Sari la conținut

InterbankFX


vick

Postări Recomandate

Strigat de ajutor !

 

Pana de curand mai precis vineri 09.07.2010 pretul pe platforma IBFX era afisat cu 4 zecimale, acum incepand de luni 12.07.2010 pretul este afisat cu 5 zecimale si ma roade rau la creieri. V-ati mai intalnit cu asa ceva ? Nu am intrat prin setari ca sa schimb ceva ci pur si simplu m-am trezit cu 5 zecimale peste mine.

Rog ajutor. Precis batranul tradelover are o explicatie.

 

Multumesc

Spor la pipsi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vaxxx, linisteste-te e ceva normal. Aici inca nu este cu 5 zecimale, dar va fi. De fapt, cred ca Interbanku m-a si instiintat printr-un mail, pe care inca nu am ajuns sa il citesc. Do not panic. Peace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu este dar va fi, pai nu mai inteleg nimic pentru ca tocmai este cu 5 zecimale. Se poate face ceva din setari ca sa am optiunea sa lucrez cu 4 zecimale ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

IBFX au anuntat acum trei sau sase luni ca vor trece in curand la pipeti, si de o bucata de vreme conturile demo facute la ei aveau deja pipeti, ca sa se obisnuiasca lumea. Precum spuneam odata demult, la topicul ala cu criza, aceasta este tendinta spre care se merge, cotatii din ce in ce mai "rafinate", adica mai "precise", spred din ce in ce mai mic.

 

Trecerea la 5 zecimale este in avantajul tau, dar si al brokerului. Nu este nimic de speriat.

 

In avantajul tau pentru ca poti primi spreaduri de 1.5, 1.8 pipi pe euro, in loc de 2 cum era pana acum, sau de 0.7, 0.8 pipsi (7-8 pipeti) daca aveai spread de 1 pip la euro, iar la stiri in loc sa creasca spreadul de la 5 la 6, poate sa creasca de la 4.8 la 5.3. Si este si in avantajul brokerului ca poate vâna mai uşor stopurile scurte si poate sa isi aranjeze mai bine filtrele de imperechere (chestia aia cu râul mic care curge in interiorul unui râu mai mare, pe care am explicat-o mai demult cand vorbeam de variatia spreadului la Oanda, iar despre filtre am vorbit in treadurile despre ATC).

 

In timp, spreadurile vor deveni din ce in ce mai mici si vom trai sa vedem cu ochii nostri spreaduri de un pipet. Este concurenta foarte mare pe piata firmelor de brokeraj si fiecare cauta sa atraga cat mai multi clienti. Aceasta este una dintre metode de a atrage clienti.

 

In fine, ei au anuntat mai demult. Daca tu nu iti citesti mailurile, e problema ta. Ceea ce trebuie sa retii este ca aceasta trecere e in avantajul tau.

 

All in all, o sa fie un pic de munca la inceput din partea ta, adica o sa trebuiasca sa iti verifici toti expertii si indicatorii pe care ii folosesti, daca ai codul lor sursa, sa vezi cum sunt facuti si cum fac calculele.

 

Expertii si indicatorii pot fi facuti intr-un mod "dăştept", unde sa nu conteze daca ai cont cu 4 sau cu 5 zecimale (se fac testele in interior, ori se calculeaza valoarea pipului, si toate calculele se fac tinand cont de aceasta valaore). Dar astea sunt cazuri rare. De cele mai multe ori, ori programatorul este bomboroc, ori pur si simplu problema nu este interesanta pentru el si nu isi bate capul (tinem cont ca cei mai multi programatori fac indicatori "la cerere" pentru ca i-a rugat un coleg de pe forum, cum e si pe forum la noi, acesti indicatori ori implementari de strategii nu sunt interesante pentru ei, sunt facute doar de amorul artei, din dorinta de a ajuta pe altii, deci sunt cat mai simplu implementati), ori pur si simplu este foarte greu de facut diferentierea (depinde de ceea ce face indicatorul) si atunci expertii creati pentru conturi cu 4 zecimale merg doar pe conturi cu 4 zecimale, iar cei creati pentru 5, merg doar pe 5.

 

Daca ai un astfel de expert, si nu ai codul sursa al lui (adica ai doar fisierul ex4, nu si pe cel mt4), atunci trebuie sa renunti la el, ori sa cauti pe web un expert care merge pe 5 zecimale. Un exemplu este indicatorul de "cute point and figure" de care vorbea cineva mai devreme pe un topic paralel, acest indicator isi reface complet layoutul chartului. Asta nu e usor de facut si cautand sa vad despre ce este vorba, am gasit site-ul autorului (iese la un simplu search cu google) si acolo el ofera ambele variante, daca ai broker cu 4 iei indicatorul cu 4, daca ai cu 5 il iei pe cel cu 5.

