Sari la conținut

Cat se castiga?


Postări Recomandate

niciodata nu tranzactionati cu bani pe ca nu va permiteti sa-i pierdeti.

Adevarat dar, e si o parte buna daca incalci regula asta. Gandeste-te, ce anume te "racoreste"/aduce cu picioarele pe pamant mai bine/te maturizeaza: un cont pierdut in care aveai bani si nu te durea deloc sa ii pierzi sau un cont in care, dupa ce l-ai falimentat te-a durut si te motiveaza mai mult ca sa te apuci sa studiezi piata si sa stii ce faci!(a nu se confunda cu razbunare!).

On topic: Se poate castiga foarte bine! DAR trebuie sa stii ce faci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DISCIPLINA DISCIPLINA SI IAR DISCIPLINA.

 

Pe vremuri se spunea "invatati, invatati si iar invatati".

Ma chinui de 5 luni de zile sa fac un cont praf si inca nu am ajuns la "performanta" asta. Spre norocul meu.

Atat eu cat si amicul meu Petre - alias flames p-aici, - suntem inca in carti. Ce ma omoara pe mine cel mai mult este asteptarea, chiar trebuie sa ai rabdare multa in aceasta meserie. El nu are probleme de genul asta.

Si da, chiar se pot castiga bani, insa totul trebuie sa decurga linistit, nu trebuie sa-ti propui niste praguri pe care cu siguranta nu le vei atinge, asa ca 30% sau alte sute la suta.... se pot face, dar oare poti ramane cu ele?

Mai bine acolo un pricajit de 15-20% lunar si ar trebui sa fim multumiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Well sa scriu si eu.....

Nu am fost norocosul cela care a mers pe uscat spre a înţelege tradingul.

Deşi am ajuns sa fac trading de performanta (probabil cuiva n-o sa-i placa ca aşa de încrezut vorbesc---asta este e părerea mea)....am lăsat petii peste 50 000 de parale americane.

De fiecare data mă lovea si mă sculam din nou si intram in lupta..apoi studiam greşelile...si tot aşa....nici nu mai ştiu cate conturi am ars in istoria mea de trader (vri-o 7 ani).

Si nu erau bani cere puteam sa-i pierd....erau bani si împrumutaţi si munciţi din greu. Am ajns la un moment dat ca am fost nevoit sa plec in Anglia la munca in construcţii ca sa fac fata... , dar de fiecare data intram in lupta si mi-am dat cuvântul ca o sa reuşesc.

Chiar si astăzi inca mai am ceva ca sa recuperez din cele pierdute, dar acum ştiu cum si nu mai este chiar aşa de mult. Succese si bafta multa :-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura problema in care poti pierde un cont este de natura psihologica.

 

Nu are nici o legatura cu analiza sau cu alte elemente ale trade'ingului.

 

In studiul meu pe aceasta problema numai atunci cand apare fictiunea, speranta si imaginatia la un loc pe graficele din fata ta si ai impresia, vrei sa crezi ca asta a fost tot piata iti dovedeste mereu ca trebuie sa joci dupa regurile ei.

 

E o lectie dura care pe multi ii scoate din joc.

 

E o etapa foarte dureroase, poate cea mai dureroasa dupa parerea mea. Si asta vine numai din cauza naturii tale ca trader ca nu poti accepta un sl.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura problema in care poti pierde un cont este de natura psihologica.

 

Nu are nici o legatura cu analiza sau cu alte elemente ale trade'ingului.

Te greşeşti!!!! E complexul de greşeli.... inclusiv si psihologic.

Ce face unul care are tărie de piatra si habar nu are de trading ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant topicul.L-am votat cu 5* .Propun ca administratorul sa selecteze de la posturile 70 incolo si sa faca un nou topic.

Foarte multi incepatori , daca nu chiar toti se gandesc la inceput "Cat se castiga?" si nu "Cat se pierde ?" [pana a se ajunge la castig daca se pierde] sau "Ce sacrificii trebuie sa faci pana sa ajungi la castig?"[bani pierduti , timp , ore nedormite , ore multe pierdute in fata calculatorului , fie in fata graficelor , die in fata cartilor]

 

La intrebarea "Cat se castiga?" nu se poate raspunde cu exactitate: se castiga in functie de capitalul pe care il ai si in functie de riscul pe care il practici , de pierdut se poate pierde oricat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Iordaki

M-am amuzat tare cand am vazut suma aia, cu tot ca e de plans cand te gandesti la eforturi (credeam ca Tavi detine recordul de pe forum).E o suma imensa cel putin pentru mine, eu fiind nevoit sa produc 1000$ intr-un an de zile, nu cu eforturi mari, dar cu risc mare.

