Sari la conținut

InterbankFX


vick

Postări Recomandate

N-o sa iti ia nimeni boii de la bicicleta daca ocazional inchizi pozitiile imediat ce le-ai deschis, ori daca - sa zicem - 10% dintre pozitii sunt inchise mai repede de 90 de secunde. Mai ales in momente de agitatie a pietei. Dar daca intreci masura, fii sigur ca o sa te trezesti cu slippage-uri de 1-2 pipsi atat la inchidere cat si la deschidere, precum si cu intarzieri de cateva secunde la executie. E semn ca ai devenit problema, si ai fost pus pe manual (dealing desk). Dar contul nu ti-l inchide nimeni. Interesul lor e sa stai cat mai mult, sa pierzi cat mai mult cu spreadul. Ca de tranzactionat out of the market, au ei grija sa iti faca viata amara. Ceea ce iti spun eu sunt in povesti citite pe web, despre alti traderi, iar cifra de 10% e orientativa (din burta), adica nu e ceva trait pe propria piele ori confirmat de IBFX, dar inclin sa dau crezare acestei variante, pentru ca si eu am biduri pe care imi dau seama ca le-am pus aiurea, pun TP la BE sau la +1,+2,-1,-2 (ori uneori mut prea repede SL-ul) si se inchid aproape imediat. Dar nu am primit inca nici un bobarnac de la ei pt asta. Dar nici nu am castigat constant cu scalpingul, adica daca se uita cineva, poate sa isi dea seama ca sunt "accidente". Nu stiu care e situatia daca incepi cu adevarat sa castigi, adica sa iei cativa pipsi la fiecare minut (ori 2, 3, 5 minute), atunci e posibil sa se uite urat la tine.... Dar contul nu o sa ti-l inchida, garantat, si nici banii nu o sa ti-i ia, tot garantat. In afara de ce pierzi tu cu mana ta. Totul e sa te prinzi cand incepe sa scartiie, daca intr-adevar ai de gand sa le iei banii cu biduri scurte :) si sa stii cand sa te opresti.

 

Nu e despre IBFX, dar e putin la tema. La liteforex.org de exemplu ştiu un caz(a fost scandal in netul rusesc) ca nu au dat banii sa fie scoşi din cont, motivând ca mai mult de 70%(aici pot puţin sa mă greşesc la procentaj) din poziţii s-au închis in mai puţin de 2 min. Dupa aceasta au si modificat si regulamentul. Era vorba de 10 000$ care au fost blocate si vri-o 5 000 i-au acceptat. Un alt caz e cu WHC: un prieten avea un expert care ii aducea cosntant 50-70$/zi, dar era bazat pe scalping.

A mers vri-o jumatate de an si dupa s-a stricat treaba au crescut spreadurie...requote...mai mult timp si scrisoare de rugaminte sa nu mai foloseasca asa tip de exper(facea in mediu 500 de tranzactii pe zi).

Pe scalperi nu-i agreaza nimeni!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ha ha... Felicitari, sa il porti cu placere, si sa il duci pe cele mai inalte culmi. Sa dea domnu sa il vedem dublat si triplat la anu pe vremea asta!

 

Ca idee, retragerea ia intotdeauna mai mult timp ca depunerea, pe criterii obiective: fusul orar. In cazul meu, la depunere imi intrau banii in aceeasi zi, puneam dimineata la mine, cand la ei era noapte, apoi cand se facea seara ma mine, la ei se facea dimineata si faceau viramentul. Daca intram seara pe cont, erau deja banii acolo. La retragere apare o intarziere de o zi sau doua datorata diferentei de fus orar, adica ei trimit banii in cursul zilei, dar la mine deja e seara, banca lucreaza abia a doua zi... Si probabil ca e si in functie de banca, tailandezii nu au luni dimineata si vineri dupa amiaza program, dar daca retragi luni, ii poti avea miercuri sau joi, daca retragi joi seara sau vineri (o fi si la ei e zi scurta la banca vinerea, ori dracu stie de ce) ii ai in mod cert marti. Imi aduc aminte ca prima retragere de la IBFX (facuta intr-o joi sau vineri, dar pe atunci nu stiam spilul) mi-a luat mai bine de o saptamana, practic aveam banii in cont abia marti, dar nu martea urmatoare, ci peste o saptamana. Timp in care mi-am facut o gramada de ganduri negre si am dat nu stiu cate telefoane. Dar mai pe urma a fost ok. Sa ai tu ce retrage, ca nu e problema de asteptat cateva zile.

