Sari la conținut

Teletrade


damnrock

Postări Recomandate

nu aveam nu stiu ce varietate pe tranzanctii, eram mai mult pe eur/usd, aud/usd, gbp/usd si nzd/usd, defapt doar pe astea le-am tranzactionat :)), da ce vroiam sa intreb ii ce ziceti de aur?dupa ce am pierdut contul am zis ca tre sa imi reiau tot sa zicem de la zero si sa mai exersez pe demo, si va spun sincer am tranzactionat foarte mult pe aur si marea majoritate dintre trade-uri erau inchise pe plus, o majoritate destul de mare, circa 4 tranzactii gresite din 17, mi s-a zis ca nu se merita fiindca spread-u ii de 8, si pipu de 25 si ca ii ca si cum joci la ruleta, dar sincer ma cam tenteaza in ultima vreme sa trec pe comoditati, pareri ceva?aaaaa da si inca ceva, am dat tranzactia pe aud/usd ca am vazut pe fxdaily ceva stire si erau in stare astia sa-si bage capu in acid ca trendul o sa fie ascendent,prostia mea ca ma iau dupa astia care zic is sanse extraordinare sa mearga in sus, sau in jos, sau sa ramana asa :))

Comoditatile se misca mai bine dupa analiza tehnica nu dupa cea fundamentala.

Pentru aur iti trebuie mai multi bani in cont decat pentru paritati.

In functie de SL, de minimum lot pe care-l poti tranzactiona,risc per tranzactie, risc total pe toate tranzactiile deschise concomitent, leverage-ul oferit.Faci un calcul si vezi cati bani trebuie in cont pentru a tranzactiona conform stategiei tale paritati sau pentru aur, argint etc.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare colegi!

 

 imi sună a expunere de peste 1 la 10, chiar peste 1 la 20.

Daca ar fi aparut o stire buna pe USD, ai fi avut un spike in jos de iti inchidea contul.

 

Expunere cam  1 la 30.

Pentru ca ai experienta in trading am o nelamurire. Afirmi ca: "Daca ar fi aparut o stire buna pe USD, ai fi avut un spike in jos de iti inchidea contul".

Nu este normal ca tranzactia  sa se inchida la SL?

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salutare colegi!

 

 imi sună a expunere de peste 1 la 10, chiar peste 1 la 20.

Daca ar fi aparut o stire buna pe USD, ai fi avut un spike in jos de iti inchidea contul.

 

Expunere cam  1 la 30.

Pentru ca ai experienta in trading am o nelamurire. Afirmi ca: "Daca ar fi aparut o stire buna pe USD, ai fi avut un spike in jos de iti inchidea contul".

Nu este normal ca tranzactia  sa se inchida la SL?

Ok, iti lua SL. Cand iti ia SL inseamna ca ai obtinut o pierdere. Daca nu aveai SL, iti inchidea contul.

 

Asa e mai bine? :)

 

Daca o lua cu 10 puncte in sens opus, aveai -44%. Sau, mai pe romaneste, daca ai fi pierdut 250 de pipsi, erai falit.

 

Acum ai inteles de ce vorbesc? Daca banii pieduti erau din profit, era ok, ai riscat. Daca erau din capital, atunci sa tii minte zicala ca ulciorul nu merge de multe ori la ....piață. Stii ce se spune: Nu ma intreba cum am facut primul milion. Pentru restul iti dau toate documentele...

 

Salutare colegi!

 

 imi sună a expunere de peste 1 la 10, chiar peste 1 la 20.

Daca ar fi aparut o stire buna pe USD, ai fi avut un spike in jos de iti inchidea contul.

 

Expunere cam  1 la 30.

Pentru ca ai experienta in trading am o nelamurire. Afirmi ca: "Daca ar fi aparut o stire buna pe USD, ai fi avut un spike in jos de iti inchidea contul".

Nu este normal ca tranzactia  sa se inchida la SL?

Ok, iti lua SL. Cand iti ia SL inseamna ca ai obtinut o pierdere. Daca nu aveai SL, iti inchidea contul.

 

Asa e mai bine? :)

 

Daca o lua cu 10 puncte in sens opus, aveai -44%. Sau, mai pe romaneste, daca ai fi pierdut 250 de pipsi, erai falit.

 

Acum ai inteles de ce vorbesc? Daca banii pieduti erau din profit, era ok, ai riscat. Daca erau din capital, atunci sa tii minte zicala ca ulciorul nu merge de multe ori la ....piață. Stii ce se spune: Nu ma intreba cum am facut primul milion. Pentru restul iti dau toate documentele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ok, iti lua SL. Cand iti ia SL inseamna ca ai obtinut o pierdere. Daca nu aveai SL, iti inchidea contul.

 

Asa e mai bine? :)

 

Daca o lua cu 10 puncte in sens opus, aveai -44%. Sau, mai pe romaneste, daca ai fi pierdut 250 de pipsi, erai falit.

 

Acum ai inteles de ce vorbesc? Daca banii pieduti erau din profit, era ok,

Asa e mult  mai bine.

Cand zici 10 puncte, cred ca e vorba de aproximativ 100pipsi.

La 10 SL consecutive inca se mai poate tranzactiona. Dar este un cont cu risc crescut.

Banii sunt din profit, dar nu este relevant dpmdv, caci banii sunt bani, incercam sa-i inmultim nu sa renuntam la ei.

Oricum azi doar am vorbit, nu am tranzactionat ca nu am avut ce. Spor la tranzactionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este. 100 per total, 10 la fiecare tranzactie in medie. Daca nu imi arati volumele, nu stiu daca ai folosit la toate 1:30.

 

Azi poti sa incepi sa constitui portofoliul pe EURUSD short, dar cu expuneri mici ...Avem FOMC si Grecia azi.

 

SPOR LA PIPSI!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.