Sari la conținut

what's new :)


Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

Sunt relativ nou in Forex (aprox 1 an dar 'recuperez' repede =)) ).De cand m-am apucat de trading si am pierdut primii bani

am invatat destul de multe si sunt 100% sigur ca niciun sistem din lumea asta nu o sa dea rezultate pe termen lung.

 

Cu toate astea as fi interesat sa particip la proiectul asta si pot sa ajut la partea de proiectare/programare a sistemului. O fac in scop 'didactic' pt ca am cateva idei pe care nu am reusit sa le pun inca in practica si cred ca acum ar fi o ocazie buna. Sa vedem de iese =))

 

Am aflat de ceva vreme de algoritmul asta : http://www.numenta.com/ Mie mi s-a parut mult mai puternic decat retelele neurale. Nu l-am incercat inca dar cred ca ar fiinteresant de implementat si de vazut cum se comporta.

 

Kerosen -> Daca esti interesat de colaborare, astept un raspuns de la tine.

 

O zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

 

Sunt relativ nou in Forex (aprox 1 an dar 'recuperez' repede =)) ).De cand m-am apucat de trading si am pierdut primii bani

am invatat destul de multe si sunt 100% sigur ca niciun sistem din lumea asta nu o sa dea rezultate pe termen lung.

 

Cu toate astea as fi interesat sa particip la proiectul asta si pot sa ajut la partea de proiectare/programare a sistemului. O fac in scop 'didactic' pt ca am cateva idei pe care nu am reusit sa le pun inca in practica si cred ca acum ar fi o ocazie buna. Sa vedem de iese =))

 

Am aflat de ceva vreme de algoritmul asta : http://www.numenta.com/ Mie mi s-a parut mult mai puternic decat retelele neurale. Nu l-am incercat inca dar cred ca ar fiinteresant de implementat si de vazut cum se comporta.

 

Kerosen -> Daca esti interesat de colaborare, astept un raspuns de la tine.

 

O zi buna!

 

sal xlog oricine poate participa la proiect atata timp cat are cu ce veni nou sau sa integreze chestii solide numenta inca nu stiu ce face dar mai exista chestii de genul asta generalizate

cum ar fi weka si imi scapa alt proiect care l-am gasit...

 

deci... ai mess-ul meu asa ca astept propuneri cu chestiile noi despre care vorbesti oricum sistemul este departe de a fi gata desi chiar acum cand iti scriu lucrez la el pt teste. dar este un inceput dca citesti posturile mele de pe aici o sa vezi cam ce va curinde intr-un final sistemul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

a trecut ceva vreme de cand am expus aici rezultatele partiale a doau dintre retele si pe langa faptul ca s-a dscarcat de prea putine ori raportat la cati mambri activi pe site sunt, nu am primit inca niciun comentariu referitor la analiza rezultatelor =)) adica macar cinva sa spuna cum s-ar putea folosi un indicator de genul asta =)) azi am inceput testele pt 2008 si in curand credem ca o sa le terminam si sa le analizam :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate multi nu au inteles pozele respective, eu unul nu :-B

ma gandesc ca pt majoritatea ar fi mai simplu sa spui : am testat perechea X in perioada Y si am avut randamentul Z =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) daca ai descarcat oricare dintre fisiere, ai fi observat ca se refera la eur_usd

 

2) pe axa x ai trecute numarul de teste in perioada ian-dec 2008

 

3) pe langa grafic ai si datele care sunt inscrise in tabel

 

pe perioada ian-dec au fost aprox 340 de teste. am pus excelul ca fiecare sa poata sa ia si sa analizeze datele si sa vina cu o parere.

 

ceva explicatii mai gasesti si aici http://forum.vamist.com/what-s-t1393.html&...=7114#entry7114

 

oricum asteptam cu nerabdare rezultaetele de pe 2008. daca se confirma acelasi grad de corelatie la retele este clar ca s epoate folosi ca un leading indicator de directie cu o strategie dezvoltata pe marginea rezultatelor :D

 

ceea ce am gresit pana acum si am realizat, este interpretarea rezultatelor si asteptarile noastre dar este clar ca asa cum spune teoria reteleleor neuronale ele iti pot indica o zona, o directie si nicidecum nu sunt apte pt puncte fixe =)) adica rezultate forecastri clare de genul 1,5730 :D ehhhh asa mai invatam si noi.

 

era un tip pe aici care avea nickname sin45 sau asa ceva =)) chiar se poate dezvolta o strategie functie de unghiul in care coboara sau urca cotatia respectiv forecastarea :D

 

ieri am avut aceasta "revelatie" vis-a-vis de felul interpretarii pe directie si nu a valorii absolute :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

revenind dupa o perioada mai lunga.... =))

 

nu am stat degeaba tot acest timp ne-am scremut destul de mult si in sfarsit avem ceva rezultate. materialul care am sa il postez aici, rezultatele unor retele neuronale, sunt brute si neprelucrate inca.

 

acum partea la efl de importanta ca si tot acest studiu de pana acum, este de interpretare al rezultatelor si de crearea unei strategii speciale pe marginea rezultatelor.

 

specificatiile de mai jos cred ca le-am mai postat odata pe aici dar e bine sa le reamintesc.

