Sari la conținut

Postări Recomandate

Intru cand lumanara intersecteaza EMA 35 si inchide in cealalta parte. Lumanarile MACD trebuie sa fie in concordanta. RSI cel putin lipit de 50. Ies cand RSI ajunge la limita 30/70 sau cand EMA 35 intersecteaza invers lumanarea care se inchide. Traversarile simple nu se iau in consideratie.

 

Cand RSI atinge 70 si da semne ca ar continua, se ia un Long, dar cu TP de max 15 pipsi. Short la 30.

 

Tranzactionez USD/CHF si nu risc mai mult de 5% pe / tranzactie. Tranzactionez maxim 25.000 $ / tranzactie.

 

Scalping fac doar in limitele extreme RSI, cu max 50.000 $.

 

Indicatori folositi: - EMA 35

- MACD 12/26/9

- RSI 14

- Aditional, SAR 0.02/0.2

 

Mentionez ca incerc sa simulez un cont de 1000 $, cu 20% leverage (atat am vazut ca imi da voie pe Oanda pe contul demo).

 

...V-am zis ca e simpla :) ....din pacate, inca nu e testata...ma ajuta cineva cu un programel de backtesting...un link, ceva...

Editat de ciprianeagu@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Dupa ce mi-am setat regulile, am facut cont nou pe OANDA si hai la lucru!...si primul ordin a fost introdus conform regulilor...aaa...nu stiu care, dar nu astea!...si am dat in SL de 50$ in 5 min!...apoi spre seara am intrat cum trebuie si am facut 50$! Totusi, modalitatea de iesire nu a fost conform regulilor, deoarece am avut un up-trend, si apoi 3 lumanari in range, asa ca am iesit...si bine am facut !...ca a lut-o in jos...mi s-a parut ca observ si un Elliot-Wave in valul 5 in formare pe chart de 3h, si am luat short. Mai mult, m-am bazat si pe faptul ca noaptea (la noi), in general, scade pretul, si am mai facut vreo 30 $. E adevarat, ultima intrare nu s-a bazat pe nici una din regulile de mai sus...vis-a-vis de disciplina vs. castig, credeti ca am facut bine ca am intrat pe E W, chiar daca nu este in strategie?...chiar trebuie respectata strategia 100 %?...am respectat riscul de 5%...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut normal.

Strategia nu trebuie sa sufere modificari in timpul tranzactionarii, strategia ti-o formezi pe un cont demo (doar aici merge sa o schimbi permanent pentru a o imbunatati). Mare grija insa sa nu devina un obicei, caci atunci cand vei intra pe real si vei face la fel, poate in prima faza ai sa castigi ceva, dar la final ai sa constati gaura.

Ti-o spun din proprie experienta si fara sa-mi fie rusine. Nu am respectat regulile jocului si inca pe cont real si piata m-a trantit de nu m-am vazut. Am tot incercat sa modific din mers si nu am facut bine. Spre norocul meu am stiut cand sa ma opresc si sa revin la baza si fara sa raman fara cont.

 

Concluzia.... pentru a-ti face o strategie anume intai joaca-te pe demo, altfel.... pe real ai nevoie de bani mult prea multi ca sa faci o schimbare din mers, ca deobicei inceputul este intotdeauna cu minus pana se definitiveaza strategia cea noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa-ti fac citeva comentarii la postul tau initial.

1. intrarile bazate exclusiv pe indicatori te vor duce de cele mai multe ori in stop. altfel ar fi trebuit sa vedem macar un EA care aduce profit sistematic, pentru ca ei sunt de fapt roboti care tranzactioneaza dupa reguli bine stabilite; eu inca n-am vazut asa ceva si nici nu cred c-o sa vad vreodata.

2. stopul si profitul nu ti le pui pe valori fixe, ci la un nivel relevant de suport/rezistenta precedent. cit despre risc, eu as merge maxim pina la 2%, insa recomand 1%. 5% mi se pare prea mult.

3. incearca sa folosesti 2 timeframe-uri, de exemplu 15min/1h... sau 1h/4h... sau 4h/daily, si sa iei pozitii in directia care ti-o indica timeframe-ul mare. si faci chestia asta pina ai confirmarea ca directia de pe tf mare s-a schimbat - si aici exista mai multe moduri de a-ti da seama de asta, cel mai comun si mai simplu este linia de trend.

