Sari la conținut

Cat se castiga?


Postări Recomandate

  • Management

RoTi, te asigur ca Tradelover NU se numara printre "crengile uscate" de care vorbesti tu.

 

Mai citeste posturile lui si o sa te convingi singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@RoTi:

 

Legat de increderea in oameni, da, ai mare dreptate. Singurul in care cred sunt eu insumi, desi si de mine ma cam indoiesc uneori. Am fost de mic printre straini, si nimeni nu m-a ajutat vreodata cu nimic, nici macar parintii mei, Dumnezeu sa ii ierte. Asa vine vorba, pentru ca eu, dupa cum stiti, nu cred nici in Dumnezeu, cand ma uit in jurul meu cate ineptii se intampla si cati scapa nepedepsiti, ma gandesc ca Dumnezeu, daca exista, ori e cretin, ori isi bate joc de noi. Cate odata imi doresc sa existe un dumnezeu, un diavol, un rai, si desigur un iad, desi stiu ca as fi primul care m-as duce acolo, dar as avea o placere sadica sa ii am langa mine pe toti acei care merita iadul pe pamant, dar reusesc sa il evite datorita buzunarelor pline. Tot ce am reusit, am reusit pe picioarele mele si prin propriile mele eforturi. Asta nu ma impiedica sa respect pe cei din jurul meu. Mi-am respecta parintii cat au fost in viata si imi respect familia si prietenii, i-am ajutat pe toti care m-au solicitat, chiar si necunoscuti de pe acest forum. Nu am contestat niciodata nimanui dreptul de a crede in ce vrea el, atat timp cat asta il ajuta sa fie mai bun si sa treaca mai usor peste greutatile vietii. Sotia mea este religioasa, in limitele normalului, nu fanatica, si nu i-am interzis nicodata sa se roage, si nici nu am facut misto vreodata de credinta ei, ori a altcuiva. Imi educ fata in spirit crestin, si e dreptul ei ce va voi sa aleaga cand o creste mare. Daca ma suna un prieten in creierii noptii, ma scol si ma duc sa il scot din belea, fara sa ii pretind nimic in schimb. Si nu am murit.

 

Dar pentru sufletul meu, daca oi avea vreunul, nu pot sa cred in nimic. Cu atat mai putin in ce posteaza niste necunoscuti pe un forum. Daca vreunul dintre voi va simtiti jigniti de cineva pe care nu il cunoasteti, e problema voastra.

 

Pana la urma am obtinut ceea ce voiam, sa vedem un status live, al unui trader care a facut profit,

pe un cont cu bani reali, si a carui parola de investitor probabil ca nu am fi obtinut-o cu rugaminti :) Esti primul care pui un asemenea status pe vamist, indiferent ca e cu noroc, sau cu stiinta, este de fapt dovada ca se poate face profit.

 

Scuze nu am de ce sa imi cer. Nici nu stii cati voiau scuze de la mine, si azi cand ne intalnim pe strada imi zic sarutmana. Vorbim peste 6 luni sau un an, daca vei reusi sa ne arati un statement identic pentru contul tau standard, atunci voi fi primul care iti voi prezenta respectul meu. Scuze? Niciodata. Pentru ce? A sarit gaina mea in curtea ta? Daca o sa ai rabdare si o sa stai pe vamist, adica nu o sa iti iei jucarelele si o sa pleci, cum fac copii, te asigur ca vei avea multe de invatat. Nu de la mine neaparat, poate deja ma numeri printre uscaturi (din nou, e problema ta!) dar sa stii ca sunt vo cativa traderi ADEVARATI pe aici. De la care ai ce sa inveti, indiferent ca tu acum triplezi conturi la norma, asculta aici ce zice mosu', ca sunt batran si trecut prin astea, va veni si vremea cand vei avea nevoie de un sfat, de un toiag pe care sa te sprijini.

 

Hai sa auzim de bine.

