Sari la conținut

Candlesticks - lumanarile japoneze


Fata Morgana

Postări Recomandate

  • Moderators

Ai trasat pe grafic o linie de trend mov...

Linia mov este rezistenta W1, trasata din varful "capului" pana pe umarul drept al HS-ului, si este trasa manual acuma, dupa razboi. Nu mai stiu daca pe vremea aia ma gandeam la asa ceva sau nu, aveam in cap numai HS si SELL. Ca sa zic si eu ca tine "acuma dupa razboi" mi se pare normal ca - odata strapunsa linia de rezistenta - adica semnal de long - sa asteptam un retrace pana la ea si daca se intoarce in sus pe ea (rezistenta devine suport) atunci sa intram long. Mergea un carry la fix, pana prin vara lui 2007, vreo 8 luni (acuma cu cursul in fatza e asa de simplu...)

 

Well, ata ete... data viitoare mai cu grija.

 

Dar mi se pare ca se induce ideea ca nimic in trading nu functioneaza; trebuie sa fie frustrant ptr. cineva care scotoceste si in loc sa dea de ceva care-l ajuta, da de ceva care-l afunda.

Haha, sa stii ca nu esti primul care mi-o spui, si pe undeva ai dreptate, in sensul ca in ultima vreme nimic nu imi iese asa cum as dori eu, si e FOARTE frustrant. Pe zi ce trece imi dau seama ca lucrurile sunt mult mai complicate decat vor unii brokeri ori autori de carti ori traderi sa le infatiseze. Chestia cu "simple is the best", sau "keep it simple, stupid (KISS)" e praf in ochi si momeala pentru fraieri care vor sa isi piarda banii. Nu exista strategie "simpla" care sa mearga, dincolo de noroc chior. Am testat mii de strategii, nu exista niciuna bulletproof si mai ales fullproof =)). Fiecare strategie merge o bucata FOARTE scurta de timp (in numar de candele) cand piata "o ajuta" apoi da chix. Exact cum spune Elder, pe care il iubesc din ce in ce mai mult pe zi ce trece - sistemul se autodistruge.

 

Legat de EW, problema nu e sa le identifici pe istorie. Pe istorie totul merge brici. Problema cu EW, ca si cu Fibo, ca si cu TOATE patternurile, ca si cu TOTI indicatori, e sa le/ii identifici IN TIMP REAL. Si dupa ce ii/le identifici, sa stii ce face piata mai departe. Si - in afara de cazul in care i-ai pus capastru lui big shark si calaresti pe spatele lui - nu stii ce face piata mai departe. Eu iti arat ca pentru fiecare pattern care se confirma ca exista un altul aproape de el care nu se confirma. Cand se confirma si cand nu, habar nu am. Daca as sti, nu as mai sta pe aici. EW la randul lui e la fel de autodistructiv ca orice alt sistem. Degeaba gasesti tu 100 de cazuri in care merge, eu iti gasesc 15 in care nu merge si unde contul se topeste.

 

Eu nu vreau sa induc ideea ca in forex nimic nu merge. Vreau doar sa accentuez ca singurul mod de a face bani este un MM riguros, sa joci doar o parte INFIMA!!!!! din cont, sa risti INFIM de putin, incat cele 15 cazuri in care strategia ta da chix sa nu poata sa iti omoare contul. Si jucand asa, nu te poti astepta decat la un profit INFIM. Nu exista profit fara risc, nu poti castiga milioane jucand cate 25 de centi pe bid. Si tranzactionand cu leverage de 5 sau 10 la 1 si cu risc de 1% sau sub, pe bid si sa faci profituri de nu stiu cat la suta pe luna, man, dream on!. Da-mi voie sa ma intreb daca vreunul dintre cei care sustin asta pe aici au tranzactionat vreodata pe bani reali.

