Sari la conținut

Target 100% lunar timp de 6 luni


Tim_isoara

Postări Recomandate

100 euro, interesant, m-am gandit cum pot face asta fara risk.

 

100 euro = 138 $ la cursul de azi. Conditia lor de withdrawal pt astia 100 euro e sa tranzactionezi 8 loturi. Vorbind de MT4, asta inseamna 8 loturi one way, deci 16 two way (pt ca un trade closed 1 lot in MT4 e 1 lot open, 1 lot close, deci 2 lots volum total)

 

138/16=8.625

 

Presupunand ca tranzactionezi EUR/USD, asta inseamna 0.8625 pips markup. Deci un spread de 0.5 la care au ei access devine 1.365 pips spread pe platforma, care e intre 1.5-1.8 cat promit ei in medie. Spread 0.5 in medie pe EU nu e ceva deosebit (a se vedea statisticile Dukas recente)

 

Deci poti oferi 100 euro bonus, cu risk zero (toate ordinele STP in piata).

 

Evident, exista si varianta in care nu trimiti ordinile in piata, dar asta nu scaleaza (toti brokerii cu >100K clienti trimit in piata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mutat postarile astea cu "provocarea" pe $30 intr-un topic nou. Numele topicului este identic cu numele acelui topic ff catre care a dat qinvest link in prima postare.

 

Cui nu are un $30 de adus de acasa ii recomand sa ia un 100 de euro de la gkfx & tradimo. Vedeti oferta la http://en.tradimo.com/trading-start/

Sa mai spuna cineva ca forexul nu e profitabil. Prima provocare este de la zero euro  la 100 euro. Deja am deschis tranzactia.Sa vedem cine reuseste. Primus calculeaza te rog procentual profitul ca am un virus in calculator si nu pot. :))

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am luat in calcul si neideplinirea planului in unele luni.Concediul de exemplu. Proximus inseamna ca si tu te bagi la experiment?Cat risti pe tranzactie?

 

Desigur dupa ce am rulat acest demo pana la capat, dupa 2 ani de munca grea cred ca mi-am perfectionat strategia.Un test final si apoi intru live, depinzand de rezultate.

 

Eu am un plan progresiv pentru risc, cifrele 2% acc risk sau 5% nu inseamna nimic pentru mine.Totul depinde de money -managementul pe scara mare si de expectancy (valoarea asteptata).De exemplu ,daca incepem cu cont micro 100€-500€ atunci pana cand atingem 10.000€ putem risca si 5-6% daca winrateul e ok.Si dupa fiecare "0" vom scadea riscul cu 1-2%, ca oricum la 1m € 0.5% reward e mult mai mare decat 5% reward la un cont de 500€, dar important e ca si riscul e relativ mic si e controlat cu 0.5% risc, si nu o sa ne doara atat de mult daca luam o pierdere fata de daca am fi avut un risc de 5% la toate tradeurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am luat in calcul si neideplinirea planului in unele luni.Concediul de exemplu. Proximus inseamna ca si tu te bagi la experiment?Cat risti pe tranzactie?

 

Desigur dupa ce am rulat acest demo pana la capat, dupa 2 ani de munca grea cred ca mi-am perfectionat strategia.Un test final si apoi intru live, depinzand de rezultate.

 

Eu am un plan progresiv pentru risc, cifrele 2% acc risk sau 5% nu inseamna nimic pentru mine.Totul depinde de money -managementul pe scara mare si de expectancy (valoarea asteptata).De exemplu ,daca incepem cu cont micro 100€-500€ atunci pana cand atingem 10.000€ putem risca si 5-6% daca winrateul e ok.Si dupa fiecare "0" vom scadea riscul cu 1-2%, ca oricum la 1m € 0.5% reward e mult mai mare decat 5% reward la un cont de 500€, dar important e ca si riscul e relativ mic si e controlat cu 0.5% risc, si nu o sa ne doara atat de mult daca luam o pierdere fata de daca am fi avut un risc de 5% la toate tradeurile.

 

Eu voi risca 10-15% pe tranzactie.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu voi risca 10-15% pe tranzactie.

