Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Broker FOREX

• Please log in to reply
31 replies to this topic

#11 tavi_star

tavi_star

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Posted 01 June 2007 - 11:08 AM

La www.marketocracy.com puteti administra propriul fond demo.
Daca timp de 3 ani obtineti rezultate foarte bune, fondatorul site-ului va ofera un post de fund manager.
  • 0

Trading is hard and will only work after years and years of blood, sweat and tears!

#12 forexman

forexman

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 01 June 2007 - 11:48 AM

Fond de investitii demo pe actiuni,valute,metale,poti pune orice in el?
  • 0

#13 kerosen

kerosen

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 631 posts

Posted 09 May 2008 - 02:09 PM

http://www.whselfinv...om/en/index.php stie careva ceva de astia? thx a lot =))
  • 0
odata ce faci compromisuri in gandire, esti candidat pentru mediocritate :)

#14 kerosen

kerosen

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 631 posts

Posted 12 May 2008 - 08:33 AM

inca astept o parere.... :-" =)) =))

http://www.whselfinv...om/en/index.php
  • 0

#15 kerosen

kerosen

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 631 posts

Posted 12 May 2008 - 05:38 PM

ce au interesant pe platforma, TF-uri foarte diverse de la tick 1 min, 2,3,4,5 min 10,15,20,25, ...8 ore =)) tipuri diferite de charturi heikn ashi three line break, lagi PF =)) cam atat deocamdata, mai spuneau ceva de API pe site-ul lor
  • 0

#16 gubyiq

gubyiq

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 199 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent fxcm
  • Strategie/tehnica folosita PA/swing trading/trend following

Posted 12 May 2008 - 06:43 PM

Exista meseria de Broker pe FOREX? Ma gandesc ca un trader priceput ar putea sa ofere contra unei sume, ponturi despre perechiile despre care crede el ca merita sa fie tranzactionate. Eventual, sa si tranzactioneze cu banii altuia si sa primeasca un comision... Credeti ca un trader priceput ar face asa ceva sau credeti ca prefera sa se "joace" doar cu banii lui?

cred ca un trader priceput si-ar putea face propriul lui hedgefund, asta numai dupa ce are un track-record bun pe propriul lui cont. Nu sunt de acord cu experimentarea pe banii altora.
In legatura cu semnale/ponturi n-am auzit/citit de nici un trader serios care sa faca asa ceva.
  • 0
The worst thing I can be is the same as everybody else. I hate that.

#17 Arbit_rage

Arbit_rage

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 11 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 20 May 2008 - 10:19 PM

A rula banii altora si a scoate profit, urmand ca ulterior sa ii returnezi investitorului principalul, profitul si ati opri un comision decent, cu alte cuvinte a fi broker este o practica foarte des intalnita =)) . Nu este vorba de experimentare pentru ca cel care experimenteaza este inca in faza de scoala, este inca nesigur daca poate aduce vreun dolar profit la suma investita sau mai rau ii este frica sa nu piarda toti banii.
Nesiguranta nu prea are ce cauta in meseria asta. Este un target pe care fiecare trebuie sa si-l stabileasca. Am avut o discutie in urma cu ceva vreme cu un broker de la un hedgefund din State care nu intelegea ce vroiam eu sa-i spun prin ""esti sigur ca o sa-i aduci profit clientului asta?"" . Imi explica faptul ca nu exista ""oare"", ""poate"" sau ""daca se intampla cumva cine stie ce pe piata"", exista doar ""trebuie sa ii aduc profit pentru ca el sa investeasca in continuare la mine, sa imi mareasca profiturile, sa aduca alti clienti si sa nu se decida sa plece la Goldman pentru ca nu am fost in stare sa respect ceea ce promiteam"".
Atunci cand esti sigur pe ceea ce poti sa faci pentru tine, adica atunci cand poti sa iti urmezi planul (azi fac 300 usd pe strategia x, hedge cu strategia y,de exemplu) si esti in stare sa iti aduci tie profituri multumitoare gasind mereu oportunitati pe piata poti sa ii lasi si pe altii sa isi plaseze banii in mainile tale. Aici incepe trading-ul profesionist sau mai bine zis trading-ul adevarat.
M-am ofticat acum un an de zile cand un dealer mi-a spus ca eu fac ""trading de duminica"". Am lasat capul in pamant pentru ca stiam ca are dreptate. Trading-ul din dpt. trezorerie este de fapt trading doar pe jumatate, iar ce faceam eu pe contul meu live era EOD trading.Aveam profit insa nu foarte consistent si evitam in virtutea unui risk management inflexibil sa intru in tranzactii pe asset-uri despre care nu stiam prea multe lucruri, pe care nu le urmarisem live prea mult timp. Experienta este valoroasa oricum. Concluzia a fost ca despre profitul din speculatiile pe pietele de capital, fie forex, optiuni, actiuni, futures se poate vorbi doar in momentul cand incepi sa calci pe calea profesionistilor.
De ceva vreme insa ma gandesc sa imi fac bagajele si sa o iau si eu pe calea asta =)) .

Edited by Arbit_rage, 20 May 2008 - 10:20 PM.

• 0

#18 Luca

Luca

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 97 posts
  • Interests:personal finance, real estate, trading

• Tranzactionez din 2003
  • Broker curent Alpari UK, Tadawul FX, Interactive Brokers
  • Strategie/tehnica folosita trading automat (roboti comerciali si free), si trading discretionar (swing trading)

Posted 21 May 2008 - 09:01 AM

poti s-o faci la negru (sa fii "broker" cu fondurile altora) dar e riscant, din multe puncte de vedere (nu sint relatii contractuale in primul rind, apoi e riscant legal)
nu merita s-o faci la negru pentru ca e delict penal.

pe mine nu ma tenteaza sa fiu "broker". am destula adrenalina cind lucrez cu banii mei =)) iar daca esti trader bun, faci o gramada de bani. la ce-ti mai trebuie bani dintr-un "day job" de broker ?
  • 0

#19 ener

ener

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 234 posts

Posted 21 May 2008 - 12:21 PM

pai ar trebui sa te tenteze, daca stam sa ne uitam in stanga si in dreapta lumea a facut bani multi atragand langa ei si banii altora. ia orice mare trader din lumea asta si o sa vezi ca cei mai multi bani ii vin din administrarea altor portofolii.
e doar o simpla economie de scara.

mie mi se pare ultima remarca un pic puerila poate Luca o sa ne detalieze putin.
  • 0
putting on a winning trade requires absolutely no skill

Stage Two Trader - Conscious Incompetence

#20 gubyiq

gubyiq

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 199 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent fxcm
  • Strategie/tehnica folosita PA/swing trading/trend following

Posted 21 May 2008 - 01:17 PM

e chestiune de randament...daca mergi cu 30% pe an, normal ca ai nevoie de milioane ca sa simti ceva din ei. dar daca faci 300%, atunci merg si sume mai mici.
eu cred ca una din principalele motivatii ale managerilor de hedgefund seriosi este faima si popularitatea pe care nu o pot obtine daca isi administreaza doar banii proprii.
  • 0
The worst thing I can be is the same as everybody else. I hate that.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.