Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

@MarcoTrader2007

Stiu ce-ai vrut sa spui si stiu si ce-i aia divergenta si cum se traseaza. Apoi exista deja conditii de ob pe tf-uri mici...

Si in plus, analiza ta legata de faptul ca va mai urca ceva, inainte de corectiile masive pe m5, e corecta. Ai dreptate!

Sg. lucru pe care l-am subliniat in interventia mea de mai sus, e sa iei in calcul si celalalt tip de divergenta, pe care l-am pictat si pe care probabil ca il ignori. Dar daca te superi ca ti-am atras atentia asupra unui detaliu, sa-mi zici, ca nu-ti mai raspund la posturi. Si o sa descoperi singur detaliile, "dupa ce te dai cu capul de sus, ca sa vezi pragul de jos".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aseara hoinaream pe forumuri si mi-am amintit de ceva interesant: volume spread analysis. foloseste cineva asa ceva?

Scrat,

Un subiect fantastic, care chiar trebuie dezbatut public! Pentru ca tot ce tine de volatilitate e legat de volume. Sa adunam niste materiale sa le postam aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma supar...Doamne fereste...

Referitor la poza...nu era dedicata pt tine.Eu din posturile tale am invatat divergentele si paternurile (doar nu ma apuc sa-ti explic tie :)) ).Aminteste-ti ce mi-ai zis pe chat."Intra persoane care acum au auzit de forex si habar nu au despre ce vorbesti". Pentru aceia am pus desenul, fiindca un desen conteaza foarte mult.

Chiar ma bucur cand cineva ma corecteaza.O spun cu cea mai mare sinceritate.

Sper ca nu te-am suparat.Am un respect foarte mare pentru tine.Daca nu veneai cu threadul asta eram mult mai in urma cu forexul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa ma gindeam si eu. la o prima cautare pe google am gasit niste lucruri interesante, suficiente cit sa trezeasca interesul - vedeti in pdf-urile atasate.

chestia cu volumul ma obsedeaza de cind am inceput ca trader, insa nu am reusit sa gasesc ceva consistent. oltciter mi-a indicat anul trecut un capitol din elder, dar n-a fost ce cautam, si cum alte lucruri nu am gasit (sau n-am stiut sa caut) am lasat problema deoparte.

de ce am adus-o in discutie aici, ei bine, volume spread analysis (sau vsa) este unul din elementele care ne indica posibile zone de reversal/retracement (am spus "indica", si nu "ajuta la identificarea"). nu ar trebui sa lipseasca din arsenalul nici unui trader care se respecta.

 

Scrat,

Un subiect fantastic, care chiar trebuie dezbatut public! Pentru ca tot ce tine de volatilitate e legat de volume. Sa adunam niste materiale sa le postam aici.

VSA.pdf

Using_Volume_Spread_Analysis.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va zic despre cateva chestiuni despre volume spread analysis. Bravo domnu' Scrat, iti fuge mintea nu gluma! :))

Volume Spread Analysis: o chestie asa, intre analiza tehnica si cea fundamentala. E de fapt studiul candelstick-urilor si a indicatorului Volumes.

Am urmarit si eu o perioada Volumes si dup-aia m-am luat cu altele si rau am facut.

 

Asadar avem urmatoarele situatii:

1) cand vedem in forex o candela mare ne asteptam sa vedem valori mari pe indicatorul Volumes. Daca verificam indicatorul si vedem valori mici, atunci cel mai probabil e un semnal fals. Pretul se va misca greoi in sus si in jos, iar urmatoarele candele vor fi mult mai mici. Asadar nu incepe nici un trend, nu va fi nici un breakout. :P

Pacaleala de la Big Shark.

La urmatoarea crestere de volatilitate pretul se va intoarce rapid in acelasi punct de unde a plecat respectiva candela mare.

 

Va spun si situatiile urmatoare imediat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte interesant , doar ca ar fi bine scrise regulile importante pe forum in limba romana.Eu de ex am inteles sau cred ca am inteles ce e cu volumul, dar nu in totalitate.Mai mult din desene ce am priceput.

Engleza mea lasa de dorit, iar translatorul de pe google face gafe mari.

 

PS:Se pare ca Mfx a fost mai rapid ca mine.

Editat de MarcoTrader2007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema cea mai importanta cu volumul e ca ce vedem noi in metatrader nu este volumul "real". ca sa fiu mai explicit, vedem cantitatea de tick-uri; si ca sa fim si mai departe de adevar, tick-urile astea provin doar de la brokerul in cauza...

informatii despre volumul real se pot obtine numai de la un serviciu de date (e-Signal cred ca e cel mai popular), dar asta se face contra cost. la un moment dat am auzit ca platforma efx (de fapt mbt, detalii aici) ar merge si pe asa ceva (informatii despre market depth, sau level 2) dar nu am reusit sa ma familiarizez cu platforma. mai incerc in timpul liber.

intre timp, incercam asa cu tick-urile din metatrader. poate merge.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in timpul liber am sa traduc documentele pdf, si am sa le pun si in romana.

intre timp, cine se descurca, cartea lui tom williams - master the markets - este un punct foarte bun de plecare. trateaza chiar asta: volume spread analysis.

 

Este foarte interesant , doar ca ar fi bine scrise regulile importante pe forum in limba romana.Eu de ex am inteles sau cred ca am inteles ce e cu volumul, dar nu in totalitate.Mai mult din desene ce am priceput.

Engleza mea lasa de dorit, iar translatorul de pe google face gafe mari.

 

PS:Se pare ca Mfx a fost mai rapid ca mine.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.