Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

Ziceam intr-un alt post ca trecerea pretului peste banda medie a BB pe un tf mare e de cele mai multe ori semnal de retracement (corectie pe tf inferior)

Am atasat aici un exemplu in care pretul la daily gbp/usd, a trecut sub BB linia mediana si nu dupa mult timp a inceput corectia la h4.

post-1465-1195023254_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calculele traderilor

 

Am atasat 3 poze ptr. gbp/jpy, care arata ca segmentul la h4 este inchis intr-o ratie fibo (0.447)

Ca la h1 avem conditii ob + divergente bearish si pretul a incalcat linia de trend in sus, facand un retracement in jos ceva mai serios, care ne-a scos afara pe trailing stop, din tranzactiile noastre long.

Iar la m5 se vad 2 varfuri unul sus la 232.04 (cu fibo cluster), altul ceva mai jos la 230.59.

Pretul pare indecis si noi pe masura. Vrem sa castigam pe trendul zilei dar nu stim daca:

1) el s-a terminat cumva in fibo .447 si incepe o miscare in jos, asa cum pare tendinta pretului

2) sau miscarea pretului in sus nu s-a terminat, a fost doar un banal retracement si pretul isi va continua trendul in sus pana cel putin la inceperea sesiunii americane, caz in care am putea sa mai castigam pe o noua pozitie long.

O intrare pe secventa 1-2-3 la m5, ar fi cea mai probabila ptr. profit.

Am pictat cu alb si galben posibilele pcte 1-2-3 pe m5, ca sa fie mai clar.

Intrarea o facem cu 2 ordere pending buy stop, sell stop in cele 2 varfuri ale pretului pe m5.

post-1465-1195031681_thumb.jpg

post-1465-1195032018_thumb.jpg

post-1465-1195032037_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Big Shark rade de noi.

0.447 e prea putin, 0.618 e prea mult. S-ar parea ca ptr. ei pe la 0.5 e mai rezonabil ptr. short

Se vede ca pretul a trecut cu fortza peste linia de trend (a pretului sau pe stoch) asa incat suntem obligati la o reintrare, de data asta short

Avem un setup pe cci (se numeste ghost), o sa discutam mai multe de intrarile/iesirile pe cci cu prima ocazie.

post-1465-1195039289_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem 3 divergente pe H4 la GJ...se pare ca o sa-si faca aparitia o corectiva.Insa pe H1 nu s-a incheiat impulsiva in sus.

Concluzie: E bine sa asteptam pana ce se termina impulsiva pe h1, cautam retracement-uri si ii dam un sell, pe o corectiva in jos.

post-1335-1195050529_thumb.jpg

post-1335-1195050753_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite cum gindesc eu in momentul asta:

incep cu h4: unda precedenta pe h4 g-j a fost de la 241.34 pina la 224.19. in mod normal, h4 ar fi trebuit sa se inchida pe un fibo tras pe cea dinaintea ei, tot la h4; nu e asa... se inchide la 1.55 cu cea dinaintea ei, ceea ce nu e chiar bine.

din moment ce nu inteleg chestia asta, ma uit pe daily si... surpriza... vad ca desi h4 nu e inchisa bine cu precedenta, totusi pe daily s-a oprit in 0.786. ceea ce e un indiciu ca unda daily s-ar putea sa se fi terminat. in mod normal, m-as fi asteptat ca daily sa contina mai multe unde h4... o sa vedem mai incolo.

ce se intimpla pe h1: considerind totusi ca h4 s-a inchis jos la 224.19, inseamna ca trebuie sa gasim inauntrul ei ceva de genul impulsiva in sus, corectiva in jos si din nou impulsiva in sus. eu vad doar o impulsiva in sus pe h1, care ma asteptam sa se termine ceva mai sus; problema e ca s-a terminat la 0.5 din unda precedenta H4 (atentie, H4) si nu da semne ca ar vrea sa mearga mai sus.

in cazul asta inchid tranzactiile, iau profitul si astept. cel putin asta e punctul meu de vedere. nu stiu ce zice mfx...

am sa pun si o poza cind am timp, ma grabesc la servici acum.

 

Avem 3 divergente pe H4 la GJ...se pare ca o sa-si faca aparitia o corectiva.Insa pe H1 nu s-a incheiat impulsiva in sus.

Concluzie: E bine sa asteptam pana ce se termina impulsiva pe h1, cautam retracement-uri si ii dam un sell, pe o corectiva in jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De luat profitul e o idee buna. Ce-i in mana nu-i minciuna.

 

nu avem ratii fibo sus pe h4, ceea ce e intr-adevar iesit din tipar. Dar liniile de trend in sus sunt sparte ceea ce ne obliga sa mergem momentan short si sa jucam din aproape in aproape la h1, pana cand situatia la h4 se clarifica. Ori

1) pretul face iar trend in sus, ca sa inchida h4 intr-un fibo corect si dup-aia short, impulsiva h4, ca sa finalizeze daily impulsiva in jos

2) ori direct short h4, ca sa finalizeze daily impulsiva in jos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce intelegi tu prin corectiva pe h4?

 

Eu am luat un short.pare sa fie o corectiva pe h4.O sa astept pana se incheie corectiva si o sa iau iar un long.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am gasit pe TSD o varianta de float care a fost corectata. am atasat-o aici. nu stiu daca are alerta pe ea, pentru ca nu ma pricep sa citesc codul.

mfx, stii cumva care sunt setarile care ar merge pe fiecare timeframe? am inteles ca pentru m15 merge 100, pentru m30 ar merge 200... urmind logica, ar insemna ca pentru h1 trebuie 400.

Float_fixed.mq4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.