Sari la conținut

Cat se castiga?


Postări Recomandate

lichidator de conturi sunt si eu, doua in cariera mea si mai urmeaza unul probabil cat de curand

post-759-1220413172_thumb.png

 

si daca vreti mai multe amanunte urmati link http://www.onix-trade.net/?act=stat&id=2014

Editat de nicugh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@mangusta, marco:

 

La mine exact asa a fost: am sarit imediat sa il alimentez iar. Exact cum zice Elder, "coborati din carusel". M-a prins flama, a intervenit un fel de ambitie (prosteasca?) de genul "adica ce, este ei mai destepti ca mine?" hihi (cu referire la marii rechini). Am zis "a fost un accident, nu se poate!". Teoretic, la fiecare bid ai aproximativ 50% sanse sa castigi. Well, about. Adica poate sa se duca pe directia ta, sau nu. Doar ca ce nu stiam, tot calculul si imparte la leverage-ul pe care in folosti (cel real). Cand iti mai raman cateva sute de pipsi pana la MC, well, sansele nu mai sunt 50% sa dai in stop, ci 100%. Te scot afara tremuraturile pietei, chiar si atunci cand piata nu are nici o directie. Si atunci intervine ambitia, dorinta de razbunare, ca la barbut, "inc'odata, hai pe duble, shanu, braila"... Bagi mai mult sa iti scoti pierderea... Dubla sau nimic! Si BOOOMM! Tzeapaaa!

 

Paragraful ala cu caruselul al lui Elder ar trebui invatat pe de rost... Incepatorii trebuie sa se fereasca de asta, mai inainte de orice altceva. Dar stiu ca imi racesc gura de pomana, cum si-au racit si altii gura de pomana cu mine. Omu' pana nu da el cu capul in par, nu te crede ca ii vrei binele. Cum nu am crezut nici eu "bălăriile" care le citeam prin carti ori mi le spuneau altii mai cu experienta. Socoteam in mintea mea "niste fricosi, lasa ca le arat eu cum se fac banii"....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca toti ar trebui sa citeasca asta, e oarecum trist din punctu meu de vedere dar e adevarat

Hey, Genius. Can You Make 47.69% per Year? by S. Wade Hansen

 

Barron's just came out with its annual listing of the "Best 50 Hedge Funds." Topping the list was RAB Special Situations with a 3-year cumulative average return of 47.69%. Of the top 50, only 24 of them have an average return over 30%, while the bottom 11 didn't even break 25%.

So why am I telling you this? I'm hoping to help you set your expectations for your own returns in the realm of reality.

 

These numbers are incredibly impressive. The managers that run these funds are well-educated professionals that employ tremendous amounts of leverage and have a team of traders executing their trades for them. You and I, on the other hand, are relatively well educated hobbyists that also have some leverage at our disposal who must place all of our trades on our own when we are not at work or tending to things in our personal lives.

 

Do you see the difference? Professional hedge-fund managers have many advantages over us, and the best hedge fund out there doesn't have an annualized return higher than 50%. Yet, I hear novice forex investors tell me almost daily that they plan on achieving returns of greater than 100%. Granted, individual investors (like us) do have some advantages over large institutional investors because we can be a little more nimble, but those advantages will not enable us to more than double the returns of the top professionals.

 

 

Hopefully, you are investing in the forex market to diversify your total portfolio and to beat the Dow Jones and the S&P 500 (which return somewhere in the range of 12% to 13% per year, on average). If you can double the average returns you would see in the stock market by earning 25% per year in your forex account, you are a superstar.

 

Naturally, you will have some years when you do much better than this, but you are also going to have years when you don't do quite as well. But if you're practicing proper risk management and position sizing, you should be able to outperform the stock market.

 

Keep dreaming big, but don't let your dreams cause you to make stupid trades. And at the end of the year, when you have made more than 20% in your account, know that you have made enough to make the Barron's top 50 list. That should be enough to make anyone smile.

http://www.forexfactory.com/showthread.php?t=103539

Editat de grip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea sunt de acord cu ce scrie acolo, pentru ca situatia este diferita la noi - avem conturi mici, leverage mare, ne miscam rapid prin tranzactii si ne ascundem in spatele celor mari. pai daca as administra un cont de citeva sute de milioane si as avea leverage de 1:100 (desi chestia asta e imposibila), iti dai seama ca piata incepe sa se miste serios cind deschid o tranzactie? abia atunci atragi atentia rechinilor mari...