 

Partea a doua, legat de piramidarea de care zici, well... opinions vary. Pana una alta, permite-mi sa ma indoiesc de ceea ce afirmi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre ce discutati, pe scurt? =))

superba realizare cu expertul, tradelover! ca de obicei, bineinteles, nici nu ma asteptam la altceva.

problema cu candlesticks este ca, la fel ca orice alt "indicator", lasa suficient loc de interpretare. din punctul meu de vedere, rata de succes a unui pattern este irelevanta, pe mine ma intereseaza ca mereu am doua variante: 1 - merge, iar 2 - nu merge. cine a citit cartea lui steve nison CU ATENTIE, a remarcat ca autorul prezinta o insiruire de elemente teoretice la care are grija sa mentioneze si CONFIRMAREA. este prima carte pe care am citit-o (da, inainte de elder si altele) si inca de mai multe ori. ce-am retinut din ea? poate o sa rideti, dar concluzia pe care-am tras-o a fost ca NU EXISTA NICI UN PATTERN in care poti sa ai 100% incredere. INTOTDEAUNA astepti confirmarea, altfel te-ai ras.

revenind la ce zicea momo12, sigur ca piata e manipulata. tradelover, poti sa-mi povestesti o mie de lucruri interesante despre teoria mersului la intimplare, le citesc si sunt de acord intotdeauna cu ce spui, numai ca piata nu e mediul potrivit pentru aplicarea acestei teorii. in momentul in care accepti ideea ca directia o dau niste uriasi (trend maker, sau market-maker - ma rog, termenul asta ultim il folosesc cu reticenta), s-a dus pe apa simbetei orice element legat de intimplare. profesionistii stau mereu la butoane, si piata este miscata in asa fel incit banii curg de la noi la ei. e foarte clar ca au acces la alte informatii, si in acelasi timp stiu cum si mai ales au dreptul sa-si ascunda urmele ca sa nu-i vedem ce fac.

cu alte cuvinte: lasati probabilitatile (tradelover, te rog sa ignori asta %%- ca-mi plac posturile tale despre probabilitati) si incercati sa ginditi ca profesionistii. daca as fi unul din ei, cum as manipula piata ca turma sa piarda bani? care sunt punctele cheie unde trebuie inghitite stopurile si apoi intoarsa directia, dar fara sa-mi bat cuie in talpa? s.a.m.d.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi voie sa ma intreb daca vreunul dintre cei care sustin asta pe aici au tranzactionat vreodata pe bani reali.

 

Partea a doua, legat de piramidarea de care zici, well... opinions vary. Pana una alta, permite-mi sa ma indoiesc de ceea ce afirmi.

Asadar orice as spune sunt un mincinos. Eu si ceilalti care afirma ca fac bani din trading. E mai comod sa ignori ce zice unul si altul si sa dai vina pe sistemele care "se strica" de la o zi la alta. De fapt e mai usor sa gasesti pretexte; probabil ca singurii care spun adevarul sunt cei care spun exact ce ai vrea sa auzi.

Din pacate nu vreau sa-ti demonstrez nimic. Nu vreau sa te conving ca ceva functioneaza sau nu. Dar poate intr-o idee pe care am sintetizat-o mai sus, era ceva de invatat. Ptr. cei care vor sa invete cate ceva.

Daca ai ruga probabil pe mincinosii care fac afirmatiile de mai sus, sa te ajute sa-ti pui expertii cap la cap, sa devina profitabili, poate ai avea mai mult de castigat. Copilul care nu tipa, nu primeste lapte de la mama. Daca vrei doar sa-ti plangi de mila in mod public, ok, just do it.

Si pentru mine e mai comod sa stau sa-mi vad de treaba mea, decat sa postez ceva pe un forum si sa-mi gasesc beleaua dup-aia. Ptr. asa o cinste de mare mincinos e mai ok sa stau in banca mea si sa te las in ignoranta. Ceea ce o sa si fac. Acum du-te si baneaza-ma, ca vad ca esti mare moderator. Pacat ca marele tradelover devine micul tradescaried.

