Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

@tradelover

Ma refeream la pretul petrolului cu ingrijorare. Ca o confirmare, tocmai am auzit la radio o stire despre moneda romaneasca, care se depreciaza pe fondul international al cresterei pretului petrolului. Incepe sa sune familiar.

 

Stau cu ochii mari cat cepele pe pasii marunti si siguri cu care lucreaza SUA. Nu ca m-ar interesa in mod expres politica sau istoria, ci ptr. ca s-ar parea ca ce lucreaza ei acolo se rasfrange automat si asupra buzunarului meu ca cetatean, a nivelului meu de trai, a securitatii mele ca individ, etc

Nu ma refer doar la cresterea dobanzii de referinta care a avut ca efect criza creditelor ipotecare cu toate efectele conexe. Sau la schimbarea politicii SUA de pe "dolarul tare" la "easy dolar" care are efect si acum (vezi gbp/usd cum creste si nu se mai opreste :)

 

Sigur ca se lucreaza de mult la criza asta. Ultimele evenimente vizibile incep de la 11 sept. 2001 cand SUA au schimbat politica mondiala cu niste pretexte ieftine. Politica de genu' noi suntem mai puternici decat altii, noi stim cel mai bine si dreptatea e de partea noastra. Toate statele sunt suverane, dar unele sunt mai suverane decat altele si asta doar SUA poate decide.

Vezi cazul fostei Yugoslavii, Afganistan, unde au antrenat al-Qaeda cum au stiut ei mai bine, ca apoi sa-i "pedepseasca", apoi Irak, unde nu exista nici acum o legitimitate clara ptr. razboi (inspectia de arme si sanctiunile au functionat si totusi au avut nevoie de razboi). Arme de distrugere in masa n-au gasit, conexiunea cu al Qaeda n-a putut fi dovedita si libertatea oferita cu fortza se vede ca nu prea functioneaza.

 

Ce urmeaza? Iran? Dar de ce iranienii n-au voie sa cerceteze in legatura cu armele nucleare si vecinii lor, israelienii le detin deja? Sau indiferent de ce mai fac si zic iranienii soarta le e deja pecetluita!?

 

E la fel ca in ferma animalelor a lui George Orwell unde toate animalele sunt egale, dar unele animale sunt mai egale decat altele.

 

Cat de grava va fi situatia? Cum ne va afecta pe noi ca indivizi? Sunt lucruri de meditat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal mfx, am si eu o intrebare si anume aseara ai facut o tranzactie ai luat un sell ( hedge) la gbp/jpy un lot de 8.00 in jurul orei 23 stiu ca tie greu sa te uiti inapoi:)

cert este ca nu stiu cum de ai simtit ca pretul o ia la vale mergand pe premiza ca sigur nu a fost noroc ci experienta dovedind ca tranzactia a fost ok si salvand si cealalta pozitie care era buy destul pe minus .vroiam sa stiu de ce ai vazut asa lucrurile:). eu am pierdut startul ba din contra aveam 2 loturi buy spre norocul meu ca am avut un stop loss ceva mai larg si tranzactia a fost un succes astazi dar care totusi mi-a dat emotii:). sper ca nu este o intrebare aiurea m-am mai intalnit cu astfel de situatii dar sincer nu am gasit un raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ganryu

Initial erau niste pozitii long, semn ca facusem o estimare gresita; ma gandeam ca pretul se duce in sus. Fac multe estimari incorecte si multe corecte. Cam 60-70% din estimarile mele sunt corecte; restul sunt gresite. Asta e situatia...

 

Ce facem ca sa remediem situatia? Intotdeauna trebuie sa tranzactionam ce vedem si nu ce credem noi ca va fi. Tinem cont de celebrele cuvinte "Don't be a hero. Don't fight the trend. Follow the money flow."

Deci in momentul in care liniile de trend in sus au fost sparte, lucru care s-a si intamplat, ar trebui sa consideram short ca optiune de baza.

Adica, de obicei inchidem tranzactiile long si deschidem pe cele short.

 

Sau, daca totusi consideram ca tranzactiile long au sanse sa devina profitabile, caz compatibil cu situatia de aseara, lasam pozitiile long deschise, dar luam pozitii short de marime mai maredecat cele long. Apoi inchidem pe rand tranzactiile in ordinea succesiunii trendurilor. Dar esenta ramane aceeasi, mergem cu trendul. Nu exista alta optiune.

 

Apoi, probabil ca o sa ma intrebi de ce nu am lasat pozitiile long deschise... De lene. :) Eram convins ca trendul se va intoarce ptr. ca erau semnale clare ca trendul in jos nu mai are putere si ca-si va schimba directia in curand. Dar cum ziceam, lucrurile trebuiesc confirmate. Nu tranzactionam doar ca ne gandim noi asa... Asta inseamna timp sa tii pozitiile sub observatie, interventie daca e cazul, etc

Iar la 12 noaptea nu mai era timp ptr. asa ceva. Asa ca mi-a fost mai comod sa inchid si pozitiile long si cele short. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ganryu

Ca idee contul de demo e un cont cam "chinuit" :), din mai multe motive. Primul motiv e ca nu toate tranzactiile de acolo sunt ale mele. Mai e cineva care ma "ajuta" si uneori face niste prostii mai mari decat el. Nu stiu cine e acel cineva, nici nu ma intereseaza, nici nu ma deranjeaza, chiar uneori ma distreaza. Uneori le potriveste, uneori le cam zapaceste de nici eu nu prea inteleg ce vrea...

