Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

S-ar putea scrie un EA, dar e destul de complicat si n-are cine s-o faca. Eu am scris ceva cod, impreuna cu un amic din rusia. Niste functii de predictie pe baza de retele neuronale. Din pacate mai trebuie destula munca si timp ptr. asa ceva nu mai am. Daca o fi careva dispus sa continue sa lucreze la EA as putea sa-i forwardez codul si documentatia.

As fi chiar bucuros sa platesc cativa programatori, daca or fi dispusi sa ma ajute sa terminam munca ptr. EA. Dar asta cand o sa am timp sa urmaresc codul, sa testez, etc

Momentan statul roman imi toaca tot timpul, nervii si banii ptr. niste amarate de autorizatii si omologari. Timp ptr. mine nu mai am...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo poti sa explici ceva din patternurile ghartle si celelalte ca am urmarit threadul si nu cred ca le-am vazut pe undeva sau sau sa postezi un material ca pe google nu am gasit o explicatie cat de cat clara si cum se calculeaza targetul.. mersi.

Ptr. Adi, descrierea patternurilor o gasesti la http://www.harmonictrader.com/price_patterns.htm

Zup si 0_Harmony_06.mq4 te ajuta sa recunosti patternurile, iti masoara automat laturile si iti indica entry si target. Zup are deviatii mari, deci atentie la segmentele care nu sunt fibo.

Linkuri pe google gasesti la http://www.google.ro/search?q=harmonic+patterns&hl=en

Linkuri si explicatii f. bune gasesti la forex[/acronym]-tsd.com/harmonic-trading/"]http://www.forex-tsd.com/harmonic-trading/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate Scrat, sunt extrem de ocupat. Imi pare sincer rau ca momentan nu mai am timp de postat si de raspuns. Mai sunt o gramada de lucruri interesante pe care vreau sa le zic, sa le demonstrez, etc

Sper sa-mi fac timp cat de curand sa reincep postarile.

Pan-atunci va doresc la toti spor la pipsi si profit bun!

Bafta multa!

 

 

merge foarte bine. nu mai are activitate pentru ca mfx banuiesc ca e foarte ocupat, eu nu mai pun intrebari ca am inteles strategia... si nici n-am timp sa postez analize decit foarte rar. singurul care mai are activitate aici este marco.

dar pentru intrebari imi gasesc timp, asa ca... go ahead.

 

Salut la toti,

 

Cum mai merge aceasta strategie? Am inceput sa studiez si eu primele pagini si pare foarte bine documentata. Felicitari mfx!

Dar in ultimele posturi activitatea este redusa. Ati adus la punctul maxim strategia si deacum toti proftati de ea ? :)

As vrea sa stiu daca o aplica cineva pe real si cum ii merge. Intentionez sa o studiez si eu si poate contribui si eu si nu de alta dar sa am cu cine schimba o parere :)

 

Victor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea scrie un EA, dar e destul de complicat si n-are cine s-o faca. Eu am scris ceva cod, impreuna cu un amic din rusia. Niste functii de predictie pe baza de retele neuronale. Din pacate mai trebuie destula munca si timp ptr. asa ceva nu mai am. Daca o fi careva dispus sa continue sa lucreze la EA as putea sa-i forwardez codul si documentatia.

As fi chiar bucuros sa platesc cativa programatori, daca or fi dispusi sa ma ajute sa terminam munca ptr. EA. Dar asta cand o sa am timp sa urmaresc codul, sa testez, etc

Momentan statul roman imi toaca tot timpul, nervii si banii ptr. niste amarate de autorizatii si omologari. Timp ptr. mine nu mai am...

