Sari la conținut

FXCM


Fata Morgana

Postări Recomandate

eu am avut un cont la fxcm micro, si nu am avut probleme cu ei. E un broker destul de acceptabil, dar nu imi place faza k la fiecare withdraw imi iau o taxa de 15$. Asta mi se pare chiar absurd, de aceeea am trecut la fxpro, si mi se par chiar ok baietii aistea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A testat cineva Experti pe MT4 de la ei? La mine nu merg. La toti ceilalti brokeri merg dar aici nu. Pe tester functioneaza dar pe timp real nu.

 

Am gasit rezolvarea. Era foarte simpla:

Cum FXCM sunt acum in categoria brokerilor de ECN, la acestia trebuie sa lansezi ordere cu SL si TP zero. Dupa aia ii treaba ta ce faci. http://forum.vamist.ro/public/style_emoticons/default/06.gif/04.gif' class='bbc_emoticon' alt=':D' /><' />

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 11 luni mai târziu...

si sunt cei mai mari ca cifra de afaceri intre market makeri.

 

De cand sunt Fxcm ESTE market makeri? In zecile de ore petrecute cu ei pe chat alte ore vorbite cu ei la telefon, i-a intrebat de cel putin 10 ce fel de broker sunt si de fiecare data acelasi raspus STP. Pe unele siteuri am gasit ca sunt si ECN, dar market maker niciodata nu am gasit pana aici. Si nu au recunoscut niciodata ca ar fi. Deci mare grija ce spui.

 

Si acum o sa iti spun experienta cu Fxcm pentru a incuraja oamenii sa ia decizi cu mintea nu cu inima nu ca a spus...

 

Imi trimisesem toate actele si vroiam sa alimentez contul la ei. In acest timp un prieten de-l meu avea un cont la ei si tranzactiona zilnic era intraday trader. Nu spun de toate slipageurile avute o sa dau exemplul care mi-a pus capac. Imi spune ca Fxcm i-a dat teapa si ca a prierdut 300 de euro din cauza lor. Eu am crezut ca strategia lui i-a dat eroare si da vina pe broker. Imi spune ca avut o pozitie deschisa si a vrut sa o inchida la un profit de vreo 50 de pipi( cand a vrut el sa o inchida). Dupa ce timp de vreo 10 minute a incercat sa o inchida si dadea request a intrat pe chat cu ei sa le spuna ca incerca sa inchida pozitia si nu poate. Fxcm a spus ca nu are nicio pozitie deschisa. El avea o pozitie bagata pe eurusd cu numar de inregistrare tot si Fxcm(brokerul serios) nu vedea nicio pozitie. Dupa ce a mai incercat timp de vreo 20 de minute cu ei ba pe chat ba pe telefon, timp in care tot incerca sa inchida manual(pentru ca prin tp si st trecuse ca in branza fara sa execute nimic) pozitia a fost inchisa pana la urma manual. Deci o pozie cu slipage de 30 de minute la un broker pe real la o pozitie de 1000 euro parca. Si ca orice lucru "bun" nu vine singur, i-au inchis pozitia cu 20 de pipi mai sus fata de pretul pietei la ora respectiva(avea un sell). M-am uitat pe pozitie pe pret si pe ora. Pretul la care a fost inchisa pozitia nu fuse in piata mai bine de vreo ora pana atunci si nu stiu daca in urmatoarele 10 ore a atins pretul respectiv.

 

Deci pozitia a fost inchisa -20 pipi. Daca calculam 50 pipi profit(cat ar fi trebuit inchisa) adunat cu -20 de pipi(la cat a fost inchisa) ne da o perdere de vreo 70(+- 10 pipi pantru ca nu mai stiu exact cati pipi erau, dar cam asta este toleranta) de pipi si pentru o sesiune intra day pe eurusd este ceva.

