Sari la conținut

what's new :)


Postări Recomandate

de ce? pt ca vrand sa urcam sus pe un server API-ul care e in java, hostingul e scump(si nu vrem sa incercam cu orice webhosting) aprox 20-30$/luna, pe cand cel care ofera ASP ar incepe de la niste preturi foarte decente aprox 9-15$/luna.

pai cum se face ca nu ai bani 20-30$/luna cand tu ai cheltuit pentru nu mai stiu ce... vreo 30 000 $ :D

 

so... mai kerosen, cum sta treaba cu <paternul> perfect? :D

l-ai gasit?

ai incercat sa mai citesti ce scrie la mine in "semnatura"? :D

aa... daca nu se intelege, pot sa si traduc =))

deci, uite mai kerosen cum sta treaba, in caz ca ai uitat... pe piata asta vorbim de bani MULTI!!!!!!! da MULTI!!!!! so... tu crezi ca exista vreun "exploit"? =)) keep dreaming(am scris corect?:D )

&... probabil ca o sa reuseasca un "expert" din asta sa faca bani pe fx... cand o sa aiba mai multi neuroni decat un om, adica... cand o sa se inventeze cu adevarat un AI si cand o sa reuseasca sa interactioneze cu un om... adica sa "emuleze" perfect creierul uman &... pana o sa se intample asta... in locul tau m-as apuc sa invat un pic din AT, AF, money management si cel mai important sa te calmezi in trading (aka sa fii disciplinat) :D

sry pentru offtopic

ps: de ce ai facut sectiune 'privata' pentru <proiectul> asta? ai sa ceri taxa pe luna acusi? :D

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@carboon-el draga scumpule moderator, prima reactie cand am citit replica ta de aici azi, a fost sa iti scriu un pm in care sa incerc pt a nu stiu cata mia oara sa te luminez dar dupa aceea mi-am spus ca nu ar fi corect fata de ceilalti membri ai acestui forum =)) am sa fac abstractie de faptul ca esti inca la varsta pubertatii tocmai pt simplul fapt ca aici nu varsta conteaza ci ceea ce gandesti si faci.

 

daca te uiti la data cand am postat acel raspuns e destul de departe si aceea problema a fost rezolvata. daca citesti un pic si mai jos, o sa vezi ca problema la care am ajuns acum este alta pe care si pe aceasta o sa o depasim. daca te uiti la titlul postului o sa-ti dai seama ca aici defapt eu am promis ca am sa tin pe toti membrii acestui forum la curent cu ceea ce se intampla. legat de parte sectiunea privata. a fost facuta in scopul de a incerca acolo sa ii aducem pe cei care ar dori sa puna o caramida la acest proiect. de cerut taxa nu am cerut si nici nu am sa cer ca nu-mi sta in fire iar aceasta remarca a ta am sa o pun in sectiunea "copilarii"

 

acum... daca nu esti lamurit despre ce e vorba, mai fac o incercare =))

 

la scoala ta de arta si meserii sau la liceu (daca inca esti la liceu) exista o materie care se cheama matematica sora mai mare a aritmeticii... cu acest proiect nu incerc nimik altceva decat sa fac alt gen de indicatori decat cei care exista pe piata din categoria leading indicators.

 

tu folosesti un anumit tip de indicatori marco stef tradelover si altii folosesc pachetul lor de indicatori.

numai ca spre deosebire de tine care batntui netul pt gasirea unui indicator pe masura personalitatii tale eu incerc sa il construiesc iar aici tin un fel de jurnal la acest indicator. daca era sa ma grabesc sa fac bani cu el, il impachetam frumusel nu mi-ar mai fi pasat ca am sentimentul unei probleme la algoritmul de training si l-as fi lansat oricum pe piata.

 

am icnercat sa vad cine esti tu care ai gurita asa mare in vacantele scolare :D si sincer nu am vazut un post important din partea ta. ai 6 posturi in doi ani de zile.... am inteles de la alti membri de pe forum ca ai fi gasit solutia ideala de trading(ideala in sensul ca se potriveste personalitatii tale) dar nu am vazut un singur post aici in care sa descrii metoda ta. :D desi foarte multi membri respectati de aici si care au facut ceva pt a ne lumina au postat strategiile lor lazypwn mfx theeconomist maslow fata morgana scrat si lista poate continua cu oameni care chiar au impartasit ceva :D tu?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok

" ...fire iar aceasta remarca a ta am sa o pun in sectiunea "copilarii" "

1. In industria asta sunt foarte multi care vin cu nu stiu ce idee si apoi cauta adepti (loseri in trading de obicei) si isi fac ei un "mini-club" iar cel care a venit cu ideea le i-a bani. in fine, daca zici ca nu o sa ceri nici o taxa, e ok.