Imi pare bine ca ai reaparut pe-aici printre noi ceilalti si totodata rau ca ai probleme cu statul asta al nostru :) ;in legatura cu EAul ai putea posta codul aici pe forum ,sau la forumul acela specializat in programare pentru MetaTrader nu mai stiu cum ii zice exact.... poate unii pasionati de MQL sa il duca mai departe cu implementarea propriu-zisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in urma nu cu mult timp am avut o discutie cu cineva si am descoperit un alt mod de a privi nivelele de suport/rezistenta. cine urmareste chatul marketiva poate stie, pentru ca acolo am spus citeva lucruri despre problema asta.

am decis sa pun postul acesta aici pentru ca vine sa completeze foarte bine strategia pe care a prezentat-o mfx. e doar un alt mod de a privi iesirile/intrarile in market.

despre ce e vorba: pe graficul fiecarei perechi sunt niste zone de suport/rezistenta care vin din trecut si care sunt respectate de pret. ma refer in special la perechile care nu au facut noi extreme istorice recent (deci NU eur/usd, sau usd/chf, sau usd/cad) - de exemplu, gbp-jy sau gbp-usd.

exemplul pe care vreau sa-l dau aici este referitor la gbp-jpy, pentru ca am studiat graficul si am determinat aceste nivele (gbp-usd este in pregatire, si in momentul in care va fi gata o sa-l pun aici).

ideea de baza este urmatoarea: pe un grafic curat, weekly g-j, o luam de la inceputuri (1 ian. 1978) si facem urmatoarele:

1. identificam zonele in care se observa clustere de candele (candle clusters) SI pattern de reversal. nu orice pattern, ci doar cele mai sugestive gen tweezer tops / bottoms, sau o serie de candele inguste (small body) si unde se vede clar ca pretul a luat-o in partea opusa.

2. urmarim preturile de DESCHIDERE/INCHIDERE (open/close), deci corpul real al candelei si NU maximul sau minimul, si plasam linia la nivelul lor. cel mai evident este in cazul in care vedem candele opuse care "stau" asezate/atirnate pe un astfel de nivel... se pune o linie orizontala pe acel nivel. uneori se poate pune linia si pe un maxim/minim, dar numai daca ea concide cu un open/close al candelei alaturate...

3. liniile astfel trasate incepind din 1978 se pot selecta mai bine ulterior, pe masura ce pretul ajunge din nou in zona lor la o alta data. nu le-am numarat pe toate, dar nu sunt foarte multe.

bun. liniile acestea sunt zonele in care piata SE OPRESTE. aici putem intra si iesi, si daca directia pe care o luam este cea buna atunci intotdeauna targetul va fi atins (cum se apreciaza directia e alta poveste, dar daca ati studiat strategia lui mfx ar trebui sa nu fie probleme).

4. urmatoarea etapa este de a plasa niste pivoti la jumatatea distantei dintre 2 linii. in majoritatea cazurilor, o miscare care incepe de pe una din linii se va epuiza pina la pivot si acolo are 2 variante - ori o ia inapoi de unde a plecat, ori merge mai departe spre urmatoarea linie. cel mai sigur este de iesit la nivelul pivotului si de intrat ulterior pe confirmare in directia in care continua miscarea. ideal ar fi de impartit si distanta dintre pivot si linie in 2... deci practic intre 2 linii majore sa avem 3 diviziuni: 25%, 50% (sau pivotul) si 75%.

mai departe am sa enumar nivelele importante pe care le am pe grafic. inca nu am un template, insa cred ca cea mai buna idee este sa aplicati singuri liniile astea si sa vedeti unde au aparut prima data, si mai ales cum s-a comportat pretul cind le-a testat ulterior:

- 549.87; 536.27; 523.62; 499.83; 481.72; 458.01; 433.48; 417.65; 407.18;

- 380.31; 370.65; 364.01; 349.79; 337.42; 317.11; 307.26;

- 290.94; 281.66; 266.37; 258.84; 257.30; 252.24; 250.44; 242.74; 240.86; 238.54; 233.02; 230.71; 228.61; 224.65; 221.23; 220.40; 217.65; 216.14; 213.70; 209.57; 206.02; 203.89; 202.35;

(fac o paranteza aici: sunt sigur ca va aduceti aminte de zonele 238, 228, 225 sau 220; cred ca au fost atit de greu de depasit tocmai pentru ca sunt nivele care vin din trecut)

- 198.32; 197.85; 194.26; 193.65; 192.36; 190.99; 188.24; 186.89; 183.24; 179.53; 178.30; 173.74; 169.76; 167.07; 164.54; 158.61; 156.45; 153.64; 152.37; 149.66; 141.33; 132.24; 129.26.

cam astea ar fi. daca gasiti si altele relevante, lista ramine deschisa pentru imbunatatiri.