 

In cazul de fata Fxcm a actionat in favoarea traderului(cum se obliga prin contract) sau in favoarea banci(cum tot prin contract nu are voie)? (A se vedea prevederile FSA sau NFA)

 

Eu i-am ceut sa ii faca reclamatie la FSA pentru ca avea cont in UK, si a spus ca numai cand se gandeste ii vine scarba. Ca prieten si doritor sa fac ceva pentru comunitate de traderi, i-am cerut cateva screen shootere si fac eu demersurile catre FSA o reclamatie sa ia masuri. Dar a spus ca nici nu vrea sa auda.

 

Acum analizand in adevar cel mai mare broker FXCM(cel mai mare din retail), ca sunt brokeri de cateva zeci de ori mai mari decat ei dupa cifra de afaceri, cat de bun (din perspectiva traderului nu a banci) este FXCM-ul?

 

Analizand doar cu minte pot spune atat, daca esti trader profitabil du-te la alt broker. Daca esti un trader neprofitabil alege-l ca broker, pentru ca atunci cand o sa pierzi bani macar o sa ai o consolare, ca a fost si vina brokerului.

 

Sperand ca cei interesati au inteles mesajul si o sa ia decizia buna, nu uitati- PANA NU FACI FOC NU IESE FUM!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Bine ai venit in lumea tradingului măi dragă, vorba iliescului...

 

In primul rand dai reply la un post de al meu mai vechi, de vreo 4 ani, fără a te obosi sa citesti tot treadul. FXCM erau market makeri (vezi CFTC) declarati, inainte de a fi ECN. Sunt si acum, dar nu pe faţă.

 

Axiomele tradingului:

 

1. Orice broker care face imperecheri in house este market maker, ori poate definitia care o stiu eu pentru "market maker" este gresita, iar ăia de la CFTC sunt boi.

 

2. Cei mai multi, repet, CEI MAI MULTI brokeri seriosi lărgesc spreadul la stiri, iar 20 de pipsi este NORMAL. Mai citeste vamistul. Mai studiază. Spredurile fixe sunt un apanaj al brokerilor butic, practic brokerul nu poate supravietui pe piata oferind spreaduri fixe, pentru că el nu are de unde să stie care va fi spreadul in viitor, e la fel cum ai oferi un anumit pret pt o anumita dată in viitor. Brokerii oferă spreaduri fixe pt a atrage clienti, dar ca sa poata supravietui practică alte chestii "necinstite" cum ar fi flowing, delay-uri in timp (executie intarziată, dacă cursul se misca impotriva ta te executa la pretul tau, daca se misca in favoarea ta primesti requote), etc. Dacă vrei să eviti toate astea, pui banii cap la cap si cand se adună destui, deschizi cont la un brokeri ECN.

 

3. Beturile de sell se inchid la pretul de ASK, care inseamna BID+Spread. Ce vezi tu pe chart e pretul de bid. Nu ai cum să vezi pe chart pretul de inchidere al unui Sell, decat la un broker care iti da si cursul de bid si cel de ask (eu nu stiu nici un astfel de broker deocamdata).

 

4. Traderii blegi dau vina pe broker. Apoi ca sa se simta bine, vin pe vamist si se iau de altii. "Nu faceti ce spune ăla, că ăla e bou". Well... bou e ăla care ia de bun şi face ce îi spune altul, fără să gândească singur şi să treacă totul prin filtrul propriei lui raţiuni.

 

Probabil că prietenul ăla al tău ştie el de ce nu vrea să reclame brokerul.... Adevărul este intotdeauna undeva la mijloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Par de treaba cei de la FXCM. Am deschis un cont la ei in urma unei promotii(despre care am aflat tot de pe Vamist) si am primit $50 fix a doua zi dupa ce am trimis toate actele. Ce m-a amuzat mult a fost telefonul de confirmare, tipul care m-a sunat vorbea o engleza atat de clara incat aveam impresia ca vorbeste in romana. :) Cat despre platforma, pentru mine e super faina. Cred ca o sa tranzactionez cu placere la ei si o sa ma straduiesc sa nu distrug contul. Iar pe viitor, daca accepta plata cu cardul, o sa depun in fiecare luna 50-75$(banii pe care ii cheltuiam lunar pe tigari si cafea-am reusit sa ma las de fumat! ) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.