata intodeauna ultimii, cand preturile sunt deja umflate (hence, "dumb" money). Brokerii nu au mai facut fata in ultima perioada la numarul urias de investitori noi. Am un grup de cativa prieteni pe whatsapp care habar nu aveau despre investitii, instrumente financiare, etc, dar o parte dintre ei sunt acum "investitori" activi pe actiuni SUA. Vazusem recent un graf al volumului tranzactionat de Trading212 si au undeva la 100x increase in ultimul an. Zero commision trading + gamified apps + oameni plictisti acasa cu mai multe economii decat au avut vreodata a rezultat intr-un comportament ultra speculativ in ultimul an (tesla sa dublat de cate ori intr-un an?).

Citat

When shoeshine boys start giving stock advice it is time to head for the exits.

Pentru moment tot ce inseamna tech stocks/hyper evaluated stocks/etfs etc au inceput sa mai dea inapoi. Faimosul ARK e down 30%. Multe actiuni incep sa se dezumfle - antementionatele tesla, unity, si multe altele. S&P pe de alta parte pare se se mentina. Avem o rotatie din actiuni umflate in actiuni mai putin umflate. Tesla trage index-ul in jos, dar alte sectoare, gen energy, banks, il trag in sus. Asta ar putea fii un semn bun.

Eu unul sunt totusi bearish.

Pe parte monetara, FED-ul a printat in ultimul an undeva la un sfert din toti banii printati vreodata in SUA (23.6% of All US Dollars Were Created in the Last Year (thestreet.com).

https%3A%2F%2Fimages.saymedia-content.com%2F.image%2FMTc2MDc5OTM5NjY4Mjg5NDE1%2F236-of-all-us-dollars-were-created-in-the-last-year-2020-09-28.png

Pe parte fiscala interventiile au fost uriase. In weekend a trecut ultimul plan fiscal de ajutor: 1.9 trilioane de dolari: Covid stimulus update: Senate passes $1.9 trillion relief bill (cnbc.com). Marea criza financiara din perioada 2008 a fost o mica gluma pe langa ce vedem acum in materie de printat/injectat bani in economie.

Economia pe de alta parte nu pare sa duduie pe nicaieri pe planeta. Isi va reveni totul la normal imediat ce ne vaccinam toti? In plus, ce ne facem daca in toamna sau cand vom avea in sfarsit o deschidere mai ampla a economiilor toti banii o sa inceapa sa circule cu viteza mult mai mare. Mai putini bani aruncati direct in piata + inflatie. Daca in sfarsit avem inflatie, am putea avea nevoie de o crestere prematura a dobandzii fed de referinta si o reducere a suportului financiar - asta ar distruge evaluarile a tot ce inseamna equities. Vedem deja aceasta asteptare de high inflation: dobanzile la US treasuries au crescut in ultimele saptamani - si de aici si rotatia antementionata out of speculative tech stocks.

Un interviu foarte bun cu Jeremy Grantham - Wikipedia, un investitor celebru pentru profiturile facute in ultimele bubbles, in care discuta cum vede el piata in momentul de fata (we are in a bubble):

 

De mentionat desigur ca bubble predictions atat Jeremy cat si altii au facut aproape in fiecare an. Vorba ceea, bears have predicted 124 of the last 3 crashes.

Piata ar putea foarte bine sa creasca in continuare. Sau sa stea intr-un range in urmatorul an doi si apoi sa continue un trend bullish obisnuit.

Sunt insa o droaie de metrici care indica lower expected returns in urmatorul deceniu, mai ales fata de ce am avut pana acum. De mentionat si ca desi stocks (stonks mai nou) always go up, daca ai fii investit toti banii in 2000 la varf de bula, ai fii asteptat in jur de 13 ani pana sa revii pe zero - in SUA. In alte tari unii inca mai asteapta. In Japonia asteapta de ~30 de ani. Am niste timp sa astept (sper), dar as prefera totusi sa nu.

