Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

@Marco

Cel mai probabil va fi un retracement semnificativ in sus, dar pana nu apar evidentele nu prea conteaza ce credem noi.

Ca alternative nu sunt multe. Ori continua trendul in jos ori pretul sparge linia de trend si merge in sus. Pana una alta toate pozitiile raman short chiar daca la h4 exista conditii os + divergente bearish. Trebuie sa vedem si conditiile de reversal (pattern bulish) ca sa intram long.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, asteptam un semn de reversal. intre timp, shortul ramine deschis.

scenariul pe care il favorizez este un retracement la inceputul saptaminii viitoare, dupa care o noua cadere spre sfirsit - dar e doar un scenariu, la fel de bine s-ar putea sa vedem o continuare a trendului in jos, si un retracement la finele saptaminii.

apropo de reversal... revin asupra documentului excel, gann9.xls (pe care l-am mai atasat o data in acest thread si care calculeaza date posibile de reversal): urmatoarea data la care s-ar putea vedea o miscare serioasa este 16 nov. (plus sau minus 1-2 zile); urmeaza 16 dec, dupa care 1 ianuarie. sunt curios daca vom vedea ceva relevant in jurul datelor astora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am reusit sa trec prin Float Analysis, de Steve Woods (am atasat si link-ul, pentru cine vrea s-o citeasca); o sa revin asupra ei. eram curios sa stiu principiul pe care a fost construit indicatorul "float", pentru ca as vrea sa elimin momentele in care da semnale false.

cartea este plina de exemple pentru stocks; din cite am inteles, pe forex ar trebui sa fie alta mincare de peste cu acest float...

in orice caz, principiul cred ca ramine acelasi: in momentul in care float se inchide, ar trebui sa fim intr-o perioada de acumulare (top/bottom sau doar o statie pe trendul deja existent). practic, vedem cum indicatorul float se rescrie daca pretul continua sa faca noi minime/maxime relative. cind iese din perioada asta de consolidare, avem un nou trend - care poate fi in directia opusa miscarii precedente, sau o continuare a trendului deja existent. important e sa identificam nivelele intre care se face consolidarea... si pentru asta cred ca bollinger bands (eventual keltner channels) si liniile de suport/rezistenta relativa ar fi destul de bune.

am sa incerc sa pun si exemple in masura in care timpul imi permite, dar trebuie sa le prind in faza in care apar, altfel float se rescrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum am promis, o poza cu graficul pe g-u la h1. am pus liniile orizontale pentru suport/rezistenta cind float a inceput sa anunte posibila intoarcere de trend. se putea intra long cind pretul a spart linia de rezistenta, vezi sageata (bineinteles ca urmaresc si nivelele fibo, si trendlines, am vrut doar sa exemplific cum cred ca se foloseste float in cazul asta).

acum e posibila o retestare a fostei rezistente, dupa care un nou rally.

inca un lucru: daca ma iau dupa valoarea actuala float, g-u a executat deja o treime din miscarea actuala... in vreo 2 zile ar trebui sa termine corectia la h4 si s-o ia din nou in jos.

 

p.s. am vazut o gramada de exemple de genul asta in "float analysis", asa ca va recomand sa cititi cartea sau macar sa va uitati cu atentie la exemplele din Appendix A (cred ca incepe de pe la pagina 150 si ceva).

post-1398-1194971939_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De GJ ce mai ziceti?Eu cred ca va cobori putin in jos, deoarece prevad o divergenta pe h4.O divergenta este si pe daily, bullish,deci trendul cred ca vrea sa o ia in sus, dar cu o mica corectie in jos, pe h4.E si sfarsit de float....si cred ca treburile sunt vizibile.

La h4 cea cu galben e div, iar cea cu portocaliu este linia de trend, care dupa cum se vede....a fost sparta.

