Sari la conținut

Candlesticks - lumanarile japoneze


Fata Morgana

Postări Recomandate

Exista vreun expert pentru MT4 care sa identifice formatiunile de candlesticks in formare?Poate cer prea mult.......

Ca de obicei. Dna Morgana isi rupe tastatura scriind despre ceva, muncind pentru altii in loc sa faca lucruri mai utile pentru ea, iar cei care ar trebui sa citeasca... vor un expert.

Tipic. Si trist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Exista vreun expert pentru MT4 care sa identifice formatiunile de candlesticks in formare?Poate cer prea mult.......

Ca de obicei. Dna Morgana isi rupe tastatura scriind despre ceva, muncind pentru altii in loc sa faca lucruri mai utile pentru ea, iar cei care ar trebui sa citeasca... vor un expert.

Tipic. Si trist.

 

N-am rupt (inca) tastatura si probabil ca o sa mai reziste la inca pe atatea posturi...

In plus, mie chiar imi face placere sa scriu despre candlesticks. Personal, le gasesc fascinante si, mai ales pe timeframe mai mare, foarte utile.

 

Pe de alta parte, nu prea ma impac cu expertii. Eu prefer sa ajung sa le identific eu singura, imediat, sa devina ceva la fel de usor de "citit" ca literele.

 

Ce am scris aici este doar un mic ABC, care, la modul ideal, ar trebui sa ii motiveze pe cei ce citesc sa studieze cartea lui Nison. Daca in loc de asta, ii determina sa caute un expert... am cam scris degeaba.

 

Poate chiar ar trebui sa fac ceva util doar pentru mine. De exemplu, sa ma pun la punct cu engleza. Stie cineva o profesoara de engleza care sa "se puna cu batul pe elev?" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca se poate programa un EA pentru MetaTrader,e foarte posibil sa si existe deja pe undeva pe netul asta mare,nu :) ?Nu ziceam neaparat ca l-as si folosi ,ci doar ca sa nu mai pierd vremea cu graficele sa ma tot uit din ochi,ar fii cool sa imi indice formatiunile cele mai evidente din prima si eu sa ma pot concentra pe strategie,deh lenea 'omului recent'.....

Oricum,imi place mult aceasta serie de discutii despre candlesticks dusa aici,am invatat multe din ea, pentru ca oricum cartea lui S. Nison inca nu o am :( .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca se poate programa un EA pentru MetaTrader,e foarte posibil sa si existe deja pe undeva pe netul asta mare,nu :) ?Nu ziceam neaparat ca l-as si folosi ,ci doar ca sa nu mai pierd vremea cu graficele sa ma tot uit din ochi,ar fii cool sa imi indice formatiunile cele mai evidente din prima si eu sa ma pot concentra pe strategie,deh lenea 'omului recent'.....

Oricum,imi place mult aceasta serie de discutii despre candlesticks dusa aici,am invatat multe din ea, pentru ca oricum cartea lui S. Nison inca nu o am :( .

Daaaaaaaaaa

E rau sa pierzi vremea cu graficele.

Eu vreau un EA care sa faca urmatoarele: sa caute carti, sa le citeasca, sa-si faca singur un sistem, sa tranzactioneze dupa el, sa faca withdraw si dupa aia sa se duca sa-mi faca cumparaturile. Si daca ii mai raman bani, sa mai investeasca si in altceva.

Stii vreunul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca chiar EXISTA sisteme de trading (cvasi-)automatizate bazate pe retele neuronale si alte chestii din astea,multe firme din domeniu le si folosesc,dar eu personal NU am incredere in ele,mi se pare ca nu poti prevedea comportamentul unei piete de valori cu orice simulare pe computer chiar sa fie el si superperformant,sunt prea multe chestii de luat in considerare,si in plus costa si multe mii de $ :) ...........daca un sistem din asta ar fii chiar asa de bun,DE CE il vinzi nene si nu te ocupi de trading cu el?!? :( Dar unii EA sunt totusi utili,desi tot EU prefer sa iau decizia ce cumpar si ce vind.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca chiar EXISTA sisteme de trading (cvasi-)automatizate bazate pe retele neuronale si alte chestii din astea,multe firme din domeniu le si folosesc,dar eu personal NU am incredere in ele,mi se pare ca nu poti prevedea comportamentul unei piete de valori cu orice simulare pe computer chiar sa fie el si superperformant,sunt prea multe chestii de luat in considerare,si in plus costa si multe mii de $ :) ...........daca un sistem din asta ar fii chiar asa de bun,DE CE il vinzi nene si nu te ocupi de trading cu el?!? :( Dar unii EA sunt totusi utili,desi tot EU prefer sa iau decizia ce cumpar si ce vind.

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca chiar EXISTA sisteme de trading (cvasi-)automatizate bazate pe retele neuronale si alte chestii din astea,multe firme din domeniu le si folosesc,dar eu personal NU am incredere in ele,mi se pare ca nu poti prevedea comportamentul unei piete de valori cu orice simulare pe computer chiar sa fie el si superperformant,sunt prea multe chestii de luat in considerare,si in plus costa si multe mii de $ :) ...........daca un sistem din asta ar fii chiar asa de bun,DE CE il vinzi nene si nu te ocupi de trading cu el?!? :( Dar unii EA sunt totusi utili,desi tot EU prefer sa iau decizia ce cumpar si ce vind.

WOW ... chiar exista asa ceva ... ? Inseamna ca s-a inventat AI-ul (Artificial Inteligent) :D)) . Super:D

Imi poti spune unde ai auzit acest lucru ? :D

Sper ca nu te'ai suparat ca am ras un pic :D

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca NOI nu avem supercomputere in .ro,asta nu inseamna ca nimeni pe planeta nu are :) ,iar despre AI se fac cercetari aprofundate de vreo 50 de ani deja in tarile dezvoltate......... Dar deja asta nu mai are legatura cu tradingul,deci eu propun sa incheiem discutia si sa revenim la tranzactiile noastre de toate zilele,mai verzi ori mai rosii dupa cum se pricepe fiecare :(.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.