Sari la conținut

Candlesticks - lumanarile japoneze


Fata Morgana

Postări Recomandate

  • Moderators

tradelover, ai putea da un link sau un pdf către acele formaţii de candlestickuri?

investopedia.com, am mai pus linkul, acolo se explica foarte multe dintre ele. Dai pe dictionar, scrii ceva, de exemplu "J.Lo" si iti arata ce inseamna si articolele relative la el. Dai pe articole si le citesti. Mie mi-a luat vo 6 luni sa citesc tot siteul si unele chestii le-am citit de 20 de ori si inca le mai recitesc. Asta cu J.Lo chiar merita incercata, mie imi place mult definitia de acolo :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Pe investopedia am căutat prima dată dar pentru wolfhead n-a găsit nimic şi am presupus că nici celelalte nu sunt. Am căutat acum şi într-adevăr apar. Păcat că nu pun şi o imagine de exemplu la dicţionar...

Grrr, mea culpa. Eu pocesc termenii, e deformatie personala :)

Pentru wolfhead cauta de fapt Wolfe Wave, pentru coffecup cauta de fapt Cup And Handle, etc:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai multe semnale bazate pe lumanarile japoneze sunt semnale de schimbare de trend. Totusi, exista si un grup de semnale care indica o continuare a miscarii – semanale (tipare) de continuare.

 

Japonezii spun: “there are times to buy, times to sell, and times to rest." Multe dintre aceste tipare implica o perioada de “odihna”, de respiratie, inainte ca piata sa isi reia miscarea.

Dintre semnalele de continuare vom vorbi de windows :) (ferestre) si formatiuni/tipare care includ ferestre, de rising and falling three methods si de three white soldiers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fereastra este un gol (spatiu) intre elementul (lumanarea) care indica o sesiune si varful umbrei sesiunii urmatoare.

post-1-1162140489_thumb.jpg

Intre varful umbrei inferioare al primei lumanari (cel mai mic pret) si cel mai mare pret al lumanarii urmatoare (varful umbrei superioare) pretul a cazut brusc, fara sa existe o activitate (cerere/oferta) la preturile dintre minimul primei sesiuni si maximul celei de-a doua.

 

Cei care folosesc analiza tehnica bazata pe candlestick recomanda sa intram in directia ferestrei. Deasemenea, ferestrele devin zona de suport si rezistenta. O fereastra intr-un trend crescator este un semnal puternic de continuare a cresterii pretului. Odata aparuta, o astfel de fereastra, va deveni zona de suport. Cel mai probabil, pretul va scadea si va atinge noul suport format in zona ferestrei (closing the window) apoi trendul crescator se va relua. Daca scaderea continua si dupa inchiderea ferestrei atunci tendinta crescatoare este anulata.

La fel, o fereastra intr-un trend descrescator este un semnal puternic de continuare a scaderii pretului. Tendinta este ca pretul sa loveasca nou-constituita zona de rezistenta si apoi scaderea sa continue. Daca fereastra este inchisa si miscarea ascendenta care a inchis fereastra persista, atunci tendinta de scadere s-a sfarsit.

post-1-1162140488_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cei care folosesc analiza tehnica bazata pe candlestick recomanda sa intram in directia ferestrei. Deasemenea, ferestrele devin zona de suport si rezistenta. O fereastra intr-un trend crescator este un semnal puternic de continuare a cresterii pretului. Odata aparuta, o astfel de fereastra, va deveni zona de suport. Cel mai probabil, pretul va scadea si va atinge noul suport format in zona ferestrei (closing the window) apoi trendul crescator se va relua. Daca scaderea continua si dupa inchiderea ferestrei atunci tendinta crescatoare este anulata.

La fel, o fereastra intr-un trend descrescator este un semnal puternic de continuare a scaderii pretului. Tendinta este ca pretul sa loveasca nou-constituita zona de rezistenta si apoi scaderea sa continue. Daca fereastra este inchisa si miscarea ascendenta care a inchis fereastra persista, atunci tendinta de scadere s-a sfarsit.