 

Daca ai un expert/indicator la care ai sursa, trebuie sa te uiti in ea sa vezi cum isi converteste distantle de pipsi in bani. De exemplu scriptul meu care calculeaza riscul isi calculeaza pip-value prima data, deci o sa functioneze corect indiferent de tipul contului. Pe de alta parte, alti indicatori pe care i-am postat pe aici, ca M-PF, de exemplu, nu isi calculeaza valoarea pipului, ci lucreaza direct cu distantele in pipsi. Daca tu treci la cont cu 5 zecimale, trebuie sa gandesti aceste distante in pipeti, adica sa dai ca parametri la experti si indicatori numere de 10 ori mai mari. In loc de SL la 35 (de pipsi) trebuie sa ii dai SL la 350 (de pipeti). Etc.

 

Acest ultim caz este valabil pentru MAREA MAJORITATE a expertilor si indicatorilor existenti la ora actuala scrisi pentru MT4. Adica aproape la toti, acolo unde scrie SL, TP, etc, alti parametrii integer care se dau in pipsi, tu trebuie sa dai valori de 10 ori mai mari.

 

De exemplu daca folosesti PaperTrader, trebuie sa adaugi un zero la TOTI parametrii care au legatura cu numarul de pipsi (adica nu doar sl, tp, ci si histerezis, granulation, nu mai stiu ce parametrii mai are ca sunt o gramada).

 

Daca ti separe asa de complicat, schimba brokerul si treci inapoi la unu cu 4. Solutia cu "suna la IBFX" (grrr, scrisesem "sula na IBFX") nu este decat temporara. Ei inca ofera conturi de 4 sau de 5 la cerere acum, dar in viitorul apropiat totul va merge pe 5 zecimale (unii brokeri deja ofera 6 la euro! nu e gluma)

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Important CFTC Notice - Action Required

 

Dear customer,

 

As part of the recent CFTC rules and regulation changes with the forex market, all forex traders must read and agree to the updated risk disclosure document below by October 16, 2010. We are required by the CFTC to disable the account(s) of those who do not agree with the new disclosure by this date. Please take a moment to review the new disclosure below.

 

Please review and agree to this new disclosure by October 16

 

.......................................................................................................................................................................................................................

CFTC RISK DISCLOSURE

 

OFF-EXCHANGE FOREIGN CURRENCY TRANSACTIONS INVOLVE THE LEVERAGED TRADING OF CONTRACTS DENOMINATED IN FOREIGN CURRENCY CONDUCTED WITH A FUTURES COMMISSION MERCHANT OR A RETAIL FOREIGN EXCHANGE DEALER AS YOUR COUNTERPARTY. BECAUSE OF THE LEVERAGE AND THE OTHER RISKS DISCLOSED HERE, YOU CAN RAPIDLY LOSE ALL OF THE FUNDS YOU DEPOSIT FOR SUCH TRADING AND YOU MAY LOSE MORE THAN YOU DEPOSIT.

 

YOU SHOULD BE AWARE OF AND CAREFULLY CONSIDER THE FOLLOWING POINTS BEFORE DETERMINING WHETHER SUCH TRADING IS APPROPRIATE FOR YOU.

 

(1) TRADING IS NOT ON A REGULATED MARKET OR EXCHANGE—YOUR DEALER IS YOUR TRADING PARTNER WHICH IS A DIRECT CONFLICT OF INTEREST. BEFORE YOU ENGAGE IN ANY RETAIL FOREIGN EXCHANGE TRADING, YOU SHOULD CONFIRM THE REGISTRATION STATUS OF YOUR COUNTERPARTY.

 

The off-exchange foreign currency trading you are entering into is not conducted on an interbank market, nor is it conducted on a futures exchange subject to regulation as a designated contract market by the Commodity Futures Trading Commission. The foreign currency trades you transact are trades with the futures commission merchant or retail foreign exchange dealer as your counterparty. WHEN YOU SELL, THE DEALER IS THE BUYER. WHEN YOU BUY, THE DEALER IS THE SELLER. As a result, when you lose money trading, your dealer is making money on such trades, in addition to any fees, commissions, or spreads the dealer may charge.

 

(2) AN ELECTRONIC TRADING PLATFORM FOR RETAIL FOREIGN CURRENCY TRANSACTIONS IS NOT AN EXCHANGE. IT IS AN ELECTRONIC CONNECTION FOR ACCESSING YOUR DEALER. THE TERMS OF AVAILABILITY OF SUCH A PLATFORM ARE GOVERNED ONLY BY YOUR CONTRACT WITH YOUR DEALER.

 

Any trading platform that you may use to enter off-exchange foreign currency transactions is only connected to your futures commission merchant or retail foreign exchange dealer. You are accessing that trading platform only to transact with your dealer. You are not trading with any other entities or customers of the dealer by accessing such platform. The availability and operation of any such platform, including the consequences of the unavailability of the trading platform for any reason, is governed only by the terms of your account agreement with the dealer.