 

 

 

@Scrat: man, nu a fost nici o clipa in intentia mea sa te jignesc in vreun fel. Nici pe tine nici pe MFX. Sorry daca ati inteles asa ceva. Mea culpa. Si daca ati fi fost aceeasi persoana, ce? Nici tu nici el nu aveti nimic postat pe vamist de care sa va fie rusine. Cand ati calcat pe bec (poate nu in realitate, ci doar din punctul meude vedere) v-am taxat la vremea respectiva pe fiecare. Cat despre uitatul de jos in sus.... haida-de! Daca ceea ce spui despre profitul ala e adevarat, atunci eu sunt cel care ar trebui sa ma uit in sus la tine pana raman cu gatu stramb! No joking! And no disrespect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ha ha, buna intrebare Tavi! Ca intotdeauna pe faza! :)

 

Eu am inceput asa: am descoperit forexul pe pagina de reclame de la yahoo currency converter, pe care o accesam regulat, fiind platit la job in alte monezi decat leul nostru stramosesc, si voind sa vad "echivalentza". pe vremea aia, cei mai agrsivi la reclama (ca si acum) erau FXCM. Biun, demo de 50 de mii de parai. Nu stiam cu ce se mananca. Puneam biduri la intamplare si ma enervam ca imediat ce puneam bidul eram pe minus (spredul, dar habar nu aveam). In cateva zile am ajuns cu contul la vreo 35 de mii, am invatat ce inseamna Margin Call (whaa? cum adica? de ce mi-au oprit excrocii astia tranzactia? Ce excrocherie! etc). Singura experienta in tranzactionare venea de la ..... grrr... puzzlepirates.com, unde tranzactionam dubloni, cu oarecare succes. Dar acolo e altfel, ca la ECN, dar infinit mai simplu, spui la cat vrei sa cumperi si cat, la cat vrei sa vinzi si cat, si se gaseste un fraier sa tranzactioneze cu tine, daca ai destula rabdare. Practic ma bateam cu vreo cativa pushtani de cartier care aveau si ei cativa dolari de investit in jocuri online. Apoi am citit babypips, am umblat pe forumuri, si am inceput sa inteleg cum functioneaza toata chestia. Intre timp contul ajunsese la 28 de mii, si am inceput sa am primele biduri castigatoare. Cam vreo luna a durat toata chestia. Am zis well, daca reusesc sa il aduc la loc la 50 de mii, bag bani reali. Inseamna ca sunt tare si ca pot. Si dai tataie tranzactii la greu. Cam dupa cum batea vantul, dar eu nu realizam atunci. Norocul (sau mai degraba nenorocul) a facut ca sa il aduc la loc la 50 de mii in mai putin de 3 saptamani. Am prins un culoar favorabil, dar din nou, eu pe atunci nu realizam. Si cum suma minima era de 300 de parai, am deschis cont real cu 400. Am socotit ca daca mai ciupesc bancile pe traseu, s-ar putea sa nu ajunga destui bani in cont, si sa ma trezesc ca imi trimit aia mail cu "mai depuneti 3 dolari", asa ca nu am depus exact 300, ci 400. Si am avut oarecum dreptate, ca mi-au intrat in cont 386. Era prin martie.... inceput de primavara, frumos... :)

 