Prin aceste posturi cred ca se vor descuraja destul de multi incepatori, care au o situatie materiala ca si mine, si ar fi bine de precizat ca orice suma investita in forex care te afecteaza pierderea ei, o sa te invete o lectie buna.

Eu deocamdata am spart doua conturi.Unul de vreo 40$ la marketiva, chiar la inceput cand habar nu aveam de vre-un indicator dapoi de analiza tehnica si ce sa mai zic de disciplina(pe atunci nu stiam ce e aia).

A doua oara am investit in liteforex 100$.De asemenea nu stiam analiza tehnica, doar ca evoluasem de la primul cont prin invatarea a catorva indicatori.Ehhh la primul cont nu m-a durut, dar la asta am fost morocanos vre-o saptamana, avand in vedere cata foame am bagat eu la scoala pt 100$.

 

Am vazut ca nu merge treaba cu indicatori si alte strategii de pe net am decis sa ma iau dupa traderii de pe vamist care au succes si sa invat un mecanism de tranzactionare mai bun.A aparut Mfx cu strategia lui.Am urmarit cateva analize pana m-am plictisit si l-am lasat.Dupa un timp am observat ca Scrat are succes dupa acea strategie.eiii de atunci a inceput toaceala la forex si analizele incepeau sa prinda contur.Am intrat si eu in hora cu ei, considerand banii virtuali ca un cont real.Stapanind destul de bine strategia, ma gandeam sa o imbunatatesc cu Eliott Wave.Aici m-a ajutat Iordaki foarte mult.Iar acum singura problema pe care o am este disciplina pe care ma zbat din rasputeri sa o imbunatatesc, dar cu siguranta o sa o imbunatatesc, daca nu o sa fie al 3-lea cont pierdut.

Deci se poate si cu mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce nu am inteles eu este ca desi multi dintre cei care si-au postat pierderile erau la inceput si in mod sigur si-au dat seama ca nu sunt profitabili pe termen lung ei "au sarit" sa isi alimenteze conturile cu mai multi bani.Oare sa fie sentimenul ala de la jocurile de noroc? ("desi am pierdut , investesc ca trebuie sa imi recuperez pierderea")

 

Prin aceste posturi cred ca se vor descuraja destul de multi incepatori, care au o situatie materiala ca si mine, si ar fi bine de precizat ca orice suma investita in forex care te afecteaza pierderea ei, o sa te invete o lectie buna.

Nu cred ca o sa descurajeze pe nimeni , ba poate chiar o sa ii mai aduca cu picioarele pe pamant si nu o sa vada in fata ochilor numai castiguri.

La inceput , cand am aflat de forex eram tare entuziast si mi-am lasat id-ul de mess pe un forum si am intrat in contact cu multi incepatori.Prima intrebare pe care o auzeam era "Cat se catiga?" si nicidecum "Ce trebuie sa fac ca sa ajung la castig?" , ca pana la urma totul se invarte in jurul castigului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am zis descurajare m-am gandit ca o sa vina oamenii pe forum, iar cand o sa vada acele sume de cateva mii de euro o sa zica "asta-i joc de barosani"Lumea cand aude de bursa( ca de forex nu stiu asa multi) se gandeste la cei instariti.Si de aceea am postat acele sume mici si reale ca sa vada ca nu doar cei bogati ajung sau au posibilitatea sa ajunga traderi profesionisti.

Iar acea afirmatie "Investesti in forex cat iti permiti este total gresita"Daca nu te afecteaza banii e ca si cum ai juca pe virtual.

 

@Mangusta

Acest fenomen de a investi tot mai mult nu are deloc legatura cu jocurile de noroc.Dupa pierderea unui cont esti mult mai instruit si cu picioarele pe pamant, si crezand ca ai trecut de greutati zici "am pierdut, dar de data asta dau lovitura".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.