 

 

specificatii:

 

NRTICK reprezinta numarul tickurilor la care s-a facut forecastarea,

VALOARETICK reprezinta valoarea ultimului tick introdus in retea ca si input

DATATICK reprezinta data la care a fost ultimul tick introdus ca si valoare

FORECAST reprezinta forecastul retelei pt tickurile respective

DANU daca s-a intamplat sau nu(inca nu luam in calcul aceasta coloana)

NRTICKINTAMPLAT reprezinta distanta exprimata in ticksi la care forecastarea s-a intamplat(ex. nrtick 10000 nrtickintamplat 10500 inseamna ca dupa 500 de tickuri forecastul s-a intamplat)

DATAINTAMPLATA data corespunzatoare a NRTICKINTAMPLAT

 

felul in care am inceput interpretarea, sau felul in care am abordat aceste rezultate inca de la inceput si anume sa prevezi o valoare abosluta (gen 1,5470 eur_usd) intr-o anumita perioada raportata la numarul de tick-uri nu a fost cea mai inteleapta :D

 

dar....

 

...s-a observat ca per ansamblu retele neuronale au o corelare foarte ridicata cu evolutia cursului perechilor valutare, ceea ce presupune ca ele pot indica directia.

 

De reamintit faptul ca ANN-ul reprezinta o alternativa strict la Analiza Tehnica ceea ce presupune ca acolo unde nu a performat, trebuie luat in considerare faptul ca anumite stiri sau fundamente eventual raportari in calendarul economic au influentat cursul.

 

la fel de bine se paote incerca folosirea ANN impreuna cu anumiti indicatori tehnici.

 

 

data pentru care a fost testul facut este 13:03:2008 15:05:2008 cu o pauza intre 22-aprilie-28 aprilie

 

dealtfel pe coloana C a fisierelor de excel aveti data ultimului tick introdus ca si input in retea. un mic bug in programare care nu l-am putut rezolva nicicum pana la aceasta ora aste ca data nu are si timestap in tabel exista dar cand aplicatia scrie (nu stiu si daca cand citeste) rezultatul trece in dreptul timpului in afara de data corecta, ora 00:00:00:00000 asta nu ar trebui sa deranjeze in aceasta faza.

 

 

nefiind deloc specializati pe construirea de strategii pe baza rezultatelor retelelor neuronale, fac apel direct aici la cei care se pricep foarte bine la analizarea rezultatelor din mai muulte puncte de vedere si propunerea unor strategii.

Iar aici "in direct" =)) tradelover te rog frumos macar prin prizma timpului care ne-a luat sa ajungem pana aici, AJUTA-NE :D ener, scrat, tavi, guby theeconomist phateon sau mfx(daca intri iar macar din curiozitate pe aici :D ) orice propunere este bien venita

 

pt cei care sunt interesati, nu mai tin minte daca toate rezultatele sunt ordonate daca nu, sort data by nrtick :D

 

consideram ca pana la aceasta ora, rezultatele doar acestor doua retele neuronale se pot lua in calcul in conditiile in care alte 3 retele nu au statisfacut, iar polinomiala este acum in teste :D

 

 

ca si sugestie, se pot combina rezultatele intre ele si analiza si in acest mod :D

NN1TEST_2008.rar

RADTEST_2008.rar

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

ehhh... demult nu am mai scris aici :D dar nici nu am mai avut noutati din iunie deh... alte trebri(desi pe asta o consider cea mai importanta :D )

 

dap o sa revenim in forta sper eu.

 

pe aici ca dealtfel mai peste tot se intampla un fenomen.... si acela ca mereu avem impresia ca ne trrazneste cate o ideee de nimeni nu a mai avuto :P in fine, am un amic care l-am initiat in forex. tipul programator la o companie mare terminat calculatoare :D si la inceputul initierii, vine si imi spune:

 

marius io demult am in minte un algoritm care atunci cand conditiile sunt astea el sa intre buy/sell .... l-am ascultat pana la cap si parca ma vedeam io cu semnalul perfect :D (nu am renuntat la el, semnalul perfect :D ) la inceputurile mele pe forex. dupa ce termina ii spun:

 

dragul meu hai sa-ti spun o poveste: tu esti pe o insula si aici incepi si descoperi cremenea si faci focul esti atat de uimit de el ca te crezi dumnezeu si iti vien sa urli de cat de mandru esti(si pe buna dreptate) dar in acel moment apare de pe cer un elicopter coboara unul din el si iti intinde o bricheta.... :D si atunci iti dai seama de nimicia ta :D

 

noi am vrut sa facem indirect un modul care sa-l numim blanc brain si tot muncind la el mi-am dat seama ca exista si ca e gratis hohohoho

 

care vreti sa vedeti despre ce este vorba www.jooneworld.com

 

in fine revenind, o sa tragem mai tare din 19 sper sa avem iar rezultate sa le pun aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si revenind la chestia cu cremenea si bricheta, dupa ce facusem la sfarsitul anului 2007 un caiet de sarcini, prin cautarile mele pe internet bineinteles ca am dat de acelasi lucru sintetizat intr-o imagine simpla :P dupa ce scrisesem vreo 7 pagini si bineinteles denumirea spune tot :D

 

denumirea originala a gif-ului..... "warren-grand-vision" :D

post-1689-1229427639_thumb.jpg

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

facand azi "curat" am dat de ceva legat tot de munca asta sunt niste teste(parte din ele) care esti curios.... =))

 

reprezinta testele la 2 dintre retele cu acelasi numar de inputuri dar difera din cat in cat (noi imputuri 5000 respectiv 7000 noi inputuri) sutn facute testele

TEST_result_ANNs.xls

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.