Sari la conținut

semnalul perfect


Postări Recomandate

Lasam gluma la o parte:

 

1. Nu exista un top al celor mai buni indicatori! Poate al celor mai preferati de traderi. Orice indicator poate fi interpretat in diferite moduri de diferiti traderi. Pentru unul poate sa spuna buy, pentru altul acelasi semnal sa fie sell. Conteaza contextul.

2. Nu ai definit un time frame. Imediat ce ai definit un time tf te poti astepta si la o avalansa de semnale. Toate perfecte daca sunt luate ca la carte. Dar nimeni nu iti garanteaza ca ceea ce va fi dupa semnal, va fi ca la carte. De aci incepe problema. Dupa ce ai semnalul. Ce faci dupa ce ai semnalul.

 

Stabileste un time frame.

Stabileste ce perechi vrei sa tranzactioneze sistemul. Fiecare pereche se comporta diferit. Nu vei tranzactiona eurusd identic cu gbpjpy. Stabileste o piata/pereche pe care sa testezi sistemul (pentru inceput). Cu o singura piata reduci cantitatea de variabile. Setul de semnale ar putea fi generat dupa strategia de reversal de pe forum.

Inca ceva: nu ai nevoie de un semnal de buy/sell, ai nevoie de o strategie.

Daca gresesc cu ceva, mea culpa!

 

Nu cred ca s-a suparat cineva pina acum!

Din contradictii se naste progresul!

Dar in limita bunului simt!

 

 

Later: timpul e prea important ca sa-l irosesc pe al meu sau pe al altora.

Apreciez ceea ce vrei sa faci. Altminteri, nu as fi intervenit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • Management

Kerosen, in strategia lui LazyPawn, la capitolul "Cand deschidem pozitii" din fisierul pe care l-a atasat el in primul post, ai 4 reguli de intrare. Arunca o privire peste ele pentru ca s-ar putea sa gasesti ceva utilizabil pentru programul tau. Dar tine cont ca regulile alea de intrare fac parte dintr-o strategie.. Daca le scoti din context, nu stiu cat de "perfecte" vor fi. De asemenea, Mfx da detalii despre intrarea/iesirea din tranzactii in strategia lui (cauta unde a scris el "Ce operatii trebuie sa facem ptr. intrare/iesire din tranzactii?" si "Cum studiem conditiile de ob/os? Ce indicatori folosim?". Si Fata Morgana descrie semnalele pe care le foloseste ea.

Toate semnalele astea sunt "perfecte" in contextele date de cei care le-au descris. Mai mult de atat nu cred ca te poate ajuta nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

tavi_star, IN or OUT simple like that sau ai scris doar asa ca sa-ti mentii dexteritatea?

Cu cata bruma de informatica stiu eu, daca intr-adevar vrei sa faci o retea neurala, daca intr-adevar ai "un creier" gata programat, atunci nu mai ai nevoie de nimic altceva. Prin creier inteleg o regula adaptativa, adica care sa tranzactioneze si sa se schimbe singura in functie de rezultat. Daca nu ai asa ceva, atunci ceea ce vrei sa faci e egal cu zero. Pentru ca semnalele perfecte azi, vor fi inutile maine, cand piata se va schimba. Iar daca ai asa ceva, pune-l sa tranzactioneze pe history. Pastrezi neuronii (sau cromozomii, daca ai un algoritm genetic) care au rezultate satisfacatoare, ii elimini pe ceilalti care pierd bani. Si repeti testele pe alte perioade/conditii/perechi/timeframe-uri. In felul aceste vei gasi singur regulile (reteaua le va gasi) perfecte, nu ai nevoie de d'ăştia ca noi care scriu doar ca sa isi mentina dexteritatea, ca sa se afle in treaba, ori ca sa fie contrarieni...

 

I'm OUT...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea asta cu un EA pe un limbaj de inteligenta artificiala mi se pare super tare.

 

MQL4 este, practic, un limbaj de inteligenta artificiala. De fapt, prgramele de inteligenta artificiala se si numesc sisteme expert . Suna cam ca expert advisors, nu ? Din punct de vedere al stilului de executie, limbajele se impart in doua categorii: imperative si declarative.