 

 

P.S. Ptr. vamist care trebuie sa evolueze, sa treaca la next level, si sa depasim faza asta de bla bla, functioneaza/nu functioneaza, ma gandesc sa facem un cont real. Cu parolele publice pe sectiunea privata, ca am inteles ca exista si asa ceva. Sa punem banii impreuna, cei care vor bineinteles si sa tranzactionam ptr. profit. Fiecare sa tranzactioneze de banii pe care i-a bagat si sa faca profit atat cat poate. La final scoatem din profit si facem cate o chindie, la munte, la mare, in stil forexist. Gasim noi un stil... =))

Eu sunt dispus sa bag o suma de bani si sa initiez procedura. O sa-l rog si pe mfx s-o faca. Ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

sigur ca piata e manipulata. tradelover, poti sa-mi povestesti o mie de lucruri interesante despre teoria mersului la intimplare, le citesc si sunt de acord intotdeauna cu ce spui, numai ca piata nu e mediul potrivit pentru aplicarea acestei teorii. in momentul in care accepti ideea ca directia o dau niste uriasi [...], s-a dus pe apa simbetei orice element legat de intimplare.

 

Sigur ca piata e manipulata. Sunt de acord 101%. Am fost unul dintre primii care am ridicat problema pe aici, remember "maximizarea profitului" against "cerere si oferta"? By the way, termenul imi apartine, eu l-am "năşit" pe undeva pe vamist. Tot eu am venit cu "big shark theory", ca idee si ca termen, in urma "aventurilor" cu dolarul canadian si lira turceasca din 2006, cand lira turceasca s-a dus in jos 16 procente intr-o zi, si pe buzele tuturor agentiilor de stiri (tomson, etc) era chestia cu "cand dai apa afara din bazin, primii care se prind sunt pestii mari", o chestie foarte destept spusa atunci de un tip de la FXCM (de fapt DailyFX, pe atunci agentia lor de stiri).

 

Dar din pacate, lucrurile se opresc aici, in sensul ca asta nu are nimic de a face cu random walk. Adica nu demonstreaza si nici nu infirma faptul ca piata e random. "Uriasii" de care zici tu (si eu) ca misca piata in directia maximizarii profitului, nu o fac de capul lor, ci o fac in conformitate cu orderele existente pe piata, in asa fel incat ei sa castige. Dar pe piata sunt milioane de traderi, si fiecare are strategia lui si directia lui.

 

Le ai cu yo-yo-ul? Eu pot manipula doua in acelasi timp, spre deliciul (si disperarea, că ea nu poate) fiicei mele. Incearca sa te joci cu 5 sau 10, sau 20 simultan, cum am vazut eu mai demult un "dement" (in sensul admirativ) la televizor. Imagineaza-ti apoi ca te joci cu 1000 sau cu un milion in acelasi timp. Fiecare se misca in sus si in jos. Dar sistemul se misca random, indiferent ca vrei tu sa il controlezi sau nu. Cu toate astea, el poate fi pus sa produca energie (pana la epuizarea miscarilor, nu vorbim de perpetuum mobile aici!) daca il legi de o biela-manivela, pentru ca atunci cand mai multe se duc in sus, ele trag manivela in jos, si invers. Era o chestie interesanta pe howstuffworks mai demult, legat de asta. Dar sistemul cu un milion de yoyouri se misca - totusi - random. Vrei sau nu.

 

[later edit:]

Desi miscarea (fizica) se poate pune intr-o formula foarte simpla, este compunerea oscilatiilor tuturor pendulelor alea, este imposibil sa spui unde va fi sistemul la un moment dat. Si daca le prinzi pe toate ducandu-se in sus, s-ar putea sa te bage in pamant pana la genunchi, ca pe zmeul zmeilor =))

[end of later edit]

 

