Sari la conținut

Tranzactii Forex - CUM?


Anonim

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

salutari sunt nou pe acest forum

Ar putea cineva sa ma ajute shi sa imi raspunda la urmatoarele intrebari...pls

1)Care sunt orele la care se deschid pieztele ( adik la orele romaniei)?

Tranzacţii forex se pot face oricând, la orice oră (mai puţin în weekend). Dacă te referi la principalele pieţe, Londra la 10 AM şi New York la ora 3 PM ora noastră. Cu Tokyo îţi recomand să nu te încurci, oricum e noaptea.

2)este bine sa tranzactzionezi imediat dupa ce s-a deschis o piiatza?

Tranzacţionezi când ai semnal. Din cauza faptului că, spre deosebire de alte instrumente, forexul este practic o piaţă nonstop, nu are aşa mare importanţă momentul exact când deschizi poziţii.

3)Care perioada a zilei este cea mai volatila?( in functzie de raportul pe care il tranzactzionezi)

Perioada în care pieţele europeană şi americană se suprapun, adică de la 3 la 6 PM ora noastră. Pentru valutele asiatice gen yen, dolar australian şi neozeelandez există fluctuaţii mari şi în timpul nopţii (piaţa asiatică).

 

Cel mai simplu este să te uiţi la nişte grafice cu perechea preferată şi vezi exact între ce ore sunt mişcările mari.

 

O pagină care te poate ajuta: http://www.aboutforex.com/timezones.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul lui Allien o fi el putin cam direct, dar e bun, daca reuseste sa te motiveze.

E simplu sa spui din pozitia calaretului "vezi ce bine calaresc eu? ce mai astepti, suie pe cal si da-i drumu!" Nu degeaba am deschis topicul asta, dar se pare ca peste tot sunt doar superdotati care discuta amanunte, restul "sa-nvete!"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E simplu sa spui din pozitia calaretului "vezi ce bine calaresc eu? ce mai astepti, suie pe cal si da-i drumu!" Nu degeaba am deschis topicul asta, dar se pare ca peste tot sunt doar superdotati care discuta amanunte, restul "sa-nvete!"

Sincer nu pricep ce doreşti. Ţi s-au dat răspunsuri la obiect, cu trimiteri clare din partea mai multor useri, mai ales Fata Morgana. Şi eu eram ca tine acum 2 ani. Şi Fata Morgana era ca tine acum 6 luni. Nimeni nu s-a născut "călăreţ". Ca să înveţi trebuie să încerci, să doreşti să înveţi. Suie-te pe cal. Deschide un cont demo, unde nu rişti nimic. Citeşte materialele spre care s-a făcut trimitere şi caută altele.

 

Dacă ai întrebări tehnice concrete ţi se va răspunde. Dacă vrei ca cineva să se-apuce să scrie un manual de forex în limba română special pentru tine, nu cred că vei avea succes. Dacă nu eşti dispus să depui nici cel mai mic efort pentru a învăţa ceva, nu are rost să te apuci. Toată lumea a fost şi este amabilă cu tine, iar tu dai răspunsuri demne de domnul Goe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E simplu sa spui din pozitia calaretului "vezi ce bine calaresc eu? ce mai astepti, suie pe cal si da-i drumu!"

"Calul"  e demo si caderile tot asa! Nu degeaba exista conturi demo, poti sa inveti fara sa risti nimic.  

 

Cred ca lista intrebarilor ar fi mult mai mare decat toate topicurile din acest forum si nu cred ca ar iesi ceva chiar daca cineva ar raspunde la toate...

Crezi, sau  stii? Stii macar ce intrebari sa pui? Pentru ca eu am petrecut destul timp explicand altor incepatori lucruri elementrare si lucrul care m-a enervat cel mai tare e ca nu stiau nici ce intrebari sa puna. Nu stiau nimic, doar ca poti face bani din forex, multi bani si doreau sa le spun eu cum, si daca se poate sa si mearga din prima, iar daca le-am spus ca nu se poate, tot eu am picat de nasol, ca tin forexul doar pentru mine. Rezultatul a fost ca m-am ales cu o multe nume in lista de ignore de la mess, ca nu mai dau ID-ul de mess decat rar si ca nu mai explic nimic inainte de a fi sigur ca merita.

 

Ti-am pus o intrebare aici.

stau si ma-ntreb e chiar asa greu sa faca cineva tutorialul?
Nu neaparat ca e greu: timpul nostru e la fel de pretios ca al tau.

Cate jocuri ai jucat cu instructiunile in romana? Daca dai peste un joc care iti place, te rogi de cineva sa iti faca manualul in romana? Pentru NFS merita sa inveti singur, pentru forex nu?

 

Nu cer neaparat pentru mine manualul, altfel as sta cum a stat Fata morgana cu tine 6 luni si nu as mai pune intrebari...
Nu cred ca o sa stea nimeni cu tine nici 6 luni nici 6 zile, poate cateva minute... daca nu dovedesti ca te straduiesti si tu. Da-mi raspunsul la intrebare si iti dau ID-ul meu de mess si mai departe vedem.

 

Nu degeaba am deschis topicul asta, dar se pare ca peste tot sunt doar superdotati care discuta amanunte, restul "sa-nvete!"

si noi cum crezi ca invatam? tot izbindu-ne de pragul de sus, ca altfel nu se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anonim, iti citesc posturile de ceva vreme si sincer sa fiu atitudinea ta a inceput sa ma calce pe nervi. Atitudinea ta fata de forum, fata de userii lui. Astepti sa-ti pice totul mura in gura, te comporti de parca ai si merita orice informatie, fara sa dai nimic in schimb. Desi ai fost ajutat suficient din toate partile, de catre oameni amabili si binevoitori, nici un raspuns nu este suficient de bun pentru tine. Nimic nu iti prea convine de fapt. Nu vrei sa depui un minim efort de cautare pe google sau pe dc, de intrat pe site-uri specializate, de citit si documentat. As putea sa scriu un post de dimensiunea intregului thread doar povestindu-ti cata munca depun alti traderi pe care ii cunosc, zilnic pentru patrunderea in adancime in lumea forexului. Nimeni nu se oboseste sa faca un tutorial, you say ? De ce nu-l faci tu ma rog ? Daca toata lumea ar gandi ca tine din punctul asta de vedere (stau sa pice para malaiatza...) nu ar mai face nimeni tutoriale. As putea continua mult dar n-are rost. Imi pare doar rau pentru tine si iti spun prieteneste - cu o astfel de atitudine nu vei ajunge prea departe.

 

Stiu ca postul meu e offtopic pe sectiunea de forex si imi cer scuze tuturor anticipat, eu oricum nu postez aici de obicei. Anonim, nu astept nici un raspuns din partea ta, vroiam doar sa-mi exprim public parerea. Sper intr-o schimbare a comportamentului tau, macar, daca nu si intr-o schimbare a firii.

 

Multi pipsi tuturor! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.