Sari la conținut

Care e cel mai important lucru in forex?


Postări Recomandate

fatta_m0rgana: Buna seara

Vorbesc cu gogu pe gmail si ma tot intreaba care e cel mai important lucru pe care l-am invatat de cand am inceput sa tranzactionez .

Si am constat ca multe lucruri le fac intuitive si nu pot sa ii cuantific asta.

in afara de money management chiar nu stiu ce pot sa ii spun atat de important incat sa nu stie el.

In afara de MM, care e cel mai important lucru pe care il aplici?

 

Lazypawn: nu cred că se aşteaptă la vreo revelaţie, ceva sistem nou ci doar un sfat practic

fatta_m0rgana: am citit o data un document . The Ten Tasks of Top Trading de Van Tharp.

In introducere vorbea despre raspunsurile date de traderii in legatura cu sitemul lor:

unii raspundeau ca au urmarit stirile, au mizat pe cresterea euro sau usd si au intrat

altii spuneau ca au vazut nu stiu ce cross-over si au intrat deci descriau ceva tehnic,

iar a treia parte spuneau ceva de genul m-am uitat la chart si am simtit ca e momentul sa intru long sau short, dupa caz

chestiile astea nu pot fi descrise riguros

 

Lazypawn: Pentru mine DE DEPARTE cea mai importantă lecţie învăţată a fost să nu încerc să salvez poziţiile pierzătoare. Orice sistem are şi pierderi, dezastrul pentru mine a apărut când am vrut să schimb regulile pentru a evita o pierdere mică, şi am transformat-o în una gigant până la urmă

curbele mele de equity din prima perioadă, până m-am lecuit, arătau creşteri constante, frumoase, întrerupte de câte o bombă în jos

odată ce am învăţat să las pierderile să fie pierderi, am devenit profitabil

 

fatta_m0rgana: asta am spus-o deja si pe vamist

pierderile conform sistemului sunt taxa pe tranzactii

 

Lazypawn: ştiu, dar ţi-am mai răspuns o dată ca să fie clar

Uite, ţin minte o zi şocantă care începuse grozav

Eram pe 100 de pipşi pe la 7 seara

cu un lot, lot mare, 100 k

adică eram pe 1000 USD câştig

1 pip e 10 dolari pe lotul de 100k

Normal după ora 7 nu mai lucrez, decât cel mult pun ceva stop sau limit şi gata

dar, îmbătat de ameţeala succesului, am zis hai, să mai deschid doar una, părea să fie un semnal

aşa că am intrat un lot short pe altă pereche

ăia 1000 i-am luat şi semnalul s-a dovedit fals

pe la ora 9 seara, după 2 ore, eram pe -30 de pipşi, unde aveam SL

adică pierdere de 300

ceea ce nu era nici un fel de dezastru mai ales dacă te gândeşti că pe total ar fi fost 700 plus pe ziua aia

 

fatta_m0rgana: da, ar fi fost ok

 

Lazypawn: dar m-am ambiţionat, am zis ce naiba, trebuie să o câştig şi pe asta

aşa că am anulat stop lossul

convins că în sesiunea asiatică oricum nu se petrece nimic de obicei şi a doua zi regândesc poziţia.

 

Ei bine, a fost o excepţie, când m-am trezit a doua zi, picase 100 de pipşi

deci era pe -130.

Ar fi trebuit să o închid, evident

dar mi-era aşa o ciudă... oricum, cu ziua de ieri ar fi fost doar -300 dolari

Aveam servici dimineaţa trebuia să merg la clinică

aşa că din nou, am lăsat-o să meargă şi m-am dus la lucru

la întoarcere era pe -220 pipşi

şi atunci am zis: hei, aşa o cădere mare într-o zi, fără motive fundamentale

trebuie să dea ceva înapoi

aşa că am mai adăugat un lot, am piramidat

Astfel a început dezastrul care a dus la câteva zeci de MII de dolari pierdere într-o săptămână

absolut incredibil de gresit

 

fatta_m0rgana: pun asta pe vamist?