Vanguard au scos in decembrie outlook-ul lor pentru economia us/globala, dar si expected equities returns. Astea sunt asteptarile lor:

image.png.ec17a936644a938b6d02bd465ed9eb79.png

Tot raportul lor aici: vanguard-economic-and-market-outlook-for-2021.pdf

Desigur, predictiile stock market pe zece ani nu difera cu mult de predictiile vremii pe zece ani sau de cititul in cartile de tarot, dar raportul este unul bogat cu multe informatii utile. Ei nu sunt singurii care au asteptari modeste. Predictiile tuturor sunt puternic influentate de valorile actuale. Valori actuale mai mari = cresteri viitoare mai mici. Nu trebuie sa fii rocket surgeon ca sa deduci asta. O corectie bogata a valorilor actuale ar fii deci bine venita.

Eu continui sa aloc in continuare lunar o parte din bani catre equities - nu am pretentia de a anticipa exact spargeri de bule sau trenduri de zeci de ani - prefer dollar cost averaging si cred in continuare ca stocks eventually go up. Ma limitez insa in general la indecsi all world si o fac cu un procent mai mic din bani decat as fii capabil. E si tinutul de bani pe bara o strategie de active investing pana la urma - cam singura cu care sunt comfortabil momentan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Sunt o multime de modele care dau semnale de supraevaaluare, dar exista si modele care spun ca piata ar fi evaluata corect. Din cauza asta tot la diversificare si money managementul se ajunge. Mai jos sunt alte exemple de modele.

Piata este corect evaluata conform S&P500 raportat la rata dobanzilor 

2021-03-05-IN-4-10Y-SP500-Interest-Composite.png

 

Piata este supraevaluata conform diferentei dintre valorile trendului S&P500 (detrend)

2021-03-05-SP-2-SP500-Detrended.png

 

Conform raportului dintre pretul actiunilor si castigurile anuale per actiune (price earnings ratio), piata este supraevaluata

2021-03-05-PE-4-HistoricPEAverageWithBands.png

 

Conform spreadului/diferentei dintre datoria publica US pe 10 ani si cea pe 3 luni, piata este corect evaluata. 

2021-02-28-YC-7-SpreadVsAverageInverted.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ray Dalio of Bridgewater Associates incearca si el sa raspunda aceeasi intrebari. Atasez aici un short research pdf scris de el (sau echipa lui) in care agrega mai multe metrici pe care le vede ca fiind relevante in a determina daca suntem sau nu intr-un stock market bubble.

stock-market-bubble.pdf (Feb 2, 2021)

Overall, vede piata (total market) ca fiind expensive, dar nu neaparat in bubble territory. Emerging tech pare a fii mult mai "bubbly".

image.png.6129555c670cffece2b8e6353b8a96c3.png

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Inca un articol mai nou din partea lui Ray Dalio: why-in-the-world-would-you-own-bonds-when (1).pdf

Nu e neaparat un stock market bubble call ci o analiza mai ampla macro a ceea ce inseamna credit cycle. Conform analizei am fii in late stage credit market. Negative yields fac bonds super neatractive pt investitori altii decat FED ceea ce ar putea duce la dificultati in a mentine yields negative long term. Daca dobanzile cresc atunci finantarea datoriilor va deveni mai greoaie fapt ce ar putea duce la mariri de taxe si alte instrumente de control ce ar putea avea un impact negativ asupra capital markets.

Concluzia lui:

image.png.4342ebb941c3c4acc7d40e26c133d266.png

Some bubble talk

image.png.57cc27a51ea76efeb2b91f4cf95bccc1.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • Moderators

Un articol din Martie 2021 de John Hussman, mai lung, dar formulat destul de clar si usor de urmarit.

How to Spot a Bubble - Hussman Funds

Concluziile modelelor lui sunt ca da, piata este supra evaluata in momentul de fata (fara a face vreo predictie glorioasa de vreun market crash iminent). Expected returns pe urmatorii 12 ani sunt negative.

image.thumb.png.19ffe3fe685073daec7175a4961db537.png

Expected returns in caz ca piata ramane pentru totdeauna la un "permanently higher plateau" sunt pozitive, dar tot sub media istorica (undeva la 5%).

Considera ca un crash de 70% ar duce S&P la fair value. In caz ca o corectie majora nu se intampla se asteapta la o perioada lunga de volatilitate ridicata, i.e. scaderi mai dese de ordinul a 20-30%.

image.thumb.png.56844d2af792eb32d8640219066b470e.png

 

image.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.