Limbajele obisnuite sunt imperative : spunem calculatorului ce sa faca : Basic, C, C# chiar si mare parte din MQL4, aproape toate limbajele . Limbajele declarative doar descriu "lumea" programului , iar rezultatul, de fapt insasi executia programului rezulta din inferenta. Un program declarativ se traduce imperativ intr-un program care are numai linii de If. In MQL4, start() nu este altceva decat o bucla de feedback, in care gasim if-urile care transforma programul nostru "imperativ" intr-un sistem expert: Daca MA9 > MA14 ; Daca pret > BBHigh .... Ceea ce apare ca regula distincta intr-un limbaj de inteligenta artificiala apare amestecat cu restul codului MQL4. Asta nu inseamna ca MQL4 e mai putin valid ca si limbaj de inteligenta artificiala . E drept, nu se ocupa de intreaga gama de probleme careia i se adreseaza inteligenta artificiala. Acum 20 - 30 de ani inteligenta artificiala avusese chiar un advent fata de programarea imperativa, programe simple care creau interfete pentru lucrul cu baze de date erau scrise declarativ. Putem sa spunem ca MQL4 este un limbaj de inteligenta artificiala dedicat forex (pentru ca nu putem sa vorbim de toata gama de active, ca sa fie dedicat pietelor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TheEconomist..... ai citit link-ul acesta? http://www.cs.adfa.edu.au/~ruhul/Joarder.pdf vreau o parere

Am citit. Nu-ti da detalii de implementare, si daca te uiti la grafice, poti sa vezi cat de mult greseste ARIMA aia (figurile 7 si 9). Ce sa mai vorbim de 8... Daca ai fi angajat la un hedge fund cu 15000 de dolari pe luna si ai administra fondul cu un levier mic, generand un yield mic, nu ti-ar pasa, si poate pana la urma modelul ar fi bun. Dar noua ne trebuie ceva PENTRU NOI, ca sa ne scoata din saracie, care sa ne dea libertatea... Adica ceva "killer"... Pentru ca noi nu avem slujbe in hedge funds si salarii de 15000 pe luna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragule... TheEco... acolo iti spune clar concluziile ce si unde se pot folosi ARIMA models dar daca citesti pe diagonala poate nu esti pe diagonala buna... pe langa asta mai jos mai ai si alt forecast dat de SCG... referitor la ce facem noi (echipa) doar nu vrei sa expun tot ceea ce contine modulul Stradivarius (pt ca asa l-am numit >-)

 

acesta este doar un articol... inchipuieti ca am bookmark-ul plin de harvard si yale si etc numai pe lucruri de genul asta. iti (va) mai repet odata: asa se poate naste o alta abordare

 

cat despre killer, asta vrem sa facem dar asta nu o poti face deodata.... oricum visul meu este sa bag un buton in aplicatie gen "go hunting" asa ca.... think again, think different" *-border=

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am nevoe de o carteeeeeeeeeeeeeeeeeeeee si repede daca ma puteti ajuta

 

Time Series Analysis: Forecasting & Control (3rd Edition) (Hardcover)

by George Box (Author), Gwilym M. Jenkins (Author), Gregory Reinsel (Author)

......

ref la cei 1000+ de indicatori ai tai si cei 25gb de nu stiu ce carti despre elexirul imbogatirii si cheestii de genul asta.... mfx keep them tight who knows.....

o evidenta problema de atitudine aici ..

 

ce-ar fi sa faci un dus rece, sa slefuiesti putin tonul si poate te-o ajuta cineva dupa asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca asta:

 

ed2k://|file|%E7%8E%B0%E4%BB%A3%E5%A4%96%E5%9B%BD%E7%BB%9F%E8%AE%A1%E5%AD%A6%E4%BC%98%E7%A7%80%E8%91%97%E4%BD%9C%E8%AF%91%E4%B8%9B%20%E6%97%B6%E9%97%B4%E5%BA%8F%E5%88%97%E5%88%86%E6%9E%90%E9%A2%84%E6%B5%8B%E4%B8%8E%E6%8E%A7%E5%88%B6%EF%BC%88%E7%AC%AC%E4%B8%89%E7%89%88%EF%BC%89%EF%BC%88George%20E.P.Box%20Gwilym%20M.Jenkins%20%E7%AD%89%EF%BC%89.pdf|17666706|D47F3D6E5790D597DFCEC9562C189CAF|/

 

nu stiu limba in care e scrisa si nici calitatea ei.

 

cat despre limbajul initiatorului acestui topic, acesta lasa mult de dorit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.