Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

Scrat,

Eu ma tot stradui sa dau exemple, thread-ul e plin de poze cu ele. Si daca totusi gasesti ca e neclar si ca mai trebuiesc puse detalii la pct., intreaba. O sa ma stradui si o sa raspund.

 

Legat de intrebarea cu divergente ascunsa dupa divergenta clasica, toate divergentele trebuiesc considerate pe masura ce apar. Vezi si posturile #186, #187 care trateaza aceeasi problema.

 

 

 

se intimpla ceva cu forumul, nu mai pot accesa paginile anterioare!!! unde s-au dus?

am gasit 2 discutii interesante despre divergente, le gasiti aici si aici. cel care explica nici macar nu urmareste pretul (deci se poate... desi eu unul nu pot sa lucrez cu o asemenea abordare extrema). le-am gasit folositoare pentru ca mfx nu a explicat multe detalii care trebuie puse la punct... asta e de-acum treaba noastra.

de exemplu: cind vedem o divergenta clasica urmata imediat de una ascunsa, pe care o consideram? intrebarea asta mi-a atras in mod special atentia, pentru ca am avut o pozitie care a mers in sens contrar tocmai din cauza asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Scrat

Legat de variantele la h4 ptr. gbp/jpy raman la parerea cu long (ptr. un retracement mai larg) si din short ptr. finalizarea daily short impulsiva.

Dar asta ma gandesc eu ca ar fi cel probabil scenariu, nu inseamna ca trebuie sa se si intample asa! :)

Trebuie sa urmarim pretul si sa mergem cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu din traviata! :)

Dupa enshpe milioane de bare in sus m-am trezit sa urmaresc trendul long. Ca in figurile atasate. Avem doar conditii ob, inca n-avem divergente, ar mai fi loc de cativa pipsi buni. Asta ptr. ca joi n-a fost activitate, vineri n-am avut timp si azi m-am trezit tarziu :)

 

Dar voi nu faceti ca mine; intrati frumos atunci cand pretul trece peste liniile albe.

post-1465-1196070256_thumb.jpg

post-1465-1196070268_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat si eu short, deoarece pe H1 avem o divergenta bearish clasica(+ alte semnale), pe H4 avem o divergenta ascunsa bearish, iar pe Daily avem o divergenta tot clasica, iar trendul pare sa se schimbe.Pretul a trecut putin peste linia de trend.( va rog sa-mi ziceti daca am trasat corect linia de trend)

post-1335-1196091972_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

graficul tau daily arata urmatoarele:

- OS si divergenta bullish clasica pe CCI si stochastic

- linia de trend depasita in sus

teoretic, asta inseamna semnal buy pe daily. pina unde estimezi ca merge shortul pe h1?

 

Am luat si eu short, deoarece pe H1 avem o divergenta bearish clasica(+ alte semnale), pe H4 avem o divergenta ascunsa bearish, iar pe Daily avem o divergenta tot clasica, iar trendul pare sa se schimbe.Pretul a trecut putin peste linia de trend.( va rog sa-mi ziceti daca am trasat corect linia de trend)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteptarile mele sunt ca el sa mearga pana la 222.64, adica la nivelul 61.8, iar acolo sa gasim o div+ alte semnale de reversal.Numai ca tare ma tem ca pretul sa nu se intoarca din drum la 223.50, deoarece stochasticul da semne de intoarcere, dar CCI-ul isi mentine pozitia de bear.Mai astept putin sa vad ce se intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok. asa cred si eu. sa vedem cum sta treaba acum.

 

Asteptarile mele sunt ca el sa mearga pana la 222.64, adica la nivelul 61.8, iar acolo sa gasim o div+ alte semnale de reversal.Numai ca tare ma tem ca pretul sa nu se intoarca din drum la 223.50, deoarece stochasticul da semne de intoarcere, dar CCI-ul isi mentine pozitia de bear.Mai astept putin sa vad ce se intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.