Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

Care indicator nu era ob?

cci trecuse prin +150, pretul era deasupra BB banda superioara, %R trecuse prin -3.8 si stoch > 87

 

 

 

da, asta in ipoteza in care a inceput o noua unda daily in jos, de la 241.34. eu nu sunt sigur de asta, indicatorii de pe daily nu au aratat nivel OB in jurul lui 241.34.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau daca raspund tarziu la probleme; partea proasta e ca primesc emailuri de informare despre posturile voastre f. sporadic, cand si cand. Unele le primesc, altele nu...

Iar sa stau sa dau refresh la pagina de pe vamist, parca nu prea-mi vine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici o problema. discutam despre principii, nu alergam dupa semnale.

am pus o poza, pe daily, cu ce consider nivel OS (astept ceva similar si pentru OB); in ce priveste momentul OB pe g-j daily, din punctul meu de vedere nu a fost; cred ca trebuie sa-mi re-evaluez criteriile.

inca un lucru: eu analizez graficele pe configuratii de candele deja existente; este o abordare statica, pentru ca nu am timp sa urmaresc in timp real ce se intimpla cu fiecare indicator. iau decizia DUPA ce se inchide bara, nu in timp ce e deschisa. nu stiu cit de bine e asta, dar atit imi permite timpul: 10-15 minute la fiecare 4 ore.

 

Imi pare rau daca raspund tarziu la probleme; partea proasta e ca primesc emailuri de informare despre posturile voastre f. sporadic, cand si cand. Unele le primesc, altele nu...

Iar sa stau sa dau refresh la pagina de pe vamist, parca nu prea-mi vine.

post-1398-1194463880_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de gbp/jpy si de dynamic gann levels, despre care imi propusesem sa scriu pe forum in weekend, dar n-am avut din nou timp, atasasez aici o poza sper interesanta care arata yenul japonez la final de ciclu, din perspectiva dgl. E o poza facuta pe 1 nov. de don fisher, sper sa nu se supere ca am atasat-o aici.

Deasemenea ptr. cei care fac corelatii intre bursele mari si monezi, am atasat o imagine cu SP&500 care deasemenea e pe un final de ciclu mare.

post-1465-1194470668_thumb.jpg

post-1465-1194470697_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si apropo de gbp/usd si de ce nu se mai opreste din urcarea lui in sus... Si revenind la stiri... :)

E clar ca dolarul american are probleme mari si interesele sunt pe masura. Dar ma uit cu ingrijorare la pretul petrolului. Zilele astea au fost primele speculatii ca petrolul sa ajunga la 200$ barilul. Nu, n-am scris gresit. Nu e vorba de 100 ci de 200. Ma tot uit cu ingrijorare la discutiile grupului Bilderberg, baietii vad ca nu glumesc.

Nu mai stiu pe unde am citit ca un atac militar in Iran ar fi asemenea esential pentru globalisti in vederea generarii unei prabusiri economice totodata cu o masiva crestere a preturilor petrolului. Ministrul de origine franceza Bernard Kouchner a relatat pentru o televiziune franceza in cursul zilei de duminica ca lumea ar trebui sa se pregateasca de razboi cu Iran.

Daca va avea loc un atac, Iran va inceta imediat exportul de petrol, ridicand pretul la peste 100$ barilul de petrol, urcand astfel preturile la carburanti si demarand o criza energetica si o recesiune in toata lumea.

 

De ras sau de plans?

 

Later edit: asa ca deja ma gandesc la o pozitie long gbp/usd, set and forget.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

....discutam despre principii, nu alergam dupa semnale....

Asta merita batuta intr-un cui deasupra monitorului. Am citit-o de 5 ori. Cred ca este o mica parte din ceea ce separa un trader de un loser. Aia care alearga dupa semnale si dupa intrari vor deveni in scurt timp parte intrgranta a procentului de 90% traderi care pierd...

 

Legat de recesiunea de care vorbeste mfx, ea a inceput demult... Gary North vorbeste de ea de prin martie (primesc de cativa ani la fiecare doua zile Daily Reckon si Reality Check de la GN pe email, dar le citesc doar din cand in cand, pentru ca contin si multa umplutura, insa in ultimul timp tipii au devenit din ce in ce mai agresivi si le-au nimerit la punct fix, inclusiv cu pretul petrolului si cu anticiparea discursului lui Bernanke din septembrie). De curand am gasit un material beton despre big shark (accesand un link din profilul lui MiltonWadams de la ATC2007 de pe pagina de la Metaquotes), material pe care de vreo saptamana (de fapt de cand Milton a urcat pe primul loc si am intrat pe profilul lui, am dat click pe blogul lui, am citit, si asa am gasit linkul) il tot sucesc ba pe o parte, ba pe alta. Tipii aia spun acolo exact ce imi scria mie Gary North la inceputul lunii August... Pacat ca nu m-am luat dupa el, acuma puteam sa stau la soare pe malul Andamanului...

 

Deci pentru cine are timp de vreo zece pagini in engleza, redau linkul de pe blogul lui Milton, click aici.

 

Copiati continutul articolului intr-un winword, ca nu stiu cat o sa stea acolo. E o chestie care se merita citita. Paginile de web in sine, cea pe care se afla articolul, cat si cea pe care se afla blogul lui Milton, contin o gramada de alte chestii interesante legte de forex si de trading in general.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce-am citit chestia aia, imi dau seama (din nou) ce patetic sunt cu analiza mea tehnica... paradoxal totusi, iese profit din ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa folosesti un zig zag obisnuit, ala cu care vine default mt4.

 

Sau poti sa te ghidezi dupa bb, dupa cele 3 benzi. Cand pretul vine de pe una din benzile extreme si trece un pic peste banda din mijloc, cel mai probabil incepe o corectiva pe tf inferior. Asta inseamna ca banda din mijloc va fi de 3 ori intersectata, o data la final de prima impulsiva, apoi pe retracement, apoi la inceperea noii impulsive. In general chestia functioneaza cu destul de mare precizie.

Iti atasez cateva poze aici sa pricepi mai bine. Nu prea le am cu pictatul dar sper sa pricepi.

 

sorry, vad ca nu ma mai lasa sa uploadez alte poze, probabil ca nu mai e spatiu pe server.

 

 

 

 

@mfx

Imi zici te rog ce zig zag sa folosesc ca sa identific corect undele?(corective/impulsive).Si daca ti-e la indemana poate il si atasezi.

Mersi!

post-1465-1194536102_thumb.jpg

post-1465-1194536115_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.