Sari la conținut

Strategia mea intraday - LP50


Postări Recomandate

Am primit numeroase solicitări prin email şi yahoo messenger să postez la modul concret una din strategiile pe care le folosesc.

 

Gata, m-aţi convins. Mi-a luat o zi întreagă să o scriu într-o formă accesibilă şi celor mai puţin experimentaţi, dar nu-mi pare rău, deoarece cred că sunt primul român care publică aşa ceva.

 

Veţi găsi în ataşament documentul în format MSWord cu strategia respectivă, precum şi indicatorii şi template-ul pentru MetaTrader4. Vă doresc lectură plăcută şi nu mă supăr dacă mi-o faceţi praf. Ar fi şi mai bine dacă-i aduceţi îmbunătăţiri.

 

Pentru cei care au întrebări sau sugestii, îi rog să folosească adresa de email din document, sau să posteze aici (însă nu pot verifica zilnic acest thread).

LP.zip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strict pentru cei care au citit documentul ataşat în primul meu post, şi ştiu despre ce vorbesc, iată cum s-a comportat prima zi a noii săptămâni:

 

1. Lumânarea de la 13 la 13:30 ora noastră a dat un semnal valid de tip 1, la 1,8872, fiind un cross al EMA cu SS în mod bullish. Eu nu eram acasă, dar şi dacă aş fi fost, nu luam acest semnal din cauza faptului că venea după o urcare abruptă deja de 140 de pipşi, lucru prevăzut la capitolul Excepţii în documentul ataşat. Totuşi, e de remarcat faptul că semnalul ar fi fost câştigător, deoarece cu SL aşezat conform regulilor pe M-1 poziţia nu ar fi fost stopată. Observaţi că stopul este exact atât cât trebuie să nu fim stopaţi inutil, iar SS rămâne tot timpul în mod bullish, dându-ne încredere în direcţia aleasă.

2. După o succesiune de 4 mici lumânări care se închid de partea cealaltă a EMA (evident, neconfirmate de SS), la ora 17 se încheie o lumânare bullish frumoasă cu cross al EMA, semnal de tip 2 pe care l-am şi luat. Buy 2 loturi la 1,8775, aproape acelaşi preţ cu primul semnal (deci oricare l-am fi luat ne aflam în aceeaşi situaţie!).

3. Primul lot atinge targetul la M2 rapid cu un câştig de 37 de pipşi.

4. Se fac ajustările necesare ale SL, mereu cu 2 linii sub cel mai înalt close conform regulilor.

5. Până seara la sfârşitul IO cel de-al doilea lot nu atinge nici SL, nici M4, ca urmare l-am închis manual la 1,8875, câştig 100 de pipşi. Per total 137, un început foarte bun de săptămână.

6. Interesant cum ziua de luni a fost un fel de imagine în oglindă a celei de vineri, despre care puteţi citi în document.

 

Nu voi ţine un jurnal de trading aici, dar am vrut să prezint cel puţin prima zi de după cele analizate în document, pentru cei interesaţi.

post-1-1148368214_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Meriti toata lauda... 28 de pagini scrise... si toate la obiect.

E o strategie buna cea adoptata de tine... important e sa fii riguros.

Dat fiind faptul ca regulile sunt destul de clare cred ca ar merge facut un expert pe baza ei sa tranzactioneze...

Ce nu prea am inteles eu e modul cum ai ales intervalul (timp) de tranzactionare... care a fost criteriul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu prea am inteles eu e modul cum ai ales intervalul (timp) de tranzactionare... care a fost criteriul

Motive obiective: intervalul acoperă practic sesiunea europeană şi cea mai mare parte a celei americane, când se petrec cele mai importante mişcări. Sistemul, pentru a fi eficient, are nevoie de volatilitate, nu e bun într-o piaţă adormită.

 

Motive subiective: Acelea sunt orele la care un român poate lucra fără să stea toată noaptea sau să se trezească dis de dimineaţă.

 

Adevărul e că noi suntem norocoşi cu poziţia geografică, din punct de vedere al pieţei. Prindem ce e mai bun. Săracii australieni sunt cei mai năpăstuiţi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ma gandesc ca toate aceste reguli stabilite ar merge foare bine bagate intr-un expert care sa tranzactioneze singur.

Te-ai gandit la asa ceva ?

Personal nu am încredere în experţi. Poate că există sau va exista unul profitabil, deşi mă îndoiesc.

