Sari la conținut

Site dedicat FOREX


Doriti un forum separat pe forex.vamist.com?  

12 membri au votat

  1. 1.

    • Da, ar fi bine
      8
    • Nu, mai bine sa ramana asta
      4


Postări Recomandate

  • Management

Daca vreti sa vedeti cum evolueaza lucrurile, intrati pe forex[/acronym].vamist.com"]http://forex.vamist.com ! Cei care se pricep la forex si vor sa ajute cu articole si traduceri, sa-mi spuna si le fac cont. Momentan ma gandesc la cum sa structurez informatiile si mi-ar prinde bine cateva sugestii... Pana maine sper sa pun la punct un cuprins pentru ghidul despre care am mentionat la inceput si o sa-l postez aici ca sa va dati cu parerea. Si pentru ca tot are Fata Morgana talent la scris, ea o sa fie redactorul sef (poate asa nu o sa mai aiba timp sa omoare caini nevinovati in povestirile ei) :(

 

Pentru site ma gandeam la niste versiuni simple de forum si de blog care sunt integrate in softul folosit pentru portal. Vor fi mai simplu de implementat si nu vor necesita inregistrare sau logare separata (contul folosit pentru portal o sa mearga si pe forum si pe blog, fara sa va logati de 3 ori) si poate cel mai important, motorul de cautare de pe site cauta si in forum si in articolele sau comentariile de pe bloguri. Daca totusi majoritatea prefera un soft specializat pt. forum cum este asta si un altul pentru bloguri, atunci o sa fac asa; numai ca, dupa parerea mea, vor aparea probleme de usabilitate.

 

Sunt constient ca un asemenea site necesita multi bani si multi oameni in spate, dar momentan va trebui sa ne descurcam fara bani si cu putini oameni. Daca exista interes, sunt sigur ca o sa iasa, chiar si asa, ceva util. Si sa nu-mi zica nimeni ca sunt naiv sau visator ca-l banez :)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Probabil contul a fost şters. Bănuiesc că acele cărţi nu erau tocmai gratuite şi încălcau ceva drepturi de autor. O alternativa la unele cărţi poate fi găsită forex[/acronym]/"]aici.

 

Siteul îmi place - în special logoul - are un design plăcut, simplu şi eficient. În structurarea articolelor şi a restului de informaţii poţi să te inspiri de la siteurile mai mari, consacrate - de obicei în domeniul ăsta prea multă inovaţie strică.

 

Pe partea de bloguri cred că drupal se descurcă la fel de bine precum wordpress şi nu cred că e nevoie de o schimbare, în schimb, forumul cu care vine drupal e destul de rudimentar. În plus, cred că ar fi folositor ca forumul să conţină tot ceea ce apare deja pe această secţiune. În privinţa logării, poate s-ar putea face nişte modificări prin baza de date astfel încât userul logat pe site să fie logat automat şi pe forum.

 

În legătură cu accesul semi-privat (pe bază de invitaţie) ce aţi hotărât?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Dupa cum ziceam si la inceput, oricare ar fi varianta aleasa pentru forum, cu siguranta va contine toate threadurile de aici.

Accesul semi-privat o sa ramana... Trebuie sa vad cum va fi implementat :). O varianta ar fi sa ramana forumul simplu din Drupal pt. toata lumea, si un forum separat privat pe care se vor face inregistrari numai pe baza de invitatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un mic comentariu...

sectiunea Brokeri nu-si prea are rostul, daca nu vrei sa functioneze ca IB(introducing broker) nu are sens sa listezi acolo niste nume de brokeri, nai nici o garantie ca ce recomanzi tu is oameni seriosi si n-au sa dispara cu banii sau sa dea faliment.. se poate face o sectiune de due diligence la forum si acolo sa posteze lumea intrebari/recomandari.

oricum succes in dezvoltarea site-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

La brokeri vor fi prezentate comisioanele, lotul minim, etc. pt fiecare broker, coform informatiilor oferite de ei. De asemenea, s-ar putea si comenta sau acorda un rating fiecaruia. In felul acesta, cand vrei sa-ti alegi un broker poti sa vezi atat ce ofera cat si parerea celorlalti despre el. Daca vezi ca unul ofera conditii super-avantajoase dar nimeni nu a auzit de el, e normal sa te gandesti de doua ori inainte de a apela la serviciile lui. Practic, poti sa vezi, fara sa cauti pe zeci de site-uri, atat ceea ce pretinde el ca ofera cat si ceea ce cred altii despre brokerul respectiv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

V-a contine tot discutii despre forex, numai ca vor fi intre cei mai mai avansati; deci discutiile vor avea un grad mai mare de profesionalism, iar faptul ca esti invitat in "club" demonstreaza ca esti bun in ceea ce faci. M-am gandit la propunearea asta in ideea de a pune bazele unei comunitati mai mici dar mai inchegate care sa nu trebuiasca sa citeasca zeci de intrebari pe aceeasi tema de la userii noi carora le este lene sa dea search.

 

Stiu ca s-ar putea interprea si ca fiind discriminare, insa cred ca ar trebui sa fie vazuta ca fiind o evolutie personala. Pana la urma nu se intra pe baza de sex, religie, culoare sau bani... Oricine poate ajunge sa faca parte din "club" daca acumuleaza destula experienta.

 

Oricum, mai e pana acolo si intre timp se pot schimba multe lucruri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sogard, s-a intamplat ceva cu link-ul dat de tine? Vad ca nu mai merge...

Salut, nu am vazut ca s-a postat in acest thread deoarece e in josul paginii si n-am ajuns pana acolo :)

 

Cartile au fost sterse de cei de la filefront datorita incalcarii politicii de copyright.

 

Nu ma dau batut insa, ma gandesc sa facem un thread separat, numit "Biblioteca forex" sau ceva de genul, unde lumea sa solicite carti iar cei ce le detin sa le uplodeze pe rapidshare.de. Aici nu sunt sigur probleme iar linkurile tin destul de mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O secţiune cu cele mai importante ştiri sub forma unui calendar nu cred că ar strica (cum e pe forex news sau pe forex factory). De asemenea, dacă ştirile (indicatorii) ar fi explicaţi cred că ar fi şi mai bine. Aici, dacă vă interesează aspectul, cred că v-aş putea ajuta: am tradus acum câteva luni indicatorii economici de pe forex[/acronym]-resources/economic-indicators.html"]babypips.

 

De asemenea, o secţiune de prezentare a unor cărţi "de bază" în trading - sub forma unor review-uri - cred că ar fi folositoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.