 

 

E prea mult. Inteleg ca e un concurs, dar totusi daca nu ai un MM bun si un risc mic, nici pe trading real nu vei rezista mult.Ai nevoie doar de 3 pierderi consecutive si ti-ai perdut jumatate din cont, si chiar daca ai 80% winrate sansele pentru asa ceva sunt tot inalte, aproximativ 0.8% daca ai tradeuri diversificate.Insa dupa observarile mele rezultatele tradeurilor nu au o distributie naturala, care e din faptul ca majoritatea perechilor sunt in corelatie, sau au o valuta comuna in pereche. :)

 

Daca iei un trade pe perechea X, Y, Z atunci exista o sansa mare ca acele tradeuri sa aiba aceleasi rezultate. Asta va rezulta in urmatoarea distributie:

W=castig

L=pierdere

 

1) W,W,W,W,L,L,L,L,W,W,W,W,L,L,L,L,...

fata de o distributie mai naturala:

2) W,L,W,L,W,L...

 

nota ca ambele au un winrate de 50%,dar diferenta e ca daca rezultatele tale seamana cu cele din grupa 1, atunci inchipuiesteti ca acele 4 pierderi consecutive vin inaintea celor 4 castiguri consecutive, atunci ce faci?

 

Boom, -60% din cont fara sa te incalzesti macar  =)) =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cont real de 30$ :ohno:=))

redevenind seriosi, mi se pare ciudat cum Proximus care are trecut la profil ca tranzactioneaza din 2013 pare mult mai realist si mai in tema cu ce e tradingul decat Tim_isoara care cica ar tranzactiona din 2009. :ohmy:

ce ai facut frate in ultimii 5 ani, n-ai invatat nici macar chestiile de baza din money management ? :excl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cont real de 30$ :ohno:=))

redevenind seriosi, mi se pare ciudat cum Proximus care are trecut la profil ca tranzactioneaza din 2013 pare mult mai realist si mai in tema cu ce e tradingul decat Tim_isoara care cica ar tranzactiona din 2009. :ohmy:

ce ai facut frate in ultimii 5 ani, n-ai invatat nici macar chestiile de baza din money management ? :excl:

Nu am gasit un cont mai mic era vorba de 25$ dar am inceput cu 30$.La 30$ emotiile sunt mai mari decat la 25$. Ma  bucur ca pot sa va binedispun. Oricum si banii astia i-am primit cadou.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Proximus

Contul e real.Nu deschid o alta tranzactie decat daca celelalte deschise sunt cu risc zero.

 

Nu conteaza daca tradeurile sunt open simultan sau le iei una dupa alta, problema e ca daca ai 4 pierderi consecutive, pierzi 60% din cont fara macar sa ai timp sa clipesti.

 

Apoi vine perioada de panica, revenge trading, si altele.Daca ar fi un cont de 5000€ sa zicem din banii tai castigate, nu cred ca ti-ar placea foarte mult un drawdown de 60% :)

 

 

cont real de 30$

redevenind seriosi, mi se pare ciudat cum Proximus care are trecut la profil ca tranzactioneaza din 2013 pare mult mai realist si mai in tema cu ce e tradingul decat Tim_isoara care cica ar tranzactiona din 2009. :ohmy:

ce ai facut frate in ultimii 5 ani, n-ai invatat nici macar chestiile de baza din money management ?

 

Defapt am inceput in 2012, data de la profil nu poate fi schimbat, si arata data de registrare la vamist, si nu data in care am inceput aceasta aventura.

 

Dar nu cred ca timpul petrecut in trading are de a face cu experienta acumulata, eu cunosc traderi care tranzactioneaza de 15-20 de ani si inca nu au facut nici un ban de profit.

 

Si-au irosit timpul cu tot feluri de strategii banale, martingale, grid, hedge, etc, si cu toate incercarile si-au distrus contul. =))

 

Daca nu ma crezi, uitate pe forexfactory in sectiunea systems, te vei intalni cu niste persoane "interesante" acolo =))

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.