2. Is la gradinita :D

3."...cu acest proiect nu incerc nimik altceva decat sa fac alt gen de indicatori decat cei care exista pe piata din categoria leading indicators." mda... tot la ideea de "indicatorul perfect" sau CEVA DE GENU, ai ramas. Probabil ca ai citit pe undeva pe internet ca indicatorii se impart in lagging si leading. Uite cum sta treaba: indicatorii folosesc ca input, PRETUL si toti se folosesc intr-un fel s-au altul de "average-ul" pretului din TRECUT deci, TOT timpul indicatorii vor fi lagging. Chiar si RSI (parca era in leading asta) si care mai sunt... de fapt toti sunt lagging!

Si acuma, ai sa imi spui ca indicatorul asta al tau, nu se foloseste de "average" dar sunt sigu ca se foloseste de pret, deci daca se foloseste de pret, tot lagging e!

4."numai ca spre deosebire de tine care bantui netul pt gasirea unui indicator pe masura personalitatii tale eu incerc sa il construiesc" am trecut de mult de faza aia de "bantuiala" cand testam fiecare indicator pe care il gaseam and ma bucur ca am trecut de faza aia.

5."si sincer nu am vazut un post important din partea ta." serios? hmm... ce chestie, imi pare rau ca nu ma fac inteles dar... nu e vina mea, ci a ta, eu am spus de nu stiu cate ori... ca: "nu trebuie sa prezici ce o sa faca piata pentru a face bani, nu poti sa scoti 300% pe luna sau cat ai spus tu... & etc."

6." ai 6 posturi in doi ani de zile " se pare ca ai o problema cu vederea =))

7."am inteles de la alti membri de pe forum ca ai fi gasit solutia ideala de trading(ideala in sensul ca se potriveste personalitatii tale) dar nu am vazut un singur post aici in care sa descrii metoda ta."

mareeeee scofala. ma! am gasit holy grail-ul tu stii ce tare e ? am un indicator care imi spun cu precizie de 0.1 pip unde o sa ajunga pretul haha =))

huh, jk. deci uite care e 'strategia' mea: suporti si rezistente. si chiar daca ti-am spus asta ai sa imi spui "dar nu am vazut un singur post aici in care sa descrii metoda ta" deoarece tu esti inca la stadiul de invatacel in care nu intelege ca strategia e cea mai putin importanta!!! adevaratul "secret" consta in money management si disciplina.

8.inchei cu in citat... splendid gasit pe alt forum:

 

"Those who have knowledge don't predict. Those who predict, don't have knowledge. " - Lao Tzu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot punctual am sa-ti raspund ca vad ca persisti in... in fine :D

 

incep cu 2 ca la 1 te-ai lamurit

 

2 la 16 ani daca inca mai esti la gradi ai o problema :D

3 de statistica si probabilitati ai auzit? daca nu, asteapta sa treci de la gradi la scoala

4 faza ca nu mai bantui netul dupa un indicator ... tu stii cum e mai bien sau nu si toti am trecut prin asta

5 ce au cei 300% cu postariel tale dragule? incepi cu una si dai in alta

6 da 6 topicuri ai sau treaduri restul sunt raspunsuri la subiecte deschise de altii

7 raspunsul de la 7 imi aduce aminte de copilarie :D (again) dragule suporti si rezistente asta ma duce cu gandul la pct-ul 3 al tau deci pana la urma si tu te uiti in trecut sa vezi unde a avut suport sau rezistenta =)))

 

incearca daca dai replici sa fii inteligent sau macar stai pe tusa atunci cand nu stii exact despre ce e vorba :D

 

referitor la pct-ul 8 al tau daca vrei polemica pe marginea acestui citat spune dragule :D

 

dar orice se paote prezice important este acuratetea cu care o faci. tu insuti prezici atunci cand deschizi o pozitie pt ca stii, ca ai certitudinea analizelor tale facute (AF AT etc) ca o va lua in directia respectiva iar daca cumva nu se itnampla sa fie pe directia care ai prezis-o tu, ai un SL ca sa minimizezi riscul =))

 

deci cum e chestia cu prezicerea? :D)))))))))))))

 

 

esti copil sincer :D

 

cat despre MM RM sunt foarte deacord cu tine. iti reamintesc ca AT reprezinta doar 40 si ceva % din analiza pietei ma refer la forex ca in spot AT reprezinta doar max 25%. important este sa reusesti ca din cei aprox40% sa analizezi cat mai bine.