Partial adevart. Exista mai multe feluri de gap-uri, diferenta dintre ele fiind marcata de cresterea/scaderea volumului tranzactiilor. Pentru a ne face o imagine, trebuie sa analizam intai mecanismul care sta la baza aparitiei gapului: cursul se stabileste la un anumit pret. In momentul acela, datorita unor evenimente externe (asteptarea unor stiri fundamentale, etc) lichiditatea pe piata scade. Asta inseamna ca lumea nu mai vinde si nu mai cumpara, oamenii incep sa isi creasca stop orderele (SO) si sa isi retraga limit orderele (LO). Se asteapta un boom al cursului. Creste numarul celor care cred ca pretul va face un salt mare, scade numarul celor care cred ca pretul se va stabiliza intr-un range. Valoare optiunilor de tip "plain vanilla" creste de asemenea, deoarece exista cerere foarte mare, daca face boom de ce sa nu cumpar optiuni, sau macar un hedging, pentru ca probabilitatea sa expire worthless scade la boom. In acel moment nimeni nu mai vinde, nimeni nu mai cumpara. Volumele scad. Apoi deodata cineva are nevoie de valuta si trebuie sa vanda sau sa cumpere. Dar lichiditatea fiind scazuta, nu exista oferta la pretul pietei pentru cererea lui. Remember, SO crescute, LO retrase. El va cumpara/vinde la primul pret disponibil, care NU este pretul pietei. La pretul pietei nu exista nici o oferta. El va cumpara la cel mai mic pret de LO pe sell (sau va vinde la cel mai mare pret de LO pe buy) deoarece acolo este prima oferta disponibila. Aceasta tranzactie va crea gap-ul efectiv. Exemplu practic: Curs la 1.2500, volumele si lichiditatea scad. Incepe sa apara posibilitatea unei miscari ample a cursului. Cei care cred in miscarea ampla sunt din ce in ce mai multi, dar unii vor fi bull, altii bear, ei vor plasa stop ordere la 1.2550 (bull) sau 1.2450 (bear). Cei care mai raman ranging vor avea limite la 1.2530 (bear) sau 1.2470 (bull). Nimeni nu cumpara/vinde la pretul pietei, lichiditatea scade. Vine un american care vrea sa cumpere actiuni la Airbus (he he) si ii trebuie Euro, pe el in doare in cot ce valoare are piata. El nu e speculant, lui ii trebuie euro. Si cumpara la primul pret de vanzare disponibil, adica la cel mai apropiat BEAR pret de pretul curent, care este la 1.2530, acolo e oferta. Cursul face un salt brusc la 1.2530 si asa apare gap-ul. Individul care a facut asta (poate fi in caz real un fond de investitii, o banca, o companie mare, ori pur si simplu o gramada mare de investitori mititei care se uita la TV si au auzit de un cutremur in America, care a redeschis falia Saint Andrea, doamne fereste!) se numeste initiator al gap-ului.

 

Ce se poate intampla mai departe?

 

Asta depinde de cat de puternic e initiatorul si de cine mai "join the fray". Daca exista SO bull pe traseul dintr 1.2500 si 1.2530, aceste tranzactii vor fi activate la randul lor, in trecere. Ele vor produce o crestere a volumului tranzactiilor, deci o cerere mai mare de Euro. Cererea sporita poate duce la o crestere a cursului spre 1.2550 si la anclansarea SO-urilor bull de aici, care sunt in cantitate mare, dand nastere unui fenomen de tip avalansa (nu de tip cascada, exista o diferenta mare intre cei doi termeni).

 

Vorbim in acest context de un breakaway gap. Volumele cresc foarte tare, cursul se duce INTOTDEAUNA pe directia gap-ului si nu se mai intoarce. Nici vorba de acoperit fereastra. Deci gap, volume++ intram in directia gap-ului. Un exemplu de breakaway gap este daca va uitati la EURUSD M30 la 2006.10.24 14:30, MT4 ibfx. Se vede clar cum cursul se inchide la 1.2542 si se deschide in bara urmatoare la 1.2555, creind un gap de 13 puncte, spre sfarsitul zilei mai are o tentativa de coborare, dar nu mai jos de 1.2551, dupa care urca toata saptamana, exact 200 de pipsi. Fiind un gap mic, cresterea volumelor nu e foarte evidenta. Asa cum ii spuneam lui maslow si lui moragtong pe marketiva la vremea respectiva, eu erampe sell imediat dupa gap, asteptand inchiderea lui, si am pierdut 25 de dolari. L-am tratat ca pe un exhaustion gap (de care o sa vorbesc mai jos) datorita oscilatiei de volum, tipica unui EG, omitand un amanunt important: EG apare numai la sfarsitul trendurilor pe aceeasi directie. Fiind dupa un trend coborator, ar fi fost exhaustion gap numai daca aparea in jos... Dupa ce am pierdut, m-am apucat sa recitesc "playing the gap" pe investopedia. Acuma dupa razboi, tot patitul e priceput. Voiam sa vad ce mi-a scapat. De asta am reactionat asa repede la postul tau, informatia e inca proaspata in minte, he he. Probabil ca si tu ai jucat gap-ul, dar pe directia buna :) odata ce ai postat aici imediat dupa gap, ha ha ha.. Congratulations!

