Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

Prima mea analiza folosind aceasta strategie deci s-ar putea sa nu fie prea buna. Eur/cad Pe daily s-a terminat corectia si pe 4 ore avem hanging man+divergenta bullish. pe 1h avem varf de pret neconfirmat de CCI+morning star. ar trebui sa urmeze a 2 impulsiva. gresesc undeva?

am aceasi parare cu marco referitor la grafic, mie de ex imi place sa l tin aerisit , dar asata tine de fiecare in parte. perechea eu o am, dar cel putin la mine graficul e putin altfel la ultima lumanare, aceasta are corp mai mare (diferentele de grafice am vazut pe multe mt 4 si tine de broker); revenind la ultima lumanare nu are cum sa fie la h 4 hangin man pentru ca hangin apare sus si nu jos (ar trebui sa fie high nu low) tu ai un hammer; cat priveste h1 ai o divergenta bullish cu un "patern gartley -ti am atasat patarenurile cu ratiile fibo sper sa ti fie de folos". o alta referire la paternurile gartley trasate de zup (citeste threadul de zup) si eu ma uit si analizez paternurile gartley dar le iau ca o confirmare nu ca ceva sigur ca intr-acolo se va duce pretul, am vazut destule pattrenuri gartley nerespectate.

post-1776-1201981363_thumb.jpg

post-1776-1201981935_thumb.jpg

post-1776-1201981942_thumb.jpg

post-1776-1201981950_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam ce cred eu ca se va intampla pe daily.

Unda 3 (galbena) cred ca va fi o extensie si va tine pana la 1,8260, sau 2,0820.

Acum sa luam subundele din unda 3(cele notate cu i)Dupa cum vezi asteptam unda iii.Si eu cred ca se va finaliza pe la1,6300.

 

Uite cum vreau eu sa fac.Iau acum un buy, si imi permit sa pun un SL mic, deoarece e un inceput de unda.Cand incepi sa pui SL-ul pe profit mai adaugi tranzactii, iar pe cele vechi le lasi deschise, adica piramidezi, dar atentie:NUMAI CAND MUTI SL-ul PE PROFIT.

post-1335-1201982427_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am dat (din nou) din intimplare peste pdf-ul atasat si cred ca e instructiv pentru topic. (@marco: apropo de bollinger bands... :) )

Trading_20Manual_C30_257_266.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si inca unul care arata cum se trateaza divergentele. daca tot s-a vorbit despre divergenta bullish clasica, vreau sa mai subliniez inca o data ca prezenta ei pe grafic NU INSEAMNA CA URMEAZA UN REVERSAL, ci doar ca trendul actual a slabit. confirmarea divergentei vine daca vedem pattern de reversal + incalcarea liniei de trend a miscarii respective. si dupa cum precizeaza si documentul respectiv, analiza unei asemenea divergente se face pe cel putin 2 timeframe-uri (de preferat 3).

inca un lucru pe care il repet: din punctul meu de vedere, indicatorii cei mai relevanti pentru analiza divergentelor sunt stochastic, CCI si MACD (desi MACD intr-o masura mai mica).

JoeRoss___Divergence_Decisions.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedem cum stam cu Eur/Usd.

Ne putem uita pe daily sa vedem cam pe unde ne aflam cu pretul si se pare ca suntem intr-o crectiva flat.Un posibil scenariu ar fi acela de corectie compusa(din 2 corectii).

Pe H4, H1 si M15 avem destule semnale de reversal.

Sa luam H4:

Vedem ca linia de trend albastra este sparta, avem vreo 3 divergente, un engulfing pattern si ratia fibo 1.Cam tot ce ne trebuie.

Eu am luat un short inca de vineri, si se vede si SL-ul, adica deasupra ultimului maxim.Eu cred ca daca pretul ca depasi acel punct, vom intra in a 3-a unda (rosu).

post-1335-1202066157_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedem ce face si GBp\Usd-ul

Pe h4 am desenat undele, dar de unda 4 (albastru deschis) inca nu sunt sigur daca sa incheiat sau nu.

Pe H1 este o divergenta, dar asta nu ma prea convinge ca pretul ar putea merge in sus.Lipseste patternul, dar dupa coborarea pe care a avut-o ar cam trebui sa inceapa o corectie.Ramane de vazut.Eu nu intru inca pe aceasta pereche, deoarece sunt neclare lucrurile.Deci .....wait

post-1335-1202066721_thumb.jpg

post-1335-1202066989_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe gbp/usd, unda h4 s-a incheiat in sus si acum suntem intr-una indreptata in jos. dupa cum arata eu as zice ca pe h4 se vede o divergenta ascunsa, ceea ce ar indica o continuare in sus a cursului. insa pina sa fie confirmata mai e.

ce vad pe h1: continuarea miscarii in jos, eventual dupa un mic retracement sau o congestie in zona actuala; poate inca vreo 100 pipsi? 1.9575? inca nu vad nici o divergenta relevanta pe h1.

acum, evolutia ulterioara ar putea fi in sus, pentru ca nu cred ca unda pe daily s-a inchis bine; as fi asteptat macar 38.2 (zona 2.0034), asa ca varianta mea e un posibil long din zona 1.9575. dar e doar o varianta, o sa vedem mai departe.

 

Sa vedem ce face si GBp\Usd-ul

Pe h4 am desenat undele, dar de unda 4 (albastru deschis) inca nu sunt sigur daca sa incheiat sau nu.

Pe H1 este o divergenta, dar asta nu ma prea convinge ca pretul ar putea merge in sus.Lipseste patternul, dar dupa coborarea pe care a avut-o ar cam trebui sa inceapa o corectie.Ramane de vazut.Eu nu intru inca pe aceasta pereche, deoarece sunt neclare lucrurile.Deci .....wait

post-1398-1202073991_thumb.jpg

post-1398-1202073997_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa, si am uitat sa pun daily gbp/usd, pentru ratia fibo de care vorbeam mai devreme - 2.0034.

@marco: am pus si o alta poza, mai detaliata, in care am numerotat undele pe h4. sunt destul de multe. dupa mine, configuratia actuala ne situeaza pe o unda daily in sus, care ar fi trebuit sa se termine pe cel putin 0.382 fibo. in cazul de fata, e foarte probabil sa vedem o noua h4 in sus pina pe un nivel fibo care sa incheie unda daily ascendenta (2.0034, 2.0250, 2.0465). si pe urma... inca o daily in jos, pina pe la 1.86. dar pina acolo mai e.

post-1398-1202074185_thumb.jpg

post-1398-1202078573_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.