 

concluzionand.... daca ai intrebari strict legate de acest proiect, intreaba, daca nu, nu-mi umple subiectul cu copilariile tale :D

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma tu ai ceva cu varsta mea =))) ce? te simti frustat ca eu is mai mic, fac bani si tu om mai mare nu reusesti ?

aia cu 300% tu ai scos-o!

si da ma gigi am auzit de probabilitati si tocmai asta incurajez eu! probabilitatea nu predictia (vezi ce te invata acuma la gradinita?:D))))) )

mah cati frustati pe forumurile astea =)))

Ps:hoho... mai adauga la aia 16 :D

Ps2:daca mai ai ceva de zis, deschide un topic nou, ca o dam in offtopic aici si eu moderator nu vreau sa incurajez asta.

o zi buna:)

 

later edit:

"concluzionand.... daca ai intrebari strict legate de acest proiect, intreaba, daca nu, nu-mi umple subiectul cu copilariile tale"

sa fim ontopic: cate layere foloseste reteaua ta neuronala ?

Editat de Carboon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici tu moderator dar e subiectul meu asa ca stai deoparte pana incalc regulamentul forumului si deabia atunci poti interveni in calitate de moderator altfel, stai pe tusa asa cum te-am rugat si ia notite daca nu intelegi despre ce e vorba =))

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Carboon!

Din discutiile tale inteleg ca doar un sistem este bun pt tranzactionare, si anume al tau.Tu ti-ai fixat ideea ca directia pietei nu se prezice...ehh..tin sa te anunt ca eu o prezic (nu 100%), dar avansez pe zi ce trece, iar lasandu-ma pe mine la o parte, sunt traderi buni care prezic piata.

Teoria Elliott Wave face asa ceva.

 

@Kerosen!

Daca nu incerci nu vei ajunge niciodata unde doresti (cu siguranta), iar daca incerci exista o sansa cat de mica(dar exista).

Sfatul meu e sa inveti tu forex.E mai simplu decat sa inveti o masinarie.Daca muncesti pt a invata forex cum muncesti la core-ul ala.....iti garantez eu ca o sa ajungi undeva sus, intr-un timp mai scurt!

Acum ...tu faci ce vrei...your time, your money...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din discutiile tale inteleg ca doar un sistem este bun pt tranzactionare, si anume al tau.Tu ti-ai fixat ideea ca directia pietei nu se prezice...ehh..tin sa te anunt ca eu o prezic (nu 100%), dar avansez pe zi ce trece, iar lasandu-ma pe mine la o parte, sunt traderi buni care prezic piata.

Teoria Elliott Wave face asa ceva.

deci, 1. nu, nu am vrut sa spun ca numai sistemul meu functioneaza si in plus ce aveti mai cu "sistemul meu" ? credeti ca am gasit combinatia perfecta de MA si nu vreau sa va spun? sunteti exact ca traderi aia de pe FF care cauta un guru in sectiunea "Trading Systems" care spera sa gaseasca <strategia perfecta> 2.stii ceva? mai asteapta un pic si sa imi spui apoi daca o poti prezice (un trader cu experienta spunea ca daca ai 52% sau 51 sau 50,1%..., atunci poti sa spui ca ai un "edge" sau... mai bine spus, ai descoperit holy grail-ul) deci nu uita, tot timpul e 50%/50% poti sa vii tu cu ce teorii vrei tu sa incepi sa imi explici aici... eu nu ma mai obosesc sa ma mai repet inca o data. ok, tu o prezici, esti tare, traderii institutionali(banci, hedge-fonduri,etc.) inca nu au reusit, pur si simplu ma simt mandru ca un roman o poate prezice:) deci o prezici dar inca nu 100%, dar avansezi pe zi ce trece, f. bine, deci probabil o sa ajungi peste x zile la 100%=)) 3. care sunt acei traderi "buni" care prezic piata? 4. sper ca asta e ultimul meu post pe forumul asta... ca si asa ca nu aduc nimic de valoare..aa.. adica, nu pot sa va arat <strategia perfecta>. bye

 

ontopic: kerosen, imi explici cum sta treaba cu layere-le alea? ca si eu eram pasionat inainte de AI si m-am documentat un pic (dar eram pasionat ca ma gandeam la... roboti nu ca as putea sa folosesc AI in pietele financiare) asta acum mult timp. Cum reusesti sa dai acel "weight" la neuron? sper ca intelegi ce vreau sa spun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am nevoie de sistemul nimanui, si nicidecum EM-auri.Cand eram tinerel ma jucam cu asa ceva.