Lazypawn: sigur, poţi să pui, e adevărat. Numai că unii au senzaţia că eu pierd tot timpul

Ori eu, de vreo 10 luni, tot câştig

lumea crede că sunt un trader dezastruos

 

fatta_m0rgana: am urmarit un webinar, cu John Carter

care vorbea despre primele lui tranzactii

trecand peste faptul ca risca foart mult la fiecare tranzactie

mi-a atras atentia ce a spus despre una din trazactiile lui care s-a dovedit o pierdere

practic, a urmarit sa fie indeplinite toate conditiile

dar s-a dovedit ca e un semnal fals

si a pierdut

totusi, afirma ca este una din tranzactiile lui preferate

pentru ca era prima tranzactie live in care respecta intocmai sistemul

fara nici o abatere

nu conta ca a pierdut

 

Lazypawn: păi cam asta spun şi eu despre mine, dar cu alte cuvinte

am început să joc bine în momentul în care nu m-a mai deranjat că o tranzacţie lovea un stop loss

sigur că nu mă bucur nici acum de aşa ceva, dar mi se pare firesc, nu mă preocupă, atâta vreme cât ştiu că am urmat sistemul

 

fatta_m0rgana: e firesc pentru unii sa considere ca pierderile inseamna trazactii proaste

 

Lazypawn: Pentru că ei nu pricep că nu e un test de inteligenţă

ei văd ca o jignire, se luptă să dovedească că au dreptate

aşa făceam şi eu pe vremuri

 

fatta_m0rgana: da, ceva de genul "stiu ca toata lumea pierde... dar nu eu"

de-asta trece toata lumea prin stadiul de cautare al sistemului perfect

 

Lazypawn: Eu îl am, şi îl voi publica

încă nu m-am hotărât unde, poate chiar pe vamist

Oricum va fi doar pentru români

nu-l scriu în engleză, să dau şi eu dovadă de patriotism o dată ;)

 

fatta_m0rgana: perfect, adica profitabil, nu perfect adica Holly Grail

 

Lazypawn: evident

Lazypawn: are şi zile pierzătoare

e sistemul intraday cu care lucrez de câteva luni bune

a trecut şi prin pieţe nebune, şi pieţe adormite... şi a rezistat.

Să-ţi spun care e greşeala pe care o fac cei care fac back testing?

fatta_m0rgana: da, bineinteles

 

Lazypawn: E un mic secret

deşi secret nu e corect spus, pentru că ar trebui să fie evident

Să zicem că au sistemul X. Iau sistemul X şi fac backtesting pe perioada ianuarie-iunie 2005 să zicem.

Observă că sistemul e aşa şi aşa şi atunci adaugă nişte filtre ca să fie mai profitabil:

dacă punem şi indicatorul cutare

sau dacă intrăm numai la nivelul cutare...

atunci, în loc de 200 de pipşi pe cele 6 luni am fi făcut 2000! Aşa că adaugă filtrele respective la system.

Dar ceea ce tocmai au făcut se cheamă de fapt curve fitting adică potrivirea sistemului la o curbă a preţului care a existat pe perioada testată corect este ca după ce ai adăugat acele filter sistemul să fie testat cu filtrele respective PE O ALTĂ PERIOADĂ!!

de ex. pe ianuarie iunie 2000 deci testezi pe o perioadă, adaugi filtre, iar noul test se face pe altă perioadă pe cât posibil cât mai diferită.

De ex. un sistem care a mers pe o lună foarte choppy ca februarie şi una foarte trending ca aprilie e un sistem bun.

Sistemul meu intraday e de acel tip.

Dacă te apuci să contruieşti un sistem făcând un curve fitting pe aprilie, când piaţa adoarme din nou, cum e pe cale să o facă, te arde rău de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Prima data cand am dat de forex, am avut senzatia ca am descoperit o alta lume. Cat de confuza si neajutorata m-am simtit, cred ca poate sa isi imagineze orice incepator.

 

Dar, pentru ca "m-a prins", am inceput sa caut materiale, carti, linkuri utile, forumuri, orice ar fi putut sa ma ajute sa inteleg regulile jocului.

Cand am inceput sa scriu despre forex, am facut-o gandindu-ma ca, poate, cele scrise de mine vor fi de folos altora, care tocmai descopereau si ei forexul.