@ momo

 

man, stai calm. Nu eu sunt ala care tre sa demonstrez ca nu faci "cateva zeci" de piramidari pe zi. Tu esti ala care ar trebui sa demonstrezi, daca afirmi asa ceva. Presupunand ca ai un sistem care face un profit de 1% PE LUNA (adica sub 15% pe an) FARA piramidare, atunci cu piramidare cu tot, chiar daca este facuta cu acelasi numar de loturi, fara exponentiere, ai distante diferite in pipsi, adica primul bet e mai lung, urmatoarele sunt din ce in ce mai scurte pana la target, deci ai ceva ca seria 1+2+3+4...+n, care face n(n+1)/2, deci zilnic tu obtii prin piramidare (p^2)/2 unde p este profitul initial. Daca pun doar "cateva" (sa zicem 5-6), si nu "cateva zeci", pe zi, si doar cu 10 zile de trading pe luna, atunci tu obtii cu sistemul tau cu piramidare ceva de genul "p la puterea 50" sau "P la puterea 60" profit lunar, unde P este profitul care s-ar obtine fara piramidare. Ai fi multimiliardar in juma de an, traiduind un cont de 10 dolari (zece dolari, nu zece mii) ca punct de start si cu o strategie care face fara piramidare doar profit de 15% anual. Multi si-ar da un ochi pt o strategie care ar garanta asa ceva (eu inclusiv!, dar aici nu vorbesc de putzoi de alde mine, ci de fund manageri de milioane de parai!).

 

Eu as lasa-o mai moale in locul tau, si scuza-ma ca iti spun, dar da-mi voie sa ma indoiesc incontinuare de piramidarea pe care o faci tu. Ori chiar faci asemenea profit? pentru ca daca nu il faci, inseamna ca 95% dintre piramidari le pierzi (iar restul sunt destul sa acopere pierderea si sa faci profit, daca faci calculele) ori le termini pe breakeven. Si atunci se numeste "piramidare la intamplare". De asta fac si eu 500 pe zi, daca vrei. Dar nu promit ca iese vreun profit. Bagi banii?

 

[later edit: legat de partea cu "mincinosii", tu ai inceput, trimitandu-ma pe mine si pe alti vreo doi la rubrica "fun", cateva posturi mai sus :P, hehe, trdelover razbunator]

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa mai fie tolerat inca un post cam pe langa topic. Eu cred ca piramidarile sunt foarte bune. Si contul meu crede la fel. Ideea e sa le faci unde trebuie si cum trebuie. Nu fac 100 de piramidari la fiecare trade, dar adaug cateva la fiecare rezistenta de care trece pretul sau la fiecare breakout prin linii de trend. Si ma pitesc cu SL in spatele lor. Nu piramidez dupa nush ce formule matematice, piramidez dupa cum tolerez riscul.

 

De exemplu intru intr-un trade risc 1%, sunt pe profit 1% cand pretul sparge o rezistenta. Ce fac? Mai adaug o pozitie, ambele SL le pun sub rezistenta sparta, iar pozitia imi acopera profitul de 1% sau 0.5% din el. Asta inseamna ca niciodata nu risc mai mult de 1% din cont si progresiv piramidez dar ajung sa mut SL pe profit. Asta presupune totusi un trend destul de lung...

Sunt unele situatii in care pur si simplu ai noroc chior. Sa zicem ca ti se pare ca pretul o sa urce 100 de pipsi. Doar ca el urca 1000 de pipsi. Cat profit faci daca nu piramidezi si cat faci daca piramidezi?

Nu fac chestia asta de foarte mult timp deci nu ma astept sa o luati ca pe cine stie ce revelatie, dar merge, toata ideea e sa fac astfel incat sa mearga constant.

 

In legatura cu discutia despre manipularea pietei, eu nu inteleg un lucru. Si anume, cum se construiesc cotatiile si cine le face?

Ca sa fie mai usor dau un exemplu de pe bursa noastra. Cumpara un parlit cateva sute de actiuni si pretul sare 10%. Ca ce chestie?

 

Hai sa intreb si ceva despre candlesticks.... Merg candlestickurile pe un TF pe care il foloseste toata lumea la fel de bine ca pe unul pe care nu il foloseste nimeni? ( H1 vs M112 sau ceve de genul). Pentru ca teoretic asa ar trebui...