Nu cred ca ai inteles de ce "m-am luat " de tine.Motivul e acela ca te-ai luat de kerosen fara sa stii prea multe de acel "mecanism", si iti zic eu ca incepe sa functioneze.Cand am comparat AT cu forecastul lui, a iesit peste 50%.

Iar in primul rand, nu e frumos sa te iei de om, deoarece el a investit timp, munca si nu ii arde acum de descurajari.

Sper sa nu te superi din nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Sorry ca ma bag... Toata stima pentru cineva care vrea sa faca ceva, si nu asteapta totul de-a gata. Am zis de tzilioane de ori. Probabil ca sistemul lui kerosen nu va merge niciodata asa cum vrea el. Daca ar fi asa de simplu, faceau si altii pana acum. Eu am fost de la inceput circumspect fatza de rezultatele de 99% la care se astepta el. Si sunt incontinuare, de aia nici nu m-am bagat in proiectul asta, in ciuda solicitarilor repetate venite de la kerosen pe pm si mai ales pe messenger. Ceea ce vrea el, nu va fii instare vreodata sa faca. Dar viata e plina de compromisuri. Incerci sa faci ceva, vezi ca nu iese, vezi ce iese, mai lasi de la tine. Ai invatat ceva nou. Modifici sistemul, modifici asteptarile, nu mai vrei 99%, te multumesti cu 80%... apoi iar faci, iar testezi, munca si iar munca. Pana la urma ramane un sistem statistic, care citeste patternuri din trecut si calculeaza probabilitati de evolutie ale acestor patternuri, bazat pe evolutia paternurilor asemanatoare din trecut.

 

Practic acolo se va ajunge. Si practic asta facem toti. Doar ca noi le numim pompos "head and sholders", "double top", "wolfe wave", "jenifer lopez", "cup and handle", "dubluveuri", "fluturi", etc. Le numim pe alea care le stim. Pe alea care nu le stim, nu le numim, ca nu le stim. Si chiar si dintre alea care le stim, pe multe nu le vedem pe grafic, pentru ca ochii ne inseala. Adica le scapam, le pierdem, nu le tranzactionam. Si in plus, de unde stim ca astea sunt cele mai probabile? De unde stim ca head and sholder e cel mai bun, si ca nu exista altul, si mai bun, numit de exemplu "miriapod cu coada", unde cursul se duce sus-jos-jos-sus-sus-jos-sus-la naiba-jos-sus, etc.

 

Tinta unui asemenea sistem pe care il face kerosen este la urma urmei sa gaseasca acel "miriapod cu coada" pattern si sa il tranzactioneze de fiecare data profitabil. Si alte miscari, cum ar fi "homar cu coada", "crab cu pipa in gura" si alte ciudatenii, de care noi acum nu avem habar, pentru ca nu s-a scris nici o carte despre ele, dar care se PETREC pe grafic sub ochii nostrii, si pe care noi le ignoram. Pentru ca nu le stim. Noi le dam nume pompoase, el le da ponderi. Poate ca nu o sa le gaseasca niciodata pe cele mai profitabile, si in mod cert nu o sa le gaseasca niciodata pe toate. Dar la sfarsit stiti cum va fi? Dupa ani de munca si compromisuri, el va avea o scula care tranzactioneaza patternuri de care noi habar nu avem. Si in plus tranzactioneaza si patternurile care le tranzactionam noi, ca "head and sholders -> cursul e posibil sa cada sub linia gatului", doar ca la el se numeste "ponderea 1, ponderea 2, ponderea 1, ponderea 4, ponderea 1, ponderea 2, ponderea 1 - cursul cade sub ponderea 1 cu probabilitatea de 75.3245%". Si in plus, el nu va rata nici un astfe de pattern pe motivul ca "am baut o bere si nu mai vad bine graficul"... E foarte posibil ca la sfarsit, un asemenea sistem sa tranzactioneze mai profitabil ca oricare dintre noi, si chiar sa revolutioneze tradingul. Depinde cata munca vrea si poate sa bage in el.

