Sari la conținut

se poate mai bine, mult mai bine :)


kerosen

Postări Recomandate

Ok dl Stefan si compania

 

(spun Stefan, ca de pe forumbursier am aflat ca Stefan ar fi administratrorul formumului vamist si spun compania pt ca am obs ca sunt cativa ca pe orice forum, vechi si cu si mai veche experienta decat cea de forumist, in domeniul forex si cand o spun o spun cu toata stima)

 

Am intrat pe acest forum forex ca majoritatea oamenilor care vor sa faca ceva intr-un domeniu unde se aude ca se castiga bani ca se pot castiga bani daca se face cu cap.

 

Pana acum am tot urmarit anumite topicuri pt incepatori si trebuie sa spun ca m-au ajutat foarte mult. Pe langa asta, bunavointa fetei morgana, tradelover si altii mai vechi in bransa, de a avea rabdarea si a explica oricaruia dintre noii veniti ce si cum, m-a facut ca, chiar daca pana acum sa nu postez nimik dar sa capete respectul meu profound si cand spun profound, nu o spun din varful buzelor. Daca pana acum nu am postat, nu am postat din cel putin doua motive daca nu vreun buchet de motive.

1) nestiind despre ce e vorba mai in detaliu, am preferat sa nu arunc vorbe aiurea si sa nu mananc timpul nepretuit al celor mai vechi de pe aici si plini de experienta

2) Am incercat sa caut cat mai multa informatie inainte de a-mi forma o impresie despre ce e vorba

3) Am considerat dupa primele citiri ca forex este mai mult un pariu chiar daca este cea mai lichida piata

4) Etc. as putea mai spun inca vreo 5-6 motive pt care inca nu am postat

 

Ok…. Cand mi-am dat seama ca seamana mai mult cu un pariu decat spot, ca e ceva gen derivate, m-am retras dar fara a va parasi pt ca mi-au placut postarile pt incepatori ale lui tradelover si fatamorgana. Intre timp un prieten al meu care joaca pe forex mi-a povestit mai multe iar eu i-am povestit despre o viziune a mea. Amandoi am cazut deacord ca se poate realiza si acum, dupa o luna de zile suntem relativ destul de avansati in proiect. Atunci cand o sa il terminam, ma refer la prima faza am sa va invit sa vedeti despre ce este vorba si chiar sa il testati.

Revenind la un raspuns a lui tradelover despre randamente de pe piata forex in topicul “CAT SE CASTIGA”, cred ca se poate ajunge la randamente de peste 300% pe luna.

Problema omenirii la ora actuala sau a noastra a internautilor, printre alte mii de alte probleme este aceea ca exista multa, foarte multa informatie si nu o putem cuprinde si daca reusim sa o cuprindem, nu o putem procesa si actiona in consecinta in timp util astfel incat sa marcam inca un profit. Cei care realizeaza asemenea randamente spre exemplu sunt convins ca nu folosesc metatrader pur si simplu sau alte programe comerciale de pe internet(si credeti-ma ca am vizitat suficiente site-uri legate de softuri dedicate in care urlau cu surle si trambite chestii de genul garantat 80-20% profit-loss. La fel cum sunt convins ca hedging founds-urile nu au programe comerciale desi acele programe sunt facute pe bani multi si se pot numi tot comerciale dar personalizate si chiar si atunci ei au platit pur si simplu o companie de soft si ceva finantisti si matematicieni si statisticieni si gata.

 

Daca va plictisesc, sa-mi spuneti (sau nu mai cititi :) ) revenind la forex si la piata de capital… .

 

Consider piata de capital nu o piata ci o planeta… planeta capital dar asta va fi o alta poveste.

 

Paranteza: am inceput sa spun aici ce si cum pt ca aici am vazut si am apreciat ca multi dintre voi impartasiti experiente legate de aceasta piata sau mai bine zis ecosistem din cadrul planetei capital si am simtit ca daca o sa am nevoie la un momentdat de o parere sau de experienta voastra o sa o primesc.

 

Referitor la contrarieni pt ca sunt convins ca exista si asa ceva, mi-ar place sa se abtina iar motivul pt care as dori sa se abtina sunt cel putin doua:

1) nu stiti toate datele problemei sau a proiectului meu

2) oricand si pe orice domeniu poti sa te pui contra

dar as parecia foarte mult daca atunci cand as ridica o problema in loc de contrarieni sa simt cum o intoarceti pe toate partile si sa gasiti cea mai buna solutie la ea

 

in mare ca sa intelegeti despre ce este vorba (iar primul modul va fi legat de forex):

este vorba de data mining, retele neuronale, warehousing data, algoritmi genetici, forecasting si inca vreo 3-4 domenii speciale.

