Sari la conținut

Intrebare EA


Postări Recomandate

Salut,

 

Cum pot sa aflu care-s EA-urile de top din sectiunea Elite a forex-tsd si cum merg? Mi-as face un cont pt o luna numa sa ma uit o data dar nu se poate

plati cu paypal la noi in RO. Are cineva cont acolo? Daca da poate sa posteze aici o lista cu EA-urile castigatoare?

 

 

P.S Chiar si daca numai numele lor, oricum le gasesc acolo pe toate free ;). Banuiesc ca 20Pips,Dolly,StepMaScalper (sau asa ceva), Nina,Isaka se afla in top ;)

P.S Daca nu, cum pot face sa platesc sa-mi fac un cont Elite acolo?

 

Multumesc, Victor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Cum s-ar spune,tot tradingul discretionar este cel mai bun! ;)

 

Nu cred in asa ceva (trading discretionar). E ca si cum ai spune, strategia ta e proasta dar daca nu faci toate tranzactiile exact dupa reguli o sa castigi cu ea foarte bine.

Pana la urma si discretia asta tot pe nishte reguli se bazeaza, hai sa nu fac asta pentru ca... hai sa fac asta pentru ca... deci totul se reduce la IF si atunci putem scrie EA ;).

 

Am vazut si chestii de genul asta, sistemul e porst dar individul X il folosea intre orele Y,Z cand surprinzator, noroc chiar as zice, mergea ok, concluzia lui a fost ca sistemul e bun pt ca e folosit in mod discretionar. Dupa 3 luni nu mai era bun datorita schimbarii fusului orar ;).

Matematic vorbind diferenta intre discretionar si normal e ceva de genul: Avem multimea X cu n elemente pt modul normal din care scoatem cateva elemente dupa nishte REGULI si obtinem submultimea Y cu n-m elemente. Un EA poate crea multimea X, iar daca stie regulile poate scoate alea m elemente ca sa obtina multimea Y deci nu-i nimic imposibil in a programa asa ceva daca exista un set de reguli clare.

 

Vad peste tot chestii de genul asta, un EA n-ar putea face ce face omul pt ca omul gandeste. That's bulshit din pct meu de vedere pt ca daca omul ar fi dat toate regulile pe care le foloseste in trading programatorului sa-i faca EA-ul, ar fi observat ca programul lucreaza exact ca si el.

 

Noh acuma asta-i parerea mea, poate ma lamuresti de ce crezi ca discretia asta specific umana face diferenta intre om si masina ;). (Asta a sunat ca-n Terminator)

 

Ms, Victor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Si eu sunt unul dintre cei care cred ca orice poate face omul, poate face si computerul, daca are un program adecvat. Si incerc sa creez astfel de programe de multa vreme. Doar ca nu intotdeauna reusesc. Daca in ziua de azi computerul nu poate face unele chestii pe care omul le poate, e doar datorita faptului ca noi nu suntem capabili sa scriem programele adecvate. Nu suntem capabili sa facem computerul sa inteleaga ce vrem. Se intampla si intre oameni, nu numai de la om la computer. Tin minte cum le ziceam chinezilor mei sa lipeasca condensatoare in paralel cu memoriile si ei lipeau toti condensatorii undeva intr-un colt de placa, ca asa era pe schema, memoriile erau desenate intr-un loc si filtrele in alt loc pe un colt de foaie.

 

Totusi, definitia pe care o dai termenului "discretionar" imi pare destul de simplista. Sa zicem ca am strategia A care merge foarte bine pe un tip de piata, si strategia B care merge foarte bine pe alt tip de piata. Schimbate intre ele, fiecare pierde. Comutarea lor se face discretionar. Adica nu in sensul ca computerul nu o poate face, ci in sensul ca eu nu sunt capabil sa il programez.