 

Si va spun asta ca trader prin excelenţă automat.

 

Pe cand noi toti care ne racim gura aici vom ramane la (aproximativ) acelasi stadiu de "am baut o bere si nu mai vad bine graficul"...

 

De aia va zic, toata stima pentru cei care incearca sa faca ceva, si nu asteapta totul de-a gata, masina de facut bani, downloadata de undeva de pe web. Daca e perseverent, pana la urma va reusi sa ajunga la un compromis cu sistemul lui, care sa ii aduca bani. Mai multi ca voua - sistemul vostru, si mai multi ca mie - sistemul meu.

 

In rest, doar o mica observatie: intr-adevar, probabilitatea ca cursul sa se miste in sus x pipsi este egala cu probabilitatea ca cursul sa se miste in jos x pipsi. Asa spune RWT. Piata e random. Orice tentativa a noastra de a prezice miscarea pietei este sortita esecului. Traderii foarte profitabili sunt toba de date economice si de fundamental, si joaca pe criterii statistice. Sumedenie de calcule legate de trecut, care se fac pe grafic adica, si apoi, daca rezultatul probabilistic al calculelor alea urmareste directia fundamentalului, intru pe directia aia. Daca nu, stau si ma uit. Practic analiza tehnica asa cum o stim noi e o chestie care ajuta la calculele alea statistice, si nimic mai mult. MM-ul este o chestie de statistica. Daca vad HS pe grafic, tre sa stiu de cate ori a aparut HS in trecut, cum a evoluat dupa, care sunt sansele (fundamentale) sa evolueze la fel? Daca nu e la fel, unde pun stopul? (aici intervine MM, stabilirea marimii lotului, riscul). Si abia apoi joc, daca totul "se leaga". Doar asa am sanse sa bat spreadul pe termen lung. Pentru ca acei 50%-50% de care vorbeste carboon, sunt dati pe o piata cu spread zero. Adica pe o piata ideala. In realitate, sansese sunt (MULT) in defavoarea noastra, datorita spreadului.

 

Hai sa facem un calcul, daca jucam doar EURUSD, cu spread de 2 pipisi, si punem un bid cu TP la 100 de pipsi si cu SL la 100 de pipsi, fatza de cursul de iesire. Adica indiferent ca am jucat SELL sau BUY, suntem deja pe -2, in foarte-primul moment in care am pus bidul. In ACEST moment, sansa ca cursul sa urce 100 de pipsi este egala cu sansa ca el sa cada 100 de pipsi. De aia zic ca "fata de cursul de iesire", pentru ca noi intram la BID, iesim la ASK, si invers, intram la ASK, iesim la BID. Daca cursul urca 100 de pipsi (evenimentul A), am iesit cu profit de 98. Daca scade 100 de pipsi (evenimentul B), am iesit cu pierdere de 102. In momentul plasarii bidului, ambele evenimente au sansa egala de a se produce, DACA intr-adevar piata e random. Presupunem ca e, altfel toata teoria nu mai face doua parale. Singurul argument de care se pot lega eventualii carcotasi este acela ca RWT nu e adevarata. Dar asta nu a reusit nimeni sa dovedeasca, inca. Deci care este expectatia noastra de castig?

 

(50/100)*98/100=0.49, adica 49%.

 

Care sunt sansele de a iesi in pierdere?

 

(50/100)*102/100=0.51, adica 51%.

 

Si asta in cel mai fericit caz, la EURUSD, care are spread de 2, si jucand cu 100 pipsi SL/TP. Daca scadeti SLTP, o sa gasiti "sanse" mult mai proaste. Daca cresteti spreadul, adica jucati alte perechi, o sa gasiti sanse si mai proaste. O sa revin cu un tabel in excel, imediat ce am timp sa il fac.

 

Ideea e ca DACA Random Walk Theory e adevarata, sansa noastra de a prezice miscarea cursului nu e niciodata fifty-fifty. Ea e in general mult mai proasta, datorita spreadului. Pe cazul dat, cel mai fericit, avem 49% sanse sa ghicim corect, si 51% sanse sa ne frigem.

 

In rest, mult succes cu prezicerea pietei! =))

 

later edit: am "boldit" pe ici pe colo, sa fie mai citibile paragrafele lungi, ca am primit deja bobarnace ca scriu prea mult si intortocheat

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.