Alt lucru despre program ca sa va faceti o imagine… daca exista motorul de cautare Altavista, eu vreau sa creez Google, daca exista automobile eu vreau sa fiu FORD si exemplele pot continua.

Acum… poate ma considerati dus cu pluta  dar chiar si asa nu va cer decat putina atentie si mai mult decat atat, atunci cand am sa ridic o problema legata de forex sa-mi raspundeti la obiect  nu imi trece prin cap si nu as indrazni sa cer previziuni sau sfaturi pe ce sa pariez .

 

Apropos pe aceasta planeta capital, nu am aterizat decat acum o luna jumate hihihihihi….

 

Cu stima,

 

marius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

  • Management

Salut, Marius! Imi scapase threadul asta. Nu prea am inteles eu bine ce vrei sa faci (deh, tre' sa dorm si eu mai mult ca sa ma pot concentra) dar am vazut ca vorbesti de "data mining, retele neuronale, warehousing data, algoritmi genetici, forecasting" si despre un "modul de forex". Hmmm... tu vrei sa faci o platforma de tranzactionare :). Sau ma rog, daca o sa foloseasca tot ce spui tu, o sa fie mai mult decat o platforma de tranzactionare... ar avea si "trading intelligence" (nu stiu daca exista termenul, dar daca nu exista, il inventez eu acum). Ce pot sa spun... suna bine. De fapt, suna foarte bine... asta daca am inteles eu cum trebuie ce vrei sa faci. Cateva din chestiile enumerate de tine sunt subiectul masterului pe care il fac acum. Abia acum invat despre ele, dar stiu ce inseamna si cred ca daca reusesti sa faci ceva care sa foloseasca data mining, retele neuronale si ce mai spuneai tu pentru trading, o sa fii bogat :). Sunt cam greu de implementat dar vad ca esti entuziast si visator... si spre deosebire de altii, eu cred ca aceste doua calitati te pot duce departe. Asa ca, succes! Si acum spune-mi daca am inteles bine sau daca aberez! :)

 

Sper sa scrii in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Marius! Imi scapase threadul asta. Nu prea am inteles eu bine ce vrei sa faci (deh, tre' sa dorm si eu mai mult ca sa ma pot concentra) dar am vazut ca vorbesti de "data mining, retele neuronale, warehousing data, algoritmi genetici, forecasting" si despre un "modul de forex". Hmmm... tu vrei sa faci o platforma de tranzactionare :). Sau ma rog, daca o sa foloseasca tot ce spui tu, o sa fie mai mult decat o platforma de tranzactionare... ar avea si "trading intelligence" (nu stiu daca exista termenul, dar daca nu exista, il inventez eu acum). Ce pot sa spun... suna bine. De fapt, suna foarte bine... asta daca am inteles eu cum trebuie ce vrei sa faci. Cateva din chestiile enumerate de tine sunt subiectul masterului pe care il fac acum. Abia acum invat despre ele, dar stiu ce inseamna si cred ca daca reusesti sa faci ceva care sa foloseasca data mining, retele neuronale si ce mai spuneai tu pentru trading, o sa fii bogat ;). Sunt cam greu de implementat dar vad ca esti entuziast si visator... si spre deosebire de altii, eu cred ca aceste doua calitati te pot duce departe. Asa ca, succes! Si acum spune-mi daca am inteles bine sau daca aberez! :)

 

Sper sa scrii in continuare!

dragul meu stef

 

ai inteles aproape perfect si asta ma bucura, ma bucura ca cineva a gandit si a spus o parere despre ceea ce vreau sa fac.

 

uite ce-ti propun :) tu ma ajuti cu ce am nevoie si eu am sa te ajut sa-ti iei dotoratul cu o nota mare :D(just kidding dar te ajut daca ai nevoie). DA platforma va fi mult, mult mai mult decat un instrument de tranzactionare. aici nu am prins toate elementele dar credem (eu si ceilalti voluntari) ca se poate si chiar lucram la ea. credem ca undeva spre sfarsitul luni asteia va f gata primul core pt forex proiectul in sine va dura cam doi ani de zile dar daca am ajuns pana aici dupa o luna jumate inseamna ca am facut ceva si vrem sa facem si mai mult. si da va aveea ceea ce numesti tu trading inteligence si chiar mai mult modul de self learning si inca cateva. suna un pic sarit de pe sina dar nu cred ca e sarit de pe sina.