 

sa dau un exemplu concret despre momentul actual. g-j a ajuns la nivelul lui 213.70, unde s-a oprit. nivelul inferior este la 209.57 - cu pivotul la 211.65, iar nivelul superior la 216.14 - cu pivotul la 214.90. astea sunt zonele critice pentru evolutia in viitorul apropiat.

mai detaliat: jumatatea distantei intre 213.70 si 211.65 este... 212.68! in momentul in care scriu, pretul pare sa se fi oprit in aceasta zona (de 5 ore nu a reusit sa depaseasca aceasta zona nici in sus, nici in jos). as zice ca totusi e posibil sa vedem un test al lui 211.65 inainte de o noua miscare in sus. poza ar trebui sa fie destul de sugestiva.

post-1398-1203022400_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o alta problema pe care vreau s-o discut aici este evolutia unei perechi pe durata a 24 de ore. nu am sa intru deloc in detalii, ci doar am sa expun ideea de baza (nu stiu daca s-a mai discutat aici pe forum, daca da va rog sa ma trageti de mineca si sa-mi amintiti de copyright; insa pina atunci am sa-i dau drumul asa).

in primul rind, putem vorbi de 3 sesiuni majore: asia, londra si US (ar mai fi o a patra, dar deocamdata este in formare - EU). evident, deschiderea si inchiderea acestor sesiuni are o influenta evidenta asupra pietei (deschiderea unei sesiuni imprima o anumita directie, inchiderea ei poate inseamna incasarea profitului... deci o miscare in directia opusa care la rindul ei influenteaza sesiunea curenta... si tot asa mai departe - evident, o explicatie simplista). interesant este faptul ca sesiunea cu miscarile cele mai semnificative este londra, si nu US... desi cantitatea de bani vehiculata este cu mult mai mare pe sesiunea americana. (later edit: tradelover m-a tras de mineca... vedeti mai jos. banii cei mai multi se misca pe londra, iar asia pare sa aiba o pondere cu putin mai mare decit US daca inteleg eu bine tabelul ala).

pentru ca am discutat mai sus exemplul gbp-jpy, am sa incerc sa sintetizez citeva lucruri referitoare la ciclul acestei perechi intr-o zi "normala" (fara stiri importante).

- yenul tinde sa fie puternic pe sesiunea asiatica, deci g-j scade...

- urmeaza o depreciere treptata a yenului pe sesiunea europeana si londra (deci teoretic deschiderea frankfurt ar trebui sa surprinda punctul cel mai jos al perechii) - deci g-j creste... cu o noua coborire cam pe la jumatatea sesiunii londoneze (inainte de deschiderea US) - g-j scade din nou... si apoi o alta depreciere a yenului pe sesiunea americana - g-j creste.

- spre sfirsitul sesiunii americane, yenul tinde sa devina puternic din nou deci ar trebui sa vedem o noua scadere pe g-j.

ca sa fac si o comparatie plastica, acest ciclu normal seamana cu o inima pe grafic...

ce este interesant: daca nu vedem scaderea pe sesiunea asiatica, atunci sunt sanse mari ca acest ciclu sa se inverseze: g-j merge in sus pina pe la mijlocul sesiunii americane, dupa care incepe sa scada.

astea sunt 2 exemple simpliste. mai exista si alte tipare, in functie de stirile pe gbp sau yen. am sa revin cu mai multe amanunte cind reusesc sa mai sintetizez niste observatii.

o sa intrebati, "foarte bine, si la ce ne foloseste treaba asta"... pai... foloseste... ca pretul o ia intr-o anumita directie in functie de tiparele astea si miscarea pretului se face in principal doar in anumite momente ale zilei. daca stim care e aceasta directie, si momentul in care incepe sa se miste pretul... nu ne ramine decit sa punem intrarea si iesirea (vezi postul anterior cu zonele de suport si rezistenta), si sa incasam profitul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot eu... revin cu un exemplu de azi pe g-j.