Well, toate cursurile s-au miscat impotriva mea, piata "avea ceva cu mine personal", banii s-au dus in cateva zile.... Si dupa aia cursurile toate s-au intors pe directia mea, si s-au tot dus. Frustrant! Luna urmatoare cand am luat banii am sarit imediat cu alti 400. Aceeasi poveste, doar ca de data asta am apucat sa supravietuiesc vo 15-20 de zile, pana proape de sfarsitul lunii. Firesc, am ajuns la concluzia ca sunt subcapitalizat. Lotul minim era 10k (0.1 loturi standard) si leverage-ul de 200 la 1, deci la fiecare bid blocam 50 de parai in margine. Nu prea mai ramanea loc de manevra. Am stat o perioada si am analizat. Si cu prima ocazie, am intrat cu o noua depunere (a treia) de 1000 de parai. Din nou, mi-au intrat in cont 985, si dupa primele cateva biduri aveam 1500 in cont. Buuunnn... mergeeee... Hai sa facem bani. Si am inceput sa joc 0.2, 0.3 ori chiar 0.5 loturi. Betia, ori ar trebui sa zic cosmarul, a durat vreo 10 zile. Ori sa zic "a durut" vreo zece zile?!... hehe. Si inevitabil, am ajuns iar la 49 de parai in cont, ca de fiecare data, cand nu mai puteam sa pun biduri, pentru ca trebuiau 50 pentru margine. A patra "aruncare" a inceput tot cu 1000. Asta a avut "aventuri" serioase, a urcat maxim la 1200, cata vreme m-am jucat cu zecimea de lot, dar stiti cum e? parca e prea lenta cresterea... asa ca iar am inceput sa bag biduri mai mari, ori sa le las mai mult... a oscilat intre 300 si 800 de vreo 5 ori, cand am inceput sa ma joc cu 0.2-0.5 loturi. Pana la urma inevitabilul s-a produs - am picat sub 100 de parai si am inceput sa fac scalping, ne-avand de unde sa joc mai mult de o zecime de lot, pentru care puneam margine de 50 si ramaneau cel mult 30-45 de pipsi de manevra, la un parai pe pip. Am dus-o o bucata de vreme asa, chiar am reusit sa il urc peste 150 de cateva ori, si de fiecare data credeam ca am descoperit metoda. N-a fost sa fie, o miscare brusca la nu stiu ce stiri m-a prins pe invers, si am dat 100 de parai pe bidul respectiv. Rezultat? Margin call si 49 de parai in cont. Am stat o bucata de vreme pe margine, vreo 3 luni. Intre timp am descoperit metatrader (la vremea aia versiunea 3) si posibilitatea de a face propriul meu expert automat mi-a aprins urechile imediat. Fara falsa modestie, sunt unul dintre cei mai buni programatori/algoritmisti pe care i-ati intalnit voi vreodata, si credeam ca asta e destul. M-am jucat o bucata cu metatraderul, testingul mergea binisor, am zis ca hai din nou. Am mai bagat 1000 de parai, si am zis ca tranzactionez cu metatraderul pe ecran, cand da semnale ma uit la semnale, si daca imi convine, joc pe real. Pe vremea aia FXCM nu aveau MT4 (nici acum nu au, practic, desi ei se lauda ca da, merge ca un rahat, mult mai bine merge platforma lor nativa). In schimb FXCM aveau un serviciu de stiri in timp real de la thomson.com, disponibil pentru titularii de conturi reale. Cred ca inca il mai au. Ideea era sa astept sa se coordineze stirea cu semnalul dat de indicatorii cu care ma jucam pe MT3. Well, nu va spun dezastrul care a urmat in cateva zile. Am pe aici pe undeva un post legat de credibilitatea stirilor (un reply la un post al lui Iordaki). De atunci nu mai dau doi bani pe stiri.

 

In total au fost 3800 de parai, plus taxele de trimis, care s-au dus. I-am recuperat abia peste vreo un an si jumatate (am stat cateva luni pe margine si am tranzactionat demo), dupa o investitie cam de 4-5 ori mai mare, si aproximativ 8-9 luni de trading. Inca jucam supra leverat, inca nu eram frm convins ca imi trebuie SL, inca lasam unele biduri prea mult, inca eram tentat (asta sunt si acum) sa scalpez piata, adica sa intru cu loturi multe pe momentuum-ul miscarii si sa le las cativa pipsi. M-am fript rau de cateva ori, dar nu am mai omorat contul, pentru ca acum leverage-ul real era mult mai mic.

 

Cei 3800 nu au fost cea mai mare pierdere, dar au fost cea mai dureroasa, pentru ca erau bani munciti cu greu. Nevasta-mea a aflat mult mai tarziu de ultima parte a povestii, ea stia doar "inceputul", nu isi inchipuia ca eu am perseverat un prostie si am continuat sa fac depuneri.

 

Cand am trecut la pozitiv, lucrurile au devenit brusc mai usoare, adica e mult mai usor sa pierzi cand stii ca esti inca pe plus. Prin toamna lui 2006, de exemplu, am pierdut aproape o treime din cont. Numerar, mult mai mult decat totalul celor 3800 de la inceputuri. Si totusi nu m-a durut asa de mult, pentru ca eram inca pe plus. Zici in mintea ta ceva de genul, masa'n cur, easy come, easy go... Dar tot doare..

 

De vreo doua ori am dat 3500 si mai mult, la un singur bid, lasat sa merga in pierdere. De obicei dupa cate una de asta ma opream, ma dadeam cu capul de pereti si apoi faceam un withdrawal. Ca sa raman cu ceva daca ma mai apuca gargaunii... si sa fiu pe plus incontinuare. Si pentru o bucata de vreme imi treceau gargaunii.