 

Legat de sistemul meu, este categoric nepotrivit pentru aşa ceva. Vei vedea în document un capitol unde am menţionat elemente care ţin de discretionary trading. Dacă aş luat toate semnalele orbeşte cred că nu aş obţine nici pe jumătate din cât fac. De unde să ştie săracul expert că urmează o ştire importantă, sau că nivelul cutare e cunoscut şi recunoscut ca rezistenţă majoră, sau că aspectul lumânării curente îndeamnă la prudenţă etc.

 

Uite, hai să luăm exemplul zilei de azi, miercuri 24 mai. A existat un prim semnal de tip 1, buy la 1,8823 la ora 11 dimineaţa, între EMA şi M1. SL iniţial conform sistemului pe M-1. Următoarea lumânare se închide peste M1, aşa că mutăm SL pe EMA. Următoarea jumătate de oră ne aduce aproape de ţinta primului lot, M2, dar aceasta nu este atinsă. Urmează repetate încercări de a sparge rezistenţa din jurul valorii de 1,8860, cel puţin 4, şi de fiecare dată încercarea este respinsă. Într-o asemenea situaţie, la prima ratare, sau măcar a doua, orice trader cu experienţă ar ridica SL pe breakeven sau chiar ar lua un mic profit închizând ambele loturi. Asta deoarece vede clar că nivelul de rezistenţă este foarte greu de spart, el a fost validat şi în ziua precedentă, şi mai întotdeauna după astfel de ratări repetate urmează o cădere. Aşa că de ce să mai menţină SL pe EMA şi să piardă vreo 30 de pipşi (2*15), dacă poate lua un mic profit, sau cel puţin evita pierderea. Sincer, nu am fost acasă, aşa că poate suna ca un fel de laudă goală, dar sunt 100% că în situaţia de mai sus aş fi închis în cel mai rău caz pe zero, şi nu aş fi aşteptat cu SL pe EMA să pierd 30 de puncte. Ei bine, un expert nu ar fi capabil de asemenea raţionamente... el ar pierde acea poziţie cu seninătate.

 

În schimb am fost acasă la cel de-al doilea semnal. ;)>-

 

Din nou o frumuseţe, ca şi vineri, ca şi luni. Vedeţi pe graficul ataşat toate explicaţiile. 50 de pipşi pe primul lot închis la M-3, cu două nivele mai jos de deschiderea între M-1 şi M-2, şi 110 pe cel de-al doilea, un touchdown perfect la M-4. Total 160 de pipşi pentru o strategie intraday, cu totul remarcabil. Adăugaţi şi cei 137 de luni şi vedeţi că avem motive de optimism.

post-1-1148507974_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un moment dat, am dat si eu peste threadul initiat de Nina, dar la vremea aia mi s-au parut ca rezultatele postate sunt prea frumoase ca sa fie si adevarate

Plus ca eu incerc sa imi  dezvolt o strategie position trading. Din cate am citit, sunt cele mai profitabile pe termen lung. Si mi-ar conveni pentru ca mi-ar permite  o abordare mai relaxata.

 

Ce nu inteleg majoritatea celor care reproseaza traderilor cu experienta ca tin forexul doar pentru ei, este ca (aproape) orice strategie functioneaza. Conditia esentiala - disciplina.

Si orice strategie poate sa fie un esec daca nu esti disciplinat.

 

Daca nu cer prea mult, ai si o strategie bazata pe tranzactii de lunga durata?

De fapt, nu neaparat o strategie vreau. Ci mai mult niste sfaturi despre lucrurile de care sa tin cont in dezvoltarea ei (trebuie sa spun ca folosesc SL si tin cont de money management). Dar am impresia ca nu reusesc sa mentin o tranzactie suficient de mult ca sa profit la maxim de fiecare intrare. ies prea repede din tranzactii bune.   ;)

 

Felicitari pentru stradania depusa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

in primul rand multumesc LazyPawn, sunt unul din cei care fac primii pasi (inca nu am un an de cand m-a prins forexul)

 

vreau sa fac o observatie legata de indicatorul i-ParamonWorkTime, dupa ce am pus template LP50 am observat ca resursele CPU erau folosite aproape de maxim 80-90% (nu stiu daca s-a intamplat numai la mine sau si la altii), cauza am gasit-o in setarile i-PWT, initial sunt begin_1=08:00, end_1=19:30 si begin_2=19:30, end_2=19:30

dupa ce am setat begin_2= 20:00, end_2=20:30 compul meu a inceput sa lucreze normal, iar ca sa nu se vada inca o dunguta in plus culoarea am setat-o cea din background

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.