 

Ok, revenind, breakaway gaps sunt acele salturi care apar dupa o perioada de consolidare si intotdeauna semnaleaza inceputul unul nou trend. Cum de astfel se si vede exact pe chartul de care am vorbit mai sus.

 

O alta categorie de gap-uri sunt common gaps, salturile comune, care nu pot fi incadrate intr-un pattern de preturi anterior. Pur si simplu undeva apare un gap, pentru ca in acel moment cererea este mai mare ca oferta, sau invers. Acest tip de gap-uri sunt caracterizate de o oscilatie de volum DUPA ce cursul face un top (sau bottom la gapuri negative), si ele vor reveni intotdeauna si vor inchide fereastra. Ce se intampla? Datorita unei cereri bruste, cursul face un salt, dar acest salt nu este fundamentat de o stire ori situatie economica, ci doar de cererea de moment. Gap-ul creat lasa in urma o "pagina alba" in materie de ordere. Daca gap-ul s-a produs brusc in sus, el a curatzat toate SO si LO pe distanta pe care cursul s-a miscat, deci in urma lui nu mai exista lichiditate (nu mai exista ordere cu pretul plasat in locul pe unde a trecut gap-ul). Cursul va mai creste o perioada (se va misca in directia gap-ului) dar nefiind fundamentat, el nu va produce fenomenul de cascada. In sus exista mai multe LO bear decat SO bull. Atunci cursul va forma o "caciula" si se va intoarce in jos, insotit de o crestere de volume. Cresterea de volume se produce deci pe barele urmatoare gap-ului. Pe masura ce cursul se deplaseaza inapoi in jos, va intalni "pagina alba", unde va avea o miscare accelerata (no orders there, remember?). Din aceasta cauza el va umple intotdeauna tot spatiul creat de gap, dupa care va intalni zona de suport existenta inainte de formarea gap-ului. SO-urile bear care erau acolo inainte de formarea gap-ului sunt tot acolo, nu are nici un sens sa le luam de acolo, dar LO-urile bull pot sa mai fie ori nu. Unii dintre cei care erau bull cu LO sub cursul la care a aparut gap-ul vor vedea oarece pattern anterior in curs si vor considera ca este un breakaway gap, deci daca cursul se tot duce in sus, nu are sens sa pastrez un LO bull dedesupt, ci eventual sa il omor si sa pun un SO bull deasupra. Aceasta abordare este una normala, daca ne gandim ca orice breakaway gap se poate transforma intr-un common gap daca initiatorul gap-ului nu este destul de puternic, si invers, cu un initiator puternic, orice common gap devine un breakaway gap. "Cheia" interpretarii este reprezentata de oscilatia volumelor pe perioada gapului. Din aceasta cauza, este posibil ca cursul, odata coborat la nivelul la care a aparut gap-ul (adica odata ce ferestra a fost inchisa) sa nu mai intalneasca nici un suport acolo, ci doar SO-uri bear. Aceasta va produce imediat un gap ori o miscare accelerata in sens invers gap-ului initial. Daca apare un astfel de gap negativ (pozitiv) dupa un alt gap anterior pozitiv (negativ), atunci fenomenul se numeste island gap sau island reversal si este un foarte puternic indicator al formarii unui nou trend pe directie contrara trendului initial. Daca apare la sfarsitul unui trend crescator, semnalul e atat de puternic, incat aproape sigur noul trend descrescator care se formeaza va cobora SUB punctul initial unde s-a format trendul crescator (se formeaza pe grafic cifra "1", sau o aripa de liliac, crestere, apoi break in sus, insula, adica o lumanare singulara, ori cateva, apoi break in jos si descreastere aproape dubla, de unde si slang-ul de "figure", sau "bat wing" pe care il folosesc unii traderi). Totodata acesta este un semnal foarte rar si nu prea cunoscut de majoritatea traderilor. Voi cauta ulterior exemple pe history, sper sa le mai gasesc, pentru a le atasa aici.

