Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

de urmarit mai urmaresc ce se intimpla, si chiar mai pun cite ceva in topicul de analiza pentru g-j. e singura pereche pe care o tranzactionez in momentul de fata, pentru ca e volatila si face trenduri si trendulete pe toate timeframe-urile.

acum ceva timp, astreda a postat ceva ce mi-a atras atentia si am facut si eu la fel: am urmarit g-j pe graficele M1 si M5. de ce va spun lucrurile astea? pentru ca gasesti momente foarte bune de intrare! fie pe secvente gen 1-2-3, fie pe incalcarea liniei de trend.

am sa reiau o un lucru pe care mfx deja l-a disecat la inceputul topicului: fiecare miscare pe un timeframe mare poate fi in general descompusa in miscari succesive pe timeframe-urile mici corespunzatoare. un lucru foarte important este proportia intre timeframe-uri, desi asta nu functioneaza in toate cazurile. de exemplu, o unda pe daily ar trebui sa aiba mai multe unde pe H4 (proportia: 1/6); sau o unda pe M30, mai multe pe M5 (aceeasi proportie); si in cazul extrem, un M5 are mai multe M1 (1/5). daca ati citit "trading for a living", acolo se face mentiune la asa ceva.

sunt insa cazuri in care aceasta regula cu proportia nu se mai respecta si in special in cazul undelor corective. am sa dau un exemplu recent de pe e-u, H4. miscarea de la 1.4922 la 1.4365 a fost clar o unda corectiva pe H4. ce se vede insa pe timeframe-urile inferioare:

- H1: o singura unda

http://img182.imageshack.us/img182/3685/euh1wo5.th.gif

- M30: abia aici se vede schitata secventa 1-2-3

http://img178.imageshack.us/img178/719/eum30wx3.th.gif

- M15: aici deja se vede in interiorul undelor M30

http://img247.imageshack.us/img247/6624/eum15ft7.th.gif

deci proportia de 1/5-6 nu s-a respectat aici. ca un fapt divers, exista cazuri cind H4 se vede descompusa doar pe M15 (am gasit pe g-j).

 

lucrurile stau bine si frumos insa cind e vorbe de impulsive.

sa vedem cum stau lucrurile in continuare pe e-u, pentru ca suntem in a 3-a unda H4 din cadrul undei daily in sus. pe aceasta unda este cel mai sigur de intrat. dar cind? cind e incalcata linia de trend a undei precedente: am marcat locul cu o sageata si un check sign; am pus si SL... targetul ar trebui sa fie deasupra ultimei unde crescatoare de pe daily, adica deasupra lui 1.4967.

http://img409.imageshack.us/img409/4412/eum30enye3.th.gif

puteti adauga pozitii long pe e-u si trebuie sa miscati in sus SL pe masura ce cursul urca si face noi unde pe H1/M30.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o alta chestiune pe care incerc s-o inteleg si s-o practic pe grafice este TD sequential (din nou Demark), care ar trebui sa identifice momentele de reversal pe un trend (fie retracement-uri, fie schimbarea trendului). Am pus o arhiva cu niste indicatoare si un link la care gasiti un pdf explicativ. sfatul meu e sa nu folositi indicatoarele fara sa cititi pdf-ul.

acum caut exemple pe grafice, cind a mers si cind nu a mers configuratia; cind a mers, cu ce s-a asociat? cind nu a mers, de ce? sper sa revin cu un post ulterior si sa exemplific.

distractie placuta.

TDSeq.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo poti sa explici ceva din patternurile ghartle si celelalte ca am urmarit threadul si nu cred ca le-am vazut pe undeva sau sau sa postezi un material ca pe google nu am gasit o explicatie cat de cat clara si cum se calculeaza targetul.. mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo poti sa explici ceva din patternurile ghartle si celelalte ca am urmarit threadul si nu cred ca le-am vazut pe undeva sau sau sa postezi un material ca pe google nu am gasit o explicatie cat de cat clara si cum se calculeaza targetul.. mersi.