dupa cum am precizat in postul anterior, ar fi trebuit sa vedem o scadere pe tokyo. ei bine, nu am vazut asta de la deschidere... pretul a luat-o in sus si a parcurs drumul invers fata de "normal": virf atins pe frankfurt (dar maxim de data asta), scadere pe londra, urmata de o usoara apreciere incepind cu deschiderea sesiunii americane.

ce urmeaza azi? deocamdata cresterea continua, pivotul dintre 209.57 si 213.70 a fost usor depasit... sa vedem cum inchide sesiunea americana.

ce urmeaza saptamina viitoare? depinde din nou cum inchide azi sesiunea americana. daca urca semnificativ mai sus de 211.60, atunci luni pe asia e posibil sa vedem un retest al acestei zone... daca pretul ramine in zona asta la inchiderea US azi, atunci luni e posibil sa vedem un test al lui 209.57.

 

p.s. daca se mai oboseste cineva sa citeasca topicul... si crede ca ideile mele nu se potrivesc aici, ori fac un nou topic ori il rog pe stefan sa-mi mute noile posturi la analiza g-j.

mfx, ce zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Scrat,

 

Eu unul consider utile mesajele tale. Impreuna cu strategia descrisa de mfx se poate ajunge la rezultate foarte bune :)

 

Hai sa intru si eu in hora si sa vedem ce iese. Nu sariti pe mine daca spun o prostie ca nu am studiat decat jumatate din postarile de pana acum :) deci cine stie ce imi scapa.

Uitati 3 imagini atasate cu evolutia GJ de astazi.

 

Conform strategiei de reversal prezentata aici eu unul am setat graficele pe 30 min, 1 h, 4 h si daily pt o imagine generala. Nu ma pot decide pe ce tf sa pastrez pozitiile pt ca miscarile de impulsiva/corectiva adesea sunt de peste 100 pipsi si daca stau la 4h sau daily le ratez... de unde si alta nelamurire a mea :D

pana unde tii o pozitie sa obtii maximul din ea posibil.

In prima imagine avem GJ la 30 min. Din ce vad eu avem asa:

- finalul unei corective si inceputul unei noi impolsive (ce s-a incheiat la 0.707 fib)

- conditii de ob

- divergenta bearish data de %r,cci si semnalata si de fx5_divergence

- un patern candle. evident de intoarcere

Deci short de pe la 212.8... Bunnn. Setam SL pe la 213.5 si TP momentan la BB inferior deci pe la 212.00.

Si de aici apar problemele :D

In 3 candele pretul cade in 212. Vazand maretia caderii mut TP si vad ce se intampla... Peste inca 2 pretul oarecum da semne de revenire asa ca in principiu pe acest TF ar trebui inchisa pozitia pe la 211.80... SAU NU?!? Dupa cum se vede pe grafic se mai putea astepta si merge eventual pana la urmatoarea candela verde sau chiar la a doua.... In versiunea curata ar fi un TP de 100 pipsi dar in versiunea inbunatatita 200 pipsi :D

 

Marim TF si luam 1 H.

Avem aceleasi conditii de pattern short .. aproximativ. SL tot pe la 213.5 si TP initial la 212 (bb-). Ulterior asteptam un pattern de reversal pt a inchide pozitia si intra long.. si acesta vine la un TP pe la 211.2 Deci un profit de 160 puncte...

 

Daca luam insa H4 - am fi avut un semnal de short cu ceva lumanari in urma pe la 213 si un TP ce inca il asteptam la 209 aprox.

Pe Daily shortul ar fi numai bun de tinut pana la 209 chiar...

 

Ce spuneti? Ce TF pare a fi mai bun de urmarit si cum ati fi facut voi... Cei care ati fost si real (cum am fost si eu) poate dati exemplu cum ati facut si voi.

 

 

 

In alta ordine de idei pls mai postati o data indicatorul zup cred care coloreaza diverse patternuri pe care le cunoaste (apar in albastru din ce am vazut pe la unele postari mai vechi) dar pe care nu l-am gasit pana acum pe unde am cautat.