 

Un exemplu de island reversal este si Sanku (Three Gaps) Pattern. Acesta este format din trei sau mai multe gap-uri pe directii diferite (care lasa practic in urma un "arhipeleag" de insule :() si este un semnal la fel de puternic de inversare a trendului. Piata e nehotarata si trendul este epuizat.

 

Deci common gap poate fi si un semnal de continuare, si unul de inversare, ar trebui sa luam in calcul alti indicatori (in special volumele tranzactiilor) pentru a putea "ghici" unde se va duce cursul. Ultimele exemple descrise la common gap fac parte din categoria exhaustion gap. Mai multe detalii despre exhaustion se pot gasi pe investopedia. In principiu, aceasta este o situatie in care majoritatea traderilor au pozitii luate deja, intr-o singura directie. Spre exemplu cursul creste, creste, creste, nu are de gand sa se intoarca, toate rapoartele economice sunt pozitive, etc. Mai vinde careva? De ce ar vinde careva? Sunt cativa contrarieni (vezi investopedia: contrarian) dar aceia se vor lecui repede dupa primele 2-3-5 stopuri atinse si vor sta cuminti pana la sfarsitul lunii. Dar daca nimeni nu vinde, cursul ar trebui sa creasca atat de mult, incat nimeni sa nu mai vrea sa cumpere la pret asa de ridicat. Acum este momentul marelui rechin. Remember "big shark theory". Insasi sfatul din MM theory: "daca ai pierdut de 2-3 ori la rand (ori in alta versiune daca ai pierdut x% din cont) atunci quit si stai calm pana la sf lunii" este o chestie psihologica importanta. Cei care au pierdut si tin seama de acest sfat, vor sta cuminti, nu vor mai pune sell, permitand rechinilor sa se desfasoare, sa castige numai ei. He he, teoria conspiratiei. Sfaturile sunt date de cei care castiga, de ce v-ar invata ei sa castigati?? Sa le suflati lor o parte din profit? Neeee...

 

Deci avem un trend mare crescator si toata lumea este inside, cu buy. Ursii au pierdut si acum isi ling ranile, stand deoparte. Pretul a crescut asa de mult ca nimeni nu mai cumpara, mai exista tauri care vor sa cumpere, dar pretul e mare. Ei asteapta retracement-ul ca sa cumpere deeps (pe situatia inversa, sa sell into strength). Si in sfarsit, cursul se retrage un pic. Atunci toti sar si cumpara, ceea ce va crea un gap in sus, deoarece nu exista oferta la vanzare. Oferta este mult mai sus unde asteapta the big shark. Eventual cursul mai creste un pic, ori chiar formeaza un double top, dar dupa aia scade, scade, scade, bull-ii isi inchid tranzactiile cu profit din ce in ce mai mic, sau chiar cu pierdere, cei care au cumparat in top, si cursul scade, scade, scade..... din ce in ce mai repede.... Singurul care castiga este cel care a vandut in top, the big shark. Acesta este un exemplu tipic de exhaustion, epuizarea treadului, iar daca acolo in varf apare un astfel de gap, el se numeste exhaustion gap si intotdeauna va fi un semnal puternic de sell. Cursul se va intoarce si va umple fereastra, dupa care va continua in jos. Exemplul dat pe investopedia (vezi investopedia: exhaustion gap) arata foarte clar un exhaustion gap, confirmat ulterior de island reversal, si apoi peste inca doua bare de un sanku pattern. Acestea nu sunt semnalate explicit pe grafic, dar daca va uitati cu atentie le vedeti, se vad cele doua insule, in plus apare si un evening star. Nu stiu de unde iau astia patternurile alea perfecte, dar sa fi fost eu acolo, sigur jucam sell de toti banii. Parca ar face graficul cu mana, ca eu nu sunt instare in timp real sa gasesc asemenea situatii si sa profit de ele. Bun, asta e alta poveste. Un alt exemplu de exhaustion break este EURUSD M30 MT4 ibfx, 2006.10.27 12:30. Da, exact vinerea trecuta. Nu am vrut sa las deschis un bid peste weekend, dar tare m-or mancat degetele sa pun un sell la 1.2740 vineri noaptea.... Ajutat insa de fusul orar, m-am tezit la ora 7 azi dimineata si am vazut noul islan gap format la GMT22:30, drept pentru care am intrat short cu un lot complet la 1.2725. Se vede exact pe graficul de 5 minute, am jucat pe bara mare coboratoare de la 725 de dupa island gap. Deja stau pe +12 si am mutat stopul la 1.2750 in eventualitea ca se razgandeste, desi in "lumina" celor discutate, cred ca se duce in jos.