 

Asa ca am inceput sa scriu despre ce mi se parea mie util. Si cum toate mi se pareau utile, am scris despre money managenet, stop loss, tipuri de ordine, lumanarile japoneze... in sfarsit, am peste 100 de posturi doar despre forex (aproape ca am uitat sa mai intru si pe alte sectiuni.) Ups' sper sa nu citeasca Andu ;)

 

Partea proasta e ca am impresia ca m-am apucat de un fel de munca a lui Hercule: documentatia in engleza este atat de multa, incat nimeni nu o sa reuseasca sa traduca vreodata tot ce e important. In plus, ultimele articole, ultimele carti, stiri, comentarii, adica exact ceea ce e necesar ca sa mentinem contactul cu piata vor fi tot timpul in engleza.

Partea si mai proasta este ca am impresia ca, pe langa faptul ca incerc marea cu degetul, toate aceste materiale in romana sunt si (aproape) inutile.

 

Cum spunea un prieten:

Statisticile spun ca 90% din inceptatori pierd.

90% din toti incepatorii, indiferent de limba pe care o vorbesc acestia.

Este clar ca nu lipsa documentatiei in limba romana este cea care impiedica romanii sa devina buni traderi.

Diferenta dintre traderul amator si cel profesionist este traderul insusi.

 

Nu stiu cat de utile au fost posturile mele pentru cei care le-au citit. Dar, daca va determina sa va cautati raspunsul la intrebarea "care este lucrul cel mai important in forex?", sa va ganditi care este cel mai important lucru pe care l-ati invatat de cand ati intrat in prima tranzactie (indiferent daca ati tranzactionat doar o perioada mica de timp), acesta ar fi cu adevarat util.

Si constructiv, daca ati pune raspunsurile voastre aici.

 

Multumesc

FM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anthony Robbins a avut candva un training cu lunetisti ai armatei americane, in care a reusit s-ai faca aproape pe toti tintasi de elita. Cum? facandu-i pe oameni sa creada in 3 convingeri critice: (1) vanatoarea este amuzanta; (2) vanatoarea este esentiala pentru supravietuire; si (3) pot sa o fac cu succes.

Revenind la forex, probabil succesul depinde cam acelasi convingeri - tradingul e distractiv, e esential, si poate fi facut bine de mine.

 

In rest, multi termina diverse scoli, citesc carti, lucreaza din greu, si doar unii ajung presedinti ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Lazypawn

Discutia asta ar trebui pusa in cat mai multe locuri. Sunt prea multi cei care isi inchipuie ca vor ajunge milionari peste noapte...

Desi, s-ar putea sa ramana tot cu impresia ca ei stiu mai bine.

 

@Fata Morgana

In afara de money management, cea mai importanta este, cred, partea psihologica. Sa stii sa te stapanesti, sa astepti ca o tranzactie sa "creasca", sa evaluezi situatia... sa nu tranzactionezi cu teama. Ai SL, ai riscat 1% din cont, ai intrat conform sistemului... ok, atat timp cat ai respectat regulile, asta e.

Sa te concentrezi pe ce faci si pe ce poti face tu, nu pe faptul ca, uite, ai -x pipsi.

 

Ma gandesc ca omul asta stia ce spunea:

"I had to pull back, which I did with alacrity because my principle is to survive first and make money afterwards"

George Soros

Pana la urma, e vorba de Soros, nu? N-o fi facand toti banii aia intmplator!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai important lucru in Forex? Hmm, sangele rece. Am citit intr-unul din multele materiale cu care m-am bombardat o chestie interesanta: " Daca te uiti la un trader profesionist in timp ce tranzactioneaza, nu iti vei putea da seama niciodata daca acesta pierde sau castiga." Cred ca asta este lucrul cel mai important in Forex. Toti suntem capabili sa "inghitim" tone de maculatura sau de html, dar numai cei care se uita la grafic cu ochiul acelui trader vor vedea semnele pietei. Ceilalti vor umple acea 90% parte de invinsi. Sunt imens de multe tutoriale care iti explica ce este candlestick, macd, money management, dar oare unde este tutorialul care sa te invete sa nu iti mai tremure degetul cand trimiti pe piata 100-1000-10000-100000 de euro, banii tai, pe care ii poti pierde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

John Carter, spunea in primul seminar despre forex pe care l-am ascultat ca traderul amator se transforma in trader profesionist atunci cand inceteaza sa mai caute cine stie ce indicator-minune si se concentreaza asupra conservarii capitalului.