Pentru Ady

 

 

paternurile gartley si ce cauti tu le gasesti in topicul "indicatorul zup" iar cartile gasesti pe forum la sectiunea carti si tot acolo ai linkuri. iti recomand cartea The Harmonic trade de Scott M. Carney, iar alte explicatii le gasesti pe forumul tsd la userul Kaymar daca mai tin bine minte, un thread f bun, sunt multe trimiteri de aici din forum catre tsd si informartiile pe care le doresti tu. daca nu, da-mi un pm sa ti dau adresa de mess si sa-ti trimit cartile de care ai nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima mea analiza folosind aceasta strategie deci s-ar putea sa nu fie prea buna. Eur/cad Pe daily s-a terminat corectia si pe 4 ore avem hanging man+divergenta bullish. pe 1h avem varf de pret neconfirmat de CCI+morning star. ar trebui sa urmeze a 2 impulsiva. gresesc undeva?

post-1721-1201973733_thumb.jpg

post-1721-1201973745_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce platforma folosesti?Eu nu am perechea asta.Din graficul tau nu-mi prea dau seama ce e bine si ce rau, fiindca e prea incarcat. Chiar folosesti toti indicatorii aia?Boilinger bands e de umplutura.Ai destui indicatori care iti arata OB\OS.Pe H1 e o divergenta mai barosana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MT4 NORTH FINANCE de fapt acum i-am pus pe grafic am sa elemin din ei cum ar fi zup_rsi nu ii cunosc rostul. daca folosesti nf dai show all si iti arata toate perechile

 

Ce platforma folosesti?Eu nu am perechea asta.Din graficul tau nu-mi prea dau seama ce e bine si ce rau, fiindca e prea incarcat. Chiar folosesti toti indicatorii aia?Boilinger bands e de umplutura.Ai destui indicatori care iti arata OB\OS.Pe H1 e o divergenta mai barosana.

later edit divergenta e mai barosana ca a reactionat la o stire importanta si cred ca asta e cazul in care corectia egala cu impulsiva pe 4h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma comentariile...

 

pe h4:

1. daca te referi la ultimele doua virfuri in jos, nu e divergenta bullish. o divergenta este o neconcordanta intre PRET si INDICATOR; cind vorbim de o divergenta bullish (clasica), asta inseamna ca clusterele de pret continua sa faca noi minime in timp ce indicatorul nu se mai duce asa jos. daca inteleg eu bine din graficul tau h4, te referi la minimele de la 1.4669 si 1.4673? pai... primul e mai jos decit al doilea... unde e divergenta bullish? ar fi trebuit sa vedem ultimul minim mai jos de 1.4669 (si oscilatoarele sa arate la fel ca in poza ta) ca sa punem diagnosticul de divergenta bullish clasica.

2. ultima candela arata intr-adevar ca un pattern de reversal (o chestie de limbaj... cind e pe downtrend se cheama hammer, cind e pe uptrend se cheama hanging man - desi arata la fel), DAR ATENTIE:

- un pattern de reversal la capatul unui trend nu inseamna ca trendul se intoarce, ci doar ca s-ar putea sa se fi terminat. deci, e posibil sa nu vedem o urcare ci o perioada de congestie

- daca totusi trendul se intoarce, e mai prudent de intrat pe confirmarea pattern-ului adica in momentul in care vezi un close deasupra close-ului candelei de reversal.

 

pe h1:

- morning star arata asa (nu prea cred ca seamana cu ce se intimpla pe grafic...):

http://img525.imageshack.us/img525/9137/candlemorningstar96eba8ty6.png

- abia aici se vede o divergenta bullish clasica pe cci, dar nu e confirmata...

 

ce faci daca vezi un nou minim, sub 1.4669?

 

Prima mea analiza folosind aceasta strategie deci s-ar putea sa nu fie prea buna. Eur/cad Pe daily s-a terminat corectia si pe 4 ore avem hanging man+divergenta bullish. pe 1h avem varf de pret neconfirmat de CCI+morning star. ar trebui sa urmeze a 2 impulsiva. gresesc undeva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.