Editat de andrei_lint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

multe patternuri au fost descoperite in stock market...si altele in afara de forex si prezentate...si am o intrebare : in forex este obligatoriu gap la shooting star , morning star etc...?pt ca in fx sunt cam rare gapurile

si ca sa revenim la topic, ca acum am redeschis si mi-a sarit in ochi primul post de pe pagina, in forex gapurile nu sunt mai rare decat in alte piete, doar ca definitia gapului e un pic diferita. In forex se considera gapuri si candelele lungi care au volume mici (vezi investopedia). Pentru ca piata nu se opreste niciodata (nici macar in weekend, desi tranzactionarea este oprita, piata merge incontinuare), atunci gapurile - in sensul lor clasic - nu au cum sa apara niciodata. Adica ele pot apare pe chart NUMAI daca saltul se produce FIX la schimbarea candelei. Daca nu, nu apare nimic. Daca de exemplu la ora 7:35:48 cursul sare de la 1.2500 la 1.2570, acest "gap" nu apare pe nici un TF, nici macar pe M1, in schimb bara M1 care se deschide la 7:35 va avea o lungime de peste 70 de pipsi, si un volum de ticksi foarte mic in comparatie cu lungimea, si in comparatie cu volumele barelor precedente (care sunt mai mari, desi barele sunt mai scurte). O asemenea situatie constituie "gap" in forex.

 

Adica ce vreau sa spun, atentie la volumele de ticksi si la lungimea candelelor, gap nu inseamna doar o "intrerupere" de cursivitate pe grafic. Gapurile apar destul de des, la stiri, la deschiderea sesiunilor, etc, FARA a crea discontinuitati pe chart.

 

Asta ca pledoarie pentru ce spuneam mai sus relativ "cat de complexe sunt lucrurile", nici macar un simplu gap nu e ... simplu de detectat. Tre sa fii acolo, sa stai calare pe el. Forex nu e "invat o strategie si gata banii". Eu cred ca cheia e sa stii cat mai multe chestii si sa stii cand sa le aplici, cand merg si cand nu merg, sa stii cum si cand sa le combini.

 

Nu eu sunt ala care creez iluzia ca "nimic nu merge in forex". Altii creeaza iluzii, si anume ca se pot face bani cu "strategie de candele intortocheate pe timeframuri disperate", ori nu mai stiu cum denumiri pompoase. Incepatorul care vine nu realizeaza ca aceste strategii sunt doar puncte de plecare in forex, ALFABETUL, te invata "cam cum ar trebui sa gandesti" cand tranzactionezi (inca odata tot respectul pentru treadul cu strategia lui mfx, nu discut cat e de profitabila ori de neprofitabila, dar initiativa in sine merita toti banii!). Dar nu vei face bani cu ele. Ele sunt prezentate doar ca exemple de cum ar trebui sa gandeasca un trader, cum ar trebui sa isi faca o strategie, sa se tina de ea. Intr-un cuvant, SA INVETE DISCIPLINA. Dar asta nu aduce si cunostinte. Learning curve nu poate fi scurtata. Daca vrei sa devi profitabil, trebuie sa inveti TOT, sa fii ca o vulpe batrana, vexata cu piata in toate situatiile. Incepatorii ar trebui sa priceapa ca luand o strategie de ici de colo, oricat de complicata sau de simpla ar fi ea, patternuri, candlestick, indicatori, experti, NU VOR REUSI SA FACA BANI, decat ocazional, si cu ceva noroc. In rest VOR PIERDE bani. Da, nu e o iluzie pe care o creez eu, ci e adevarul gol golut: NICI UNUL din aceste sisteme nu merge de sine statator. Trebuie sa ai o sumedenie de cunostinte, tehnice si fundamentale, ca sa stii cand trebuie sa aplici cutare sistem si cand nu. Si asta nu se invata decat in ANI de experienta. Altfel am fi toti milionari.