 

(3) YOUR DEPOSITS WITH THE DEALER HAVE NO REGULATORY PROTECTIONS.

 

All of your rights associated with your retail forex trading, including the manner and denomination of any payments made to you, are governed by the contract terms established in your account agreement with the futures commission merchant or retail foreign exchange dealer. Funds deposited by you with a futures commission merchant or retail foreign exchange dealer for trading off-exchange foreign currency transactions are not subject to the customer funds protections provided to customers trading on a contract market that is designated by the Commodity Futures Trading Commission. Your dealer may commingle your funds with its own operating funds or use them for other purposes. In the event your dealer becomes bankrupt, any funds the dealer is holding for you in addition to any amounts owed to you resulting from trading, whether or not any assets are maintained in separate deposit accounts by the dealer, may be treated as an unsecured creditor’s claim.

 

(4) YOU ARE LIMITED TO YOUR DEALER TO OFFSET OR LIQUIDATE ANY TRADING POSITIONS SINCE THE TRANSACTIONS ARE NOT MADE ON AN EXCHANGE OR MARKET, AND YOUR DEALER MAY SET ITS OWN PRICES.

 

Your ability to close your transactions or offset positions is limited to what your dealer will offer to you, as there is no other market for these transactions. Your dealer may offer any prices it wishes, and it may offer prices derived from outside sources or not in its discretion. Your dealer may establish its prices by offering spreads from third party prices, but it is under no obligation to do so or to continue to do so. Your dealer may offer different prices to different customers at any point in time on its own terms. The terms of your account agreement alone govern the obligations your dealer has to you to offer prices and offer offset or liquidating transactions in your account and make any payments to you. The prices offered by your dealer may or may not reflect prices available elsewhere at any exchange, interbank, or other market for foreign currency.

 

(5) PAID SOLICITORS MAY HAVE UNDISCLOSED CONFLICTS

 

The futures commission merchant or retail foreign exchange dealer may compensate introducing brokers for introducing your account in ways which are not disclosed to you. Such paid solicitors are not required to have, and may not have, any special expertise in trading, and may have conflicts of interest based on the method by which they are compensated. Solicitors working on behalf of futures commission merchants and retail foreign exchange dealers are required to register. You should confirm that they are, in fact registered. You should thoroughly investigate the manner in which all such solicitors are compensated and be very cautious in granting any person or entity authority to trade on your behalf. You should always consider obtaining dated written confirmation of any information you are relying on from your dealer or a solicitor in making any trading or account decisions.

 

FINALLY, YOU SHOULD THOROUGHLY INVESTIGATE ANY STATEMENTS BY ANY DEALERS OR SALES REPRESENTATIVES WHICH MINIMIZE THE IMPORTANCE OF, OR CONTRADICT, ANY OF THE TERMS OF THIS RISK DISCLOSURE. SUCH STATEMENTS MAY INDICATE POTENTIAL SALES FRAUD.

 

THIS BRIEF STATEMENT CANNOT, OF COURSE, DISCLOSE ALL THE RISKS AND OTHER ASPECTS OF TRADING OFF-EXCHANGE FOREIGN CURRENCY TRANSACTIONS WITH A FUTURES COMMISSION MERCHANT OR RETAIL FOREIGN EXCHANGE DEALER.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Normaaaaallll hahaha, fiecare incearca sa isi asigure spatele. Daca eu o iau in barba, sa nu am pretentii la broker, si sa nu am pretentii la cei de la CFTC pe motiv ca brokerul era inregistrat la ei. Si pana acum lucrurile se desfasurau exact asa, doar ca nu erau puse pe hartie. Oricum, in US lucrurile au inceput a se imputi mai demult, de aia tot mai multi brokeri se muta (ori deschid filiale) in afara, Europa, Australia, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Are cineva probleme de conectare pe platforma reala a Interbank Fx in dupa-masa aceasta? sau e doar o problema de-a mea. Ideea e ca internetul merge. Bugged!

 

Am dat si un ping si pare ok. Ce parere aveti?

 

post-2510-0-69040200-1292596853_thumb.png

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Are cineva pe grafic spike-ul ilegal de pe sesiunea australiana? Mare mi-a fost mirarea ca a mers pana la stop-loss si s-a intors si pe market live-ul de la forexfactory nu aparea miscarea aceea in pret. Si nu a fost stop-loss-ul aproape cum poate banuiati, era in jur de 270 de pips. Ceea ce face lucrurile si mai interesante este ca tranzactiile de pe eurchf au fost cele mai profitabile din statementul meu de luna trecuta si ma gandeam daca baietii au ceva voit cu felul meu de a tranzactiona si faptul ca tin deschise tranzactiile perioade mai insemnate de timp.

 

post-2510-0-87970700-1294716497_thumb.png

 

post-2510-0-81172700-1294716507_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.