 

Un alt tip de gap care poate apare si care reprezinta un semnal de continuare, este runaway gap. Acest tip de gap apare datorita unei schimbari bruste de pret pe directia trendului, nu este insotit de cresterea volumelor (din contra, uneori volumele scad, scade lichiditatea, numeni nu vinde, de aceea cei care vor inca sa mai cumpere cat pretul nu e prea ridicat, nu vor intampina nici o rezistenta. Acest tip de break nu revine sa umple fereastra, nici macar nu scade... (investopedia: runaway gap).

 

Deci ca o concluzie (voi mai reveni cu detalii daca am timp de la servici):

 

1. Nu orice gap revine si umple fereastra.

2. Nu orice gap continua pe directia gapului dupa ce a revenit si a umplut fereastra.

 

Ar fi prea simplu daca ar fi asa, toti am fi deja milionari :D

Cheia este reprezentata de volume, de forta initiatorului, de mecanica si psihologia pietei la momentul respectiv.

 

Later edit: am realizat ca am uitat sa dau niste linkuri, pirlej cu care am corectat si cateva greseli. Intre timp am constatat si evolutia cursului la tranzactia mea pusa pe exhaustion break s-a intors la +0, hehe, nimeni nu e prooroc... eu zic ca tostusi o sa scada, sunt prea multe semnale, de exemplu RSI tocmai face un J.Lo pe H4 iar indicatorul -DI de la ADX cresteee... O sa intru short cu vo cativa lei si pe marketiva, poate mai iau cativa centi inapoi (cei cu care am vb online stiu ca am piramidat un sell, m-am saturat de castigat cate 2 centi, si am luat un grup de sell-uri piramidale, rezultatul: cel asteptat - margin call, scazand de la 6$ pe care ii aveam, la 4$). Apropo de asta, margin call-ul pe marketiva NU inchide toate bidurile, ci doar pe ultimul (cu pierderea cea mai mica). AVIZ AMATORILOR! Asta e bine pe de-o parte, ca poti sa rezisti mai mult si eventual sa recuperezi partial la o revenire a cursului. Dar e rau pe de alta parte, pentru ca orice broker serios si caruia ii pasa de client, va inchide TOATE bidurile la margin call. Se presupune ca clientul a jucat intentionat la margine si stie cat il tine punga sa piarda. Sunt unii care joaca NUMAI asa, au un cont de baza in care tin banii si un alt cont din care joaca, ei depun in contul de joaca periodic bani din contul de baza cand au pierdere, ori extrag in contul de baza cand au castig, ei nu joaca niciodata din contul de baza. Avantajul este acela ca nu mai ai grija stopului si nici a limitarii riscului zilnic, nu poti pierde mai mult decat ai in contul de manevra, in plus, sansele de castig sunt mai mari jucand la margine, este ca o dubla leverage. Desigur, nu poti face asta din contul de baza, pentru ca atunci riscul e 100%, de aceeea este necesar contul de manevra. Pe fxcm sunt foarte multi care joaca asa, de aia tipii nu dau bonusul de 2000$ celor care joaca la margine, adica daca primesti un margin call in cursul lunii, asta te descalifica automat la concurs, indiferent ce profit lunar ai. Deci se presupune ca traderul care joaca la margine stie ce face si nu face asta din greseala. El stie cat vrea sa piarda. Daca tu, ca broker, ii inchizi toate bidurile la margin call, esti fair play cu el, el nu va pierde mai mult decat si-a planificat. Daca in schimb i le inchizi unul cate unul si cursul se tot duce, el va pierde toti banii, va ramane pe zero!!! Mai ales daca nu spui nicaieri in agreement cum se inchid bidurile la margin call. Aviz amatorilor!!

 

Oricum, eu le-am inchis manual pe restul si reluam cursa de la 4$...

 

 

Deci linkurile:

http://www.investopedia.com/articles/tradi...playinggaps.asp

http://www.investopedia.com/articles/trading/04/011404.asp

http://www.investopedia.com/articles/05/032905.asp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

nu stiu nimic pt mt4 dar unii brokeri ofera soft-uri pt asa ceva ! de exemplu eu la forex.com am primit un soft se numeste autochartist si detecteaza formatiunile ! e destul de bun dar ... nu stiu in ce masura te va ajuta ! nu stiu cat de tare vei risca in functie de ce iti va indica respectivul indicator sau soft !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.