 

Vrei un exemplu practic? USD-ul apare in cele mai multe dintre perechi. O strategie de tipul (A): "cumpar deeps pe toate perechile care au USD ca base si vand tops pe toate perechile care au USD ca tail" este banal de simplu de implementat, si produce profit gârlă când USD urca in raport cu alte valute. O alta strategie de tip (B) "vand tops pe toate perechile care au USD ca base si cumpar deeps pe toate perechile care au USD ca tail" va produce - din aceleasi considerente - o gramada de profit cand marketul e USD-bearish. Ambele strategii sunt usor de programat si amble vor pierde daca le inversez intre ele, presupunand ca stiu dinainte cum se va misca piata...

 

Dar pentru ca nu stiu cum se va misca piata, fac selectia lor dupa urmatoriul criteriu, si sunt curios cum il programezi:

 

(C1) daca apare Bernanke la televizor si sentimentul degajat din interviul lui e bullish, joc strategia A (ultima aparitie a lui in care a fost bulish a produs o crestere a dolarului cu 800 de puncte in urmatoarele 3 saptamani).

(C2) daca apare Bernanke la televizor si sentimentul degajat din interviul lui e bearish, joc strategia B (ultima aparitie a lui in care a fost bearish a produs o scadere a dolarului cu peste 1000 de pipsi in urmatoarele saptamani, si unca mai scade!!!).

(C3) daca au trecut mai mult de 6 saptamani de la ultima aparitie a lui Bernanke, stau...

 

Spor la if-uri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@neamtu_victor

omul se adapteaza, programul de calculator nu prea. Poate doar daca-l faci intr-un limbaj de inteligenta artificiala, poate un lisp, un prolog, ceva...

Dar si eu am convingerea ca desi neadaptabil un expert ar putea sa faca profit pe termen lung. Problema cu expertii actuali este ca nu folosesc principiile de baza alea bursei: indicatori de momentum, indicatori care sa identifice pattern-uri, conditii de intrare corecte dupa 1-2-3, nu tin cont de cicluri si asa mai departe.

Dealtfel nici nu prea exista indicatorii astia, ca daca ar fi poate ar aparea si expertul minune. Mai mult decat atat un asemenea expert odata realizat ar trebui tinut sub cheie, ca "baietii de la butoane" sa nu schimbe in permanenta regulile in asa fel incat expertul respectiv sa devina neprofitabil pe termen lung.

 

 

 

Cum s-ar spune,tot tradingul discretionar este cel mai bun! ;)

 

Nu cred in asa ceva (trading discretionar). E ca si cum ai spune, strategia ta e proasta dar daca nu faci toate tranzactiile exact dupa reguli o sa castigi cu ea foarte bine.

Pana la urma si discretia asta tot pe nishte reguli se bazeaza, hai sa nu fac asta pentru ca... hai sa fac asta pentru ca... deci totul se reduce la IF si atunci putem scrie EA ;).

 

Am vazut si chestii de genul asta, sistemul e porst dar individul X il folosea intre orele Y,Z cand surprinzator, noroc chiar as zice, mergea ok, concluzia lui a fost ca sistemul e bun pt ca e folosit in mod discretionar. Dupa 3 luni nu mai era bun datorita schimbarii fusului orar ;).

Matematic vorbind diferenta intre discretionar si normal e ceva de genul: Avem multimea X cu n elemente pt modul normal din care scoatem cateva elemente dupa nishte REGULI si obtinem submultimea Y cu n-m elemente. Un EA poate crea multimea X, iar daca stie regulile poate scoate alea m elemente ca sa obtina multimea Y deci nu-i nimic imposibil in a programa asa ceva daca exista un set de reguli clare.

 

Vad peste tot chestii de genul asta, un EA n-ar putea face ce face omul pt ca omul gandeste. That's bulshit din pct meu de vedere pt ca daca omul ar fi dat toate regulile pe care le foloseste in trading programatorului sa-i faca EA-ul, ar fi observat ca programul lucreaza exact ca si el.

 

Noh acuma asta-i parerea mea, poate ma lamuresti de ce crezi ca discretia asta specific umana face diferenta intre om si masina ;). (Asta a sunat ca-n Terminator)

 

Ms, Victor

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.