Sari la conținut

what's new :)


Postări Recomandate

thx tradelover pt dezvoltare =))

 

in romania au fost facute ceva incercari timide as putea spune dar cu rezultate incurajatoare. l-am mai postat undeva acest document iar aici il puteti lua care nu ati gasit celalalt link. nu am mai postat pt ca incercam sa rezolvam problema invatatului si pe langa asta ne pregatim iar de teste sper finale =))

militaru.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi ener mi-a trimis un link si cred ca e de datoria mea sa il pun si aici asta ca sa vedeti altii ce mai fc in privinta asta. in acelasi timp am reusit sa terminam o documentatie sau specificatie la ceea ce facem noi sau am facut pana acum =)) probabil ca o sa fie loc si de un articol in ceva publicatii de specialitate =))

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde pentru ca o sa trebuiasca fisierul excel sa extragem data din el adica oricare se pricepe un picut poate sa vada direentele de pipsi intre ultimul tick ca si input si cel forecastat si implinit de unde se pot calcula pipsii de explorat si de extras concluziile o sa mai dureze. ce este de remarcat este ca RBFN-ul pana acum merge cel mai bine (radial basis function network) desi nu le-am testat pe toate. daca te uiti pe un an de zile in conditiile in care data am luat-o cum am luat-o plina de "muradarii(variatia mare) si tot a mers bine. sunt aprox 340 de teste pe eur/usd deci aprox 1,5 forecastari pe zi ceea ce e mult. noi ne-am propus sa jucam odata la 2-3 zile. in fine... aici trebuiesc gandite strategii. cu retelele asa cum dam data la tick e una dar o sa avem in curand retele cu OHCL unde in datele respective o sa tinem cont de volatilitate frecventa, timp, etc. cel mai important lucru este sa vedem care retele pt ce perechi se muleaza cel mai bine.

 

spre exmplu, data pe 2008 o luam direct cu API deci va fi foarte curata. un simplu exemplu la forex.com pe un an de zile la eur/usd avem 1,7 mil tick-uri si acum, anul asta din martie si pana acum deja depasim 1,7 mil inputuri pe eur/usd tot de la forex.com diferenta este ca pe 2007 am luat arhiva lor, iar pe 2008 folosim API

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici aveti testul aranjat. in cel anterior nu era aranjat cronologic (cu scuzele de rigoare) =)) daca descarcati fisierul xls care la-am atasat in raspunsul de mai sus, pputeti jongla cu el sau sa faceti ce studii doriti.

 

reatrag atentia ca data descarcata de la site-ul celor de la forex.com (unde oricine are acces) nu este curata iar testele pe 2008 credem ca vor avea acuratete mai mare. ceea ce este de luat inc alcul dupa parerea mea este ca functie de studiile facute pe fisierul excel, se poate gasi o strategie. din excel se poate extrage cati pipsi s-ar fi putut face cu ce expunere maxima la piata etc. deasemenea trebuie avut in vedere ca ANN este defapt(in acceptiunea mea) un alt mod de abordare dpdv al analizei tehnice si pe langa asta atunci cand se intra pe piata pe langa asta mai sunt calendarul economic analiza fundamentala news etc. dupa ce terminam cu testele si tragem concluziile, pt a aveea o imagine mai clara asupra pietei o sa abordam data mining si agentii inteligenti care pot sa extraga si sa stranga o cantitate mare de informatii sa o proceseze si sa o prezinte utilizatorului intr-un mod cat mai concis si curat. =))

post-1689-1210920639_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

La RBFN vad ca linia aia mov este intrerupta in anumite puncte.. Acolo ce s-a intamplat? A fost sistemul oprit?

 

Oricum, arata interesant... Vad ca nimereste directia =)) Pe forward testing aveti ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La RBFN vad ca linia aia mov este intrerupta in anumite puncte.. Acolo ce s-a intamplat? A fost sistemul oprit?

 

Oricum, arata interesant... Vad ca nimereste directia :D Pe forward testing aveti ceva?

 

sistemul nu a fost oprit dar acele intreruperi daca iei fisierul xls, o sa vezi pe graficul din fisier ca fiecarei intreruperi ii corespunde un numar al testului (liniile sunt desenate din 337 de puncte cate teste sunt) iar valorile respective de la punctele respective nu au fost atinse niciodata de la data respectiva inainte pana la data terminata =)) pana si-a intrat iar in ritm. daca urmaresti xls-ul o sa vezi ca la coloana forecast nu este scris nimik in dreptul testului respectiv-sau in dreptul unde pe grafic linia se intrerupe, linia de forecast :D you'll figure it out =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.