Sari la conținut

Strategii de iesire din tranzactie


Alien

Postări Recomandate

De cand am deschis noul cont (live) am facut 10 tranzactii. In afara de una, care s-a dus glont direct in SL, toate celelate au fost intrari bune, pe care le-am inchis in profit, cu TS, chiar daca unele dintre ele la doar cativa pipsi, putin peste breakeven.

Nu sunt de loc multumit de tranzactiile mele. Sigur, e mai bine decat sa fi pierdut, dar am inchis tranzactii bune, cu potential, la +7 (a lovit trailling stop si dupa aia si-a reluat cursul si a crescut chiar si 400 de pipsi). ;)

Avand in vedere ca, initial, SL era, in functie de tranzactie undeva intre -50 si -100, asta inseamna ca am riscat 50-100 pipsi si am facut +7, +10, dupa caz. Daca piata s-ar fi miscat in directie contrara as fi pierdut de cel putin 5 ori mai mult decat am castigat. Pot sa spun ca am avut noroc ca nu s-a intaplat asta, dar tocmai am spart primul cont live bazandu-ma pe noroc si vreau sa fiu sigur ca asta nu se mai repeta.

As vrea sa stiu mai multe despre modul in care iesiti voi din tranzactie, cum faceti sa profitati cat mai mult de fiecare intrare, daca folositi TS cum reglati valoarea acesteia s.a.m.d.

 

Multumesc

Spor la pipsi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

=D>

 

Excelenta idee, Alien.

M-as bucura sa pot sa iti dau un raspuns bun la intrebari, dar din pacate si eu am fost exact in aceeasi situatie si inca nu sint sigur ca am gasit rezolvarea.

In principiu, cred ca inainte de a intra intr-o tranzactie trebuie sa te gandesti bine, si sa iti alegi SL si TP in functie de anumite zone de pe chart, pe care tu le consideri importante, avand rol de suport si rezistenta. Cum le determini e la latitudinea ta, unii folosesc formule, eu trag linii pe chart, nu stiu unde e adevarul, dar sint multumit de rezultat.

Desigur, exista strategii in care SL si TP au o valoare fixa, impusa de metoda respectiva. Daca folosesti o asemenea strategie cred ca e mai simplu, pui tranzactia respectiva si incerci sa uiti de ea, lasand-o sa curga. Daca nu reusesti, nu stiu, inchide calculatorul, deconecteaza internetul, gasesti tu o solutie. ;) (no pun intented)

In cazul in care ai o strategie mai flexibila, cred ca e mai greu. In primul rand trebuie sa incerci sa fi cat mai obiectiv atunci iti stabilesti SL si TP. Aici intervin mult lacomia si frica: un SL cat mai scurt, iar TP e la cativa km... Cam asa faceam eu la inceput. Urmarea e clara: o serie "neagra" de tranzactii oprite prin SL, unele ar fi continuat bine, altele nu, dar in cazul asta toate s-au terminat prost.

Ok, am crezut ca am identificat problema, asa ca am pus SL larg, poate chiar prea larg. dar tranzactiile au inceput sa ajunga si pe plus. Nu prea mult, ca aveam grija sa le inchid repede, imediat ce vedeam profit si mi se parea ca pretul ezita sa mearga in directia mea. In schimb, daca mergea rau, o lasam sa se duca pana in SL, ca poate isi revine.

Partea buna e ca am scapat repede din situatia asta, ca nu a tinut prea mult contul. Bine ca fusesem inspirat si nu deschisesem unul prea mare. Oricum senzatia nu a fost pacuta atunci cand s-a terminat, asa ca m-am hotarat sa vad ce am gresit si sa incerc sa nu mai fac la fel.

Mi-am dat seama ca marea problema nu era faptul ca puneam gresit sl sau tp, stiam sa fac asta, pe demo o facusem foarte bine. Problema era lacomia. Asa ca solutia a fost simpla: cu noul cont am inceput sa fac tranzactii cu cantitati foarte mici, astfel incat atunci cand ma uit la ele sa nu mai vad $$, numai pips. Inca mai e greu sa am rabdare, daca te uiti la graficul gbpjpy pe care l-am pus pe threadul meu o sa iti dai seama ca a fost greu sa astept aproape 2 zile pana a inceput din nou sa coboare, dar am reusit. M-a ajutat si faptul ca luasem deja un profit iar la tranzactiile ramase SL era deja dincolo de BE (destul de mult chiar), asa ca rezultatul nu putea sa fie decat bun sau foarte bun. Pe masura ce ma obisnuiesc din nou sa am rabdare si sa vad tranzactiile numai in pips, o sa cresc treptat expunerea, apoi o sa maresc si contul, daca rezultatele sint bune.

 

Explicatia lui LazyPawn referitoare la SL e foarte buna. Dar inca raman la parerea ca e mai bine sa muti SL la BE atunci cand tranzactia merge in directia ta. Ok, nu inseamna ca daca ai gbpjpy sa muti SL imediat ce ai 20 pips in favoarea ta. Trebuie sa fi atent si la volatilitatea perechii respective. E bine sa o lasi sa respire. Dar nu mult, ca dupa aia poate sa devina prea vioaie si se intoarce sa muste.

 

In concluzie, parerea mea deocamdata e sa iti stabilesti realist unde pui SL si TP, accepta ideea ca ¡n momentul in care deschizi tranzactia banii respectivi s-ar putea sa nu se mai intoarca, si ai rabdare. Daca e greu, incearca sa micsorezi lotul, poate te ajuta.

 

Desigur, asta e opinia mea de incepator, sigur se poate imbunatati. Sa speram ca altii mai experimentati decat noi or sa aiba timp si dispozitie sa ne explice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.