Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

ieri am recitit citeva lucruri esentiale despre CCI; am atasat documentul in forma pdf, mi se pare foarte instructiv.

si 2 indicatoare: CCI Woodies si unul care identifica pattern-urile despre care se vorbeste in pdf; personal folosesc doar liniile de trend pe CCI si trecerea prin nivelul 0, dar cred ca e o idee buna de urmarit si restul configuratiilor.

 

*** pentru al doilea indicator, legenda pentru cele 8 pattern-uri este urmatoarea:

1 - Zero-line Reject (ZLR) - trend

2 - Shamu Trade - counter

3 - Trend Line Break (TLB/HTLB) - both

4 - Vegas Trade (VT) - counter

5 - Ghost Trade - counter

6 - Reverse Divergence - trend

7 - Hook from Extremes (HFE) - counter

8 - Exit signals

Trading_Woodies_CCI_System_by_Jeff___The_Patterns_by_Jeff_Gannon.pdf

WCCI.rar

WCCI_Patterns.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E valabila divergena trasata de mine?E o divergenta clasica, dar cand am zis valabila m-am referit la faptul ca linia care uneste cele 2 varfuri(topuri) sunt pozitionate pe orizonturi egale.Dupa analiza facuta de mine cred ca pretul v-a ajunge in juru de 224.30.Va fi o corectie, deoarece pe daily avem o noua unda, care s-a apropiat de zona OB, dar nu avem semnale de reversal.Avem si o divergenta ascunsa.Asta inseamna ca trebuie sa mergem pe un tf inferior (h1) si sa gasio o divergenta clasica?

Voi ce credeti?

post-1335-1196611336_thumb.jpg

post-1335-1196616308_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tehnic vorbind, tu ai indicat o divergenta bearish CLASICA. pe h4 se vad ultimele 2 virfuri la nivele aproximativ egale, in timp ce CCI face virfuri mai joase:

- primul, la 229.28; CCI corespunzator este 194.85

- al doilea, la 229.29; CCI corespunzator este 102.82

linia ta de trend de pe pret, aia verde, vad ca este indreptata usor in sus. linia de trend de pe indicator (CCI), tot verde, este indreptata in jos. deci pretul face virfuri mai inalte, in timp ce indicatorul nu. aceasta este definitia divergentei bearish CLASICE. ce inseamna asta? inseamna ca este foarte posibil ca unda pe h4 sa se fi terminat, si in momentul in care pretul trece prin linia de trend (de data asta aia roz sau portocalie, pe care ai trasat-o bine) o sa vedem un nou minim, probabil SUB 221.27 (acolo unde a inceput h4 in sus).

pe daily nu vad inceputul unei alte unde. suntem tot in cea care a inceput la 241.34, si care probabil se va termina in zona 213 cel putin (asta mai vedem acolo).

 

E valabila divergena trasata de mine?E o divergenta clasica, dar cand am zis valabila m-am referit la faptul ca linia care uneste cele 2 varfuri(topuri) sunt pozitionate pe orizonturi egale.Dupa analiza facuta de mine cred ca pretul v-a ajunge in juru de 224.30.Va fi o corectie, deoarece pe daily avem o noua unda, care s-a apropiat de zona OB, dar nu avem semnale de reversal.Avem si o divergenta ascunsa.Asta inseamna ca trebuie sa mergem pe un tf inferior (h1) si sa gasio o divergenta clasica?

Voi ce credeti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o perioada nu prea buna in market, cel putin pentru mine. am avut timp sa mai citesc cite ceva.

apropo de indicatori, cine vrea sa incerce noul zup il poate descarca de forex[/acronym]-tsd.com/harmonic-trading/885-price-patterns-gartley-butterfly-bat-19.html"]aici. (mai in josul paginii). gasiti si niste instructiuni referitoare la setari (am sa revin ceva mai incolo cu setarile mele).

am sa pun arhivele si la threadul cu indicatorii zup, aici pe forum.

si o poza faina:

post-1398-1196805350_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

setarile pe care le am eu pentru zup 73 sunt urmatoarele:

- ExtDeviation = 13

- ExtBackstep = 34

- ExtFiboDinamic = true

- ExtLabel = 2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre astea o sa discutam mai pe larg in posturile viitoare.

 

*** pentru al doilea indicator, legenda pentru cele 8 pattern-uri este urmatoarea:

1 - Zero-line Reject (ZLR) - trend

2 - Shamu Trade - counter

3 - Trend Line Break (TLB/HTLB) - both

4 - Vegas Trade (VT) - counter

5 - Ghost Trade - counter

6 - Reverse Divergence - trend

7 - Hook from Extremes (HFE) - counter

8 - Exit signals

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.