 

In alt seminar, am intalnit o conditie si mai stricta: trebuie sa ai o strategie cu reguli clare si trebuie sa le urmezi. Atat timp cat iti incalci regulile nu esti trader profesionist.

 

In ultima vreme am testat niste indicatori. Ideea era sa ii testez in timp real. Dar, ca sa am mai multe rezultate, am facut greseala de a lua mai multe tranzactii.

Asta in conditiile in care stiam ca e vorba de o singur miscare, resimtita pe toate perechile cu $.

In plus, depaseam cei 2% maxim acceptati pe zi. Nu conteaza ca in final au fost tranzactii castigatoare. Si nici ca erau pe demo. Important este ca imi incalcam regulile.

In mod clar nu as fi facut asta pe real.

Cu atat mai mult nu avea rost sa o fac pe demo. Nu aveam nevoie de niste rezultate deformate.

 

Ce e cel mai rau, lucrul pentru care sunt cel mai suparata pe mine insami e ca, vorbind cu un prieten despre tranzactiile respective am incercat sa imi justific greselile. Desi erau evidente si pentru mine.

Bine, poate faceam asta si din dorinta de a-l contrazice, dar sa cauti justificari pentru greseli e grav.

 

Nu stiu daca e cel mai important lucru, dar, in orice caz, se afla printre cele mai importante: Obiectivitatea.

 

E normal sa gresim. Cu totii facem greseli.

Si, daca invatam ceva din ele, atunci e si mai bine. In threadul "Bancuri" este unul care se aplica foarte bine pentru forex.

Doar am schimbat "om de afaceri" cu "trader profesionist":

Fiul unui prosper trader profesionist isi intreaba tatal:

- Tata, care este secretul succesului?

- Doua cuvinte.

- Care sunt acelea?

- Decizii corecte.

- Hm...Si cum stii sa iei deciziile corecte?

- Un cuvant.

- Care e ala?

- Experienta.

- Si de unde ai experienta?

- Doua cuvinte.

- Care sunt acelea?

- Decizii gresite.

Ca sa pot ajunge de la decizii gresite la experienta si apoi la decizii corecte, am nevoie de obiectivitate. Macar atata cat sa recunosc deciziile gresite pentru a le putea analiza.

Deci, de fiecare data cand ma voi trezi ca incerc sa justific o tranzactie despre care am indoieli, imi voi aminti ca nu dau dovada de obiectivitate.

Si ca eu doresc sa castig, nu sa dovedesc cu orice pret ca am/am avut dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

Fiul unui prosper trader profesionist isi intreaba tatal:

- Tata, care este secretul succesului?

- Doua cuvinte.

- Care sunt acelea?

- Decizii corecte.

- Hm...Si cum stii sa iei deciziile corecte?

- Un cuvant.

- Care e ala?

- Experienta.

- Si de unde ai experienta?

- Doua cuvinte.

- Care sunt acelea?

- Decizii gresite.

Foarte adevarat:rolleyes: Cel mai bine inveti din greseli:exclamation:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Eu cred ca cea mai importanta este atitudinea. Mai exact, modul cum abordezi forex-ul. Pentru a crea atitudinea de invingator, cred ca in primul rand trebui sa fii "flamand". Sa vrei si sa-ti aloci timp sa inveti si sa citesti cat mai mult, pentru a fi capabil intr-un final sa-ti construiesti o strategie care sa se potriveasca cu personalitatea ta.

Si sa nu intri cu bani reali pana nu stii cu adevarat ce inseamna forex. Aici exista tot timpul oportunitati, sky is the limit, asa ca timpul pe care il petreci pe demo lucreaza in favoarea ta, si nu impotriva, cum cred unii incepatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.