Sari la conținut

Cum sa alegi un broker


Fata Morgana

Postări Recomandate

Sunt un broker incepator . Am testat conturi demo la diferiti brokeri , am deschis si un cont real . In afara de reglementarea brokerului cred ca ar mai trebui un criteriu in alegere . E foarte important sa te simti confortabil in legatura cu platforma de trading , sa simti ca o poti folosi cu eficienta . Eu spre exemplu , nu pot sa ma obisnuiesc cu cea de la Oanda , desi toata lumea spune ca e un broker bun , low pips... etc ; mi-e foarte greu sa o folosesc , desi nu difera foarte mult de altele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

  • Management

Salut Sorin si bine ai venit! Banuiesc ca ai vrut sa spui ca esti un trader incepator si nu un broker incepator, nu? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

In ultimele zile am tot cautat companii de brokeraj... sunt de mai putin de un an pe forex... zilele astea tot cautand si citind tipuri de contracte am inceput sa iau mai in serios mai multe aspecte cand e vb de alegerea unui broker. mi-au placut si comentariile, sfaturile si indicatiile de aici de pe forum...

totusi inca nu am gasit un broker ale carui conditii sa ma satisfaca.

sper sa reuseasca cineva sa ma ajute dupa ce veti citi intregul post.

am un pic de experienta pe forex, am si cont real deschis la o anumita companie. caut totusi un alt broker deoarece doresc sa imi deschid un cont cu o suma mai mare si sa iau un pic mai in serios tradingul, adoptand un sistem clar definit cu reguli de money management si alte nebunii.

imi place foarte mult metatrader si m-am concentrat sa gasesc un broker ce ofera servicii cu aceasta platforma.

initial am cautat brokeri elvetieni cu metatrader in idea ca daca sunt din Elvetia sunt mai seriosi si mai siguri. Sincer nu am ramas prea multumit cand am citit contracte in care scria ca in caz de faliment al companiei nu sunt asigurat ca imi primesc banii inapoi. Asta m-a pus pe ganduri. Degeaba companiile respective lucreaza cu numele cele mai importante din domeniul bancar elvetian daca eu nu am o garantie asupra capitalului depus la broker.

ca sa nu mai vorbesc de brokeri care afirma pe site ca sunt brokerul lider elvetian si de fapt ei sunt inregistrati in Cipru si se supun legislatiei de acolo, deci nici o treaba cu faimoasa Elevetie.

Pana la urma dupa ce am mai citit aici pe forum am inceput sa fiu deschis si la alte variante cand e vorba de tara in care functioneaza brokerul.

Sa existe oare brokerul perfect? Brokerul cu metatrader cu spread mic, fix, executie automata fara requoturi, retragere de bani din cont rapida, asigurarea fondurilor, un contract decent care sa ma linisteasca mai degraba decat sa ma sperie...

pana la urma am ramas dezamagit si cred ca asa ceva nu exista.

daca am inteles bine brokerii care ofera spread fix iti monitorizeaza tranzactiile si iti pot pune bete in roate...

brokerii no dealing desk care nu au nici o treaba cu ce faci si ce nu faci nu ofera spread fix, lucru ce ma sperie pt ca nu sunt obisnuit cu asa ceva...

cred ca oricum primul lucru cel mai important ar fi siguranta fondurilor... daca stiti brokeri care fac asta si indeplinesc cat mai multe din cele prezentate mai sus va rog sa imi spuneti si mie... pe mine ma doare capul deja de la zecile de site-uri, conturi demo, contracte si alte nebunii....

am apelat la aceasta varianta de a va cere parerea in speranta ca unii dintre voi aveti conturi reale si stiti exact cum se comporta brokerul respectiv.

pe foarte putine site-uri ale brokerilor am gasit toate informatiile de care aveam nevoie. majoritatea isi fac doar reclama si vor sa atraga cat mai multi clienti prin oferte care mai de care , evitand alte subiecte mai delicate...

cautarile mele vor continua zile sau saptamani daca trebuie... speram totusi sa scurtez drumul sau macar sa primesc niste sfaturi sincere de la altii cu experienta...

 

va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sian

Tavi si Iordaki au pomenit de un broker care si mie mi se pare bun: Brocompany.

Pare sa intruneasca toate condiitle tale:

"Brokerul cu metatrader cu spread mic, fix, executie automata fara requoturi, retragere de bani din cont rapida, asigurarea fondurilor"

http://www.brocompany.com/why-broco/

Sper ca ce scriu ei acolo e si adevarat :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Este normal ca informatia primita de la server (oricare ar fi el) sa aiba pauze de 30 sec sau chiar 1 minut?

Am un indicator care masoara candela pana la inchidere ce merge conform info ului primit de la server cred si deci merge 5 secunde dupa cere sta 30.

 

Asa e peste tot sau depinde de broker?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.