Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

eu intru in general cu 0.5-1 % margine pe fiecare tranzactie. 3 nu pun nici cind ma simt cel mai norocos om din lume.

 

O s-o schimb marimea contului. :) .

Oricum sunt bani virtuali si nu ma intereseaza dolareii, ci numarul pipsilor.Cand voi investi bani reali o sa pun cam maxim 3 %pe o tranzactie.

Nu prea am inteles de ce sa schimb contul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumosul GBP\JPY:

Pe H1 s-a format un ghartley, din pacate nu am luat semnalul short deoarece nu eram convins ca va merge in jos ....si a trebuit sa merg la school......(nu conteaza, mai vin si altele). Am trasat o linie de trend in jos, si asteptam trecerea pretului, peste respectiva linie de trend.Stochasticul e pe linia OS, a ezitat sa intre in acea zona, iar CCI-ul nici macar nu a trecut de nivelul 0.Eu cred ca Stochasticul se va reintoarce in jos, CCI-ul va trece de nivelul 0, iar pretul se va opri cam la nivelul 61.8, la 222.64.De asemenea si pe H4 este un Ghartley.Oricum nu cred ca directia in jos va mai tine mult, deoarece pe daily sunt divergente, retii fibo, linia de trend sparta, ceea ce ne sugereaza ca trebuie sa fim foarte atenti.

Oricum ceva ciudat se intampla pe daily.Pretul coboara, dar indicatorii se tot chinuie sa urce.

post-1335-1196165402_thumb.jpg

post-1335-1196165906_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la g/j, din contra se vad conditii ob + divergenta bearish pe ultima candela (pretul se duce in sus dar CCI in jos)

am incercuit si ratiile fibo

Asteptam deci confirmare ptr. intrare short (care ar trebui sa apara in urmatoarele 1, 2 candele)

post-1465-1196253252_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trendul long slabeste in intensitate, avem deja conditii ob+divergente bearish si fibo 0.707

Ne pregatim sa facem iesirea din tranzactia long pe un nivel superior fibo si asteptam noile conditii ptr. short

 

In cazul de pe demo tranzactia s-a inchis la tp, la 0.707, cu +80 de pips.

post-1465-1196259467_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu n-am mai vazut semnal de short, asa ca am reintrat long pe g-u. am sa mai vad care e treaba la 2.0850, ca acolo cred ca e urmatoarea statie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Scrat

ai dreptate, a fost un trend long frumos. Si eu am reintrat long mai tarziu.

 

Apoi am prins si finalul de trend pe fibo cluster si am intrat pe sens invers. Ca in pozele atasate. Pe gbp/usd se poate vedea si patternul bearish gartley ab=cd si targetul trasat cu un patratel albastru.

post-1465-1196319691_thumb.jpg

post-1465-1196319707_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tranzactiile short devin nesigure. Se vede divergenta hidden bulish, incepem sa inchidem din loturi ca sa miscoram riscul pe short si sa urmarim posibile semnale ptr. long

Divergentele sunt trasate ca de obicei cu linie galbena

post-1465-1196322756_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.