Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

de vreo doua saptamini m-am ratacit in patria mama, pe care n-am mai vazut-o de 4 ani si citeva luni. nici vorba de forex... pina dupa anul nou. si daca va intrebati ce caut totusi pe forum, ei bine, am vrut sa urez tuturor SARBATORI FERICITE si un an nou cu multe reusite!

La Multi Ani!

Ne vedem dupa revelion, sau in cel mai rau caz dupa mijlocul lunii ianuarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Au trecut si sarbatorile, ne-am incarcat bateriile, iar eu am un chef nebun de trading $-)

Bun... sa-i dam drumul!

Perechea GBP\USD:

Dupa cum se vede si in poza pe Tf-ul de 15 min, GU-ul si-a terminat corectiva si a inceput impulsiva.Din poza se vad semnalele de reversal.Pattern, div, fibo,ghartley.Insa am o intrebare in legatura cu ghartley-ul.Dupa cum vedeti e format de un alt zig-zag, si nu de cel rosu cu linii groase(dupa care stabilesc impulsivele si corectivele).Putem lua in considerare acest ghartley?

post-1335-1199266088_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve. am reusit sa ma adun pe unde am o conexiune decenta.

marco, mai bine asteapta sa treaca prima saptamina din ianuarie, e cam acelasi lucru cu ultima saptamina din decembrie - piata e "subtire", se manipuleaza foarte usor. uite ce se intimpla cu g-j acum, de exemplu: a ajuns sub 217. sau un exemplu si mai concludent: ce s-a intimplat cu g-u pe 31 decembrie.

nu inteleg ce-ai vrut sa spui cu g-u. care e impulsiva si care e corectiva? din punctul meu de vedere, pe g-u m15 vedem o impulsiva in jos care a inceput la 2.0102; DACA linia de trend a acestei unde este sparta, putem vorbi de o corectiva in sus care poate ajunge in zona 1.9977 (sau pe un alt nivel fibo, evident). DACA.

uite si poza.

post-1398-1199290535_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le-am mai atasat in acest thread. diferenta dintre ele este ca advanced get oscillator are 2 linii de-o parte si de alta a lui 0: cind una din linii este depasita, stii sigur ca esti in alta unda... eu il gasesc foarte util.

 

Nu folositi careva indicatorul Elliot Wave oscilator??Eu l-am cautat pe google si numai documentatie am gasit..daca il aveti va rog sa-l atasati.Multumesc!! :)

Elliott_Wave_Oscillator.rar

AdvancedGetOscillator.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

sa mai stergem putin praful de pe thread:

o miscare parsiva pe g-j.

am marcat intrarea; SL este sageata de jos. in mod normal, dupa ce-am intrat ar fi trebuit sa urmeze o secventa clasica m5 in jos dar mai sus de SL si apoi un m5 in sus pe o cota fibo specifica.

ce-a facut pretul: s-a dus dincolo de SL (!!!), insa nu cu mult (doar 19 pips pe graficul meu), dupa care a luat-o la deal frumusel ca si cum nimic nu s-ar fi intimplat, si a facut ceea ce toata lumea astepta sa faca... insa dupa ce-a inghitit probabil o gramada de SL.

cum se trateaza o situatie de genul asta?

 

p.s. am postat acest lucru si in topicul despre analiza g-j.

post-1398-1200996297_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marco, eu am revenit la servici si sunt ceva mai ocupat acum pentru ca am de recuperat cam mult. sunt sigur ca si mfx este foarte ocupat...

cind am timp, am sa postez. problema este ca pina acum am postat doar cind am avut ceva neclar, iar asta devine din ce in ce mai rar - din fericire pentru mine :) .

am sa incerc sa mai pun citeva observatii personale (niste detalii pe care le-am observat privind in urma pe grafice) ce tin de aceasta strategie.

Se pare ca si-au luat concediu cativa.

Nu ar fi frumos sa mai reluam cateva analize pe acest thread?(divergente, pattern, fibo etc?) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.