 

Victor.

post-1698-1203092479_thumb.jpg

post-1698-1203092493_thumb.jpg

post-1698-1203092503_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai 2 variante pina unde tii pozitiile:

- ori muti SL pe ultimul virf de swing semnificativ, cum a descris mfx, si practic cind inchizi o pozitie ar trebui sa deschizi alta, in sens opus.

- ori iti setezi ordinele pe nivele fibo sau pe nivelele pe care le-am insirat mai sus (dar asta dupa ce te inveti cu ele; am constatat ca asa intri efectiv pe inceputul / sfirsitul miscarii, de asta le-am si pus aici ca sa beneficiem toti de ele).

cum determini ultimul virf de swing semnificativ? te uiti pe un timeframe inferior... si vezi cum arata oscilatorii... liniile de trend... cred ca gasesti exemple in topic, nu vrea s-o iau de la capat cu descrierile (eventual daca gasesc o imagine sugestiva am s-o pun aici).

care sunt graficele pe care ma uit? toate, incepind de la 1 min pina la 1 saptamina. din cauza volatilitatii mari si a tendintei de a face trend permanent, se pot vedea intrarile si iesirile chiar pe 1 min... si nu ma refer la scalping, ci la pozitii pe termen lung.

eu am avut 2 pozitii (sell) deschise de la 212.50, una am inchis-o la 210.60 si alta la 211.35; o a treia (buy) am deschis-o azi de la 210.60 la 211.60. pe baza strategiei lui mfx si a nivelelor istorice de suport/rezistenta.

 

 

Conform strategiei de reversal prezentata aici eu unul am setat graficele pe 30 min, 1 h, 4 h si daily pt o imagine generala. Nu ma pot decide pe ce tf sa pastrez pozitiile pt ca miscarile de impulsiva/corectiva adesea sunt de peste 100 pipsi si daca stau la 4h sau daily le ratez... de unde si alta nelamurire a mea :)

pana unde tii o pozitie sa obtii maximul din ea posibil.

In prima imagine avem GJ la 30 min. Din ce vad eu avem asa:

- finalul unei corective si inceputul unei noi impolsive (ce s-a incheiat la 0.707 fib)

- conditii de ob

- divergenta bearish data de %r,cci si semnalata si de fx5_divergence

- un patern candle. evident de intoarcere

Deci short de pe la 212.8... Bunnn. Setam SL pe la 213.5 si TP momentan la BB inferior deci pe la 212.00.

Si de aici apar problemele :)

In 3 candele pretul cade in 212. Vazand maretia caderii mut TP si vad ce se intampla... Peste inca 2 pretul oarecum da semne de revenire asa ca in principiu pe acest TF ar trebui inchisa pozitia pe la 211.80... SAU NU?!? Dupa cum se vede pe grafic se mai putea astepta si merge eventual pana la urmatoarea candela verde sau chiar la a doua.... In versiunea curata ar fi un TP de 100 pipsi dar in versiunea inbunatatita 200 pipsi :D

 

Marim TF si luam 1 H.

Avem aceleasi conditii de pattern short .. aproximativ. SL tot pe la 213.5 si TP initial la 212 (bb-). Ulterior asteptam un pattern de reversal pt a inchide pozitia si intra long.. si acesta vine la un TP pe la 211.2 Deci un profit de 160 puncte...

 

Daca luam insa H4 - am fi avut un semnal de short cu ceva lumanari in urma pe la 213 si un TP ce inca il asteptam la 209 aprox.

Pe Daily shortul ar fi numai bun de tinut pana la 209 chiar...

 

Ce spuneti? Ce TF pare a fi mai bun de urmarit si cum ati fi facut voi... Cei care ati fost si real (cum am fost si eu) poate dati exemplu cum ati facut si voi.

 

 

 

In alta ordine de idei pls mai postati o data indicatorul zup cred care coloreaza diverse patternuri pe care le cunoaste (apar in albastru din ce am vazut pe la unele postari mai vechi) dar pe care nu l-am gasit pana acum pe unde am cautat.

 

Victor.

ZUP_v75.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.