 

Da' parca ziceai ca nu retragi, ci capitalizezi tot, tot, tot... :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tradelover

multumesc pt lamuriri.

da, voi capitaliza, si diversific si brokerii (am saxobank in vizor), dar asta nu inseamna ca din cand in cand nu voi retrage o mica parte din profit, macar cat sa platesc costurile de business (carti, abonamente la cnbc, wsj, laptop, internet) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

bun deci pana la urma cum ramane cu IBFX? :P ma gandesc sa retrag banii de la varengold ca ma omoara (0,2 loturi minim) :) si asa imi tremura chiloteii pe minii.... :D adica nici macar nu pot folosi un MM cat de cat adecvat (am depus 3000 euro) iar atunci cand iau o pozitie in piata e dezastru mai ales pe asa volatilitate :D

 

 

 

imi trebuie cineva care are macar 0,1 loturi daca nu micro si sa pot transfera direct fara sa mai fie nevoie sa completez nu stiu ce hartii aiurea care sa le scanez dupa ca sa le pot trimite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun deci pana la urma cum ramane cu IBFX? :P ma gandesc sa retrag banii de la varengold ca ma omoara (0,2 loturi minim) :) si asa imi tremura chiloteii pe minii.... :D adica nici macar nu pot folosi un MM cat de cat adecvat (am depus 3000 euro) iar atunci cand iau o pozitie in piata e dezastru mai ales pe asa volatilitate :D

 

 

 

imi trebuie cineva care are macar 0,1 loturi daca nu micro si sa pot transfera direct fara sa mai fie nevoie sa completez nu stiu ce hartii aiurea care sa le scanez dupa ca sa le pot trimite

eu pana acum sunt multumit, n`am probleme cu ei. daca vrei sa faci scalping/tranzactionezi stirile...nu prea merge ca se mareste spreadul si ai multe requote
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

A trimis cineva bani in cont la InterbankFX. As dori sa stiu prin ce banca este mai avantajos si ce comisioane exista la transfer. Am inteles ca ar trebui si ceva documente justificative (autorizare BNR, contract, etc.) pentru efecturea transferului. Daca poate sa descrie cineva exact ce pasi si proceduri trebuie urmate pentru deschiderea si alimentarea unui cont la InterbankFX.

 

Multumesc.

Eu am transferat banii prin card (ING - am internet banking la ei) si nu am avut nevoie de nici o autorizare BNR sau alt document justificativ. Doar ca m-au pus (cei de la IBFX) sa le trimit prin email o copie scanner dupa partea din fata si din spate a cardului bancar cu care am facut tranzactia (trebuie sa se vada ultimele 4 cifre ale numarului de card - restul le acoperi cu o foita de hartie sau cu degetul, sa se vada numele tau scris pe card, iar pe spate semnatura care sa se potriveasca cu semnatura pe care ai folosit-o cand ai completat documentul ala pentru scutirea de taxe in US. pe spate trebuie sa ascunzi codul de securitate, la fel, cu o foaie de hartie sau cu degetul - in caz ca faci poza si nu folosesti scannerul).

Editat de bumasoft
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hey... :))

Cine tranzactioneaza pe real cu InterbankFX...

Imi spune si mie cate perechi de monede si ce alte instrumente mai poti tranzactiona pe real?

Ms :D

Bye! :P

mi-am deschis azi cont real, mini, am trimis banii prin Unicredit si ii astept sa intre. Pe mini in Market watch vad momentan doar forex, urmatoarele perechi:

AUDCAD, AUDCHF, AUDJPY, AUDNZD, AUDUSD

CHFJPY

EURAUD, EURCAD, EURCHF, EURDKK, EURGBP, EURJPY, EURNZD, EURUSD

GBPCAD, GBPCHF, GBPNZD, GBPUSD, GBPJPY

NZDCHF, NZDJPY, NZDUSD

USDCAD, USDCHF, USDCZK, USDDKK, USDJPY, USDPLN, USDSGD, USDZAR

probabil ca un cont standard are access la mai multe instrumente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.