Sari la conținut

Perechi corelate


sergiub

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Oki...

I might sound noob-ish, dar ashtia sunt cei 2 cents ai mei:

Aleg o platforma care permite optiunea Price Overlay pe charts.

Deschid chart-ul la perechea Gbp/Usd. Pe acest chart deschid price overlay si introduc perechea Eur/Usd. Dupa ce am facut acest lucru imi vor aparea pe chart atat perechea Gbp/Usd cat shi Eur/Usd. DE obicei, perechea Eur/Usd sta la cateva unitati deasupra lui Gbp/Usd. Cand Eur/Usd coboara binisor sub Gbp/Usd, dau long Eur/Usd, shi sell Gbp/Usd. Cand Eur/Usd revine deasupra sau se intersecteaza la loc cu Gbp/Usd inchid pozitiile. Chestia asta a mers 100% la mine.

MY 2 cents.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ashtept. Sa revina la un loc. Fara stop loss. shi cu suficienti bani disponibili, pentru a sustine o mica cadere. Dar nu inchid pe minus. Pentru ca perechile always revin la un numitor comun. NU fac divergenta ca euro cu chf.

Editat de Kirigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O strategie la care m-am gandit:

 

Long AUDUSD : dobanda/zi 8 centi/1000 USD

Long USDCAD: dobanda/zi -2 centi/1000 USD (la dobanzile oferite de Oanda)

--------------------------------

6 centi/zi/2000 USD investiti

Perioada de recuperare a spread-ului e 1 saptamana (altfel spus, daca oricat ai cumpara te baga in margin call mai rar de o data la o saptamana esti pe profit).

 

Partea "omisa" e ca AUDUSD e corelat negativ cu USDCAD,6luni -0.69, 1 an -0.87, restul mai puternice de -0.9.

 

Din ce am calculat (nu incep din nou), iese cam 1% pe an pe fiecare "unitate de leverage" (cum sa-i zic?) in parte. Adica leverage 1:1 -> 1%, 1:5-> 5%, etc.

 

Cred ca e decent sa te astepti sa faci undeva inspre 10% pe an, mai mult poate pentru ca acum multe perechi au dobanda redusa, si la un moment dat tot vor creste.

 

Insa si metoda asta implica riscuri (modificarea corelatiilor in principiu), si pentru 10% pe an nu e prea minunata. Dar pot fi facuti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Edit

Am mutat acest post, ce fusese initial postat la "cand sa nu tranzactionezi". Se potriveste mult mai bine aici, pt ca tu de fapt nu spui cand nu tranzactionezi, ci spui cand tranzactionezi, pe baza unei colectii de corelatii (o parte dintre ele adevarate doar partial, si doar in anumite momente ale pietei, dar de asta o sa iti dai seama mai incolo)
.tradelover.




Nu deschid o pozitie pana nu ma uit si la astea :

Daca este semnal de buy pe EUR/USD atunci pe GBP/USD trebuie sa fie la fel semnal de buy, poate cu mici diferente.
Deci nu intri in pozitie pana nu este acelasi semnal la ambele perechi.

Daca sunt semnale contrare (destul de rar) , inseamna ca la EUR/GBP trebuie sa fie un semnal clar.

In general daca vezi semnal de buy la EUR/USD si GBP/USD , trebuie sa vezi semnal de sell la USD/JPY, daca semnal de sell este si la USD/CHF analiza este corecta.
Altfel - reia analiza.
===============
EUR/USD ; GBP/USD; NZD/USD; GBP/JPY; AUD/JPY; NZD/JPY merg de obicei in aceeasi directie.
=============
Daca este un semnal la o pereche si dorim o confirmare ne uitam la o pereche corelata.
Exemplu:
Daca avem sell la USD/CAD verificam daca USD/SGD (dolar Singapore) este pe sell. Luam pozitia pe USD/CAD pentru ca aici miscarea este mai puternica si mai profitabila.
Folosim USD/SGD doar ca indicator.

Deasemenea daca esti intr-o pozitie si nu iti este clar daca este corecta poti verifica pe o pereche corelata situatia.
==========
Daca perechile corelate se misca in directii opuse, atunci luam alte pozitii.
De ex. daca EUR/USD si USD/JPY merg in sus (ele de obicei merg in directii contrare) inseamna ca sunt variatii la EUR dar USD este stabil.
In acest caz EUR/JPY are o miscare puternica in sus.
==========
Daca EUR/USD urca si AUD/USD coboara - EUR/AUD urca puternic.
========
Daca EUR/USD urca si GBP/USD coboara
EUR/GBP urca puternic
=========
DESPRE PERECHI
EUR/USD - spred mic si semnale clare
e cea mai buna pereche

GBP/USD - similara cu EUR/USD , spred mai mare dar si volatilitate mai mare, oportunitati mai mari.

USD/CAD - pretul petrolului are impact direct asupra dolarului canadian, asa ca daca urca pretul la petrol urca USD/CAD coboara pentru ca CAD urca.

USD/JPY este afectat de pretul petrolului pentru ca Japonia consuma fara sa produca petrol.In acest caz JPY coboara dar si USD poate sa coboare asa ca nu e o informatie precisa totusi.

CAD/JPY este in stransa corelatie cu petrolul.
In mod clar daca pretul la petrol urca CAD/JPY coboara si viceversa.
Aceste tari pot actiona pentru a-si sustine moneda crescand sau scazand dobanzile. Japonia nu va lasa sa se devalorizeze prea mult JPY din cauza pretului petrolului.

AUD/USD este in stransa relatie cu pretul aurului. Daca urca XAU urca si AUD. Daca urmam pretul aurului si analizam economia USA se poate prezice directia AUD-USD.

Informatiile astea le-am verificat in timp , nu mai stiu pe ce site le-am citit dar mi-au fost de folos.
Imaginea e de pe contul demo (short AUD/USD si CAD/JPY)

post-3879-127566906004_thumb.jpg

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.