 

acum apropo de indicatori:

1. nu ai specificat perioada RSI. e 5? e 7? e 14? eu banuiesc ca e 14. seteaza-l in functie de strategia pe care vrei s-o aplici, si in functie de "ciclul" de oscilatie al perechii respective pe timeframe-urile pe care le folosesti.

2. trebuie sa devii familiar cu comportamentul oscilatorilor (toti se comporta cam la fel), si iti spun asta pentru ca intr-un trend puternic RSI nu va parasi teritoriul extrem - poate sa stea peste 60/70 o buna perioada de timp si tot iti da semnale ca pretul o s-o ia in partea opusa dar chestia asta nu se intimpla; iti spun din proprie experienta, am patit-o. trebuie sa inveti sa alegi discretionar modul in care intri pe semnalele date de indicatori.

 

mai departe... invata sa folosesti la maxim platforma. oanda permite si leverage de 1:50, insa trebuie sa modifici tu setarile contului. poti sa faci si hedge, nu in acelasi cont, dar poti deschide un sub-cont in care transferi jumatate din suma pe care o tranzactionezi...

 

si inca un lucru. daca vrei sa faci back-testing si sa-ti construiesti singur expertul, poti sa folosesti acest link.

 

succes! si asteptam intrebarile...

 

Intru cand lumanara intersecteaza EMA 35 si inchide in cealalta parte. Lumanarile MACD trebuie sa fie in concordanta. RSI cel putin lipit de 50. Ies cand RSI ajunge la limita 30/70 sau cand EMA 35 intersecteaza invers lumanarea care se inchide. Traversarile simple nu se iau in consideratie.

 

Cand RSI atinge 70 si da semne ca ar continua, se ia un Long, dar cu TP de max 15 pipsi. Short la 30.

 

Tranzactionez USD/CHF si nu risc mai mult de 5% pe / tranzactie. Tranzactionez maxim 25.000 $ / tranzactie.

 

Scalping fac doar in limitele extreme RSI, cu max 50.000 $.

 

Indicatori folositi: - EMA 35

- MACD 12/26/9

- RSI 14

- Aditional, SAR 0.02/0.2

 

Mentionez ca incerc sa simulez un cont de 1000 $, cu 20% leverage (atat am vazut ca imi da voie pe Oanda pe contul demo).

 

...V-am zis ca e simpla :) ....din pacate, inca nu e testata...ma ajuta cineva cu un programel de backtesting...un link, ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de sfaturi!

Ce nu am mentionat este faptul ca lucrez cu un TF de 30 min. Riscul de 5% provine din faptul ca USD/CHF fluctueaza foarte mult, si daca nu imi iau o marja de 50 pipsi, e chestie deja de noroc daca atinge sau nu SL...iar daca lotul este de 10.000, SL la 50 pipsi ~ 50 $, deci 5% din sold...stiu ca se poate tranzactiona oricat pe Oanda, dar parca fac munca patriotica la final de zi, daca joc mai putin...

Vis-a-vis de iesiri din trade, cele postate sunt Ultimele de atins, in cazul in care nu-mi dau seama cand ar fi momentul cel mai bun...pana acum am cam prins valul de iesire destul de bun...dar poate ca totusi a fost doar noroc...mai vedem :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca intru exact pe regulile stabilite, este clar un trend...trebuie totusi avut in vedere sa fie o trecere de partea cealalta a EMA puternica, o lumanare mare...daca e doar o simpla trecere, fara miscare puternica, poate sa fie pacaleala (mi s-a intamplat)...de asemenea am mai observat ca atunci cand se intersecteaza, deja am pierdut din castigul pe care l-as fi luat daca intram in punctul ideal in tranzactie...dar mai bine asa decat sa dau in SL imediat!

In conditiile date, si cu tranzactiile de pana acum, un 50 $ se poate face / zi, deci 1000 $ / luna...n-ar fi deloc rau, tinand cont ca tot de la 1000 $ vreau sa plec...dar mai bine sa nu zic hop pana nu sar gardul ! :) ....mai astept pana la sfarsitul lunii sa vedem soldul atunci :)

Editat de ciprianeagu@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.