Sari la conținut

Broker FOREX


Stefan

Postări Recomandate

  • Management

Exista meseria de Broker pe FOREX? Ma gandesc ca un trader priceput ar putea sa ofere contra unei sume, ponturi despre perechiile despre care crede el ca merita sa fie tranzactionate. Eventual, sa si tranzactioneze cu banii altuia si sa primeasca un comision... Credeti ca un trader priceput ar face asa ceva sau credeti ca prefera sa se "joace" doar cu banii lui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

cam greu sa te ocupi de mai multe conturi in acelasi timp. si sa prinzi valul cand e cazul.

 

de ex. azi ma uitam la USD/CAD..in 20 sec a sarit 30 pips (aveam grafic la 10 sec. cu un cont poti sa-l prinzi macar la jumate. cu 3 ...nu prea.

 

managementul riscului => ai grija de fondurile TALE ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Ar mai exista totusi si alta varianta... Nu este neaparat sa-i specifici traderului si ce are de facut... te poti duce cu o suma de bani in baza careia el iti va estima un anumit profit pe durata unui interval de timp prestabilit.

Sa spunem ca 3 persoane vor sa investeasca 600, 800, respectiv 1000 euro. Ele se vor duce la un broker care in baza acestor bani, intr-o perioada de 30 de zile le va garanta un profit de 25%. Brokerul respectiv va dispune practic de 2400 euro de pe urma carora va trebui ca in termen de 30 de zile sa obtina un profit de 25% (600 euro). El isi poate alege o singura pereche pe care sa o tranzactioneze fiind nevoie practic de un singur lot astfel incat ar putea sa prinda acea fluctuatie de 30 pips in 20 de secunde de la jumatate pentru 3 persoane simultan !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista meseria de Broker pe FOREX? Ma gandesc ca un trader priceput ar putea sa ofere contra unei sume, ponturi despre perechiile despre care crede el ca merita sa fie tranzactionate. Eventual, sa si tranzactioneze cu banii altuia si sa primeasca un comision... Credeti ca un trader priceput ar face asa ceva sau credeti ca prefera sa se "joace" doar cu banii lui?

si pe mine ma intereseaza...

dak poate cinev as ama ajute cu ceva informatii sa o faca aici sau prin pm...vom avea aman2 de castigat...dak treaba o sa fie ok o sa ofer o parte din suma castigata timp de 3 luni celui car eimi da o informatie ... ceva ..care sa ma duca catre un broker ceva de genu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

eu ma gandesc, ca ar fi mai simplu sa facem o conferinta pe yahoo skype etc. pentru a ne consulta intre noi ... parerea mea ca la forex concurenta este nula si nimeni nu isi fura painea de la gura daca cineva stie bine cu ce sa mananca forex sa ne zica si noua si eventual oferim o "recompensa" pentru treburile care ne invata sau pentru detaliile care se vor da . ar fi interesant pentru ca in cazul asta toti ar avea de castigat ! (parerea mea) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • Moderators

omiteti un singur lucru: un broker adevarat NU ar juca acel salt brusc, cu nici o suma de bani, nici macar de la jumate. Cine a auzit de bear trap sau bull trap stie exact ce spun. Brokerii adevarati nu promit profituri mai mari de 6% pe luna, si acelea doar in cazuri exceptionale, ei nu tranzactioneaza news si se feresc de salturi rapide ca dracu de tamaie. Ei isi planuiesc din timp intrarile si iesirile, cu limit ordere si stop ordere, si folosesc intotdeauna stop loss si money management. Doar traderi de astia ca noi se arunca ca ... era sa zic o prostie, in mijlocul tranzactiei.

 

Exista brokeri adevarati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Salutare tuturor

 

stiu ca exista brokeri care ofera ceea ce se numeste 'managed account', tu le dai o imputernicire sa tranzactioneze pe contul tau, dar astfel de conturi cer minim deposit destul de mare, nu se complica cu conturi de 400-500$.

 

pentru mine o suma de 2500$ sau mai mult ar fi cam mult sa incep, prefer sa experimentez cu 200-300$, pentru ca, dupa cum stie toata lumea, riscurile sunt mari. Momentam am cont la iforex.com, cu filiala in romania, deschis cu 300$ si e in regula pt ca am broker-ul meu personal, care ma anunta cand sunt oportunitati pe piata si ma indruma. Pana acum a mers bine, in sensul ca tranzactiile care le-am facut cu el(nu face el pt mine, eu decid) au fost reusite. sa vedem ce va mai urma.

 

E un inceput insa si sunt incantat.

 

Bafta si succes in trading

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Exista traderi care ofera managed account. Gasiti detalii despre un mod de lucru de genul acesta la

http://mar3rom.spaces.live.com

In situatia prezentata acolo deciziile de investire le ia exclusiv traderul, investitorii nefiind implicati in acest proces, iar administrarea investitiilor se face dupa principii clare de management al riscului pe care le urmeaza un fond de investitii cu profil de risc mediu spre redus.

Binenteles ca nu garanteaza nimeni profituri si rezultate. Ar fi lipsit de etica, doar e cea mai speculativa investitie posibila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.