Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

am pus o poza care cred ca e sugestiva pentru identificarea momentului de reversal.

g-j, m5; linii verticale pe fiecare virf de unda, la nivelul fiecarei linii verticale se vad urmatoarele lucruri:

1) advanced get oscillator a depasit linia alba (fie pe cea de sus, fie pe cea de jos). din momentul in care vad chestia asta stiu sigur ca sunt intr-o unda noua si incep sa vinez urmatorul reversal.

2) in momentul in care e spart trendline-ul undei (daca pot sa zic asa) e posibil sa inceapa un reversal. in acelasi timp ma uit la macd si la oscilatori (am lasat cci pe grafic).

3) daca sunt divergente pe cci si liniile macd se incruciseaza, de obicei unda s-a schimbat.

punctele mov sunt puse de zup_dml (de fapt virfurile undelor pe m5). liniile rosii verticale sunt puse unde am considerat eu ca sunt virfurile de unda - am 2 in plus.

in plus, am marcat locul de intrare pe fiecare tranzactie (punctele albe...).

 

nu m-am putut abtine aseara dupa ce-am citit postul lui astreda si am incercat si eu pe tf mici. demo, evident. a mers mult mai bine decit ma asteptam, chiar foarte bine - din 21 de tranzactii am pierdut doar una. insa nu pot sa urmaresc permanent ecranul, de asta imi convine sa lucrez cu tf mari - h1/h4/daily.

post-1398-1195235695_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bine sa folosesti fibo pe toate tf pe care le urmaresti.

 

Am o nelamurire la trasarea nivelelor fibonacci.Eu de obicei trasez dintr-un capat in altul al undei precedente.Aici este nelamurirea:Pe ce Tf trebuie sa trasez fibonacci?Am atasat 2 poze in care am trasat fibonacci.Care este corecta?

post-1398-1195454184_thumb.jpg

post-1398-1195454190_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca pretul s-a miscat asa cum am prezis acu cateva zile.Azi am luat un semnal fals, dar datorita SL-ului pus....am redus din paguba.Asa ca am asteptat urmatorul semnal de reversal, care inca nu s-a prezentat.Si nu cred ca va aparea degraba, deoarece CCI-ul si Stochasticul sunt in directia bearish.

post-1335-1195492973_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie la stochastic si cci. ceea ce ai in poza arata ca o divergenta bullish ascunsa; asta inseamna ca la primul semn de reversal pe h1 sunt sanse ca pretul s-o ia frumusel la deal.

 

Se pare ca pretul s-a miscat asa cum am prezis acu cateva zile.Azi am luat un semnal fals, dar datorita SL-ului pus....am redus din paguba.Asa ca am asteptat urmatorul semnal de reversal, care inca nu s-a prezentat.Si nu cred ca va aparea degraba, deoarece CCI-ul si Stochasticul sunt in directia bearish.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GJ-ul daily ma enerveaza :) . De vreo trei zile nu reuseste sa iasa din parcare.Intre timp pe h4 s-a format un canal, care sper sa sparga rezistenta.Am luat un long la 225.43.A fost o divergenta (ascunsa,neascunsa...na ma stiu cu asta, dar a fost divergenta), Dar fiindca eram la scoala nu am apucat semnalul de la inceput, iar diferenta dintre SL si bid a fost cam mare 1** pipsi.Voi cum puneti SL-ul?In functie de ce?

Imi aratati va rog si acele divergente? si fiecare ce rol are :) .(adica ce rol are divergenta ascunsa si cea clasica)

Divergenta bulish ascunsa care explica faptul ca eram pe o corectiva si ca urma o unda long, impulsiva

Fraza asta mi-a placut mult.Cam la chestii de genul asta m-am referit cand am zis rolul divergentelor.

post-1335-1195592619_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai am avut de la cine invata :) altfel ma uitam si acum la divergente si indicatori fara sa fac mare lucru.

 

:) F. bine Scrat, nici eu nu cred ca puteam sa zic mai bine. Divergenta bulish ascunsa care explica faptul ca eram pe o corectiva si ca urma o unda long, impulsiva.

Felicitari man! Tine-o tot asa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am atasat un pdf foarte concis despre divergente. cea clasica apare inainte de un reversal, cea ascunsa apare cind trendul initial se reia dupa un retracement.

 

GJ-ul daily ma enerveaza :) . De vreo trei zile nu reuseste sa iasa din parcare.Intre timp pe h4 s-a format un canal, care sper sa sparga rezistenta.Am luat un long la 225.43.A fost o divergenta (ascunsa,neascunsa...na ma stiu cu asta, dar a fost divergenta), Dar fiindca eram la scoala nu am apucat semnalul de la inceput, iar diferenta dintre SL si bid a fost cam mare 1** pipsi.Voi cum puneti SL-ul?In functie de ce?

Imi aratati va rog si acele divergente? si fiecare ce rol are :) .(adica ce rol are divergenta ascunsa si cea clasica)

Divergenta bulish ascunsa care explica faptul ca eram pe o corectiva si ca urma o unda long, impulsiva

Fraza asta mi-a placut mult.Cam la chestii de genul asta m-am referit cand am zis rolul divergentelor.

 

divergence.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe primul grafic vezi cum am setat pozitia long pe g-j. am intrat cind a fost sparta linia de trend, dar asta pentru ca aveam indeplinite celelalte conditii de reversal: nivel OS, divergenta bullish. SL l-am pus sub ultimul minim; da, a fost la peste 100 pips, dar din moment ce astept un retracement destul de mare eu zic ca r:r este ok.

pe al doilea grafic vezi ce inseamna o divergenta clasica bullish: pretul continua sa faca noi minime, in timp ce indicatorii nu mai merg cu pretul. am pus linii rosii pe cci si histograma macd.

 

Am luat un long la 225.43.A fost o divergenta (ascunsa,neascunsa...na ma stiu cu asta, dar a fost divergenta), Dar fiindca eram la scoala nu am apucat semnalul de la inceput, iar diferenta dintre SL si bid a fost cam mare 1** pipsi.Voi cum puneti SL-ul?In functie de ce?

Imi aratati va rog si acele divergente? si fiecare ce rol are :) .(adica ce rol are divergenta ascunsa si cea clasica)

post-1398-1195612350_thumb.jpg

post-1398-1195612357_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.