Sari la conținut

Oanda


radu103

Postări Recomandate

in ultima perioada am observat ca nu e destul sa ai money management si strategie d tranzactionare. trebuie sa ai si vointa necesara sa treci prin toata hartogaraia prin care trimiti bani la broker. rog pe cineva care are cont la oanda prin banca transilvania (din cate am citit pe forum ar trebui sa fie cineva) sa ma ajute putin ca nu pricep ce vor astia :) . multumesc (andrei_lint@yahoo.com, andrei_lint ID de messenger, sau discutam pe forum).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu imi place la Oanda e ca nu are spreaduri fixe...in rest treaba cu banca nu e numai la Transilvania e mai la toate bancile nimeni nu stie de viata lor.Mie o saptamana au tinut banii in cont...au zis ca nu se poate(trafic de valuta - adica scot valuta din tara). Dupa o saptamana de telefoane s-a rezolvat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de oanda si cele mai mici spreaduri asta e o mica teapa...deci nu are spreaduri fixe si sunt cam marisoare...spreadul la oanda din cate am observat se mareste din doua conditii

 

1. cand e lipsa de volatilitate (cazuri in care e numai o bursa deschisa primele 2 ore dupa 12 cand e numai sidney-ul si la sfarsit la new york)

2. la stiri iar isi maresc spreadul...

 

 

pe gbp/jpy am prins si spread 10 pipsi fata de 6.5 normal si pe gbp/chf 8 pipsi fata de 6.5 normal.

 

si apropo nu tranzactionati luni la 12 cand e inceput de saptamana te omoara cu spreadul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo am patit ceva si nu stiu ce sa inteleg am deschis o pozitie pe o pereche la oanda si una pe MT ca pe ala il folosesc pentru analiza. in momentul in care a TP la MT la oanda nu s-a inchis pozitia si daca pe mt4 mergea +3 pips oanda avansa cu 0.3 pips...deci nu stiu daca ma intelege cineva dar sunt curios de faza asta. am inchis manula pt k m-am speriat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am observat la Oanda se merge si cu bucati din pip(adica 0.1x10=1pip)Faza ca Mt-ul avansa mai mult ca Oanda este de la conexiunea lor, sau a ta.(nu prea stiu aici)Pretul nu e chiar in timp real.Are intarzieri de ordinul secundelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo am patit ceva si nu stiu ce sa inteleg am deschis o pozitie pe o pereche la oanda si una pe MT ca pe ala il folosesc pentru analiza. in momentul in care a TP la MT la oanda nu s-a inchis pozitia si daca pe mt4 mergea +3 pips oanda avansa cu 0.3 pips...deci nu stiu daca ma intelege cineva dar sunt curios de faza asta. am inchis manula pt k m-am speriat...

vei gasi foarte greu doi brokeri la care cotatiile sa fie simultane, intotdeauna exista diferente de cativa pips, mai ales cand piata devine mai agitata, unii bat 2-3 tic-uri pe secunda altii deabia bat un tic, dar in final se ajunge la acelasi rezultat, o periada de timp va avea un pret de deschidere, unul de inchidere, un maxim si un minim

 

vezi ce faci cu emotiile, daca esti slab de inger intri in buzunarele altora :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

situatia e ceva mai complicata

 

exista brokeri si exista market makeri

 

brokerul iti da acces la ecn (electronic communication network) si, in functie de citi parteneri are (cite banci, market makeri, etc.), cotatiile sint mai bune sau mai putin bune.

BROKERUL ITI IA TAXA PE TRANZACTIE NU PE SPREAD, in functie de suma schimbata.

 

market markerul (oanda, alpari si toti astia..) nu-ti iau taxe pe tranzactie ci iti iau spread-ul

EI AU DEALING DESK adica match-uie ordinele in the house intre clienti, avind ca orientare cursul forex de la acel moment

de aici diferentele de cotatii intre market makeri si variatiile de volatilitate

 

adevaratul forex este prin broker. restul e... nu vreau sa categorisesc.

pentru mai multe detalii articolul:

 

Have You Been Trading the Real Forex Market?

Copyright by Grace Cheng

Published by Smart Investor, November 2006

 

...il gasiti voi pe net

 

textele cu spreaduri mici si alte baliverne sint marketing, nimic mai mult, ca sa va deschideti cont

iar voi credeti ca faceti trading pe forex ...mai cititi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

saxobank ce e? market maker sau broker?

exista un topic pe aici despre saxo bank. Imi pare rau ca am promis ca ii sacai, dar nu am mai auzit de ei de atunci, si nici ei de mine... N-am avut timp si nici bani de dat pe telefoane. Dar daca ma duc in S'pore sigur le fac o vizita. Nu stiu cand.

 

@ady:

 

Ceea ce spui in postul #10 legat de marirea spreadurilor la oanada este valabil si la brokerii la care ma joc eu. Nu stiu cum e la oanda, dar fxcm si ibfx fac exact la fel. La fxcm nu se vede asa de tare, de cand au bagat tentativa aia de ecn, cu cotatii de la mai multe banci, spreadurile sunt foarte mici si variaza foarte putin legat de lichiditate, dar la stiri variaza mult. Iar la ibfx.... wooow tataie, maresc spreadurile de innebunesti. In aceleasi doua situatii lichiditate scazuta si stiri. In schimb avantajul e ca ibfx e mt4, fxcm nu e. Si ca tot am vorbit de fxcm, pe pagina lor de web zic ca vor baga mt4 in curand (din martie anul acesta). Asta la categoria bile albe.

 

Ca o bila neagra, mare, tocmai am aflat la sfarsitul anului trecut ca fxcm are o taxa anuala de 50 de parai pentru mentenanta contului. Care taxa nu era pana acum! Cred ca imi lichidez contul la ei. Mai astept pana n martie sa vad daca chiar baga MT4 si daca nu, mut banii. Nu ma deranjeaza aia 50 de parai, dar nu imi place ideea, parca deunazi injuram brokeri ca vanguard (este pe aici un topic) pentru taxa de netranzactionare... Mi se pare o idee cretina, si nu imi inchipuiam ca fxcm sa bage asa ceva... Justificarea lor a fost ca sunt multi traderi care au ramas cu <49 de parai in cont de ani de zile, acei traderi nu mai pot tranzactiona (pentru ca limita minima la loturi e 10k si la astia tre sa pui marja 50 de parai, ca leverageul e 200). De asemenea acei traderi nici nu isi pot scoate banii, deoarece taxa de scos e $40 si banca la care primesti banii iti mai ia 10 sau 15, deci oricum ai da-o nu ai de unde, din 49. Ei spun ca acea taxa nu trebuie sa o platesti daca ai facut o depunere in ultimul an. Dar daca nu ai facut, iti ia 50 de parai, sau cat mai ai in cont, daca e sub 50. Chipurile ca sa scape de conturile "agatate", au facut adica un matrapazlac legal sa isi mai traga niste bani care nu erau ai lor. Bubulani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia nu e interestu pe tranzactiile trecute ca am vazut k a zis cineva...in fiecare zi oanda iti da dobanda nush cat pe zi in functie de marimea contului. iti da si pe real nu numai pe demo

 

Salut

Am un cont demo pe Oanda. Am constatat ca imi acorda Interest pentru USD chiar daca in ziua respectiva nu am facut tranzactii cu USD. Trimit atasat o poza cu tranzactiile din data de 1 august 2007.

Care este treaba cu Interest?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.