De asemenea si la daily div este trasata cu galben.Pretul pare sa fi atins un suport...cel putin cred ca este suport.( e vorba de acel nivel de 23,6 si de rezistenta R1, care e tot in acea zona...fapt ce face sa se instaleze o rezistenta mai solida, si sa nu uitam si de posibila divergenta pe h4, care tot in acea zona tinde sa se formeze)

post-1335-1194980434_thumb.jpg

post-1335-1194980515_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corectia h4 in sus nu s-a incheiat, ci abia a inceput. ea se va incheia cind h4 ajunge la un fibo corespunzator, cel putin 0.382 - 230.74, insa mai probabil la 0.618 - 234.79. daca ma uit la float pe h1, vad ca mai e destul de mult pina se incheie corectia pe h4.

mai departe. in interiorul acestei corectii h4 exista mai multe cicluri pe h1; primul in sus, si nu pare sa se fi incheiat (uita-te la float pe m15 ca sa vezi daca h1 e aproape de capat) deci g-j n-o s-o ia semnificativ in jos pe h1. aplicind acelasi principiu cu fibo, cred ca trebuie sa vedem cel putin 0.382 (230.74... da, aceeasi valoare ca mai sus...) ca sa ne asteptam la o corectie in jos pe h1. apoi, al doilea ciclu h1 in jos; si al treilea in sus ca sa inchida actualul ciclu h4. pot sa-ti fac un desen pe un grafic daca vrei.

acest scenariu cade daca pretul face un nou minim sub 224.19 (ultimul minim).

 

De GJ ce mai ziceti?Eu cred ca va cobori putin in jos, deoarece prevad o divergenta pe h4.O divergenta este si pe daily, bullish,deci trendul cred ca vrea sa o ia in sus, dar cu o mica corectie in jos, pe h4.E si sfarsit de float....si cred ca treburile sunt vizibile.

La h4 cea cu galben e div, iar cea cu portocaliu este linia de trend, care dupa cum se vede....a fost sparta.

De asemenea si la daily div este trasata cu galben.Pretul pare sa fi atins un suport...cel putin cred ca este suport.( e vorba de acel nivel de 23,6 si de rezistenta R1, care e tot in acea zona...fapt ce face sa se instaleze o rezistenta mai solida, si sa nu uitam si de posibila divergenta pe h4, care tot in acea zona tinde sa se formeze)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun. am pus 2 grafice, unul pe h4 si unul pe h1.

pe h4 se vede directia principala si nivelele fibo unde se poate termina (dupa cum arata, as zice ca trece de 0.618 si ajunge pe la 239 si ceva, dar o sa vedem).

ce se vede in interiorul acestei unde h4: prima sub-unda h1 nici macar nu a ajuns la un retrac de 0.382, deci n-ar trebui sa faca nici un retracement semnificativ pina nu ajunge la un fibo normal - l-am pus manual.

sa mergem mai departe, in interiorul lui h1... asta e tema ta: uita-te pe m15, vezi cum arata si float-ul, si apreciaza cam cit ar mai fi din aceasta unda in sus pe h1.

http://img81.imageshack.us/img81/792/gjh1ny8.th.jpg

 

p.s. graficul pe h1 n-a mers atasat, asa ca l-am pus pe imageshack.

post-1398-1194983091_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca 2 grafice, m15 si h1.

pe m15 se vede ca float ajunge la capat, ceea ce sugereaza ca unda h1 se apropie de sfirsit. pe h1 am pus un fibo ca sa vedem cam unde se poate termina h1; as zice ca 233.25 e un target foarte bun pentru asa ceva.

am pus linii verticale unde am intrat long pentru h1, pe baza m15; sau unde se putea intra long pentru h4, pe baza h1.

ce urmeaza? probabil o miscare in jos la h1, dar sa asteptam sa se termine intai asta in sus.

 

p.s. am atasat si indicatorul din poza, in caz ca cineva vrea sa-l incerce. am cautat asa ceva de cind am terminat de citit "float analysis".

post-1398-1194999773_thumb.jpg

i_HighLow.mq4

post-1398-1195000417_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.