 

Parerea mea e ca nu exista trader care sa fi stat pe piata destul de mult timp, si care sa fi devenit profitabil inainte de a atinge fundul gropii de care vorbeste Elder. Nu exista trader care sa nu fi pierdut inainte de a castiga. Si nu exista strategie profitabil pe termen lung care se poate downloada de pe undeva, de pe vreun forum, free ori cumparata cu bani. Oricat de multi bani. Am mai zis de asta si la Loserii Anonimi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa mai fie tolerat inca un post cam pe langa topic. Eu cred ca piramidarile sunt foarte bune. Si contul meu crede la fel. Ideea e sa le faci unde trebuie si cum trebuie. Nu fac 100 de piramidari la fiecare trade, dar adaug cateva la fiecare rezistenta de care trece pretul sau la fiecare breakout prin linii de trend. Si ma pitesc cu SL in spatele lor. Nu piramidez dupa nush ce formule matematice, piramidez dupa cum tolerez riscul.

 

De exemplu intru intr-un trade risc 1%, sunt pe profit 1% cand pretul sparge o rezistenta. Ce fac? Mai adaug o pozitie, ambele SL le pun sub rezistenta sparta, iar pozitia imi acopera profitul de 1% sau 0.5% din el. Asta inseamna ca niciodata nu risc mai mult de 1% din cont si progresiv piramidez dar ajung sa mut SL pe profit. Asta presupune totusi un trend destul de lung...

Sunt unele situatii in care pur si simplu ai noroc chior. Sa zicem ca ti se pare ca pretul o sa urce 100 de pipsi. Doar ca el urca 1000 de pipsi. Cat profit faci daca nu piramidezi si cat faci daca piramidezi?

Nu fac chestia asta de foarte mult timp deci nu ma astept sa o luati ca pe cine stie ce revelatie, dar merge, toata ideea e sa fac astfel incat sa mearga constant.

 

In legatura cu discutia despre manipularea pietei, eu nu inteleg un lucru. Si anume, cum se construiesc cotatiile si cine le face?

Ca sa fie mai usor dau un exemplu de pe bursa noastra. Cumpara un parlit cateva sute de actiuni si pretul sare 10%. Ca ce chestie?

 

Hai sa intreb si ceva despre candlesticks.... Merg candlestickurile pe un TF pe care il foloseste toata lumea la fel de bine ca pe unul pe care nu il foloseste nimeni? ( H1 vs M112 sau ceve de genul). Pentru ca teoretic asa ar trebui...

 

@andrei_lint

 

Din cate am invatat, este bine sa tii cont de candlestiks de pe tf mari. Adica, cu cat recunosti pe un tf mai mare combinatiile de lumanari (candlestiks) cu atat are mai mare valoare. Este valabil pentru orice patternuri.

 

Insa, sa iei in considerare combinatiile de lumanari inainte de a intra intr-o tranzactie este ultimul lucru pe care e bine sa-l faci. Iata ce e bine sa faci (facem), in ordinea importantei, inainte de a intra intr-o tranzactie. Sa recunosti si sa tii cont de:

 

-trend,

-unda de impuls,

-niveluri,

-figuri de continuare sau de intoarcere a trendului. Spre finalul deciziei sa interpretezi indicatorii pe care-i folosesti si daca mai consideri necesar sa tii cont si de combinatiile de lumanari.

 

Probabil ca s-au mai spus aceste lucruri pe forum, n-am cautat sa verific... Sper sa fie de folos cuiva aceste informatii...

 

=))%%-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Andrei, de acord cu ceea ce spui despre piramidare, este si metoda pe care am dat-o si eu la treadul cu forex challenge, si care se numeste piramidare in castig. Am explicat cum se face, teoretic, si am mentionat ca nu joc asa ceva, este doar teoretic, nu am pus nimic de la mine, este metoda pur si simplu clasica, explicata peste tot. Felicitari daca reusesti sa te tii de ea, disciplinat, si sa faci si bani cu ea. Pana la urma, asta e scopul.