pina acum am tranzactionat cont sub 10k. consider ca suma asta este suficient de mica sa ma tina sub pragul interes al broker-ului. de-acuma insa incepe distractia...

conturile de dimensiuni diferite se tranzactioneaza diferit.

daca as fi unul care are de administrat un cont de citeva sute de mii/milioane, atunci da, de acord cu mesajul articolului. eu unul mai am de mincat ceva cartofi pina ajung acolo.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu sunt in totalitate de acord. La un cont mic sunt sigur ca tre sa risti mai mult pentru profit mai mare, daca la 1000 de $ faci 30% pe an ar insemna 1000$ in peste 3 ani, dublezi valoarea si faci 2000 in alti 3 ani, in vreo 100 de ani ajungi sa faci destul in 3 ani ca sa conteze. Ideea era sa ne concentram mai mult pe rezultatele pe termen lung, eu miam propus 1% pe zi sau 5% pe saptamana sau 20 % pe luna, sau 100% in 5 luni, si daca nu scot in 5 luni 100%...si ii scot in 6 luni tot sunt super multumit, dar deschid putine pozitii si daca ating 5% pe saptamana stau linistit pana saptamana viitoare. Cu leverageu 2:1 fac 1% cu 50 de pipsi. 250 de pipsi pe saptamana nu sunt imposibil de realizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o mica pauza, si reciteam posturile cu cit se pierde. sa va spun si eu cum am inceput... ca nu m-am nascut destept si profitabil.

cazul meu este insa putin aparte, pentru ca primii bani online i-am facut din altceva. daca "hyip" va spune ceva, bine, daca nu, exista google. nu vreau sa intru in amanunte, insa vreau sa spun ca in momentul in care am descoperit forexul (tot prin intermediul unui hyip) deja aveam intiparita fraza "cit pot sa pierd?" pe circumvolutiuni. ceea ce m-a salvat de la un fiasco major, pentru ca nu am experimentat senzatia de dependenta de care vorbea elder si nu m-am incapatinat sa "pariez" in continuare banii - aveam deja experienta cu trecutul peste pierderi, insa tot am reusit sa sparg vreo 250$ in 3 luni (din noiembrie pina in februarie, imi amintesc exact si acum: i-am pierdut pe e-u si u-cad). dupa care m-am oprit si m-am apucat de studiu serios, pentru ca imi dadeam seama ca nu pot s-o tin asa mai departe, si ca forexul nu e totusi o loterie ca hyip-urile. pina aici toate bune si frumoase.

dupa vreo luna de studiu serios (he he...), adica pe la finele lui martie, mi-am zis c-am studiat destul, sunt in stare sa fac profit si hop cu bani in cont. inutil sa precizez ca prima tranzactie dupa ce mi-a fost alimentat contul am luat-o contra trendului, cu o margine destul de mare. a, si sa nu uit: am intrat cu o precizie de ceasornic exact in momentul in care incepea trendul. nici mai devreme, nici mai tirziu.

e... bun. acuma, doar nu era sa accept pierderea, eram sigur ca pretul o sa revina asa ca dupa un proces de gindire scurt si eficient am ajuns la varianta cea mai buna pentru mine si cont: hedge. asa ca am bagat o tranzactie in sens opus. si hedge a ramas cam vreo 8 luni, pina mi-am permis sa-l sparg.

intre timp, am incercat mai multe strategii, a mers ceva cu o abordare statistica... si am reusit sa adaug citeva sute de dolari in cont, dar pe ansamblu profitul era mult prea mic. aveam saptamini in care faceam mult, apoi altele in care pierdeam mult, si am tinut-o tot asa pina cind am dat peste cartea lui elder si topicul lui mfx. am reinceput demo, initial cu triple screen adaptat, apoi incercind sa inteleg explicatiile lui mfx... si pe la finele lui august 2007 s-a produs clicul. restul l-am spus acum citeva zile, cind tradelover il desfiinta pe roti... si rau am facut ca i-am atras atentia asupra mea cind era pus pe hartza :) .

si cam asta ar fi experienta mea de pina acum, pe scurt. ma consider norocos.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

da.

 

pentru mine e clar, are un super EA.

chiar asa adevarat nici nu am vazut si nici nu am auzit.

si asta o spun pentru ca am studiat cu atentie preturile de inchidere si deschidere, inclusiv orele la care au fost deschise si inchise pozitiile.

daca urmariti doar 48 ore consecutive veti observa ca omul asta nu mai doarme, nu mai mananca, nu se mai duce la buda, nu mai face nimic altceva.....

excelent, bravo lui ca are un asemenea EA.

oare de unde? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.