Sari la conținut

Grafice, analize, tranzactii


Postări Recomandate

Hi,

Am prins ceva pipsi pe gbp.usd +86 pipsi. Da am o nelamurire: linia pe care am trasat'o are vreo legatura cu miscarea pe care a facut cable'ul ? sau doar am fost eu norocos... Rog pe cineva cu experienta sa imi zica. Multumesc anticipat

astazi e o zi cu in care se asteapta stiri importante favorabile dolarului:

3:15pm USD ADP Nonfarm Employment Change 135K -40K

3:30pm USD GDP Annualized q/q (p) 3.0% 2.0%

3:30pm USD GDP Deflator Annualized q/q (p) 1.7% 1.9%

3:30pm USD ECI q/q 1.0% 1.0%

pana acum cateva zile se credea ca gpb/usd va ajunge la 2.000 si din aceasta cauza se poate ca multa lume sa fi cumparat gpb/usd, analiza fundamentala arata ca gpb/usd incepe sa urce(hammer pe daily, 2 hammer pe h4, un support  la 1.9546 care nu a putut fi depasit), iar astazi lumea a vandut la inceputul zilei pentru a  se proteja de eventuale miscari mai mari in defavoarea lor. acum sa vedem ce se va intampla la 3.

 

asta e doar parerea mea si eu sunt un incepator in ale forexului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mouteki...http://forum.vamist.ro/public/style_emoticons/default/shy.gif

[attachment=679]

Nu stiu daca e chiar asa de bine ca testez Mouteki'ul pe un grafic de 15 minute dar incerc si eu:D. Daca am trasat gresit liniile... imi pare rau:P Si... am si eu o rugaminte la forumisti de pe aici: unde gasesc metoda lui Tom Demark?; ca, Gogu a zis ca Mouteki a copiat de la Tom Demark aceasta strategie so... vreau varianta full :D multumesc anticipat.

 

Later Edit: In legatura cu imaginea atasata, daca lumanarea se inchide sub linie si se dechide alta tot sub linia trasata la 1.9680 se intra short atunci cand lumanarea a 2'a se inchide tot sub linie. Sper ca ati inteles:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si... am si eu o rugaminte la forumisti de pe aici: unde gasesc metoda lui Tom Demark?; ca, Gogu a zis ca Mouteki a copiat de la Tom Demark aceasta strategie so... vreau varianta full :D

citeste cartea The New Science Of Technical Analysis scrisa de el, si o sa-ti faci o idee despre ce dorea el sa spuna.

btw perechea gpb usd e prea volatila pentru aceasta metoda sau trebuie sa te apuci sa-ti calculezi altfel sl.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Prin lungile mele cautari pe net am gasit odata ceva ce indica similitudini intre diferite perioade pe aceleasi perechi si afisa graficul de atunci. era foarte interesant numai ca atunci cand ai copil mic si te tipa inchizi calc. si te ocupi de el . imi pare rau ca nu am salvat adresa. stie cineva care e acel sit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Spunetimi va rog, unde eu fac greseli de am atitea pozitii in Loss... :(. Dupa cum am observat aproape in majoritatea cazurilor este Stop Lossul prea mic, dar nu am de cum sa il pun mai mare din cauza ca nu pot sa merg pe mai mult din 3.5% ( in majoritatea cazurilor 2%) din tot lotul de bani... vedeti aici sau aici..

Editat de kashak
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kashak.

Ceea ce faci tu acolo e extraordinar! ai un profit de 40% in nici 2 luni si un win rate de peste 50%!!! Ce mai vrei??? Multi au dat faliment incercand sa transforme o strategie buna intr-o strategie perfecta! A ta vad ca e f. buna! Trebuie sa ai grija doar sa pui TP de 2-3 ori mai mare ca SL-ul. Dar la eur usd, un SL de 20-30 pipsi e ok, nu e prea mic.

mai bine zi-ne strategia de intrare si iesire, de ai facut asa un profit frumos. io cred ca ai o strategie buna, ca la 200 de tranzactii sigur nu e noroc!

Tine-o tot asa, bafta!

PS. zi-ne smecheria si noua!

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kashak.