 

Well.. ce vremuri dom'le :)

 

Acu joc "mic". Nu e asa palpitant. Dar e mai sigur. Nu o sa ma imbogatesc niciodata tranzactionand cu banii mei, asta e cert. Doar daca castig la Loto, dar nici acolo nu am mai jucat de un car de ani....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... am falimentat pina acum vreo sase conturi ...

 

Sa detaliez un pic cam care au fost sumele:

 

1. Primul cont la Interbank Forex. Depus 900$ dar cam dupa o luna am lichidat contul si am retras ce mai ramasese in cont, cam 600$. M-am speriat si aveam impresia ca platforma joaca impotriva mea. N-aveam minte.

2. Am luat decizia sa-mi deschid conturi la Oanda si EFX. La Oanda am depus 1000$ si la EFX 600$. Dupa cam trei saptamini m-a mincat si am mai depus inca 1000$ in fiecare cont. Rezultatul: in doua luni de zile am reusit sa pierd toti banii. La EFX mai sunt si acum cam 45$, dar nu mai pot folosi contul pt ca e nevoie minim de 100$.

3. La sfarsitul lui august anul trecut alt cont la North Finance. Brokerul era foarte bun. Nu am avut probleme cu ei. Am reusit sa pastrez contul pina la sfarsitul lui noiembrie.

4. La inceputul lui ianuarie alt cont de 1000 EUR la DeltaStock. In doua saptamini l-am facut praf. M-a ajutat foarte mult si brokerul. Nu va deschideti cont la DeltaStock. Dar acum am grafice live la EURRON, USDRON si alte companii romanesti.

5. La inceputul lui mai inca o depunere de 1500$ la Oanda. Desi am experienta, cunosc piata la sfarsitul lui iunie am ramas cu zero lei in cont. Reusisem sa dus contul de la 970EUR (am convertit dolarii in euro) cam pina la 4800Eur. Suma pe care am pierdut-o in 2 zile. Si s-a dus si contul la Oanda Nu mai vreau sa mai lucrez cu Oanda. Am primit doua margin call-uri fara motiv. M-au lasat la un moment dat cu numai 3 euro in cont. Am avut pe undeva noroc ca pozez ecranele din 5 in 5 minute si salvez logurile regulat. Am inceput tiganeala cu help-deskul. Prima data mi-au restabilit contul cam in 4 ore de la sesizare si furnizarea infoirmatiilor. A doua oara (s-a intamplat dupa 12 ore) mi-au deschis toate pozitiile cu exceptia a 3 de pe aur pe care au motivat ca le-am inchis eu. Am furnizat dovezi: poze, loguri reale. Au ajuns la concluzia ca eu am pus TP la pozitii si s-au inchis in favoarea mea. Fals, pt ca nu setez TP la pozitii. Apoi, culmea numai pe aur si argint unde deschideam des pozitii, spreadul se dubla sau crestea peste masura. Nu am investigat sa aflu cum era in realitate. M-au scarbit.

6. Ultimul cont deschis este la Brocompany cu 1500$. Cea mai tare performanta negativa: intr-o saptamina l-am adus la 2$. Asta e. Nu mai caut alt broker: are cam tot ce mi-as putea dori de la un broker. Si ce daca sunt rusi. Sunt mai corecti rusii ca brokeri decat americanii. Odata blamam brokerii rusi si apoi mi-am deschis cont la North Finance.

 

Concluzia ar fi ca sunt un prostovan care pompeaza bani aiurea. Un looser. Nu ma consider asa. Orice scoala are costul ei. Succesul se plateste: finaciar, emotional, timp, studiu etc. Aspectul finaciar nu este cel mai important. Ce am castigat: o educatie pe care nu as fi primit-o in nici o scoala din lume si mi-am deschis ochii spre (poate ca e impropriu spus): un mod de viata, un alt fel de a gandi.

 

Pt. toate esecurile inregistrate stiu care este motivul: eu. Neputinta de a face cel mai usor lucru posibil (numai de spus) sa pun stop-lossul la tranzactii. Am simtit ce inseamna sa nu ai stop loss pe pielea mea.