Poate ne explica acel cineva cand face tranzactii, de ce le face. Eu le pot explica pe ale mele, ptr. ca au o logica... L-as invita si pe partenerul/paternerii de cont sa faca un mic istoric. Altfel poate revin la formula de parola read only.

 

Al 2-lea motiv este ca nu urmaresc tot timpul contul de demo. Uneori uit de el ptr. ca am o gramada de alte conturi reale pe care le ingrijesc cu mult mai multa atentie. In felul asta ma "trezesc" ca am facut o tranzactie pe demo, liniile de trend se modifica, pe real le modific din scurt, apoi ma apuc de analiza tehnica pe tf-uri mai mari, citesc stirile, ma informez si dupa nu stiu cat timp imi aduc aminte de contul de demo. :)

Se mai intampla si pe la case mai mari.

 

Asa chinuit cum e vad ca totusi contul creste incet si constant. Totusi asta nu e relevant. Logica tranzactiilor e ceea ce conteaza. Asa ca astept intrebari, cum a fost asta de mai sus. Daca primesc si email de pe forum, ma stradui sa raspund si real time, poate salvam o situatie. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) bine ca mi-ai zis ca mai tranzactioneaza si altcineva. in ultima vreme am vazut niste lucruri pe care nu le-am inteles de nici o culoare :) ...

apropo de postul referitor la criza si razboaie. problema e mult mai complicata decit pare. sunt de acord cu tine, insa problema cu lumea araba este intr-adevar delicata. din motive religioase, in general. nu vreau sa iau partea nimanui si nici sa acuz pe nimeni, pentru ca nu ar fi o atitudine constructiva.

singurul lucru care conteaza intr-adevar este cum ma/ne afecteaza si ce facem ca sa iesim noi (individual sau la nivel de comunitate) cu fata cit mai curata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mfx

eu chiar nu ma asteptam sa se duca asa de jos pretul brusc intr-un timp relativ scurt gandind ca vre-o stire ceva a influentat:) ai dreptate mai sunt si estimari gresite din pacate si sper cu totii sa facem cat mai putine

mersi de sfat , mi-am dat seama ca ai inchis tranzactiile ca prob aveai si altceva de facut nu de 2 loturi virtuale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer in primul rand mi-am dat seama ca nu ai timp si atentie pt contul demo , nu stiam ca mai este cineva care face tranzactii pe acest cont. eu chiar folosesc strategia sau cel putin ma stradui:) dupa regulile pe care le-ai scris in acest post nu incerc sa copiez tranzactiile facute de tine daca nu le inteleg si nu ajung eu la

aceeiasi concluzie. eu nu am nimic cu nimeni care tranzactioneaza pe acest cont demo dar poate influenta pe multi care urmaresc acest post .cel mai bine ar fi fost ca acest cont sa fie pe mana ta:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu tine. eu multe tranzactii le fac intra-day si merg cu impulsiva sau corectiva din ziua aceea sau cu o zi doua in urma. contul pe care il am este mic si nu-mi pot permite sa fac tranzactii pe termen lung din cauza money managment . daca i-mi atinge un sl am puso :) . am ajuns la concluzia ca sunt sau cel putin asa cred ca sunt un trader mai agresiv de aceea am avut si multe esecuri in trecut. as face tranzactii si pe termen mai lung dar sunt cam fricos avand in vedere trecutul meu :) . luna aceasta am inceput binisor 27 tranzactii win 6 loss.merg pe intra-day pt a-mi forta mana cu acest sistem sa-mi intre bine in minte regulile si situatiile.

 

ps i-mi aduc aminte ca prima tranzactie pe care am facuto a fost gbp/jpy ,m-am speriat cand am vazut cu ce viteza se misca pips. intradevar este o pereche volatila chiar nu te plictisesti cu ea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ganryu

Agresiv e una si overtradingu' e alta. Trebuie sa ai grija sa nu confunzi lucrurile.

 

Ptr. tranzactiile mari, scade riscul, fa pip-ul f. mic astfel incat sa nu te afecteze sl. Dupa ce te obisnuiesti cu ele mareste sistematic pip-ul pana cand ajungi cu tranzactiile la 1-2% din cont

 

Invata sa urmaresti liniile de trend pe diverse tf-uri. In felul asta o sa poti sa joci simultan si la h1 (adica zilnic) si la h4 si la daily (adica tranzactii mult mai largi). Daca inca nu esti obisnuit sa le trasezi ia-ti o platforma ensign pe care o reinstalezi sistematic, daca nu-ti permiti sa cumperi membership. Acolo ti le traseaza automat, urmareste-le pana te obisnuiesti cu ele.

 

Apoi s-ar parea ca nu stapanesti entry/exit. O sa postez cateva exemple simple si clare cum si cand trebuie sa actionezi functie de liniile de trend, eventual folosind doar cci sau double cci. Asta e indicatorul care ma ajuta f. mult. El cu stoch si %R sunt preferintele mele. :)

 

 

Edit later: Am uploadat o poza ca sa vezi cum se traseaza automat pe ensign liniile de trend.

post-1465-1194552303_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.