Ceea ce faci tu acolo e extraordinar! ai un profit de 40% in nici 2 luni!!! Ce mai vrei??? Multi au dat faliment incercand sa transforme o strategie buna intr-o strategie perfecta! A ta vad ca e f. buna! Trebuie sa ai grija doar sa pui TP de 2-3 ori mai mare ca SL-ul. Dar la eur usd, un SL de 20-30 pipsi e ok, nu e prea mic.

mai bine zi-ne strategia de intrare si iesire, de ai facut asa un profit frumos. io cred ca ai o strategie buna, ca la 200 de tranzactii sigur nu e noroc!

Tine-o tot asa, bafta!

PS. zi-ne smecheria si noua!

 

Mersi, nu este nici o smecherie, folosesc doar MACD si MA (200) si multa multa rabdare, dar si atentie, ceia ce eo sunt cam grabit la asa ceva si azi am facut o prostie cind am pus sell pe GBP/USD dar nu am verificat mai intii ce se petrece pe forexfactory ( Claimant Count Change de la ora 11:30, +2 GTM)/

si am pierdut 30 pips dar mi-am scos cu EUR/USD, la moment toate tranzactiile sunt inchise, asteptam ce s epetrece la ora 15:30 - Core CPI m/m , dupa acea facem o analiza tehnica si mergem mai departe. O strategie mai ampla despre modul meo de tranzactionare voi publica mai tirziu aici sau pe blogul personal. Eo am crezut ca in altceva este smecheria, de pierd atitea tranzactii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit! daca ai un win rate peste 50%, e f ok! Mai zi-mi numa pe ce time frame esti?Daca poti, mai posteaza aici statementul pe acelasi cont, sa vedem cum evolueaza! indiferent daca pierzi sau castigi, nu-i o problema, invatam cu totii! Tu macar ai curajul sa vii cu un statement, pt ca altii , atunci cand le ceri un statement, sar ca arsi: cica tre sa-i crezi pe cuvant...sau iti arata un grafic pe care nici cifrele nu se vad...dar ei dau lectii pe forumuri si analize de te doare mintea...

Oricum, bafta si poate ne mai arati cum merge in saptamanile si lunile ce urmeaza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit! daca ai un win rate peste 50%, e f ok! Mai zi-mi numa pe ce time frame esti?Daca poti, mai posteaza aici statementul pe acelasi cont, sa vedem cum evolueaza! indiferent daca pierzi sau castigi, nu-i o problema, invatam cu totii! Tu macar ai curajul sa vii cu un statement, pt ca altii , atunci cand le ceri un statement, sar ca arsi: cica tre sa-i crezi pe cuvant...sau iti arata un grafic pe care nici cifrele nu se vad...dar ei dau lectii pe forumuri si analize de te doare mintea...

Oricum, bafta si poate ne mai arati cum merge in saptamanile si lunile ce urmeaza!

 

OK, eo nu stiu cum aici sa atasez fisierul html de acea am public pe hostul meo gratis, dar o sa il reinoesc la fiecare saptamina, insa el se poate de vazut si pe forexfactory, aici este la direct dar nu cred cai atit de detaliat...

Apropo de Time Frame, La inceput de saptamina W1, in cursul zilei dimineatza D1 si pozitiile le pun pe H4, stop loss pe M30 Take Profit la alegere, daca in fata mea se afla un pivot , rexistenta sau altceva, inchid tranzactie si astept rezultatul dupa acea mergem mai departe...

Editat de kashak
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai dus inca o saptamina, dupa cum am spus voi posta intreg statementul la fiecare sfirsit de saptamina indiferent daca ma duc in plus sau minus. Acuma l-am incarcat intreg statementul pe viitor voi publica doar saptaminal. Statementul il vedeti aici...

Ce cocluzii pot sa fac din aceste 220 de pozitii:

1. Dupa cum a mai spus si johnbull take profitul trebuie sa fie mai mare de 2 sau 3 ori decit stop loss-ul, ceia ce la mine nu era chiar asa, incerc sa ma corectez.

2. Inca mai predomina teama bato vina, acea teama ca sa nu ma duc in jos, poate si de acea inchid pozitiile prea devreme, si aproape in majoritatea cazurilor cind inchid pozitia peata se duce acolo unde imi imaginasem.

3. Cu many managementul parca nu am probleme, niciodata nu pun pozitia fara stop loss, si niciodata nu schimb stop loss-ul daca peata vine impotriva mea.

Daca mai sunt careva sfaturi va rog, ... ,mersi.

Si inca ceva,am inceput sa citesc Alex. Elder, Trading for a living, sper sa ma ajute mult...:)

Editat de kashak
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.