Inclusiv in cazuri in care cam 8 pozitii din 10 erau asigurate cu SL pe plus si tot am avut pierderi mari. E suficienta o singura pozitie sa te faca praf cand piata scapa de sub control.

 

Sumele de mai sus sunt numai sume depuse. Nu sunt luate in calcul si ce am castigat. Care sunt cu mult mai multi. Cum spuneam am reusit in doua zile sa pierd 4800 euro. Am pierdut si 2000$ in cateva ore. Sau alta data 1500$ intr-o jumatate de ora. Pe ideea ca nu se intampla nimic intr-o jumatate de ora. Sau am asteptat ca sa se intoarca piata si m-am dus si mai mult in gropa. De aci si: Don't trade on hope.

 

Mai spunea tradevover ca doare atunci cand pierzi. Are dreptate. Doare rau. Cele mai dureroare pierderi pt. mine au fost cele de la inceput: 10$ insemna o catastrofa. Eram stresat mereu. Tremuram de nesomn. Intr-un cuvant eram inconstient. Rar inregistram una-doua tranzactii castigatoare. Acum procentul de trnazactii castigatoare este mare, dar rezultatul este tot negativ in balanta. Am devenit indiferent in fata pierderilor. La fel de indiferent in fata castigurilor. Imi spunea odata mfx: nu te gandi ce vei face cand pierzi, gandeste-te ce vei face cand vei castiga! Avea dreptate. Cele mai mari pierderi le-am avut atunci cand am avut tranzactii castigatoare. Pt. ca euforia castigului iti ameteste mintea. Scade vigilenta. Si exact atunci se intampla cele mai mari dezastre. Si nu mai reacionezi corect pt. ca incepi sa speri.

 

Ramine sa invat sa ma controlez. Nu ma indoiesc de asta. Este numai o chestiune de timp.

 

Intrebarea cat se castiga nu prea isi are locul ei aici.

Cei cu oarecare experienta stiu poti sa castigi si poti sa pierzi atat cat de mult muncesti.

Rasplata & sanctiunea pt. respectarea regulilor - disciplina de a respecta planul - este instantanee.

Tradingul este singurul domeniu in care nu poti trisa: asa cum am spus, rasplata si sanctiunea sunt instantanee.

 

Happy trading!

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Se pare ca eu sunt printre cei "norocosi". Am pierdut "de la mine" doar vreo 20 de milioane... restul (inca vreo 30) au fost bani pe care ii castigasem tot din trading. Cea mai mare parte din suma a fost pierduta pe aur. Si in cazul meu, principalul motiv a fost tot incapatanarea de a juca fara SL la care s-au mai adaugat dorinta de a ma razbuna pe piata.

 

Ca si ceilalti, mi-am invatat lectia. Am stat o perioada pe bara si acum ma pregatesc sa intru din nou. Stiu ca vor mai urma si alte "lectii" pe care trebuie sa le invat, dar cum spunea si Tavi, orice scoala are costul ei... si o sa invat atat cat imi pot permite. Ramane de vazut daca o sa pot sa stau departe de aur cand reincep sa tranzactionez. Desi in pauza asta am ajuns profitabil pe alte perechi, pe aur inca pierd (pe demo)...

 

As muta ultimele reply-uri intr-un thread separat. Ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in cazul meu, principalul motiv a fost tot incapatanarea de a juca fara SL la care s-au mai adaugat dorinta de a ma razbuna pe piata.

parca e copie la indigo :)))))) si nimeni nu se invata inclusiv eu care da, TRADELOVER mi-a luat banii pe GU :)))))))))))))))))) unde da, am jucat fara SL si da am vrut s ama razbun pe piata. that hurts :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

De aia cred ca singura regula de care trebuie sa se tina cont cand se trece pe live este: niciodata nu tranzactionati cu bani pe ca nu va permiteti sa-i pierdeti. Atat! Restul sunt doar reguli pe care majoritatea oricum le vor incalca si vor invata sa le respecte abia dupa ce se vor lovi singuri de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

As muta ultimele reply-uri intr-un thread separat. Ce ziceti?

 

Nuuu, please. Se leaga. Eventual o schimbare de titlu de genul "Cat se poate castiga, cat se poate pierde". Threadul e beton (well, cu exceptia catorva divagatii de ale mele pe teme de identitatea forumistilor), pleassseee nu il separa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.