 

Totusi, un aspect pe care uiti sa il mentionezi (daca gresesc cu judecata si nu se aplica la tine, scuzele mele! eu cred totusi ca se aplica, si e imposibil sa nu fi observat fenomenul, daca intr-adevar piramidezi) este averging-ul, adica pe masura ce piramidezi, acel 1% inseamna o distanta din ce in ce mai mica de curs, pentru ca esti intrat cu din ce in ce mai multe loturi. Deci invariabil, cele mai multe dintre aceste piramidari ti se termina cu breakeven, ori cu o pierdere mica, ori cu un castig mic, pentru ca tu NU STII la care dintre rezistente se intoarce cursul. Si distanta pana la stop fiind mai scurta de fiecare data, sansele de a lovi stopul (adica de a termina cu acel 1% pierdere) sunt din ce in ce mai mari. Probabil ca piramidarea aceasta este fericita in doar 1 din 5 sau 1 din 10 cazuri, ori chiar mai rau, dar atunci cand castigi, castigi destul sa acoperi pierderile anterioare, datorita piramidarii. Asta duce la ceea ce spuneam eu, si la ce spun toti care au studiat problema: castiguri grase de cateva ori pe an. Din nefericere pt cei mai multi, aceste castiguri grase nu reusesc sa acopere sumedenia de pierderi mici care intervin pe parcurs. Daca tu reusesti, bravo tie.

 

Dar de aici pana la "zeci de piramidari pe zi" e cale lunga, tataie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tradelover

Fiecare intelege prin piramidari altceva. Eu inteleg piramidare in sensul a ce s-a discutat de nenumarate ori pe thread-ul cu strategia de reversal. Adica, mai explicit. trebuie sa ma leg de notiunea de trend si de Elliot.

 

Fac o paranteza aici, referitor la discutia de mai sus si zic ca sistemul de tranzactionare Elliot presupune ca un trend contine 5 unde in directia trendului daily si 3 unde corective in contra-directia trendului principal.

http://ta.mql4.com/elliott_wave_theory

Este un sistem care de multe ori lasa loc de interpretari, dar cred ca cine face trading dupa acest sistem are o probabilitate foarte mare de castig, sa zicem 75% tranzactii profitabile si 25% neprofitabile. Cu un MM corespunzator si un RRR foarte bun, se poate face profit frumos. Si in plus permite si o anticipare a directiei pretului cu tp-uri relativ corecte (in zona unor ratii fibo puternice). Asa ca expertul Eliza probabil ca mai trebuie corectat.

 

Revenind la piramidari. Consideram un trend la h1 din 5 unde. Trendul intraday, in directia trendului principal. O sa pun si niste poze ptr. lamurire.

Unda C1 impulsiva, 12 corectie, 23 cea mai mare unda impulsiva, 34 corectie, 45 impulsiva.

La randul lor, fiecare impulsiva contine alte 5 unde care pot vizualizate la m1/m5

Piramidarile intraday le fac la tf mic, in directia trendului principal. Si anume, cum?

Pornesc la m1/m5 o tranzactie dupa ce pretul a facut o corectie. Atunci cand apare divergenta hidden ptr. continuarea trendului initial+ob/os+pattern de lumanari iau tranzactia in directia trendului cu sl sub/peste aceste lumanari. Poate mai prind si un pattern fibo: gartley, crab, ceva, care sa-mi confirme ca e gata corectia.

Adaug pozitii la m1, dupa fiecare corectie in parte, dupa ce am schimbat sl pe profit la ultimele pozitii.

Inchid toate piramidarile cand pe m1/m5 s-a incheiat o unda din 5 (o unda mare la h1). Astept corectia 23 sau 34 si reiau piramidarile in sensul trendului. Cateodata mai gresesc, mai fur si sl-uri dar in general functioneaza.

Nu obtin milioane de miliarde sau cat face calculul ala cu exponentiale, dar la un trend de 200-300 de pipsi intr-o zi, obtin poate dublu: 500-600 de pips

E greu, trebuie urmarit, nu sunt nici mare expert, dar e macar ceva ce functioneaza.

Daca e un trend lent numarul de piramidari e mai mic, daca e unul foarte rapid, sunt o gramada de un doi-uri si implicit si o gramada mare de piramidari.

 

Deasemenea piramidari mai fac si in extraday adaugand dupa fiecare corectie la h1, pozitii in directia trendului h4/daily

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.