 

mi-ar prinde bine ajutor din partea voastra a celor cu ani vechi de experienta si cunostinte ma refer la fata morgana la tradelover la tine si la altii plini de experienta in forex

 

 

inca odata multumesc ca ai intuit bine ceea ce vrem sa facem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Sunt convins ca membrii forumului te vor ajuta daca ai nevoie de informatii legate de trading... Asa ca daca ai intrebari, scrie-le pe forum. Dar trebuie sa promiti ca dupa ce faci programul, o sa il dai si celor care te-au ajutat sa-l faci :). Inteleg ca este un proiect voluntar, asa ca poate ar fi bine sa dai mai multe detalii daca vrei sa se ofere lumea sa ajute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stefan unde in alta parte l-as putea testa daca nu aici cu voi? pt ca am nevoie de critici nu laude pt ca am nevoie de adaugiri legate de forex care numai voi cei cu experienta mi le puteti furniza. si tot voi o sa fiti cei care o sa-mi sugerati orice altceva legat de strategii money management sau risk management. ceea ce facem este baza cu lucruri legate de forex dar nu avem experienta necesara ca sa il inzestram cu ce aveti voi mai bun. eu am mai pus un topic legat de asta dar vad ca in afara de citit, nimeni nu a spus nimik... inca :)http://forum.vamist.com/semnalul-perfect-t1376.html

 

inca astept cei cu experienta de pe acest forum sa citeasca topicul de aici "se poate mai bine, mult mai bine :)"

 

 

marius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

detaliile le-am dat in mare iar tu le-ai accentuat. core-ul va fi un program care dupa ce ii introduci parametrii (matricele perfecte) si ii adaugi money management si money risk si strategiile. ar trebui sa se descurce singur. unul dintre cele mai importante lucruri, este ca se elimina factorul uman :). alt lucru bun este ca poate face simultan analize pa toate perechile de valute si noutatile ar putea continua :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius, pare interesant ce spui.

Problema e ca nu prea exista semnalul perfect. Exista in schimb un cumul de factori care fac din urmatoarea tranzactie una probabil profitabila.

As putea sa fac un sablon de reguli si sa le enunt, dar mai devreme sau mai tarziu ajungem la elementul discretionar. Si atunci toate enunturile facute anterior scad ca valoare in fata unor experiente de genul "wow, am mai vazut chestia asta, nu lua tranzactia dupa regulile vechi ptr. ca pretul isi schimba sensul in urmatoarele secunde"

Si pretul exact asa face.

 

As fi curios totusi cum instruiesti platforma. Cum adaugi regulile?

Poti sa ne dai ceva mai multe detalii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal mfx,

 

eu aici, http://forum.vamist.com/semnalul-perfect-t1376.html tocmai asta cer ceea ce ai spus tu: acel cumul de factori care atunci cand i-ai vazut sa-ti transmita cumpara-ma!!! sau vinde-ma!!! ref la elementul discretionar, cu cat sunt mai stricte si clare regulile cu atat rezultatul poate fi mai bun. oricum sistemul cand va gasi ceva de luat in seama, acel ceva va mai fi verificat prin inca cel putin alte doua cai dierite de cea care da semnalul. eu aici nu am spus chiar toate modulele programului dar daca noi am facut inainte o structura clara a programului crede-ma ca am facut-o si am creat-o tocmai pe cat putem sa eliminam pierderile. pe langa asta hai sa-ti mai spun una, va fi in sistem "self learning". pls nu ma fa sa spun mai multe :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai asta vreau, sa te fac sa ne spui cat mai multe! :)

Nu ca n-as avea idee despre ce vorbesti. Am si eu niste modulashe saracacioase facute in lisp sa-i dau "idei" calculatorului. Dar prea saracacioase fatza de ce faceti voi.

 

Reguli?

Pai regula de baza, care da cel mai rapid profit:

Mergi doar in sensul trendului indiferent de ce zic indicatorii, expertii, vecinu' si pisica.

Alegi 2,3 tf-uri apropiate si daca pe toate ai acelasi semnal buy/sell atunci intri in tranzactie. Setezi ca target un nivel fibo si daca nu ajungi la target iesi la sl/trailing stop.

 

Sa zic mai multe? Sau ma apuc sa instruiesc programul? Zi-mi unde si ma apuc! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.