Sari la conținut

Forex - invata ce inseamna sa fii liber


bumasoft

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

intradevar, marco.

un trader adevarat isi deschide si inchide pozitiile dupa o analiza amanuntita asupra pietei si ajutandu-se de o strategie bine pusa la punct.

eu nu pot spune ca excelez in niciuna, deocamdata, insa caut si invat din carti tot ceea ce trebuie sa stiu, nu copiez ca altii.

apropo, una din analizele tale la euro usd in threadul - analize elliott, - nu stiu cum, dar seamana izbitor de mult cu o postare a mea de asta vara pe un alt forum, stim bine amandoi care, si pe deasupra si in privinta culorilor folosite.

asta se numeste plagiat. macar ca puteai sa mai modifici ceva acolo si tu:

 

http://forum.vamist.com/EURO-DOLAR-t1757.h...60&start=60, la postul 68.

 

pacat, mare pacat, mai ales ca si altii au observat acelasi lucru, la fel ai facut si cu ei. punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

harif.... nu am nimik cu tine si chiar cu nimeni de pe acest forum mai ales ca aici toti invatam intr-un fel sau altul (ma rog, cei care vor sa invete) dar..... prima chesteie vis-a-vis de link-ul dat de tine .....

 

http://forum.vamist.com/index.php?s=&s...post&p=8911

 

... ai observat acea pozitie de buy? :) te-ai uitat cam cate lumanari sunt acolo (ma refer aproximativ in ce luna a fost facuta screen shot-ul)? :)

 

chiar as vrea sa-mi raspunzi

 

vreau sa intelegi ca aici nu ii tin deloc partea niciunia dintre voi (cei de pe forum) ci pur si simplu

 

chiar as vrea sa-mi raspunzi ce te face sa crezi ca acel screen shoot este un plagiat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

bun, lasand la o parte cearta, hai sa zicem ca nu stim daca cartea e buna sau nu. Poate e buna. Poate nu. Ca nu am citit-o.

 

Mie acuma mi s-a pus pata pe vladv. Unul dintre cei mai vechi membri de pe forum, unul dintre cei care au cele mai multe posturi.

 

Dar care... nu a spus niciodata nimic... Sunt intru totul de acord cu ener:

 

Man, daca ai cumparat cartea aia, si daca e asa de buna (ori daca nu e, ca noi nu stim), ce ar fi sa ii faci tu un rezumat aici, asa pe 20 de randuri, sa ne spui si noua ce contine. Apoi noi decidem daca e buna de cumparat sau nu. Daca imi trezesti interesul, eu personal o comand pe web, o scanez si o pun pe vamist.

 

Nu de alta, dar ori de cate ori vad posturi de genul "eu am inteles tot ce ai spus", ca si cum pentru astia ca tine care "fac profit de 10% lunar de 2 ani incoace" scrisesem eu acolo... imi sar capacele. Eu scrisesem pentru incepatori, pentru unu ca bumasoft care isi recunoaste limitele si care vrea sa invete, ca nimeni nu se naste invatat, si la inceput eram toti exact la fel. Si de fiecare data cand te vad ca vii cu posturi de astea, imi aduc aminte de Gogu, de FM si de altii care te criticau, si imi aduc aminte ca pe vremuri cand exista vechea metoda de dat bile albe si negre forumistilor, erai singurul cu rating negativ. Daca dau o sortare a membrilor forumului dupa numarul de posturi, descendent, esti pe locul 10, cu aproape 250 de posturi. Cum naiba poti sa postezi asa de multe ori si sa nu spui nimic, sa nu oferi nimic? Sa nu ai nici o opinie? Te dai dupa cum ploua, cele mai multe posturi sunt de forma "da, de acord", sau "bravo" sau "si eu tot asa", daca vreo doi se cearta, hop si tu cu o parere din care nu se intelege nimic, de genul:

 

La cita nesiguranta in piata mondiala este la ora aceasta, s-ar putea sa creasca totusi, desi din cite vad eu pe grafic ar incepe din nou cel putin sa se consolideze sau chiar sa scada.

(postat pe 18 sept)

 

La fel si cu cartile in limba romana. Tot pe 18 septembrie, postai legat de cartile in romaneste, in urma unei discutii in care se spusese (deja!) ca nu exista carti bune in romaneste si ca bvb a scazut:

 

Tocmai aceasta este problema in Romania, NU avem documentatie tradusa de calitate in domeniul economic in general si forex in special si ca atare nici populatia nu are cultura economica si de investitii, si atunci ce sa ne mai miram ca Bursa a scazut cel mai mult din intreaga lume, din cite stiu eu.....

 

meserie, huh? ai repetat mai concis pentru aia care nu intelesesera...

 

Si de odata, in 4 zile, vii si ne spui ca asta e o carte super si ca ti-ai luat-o si tu. Ai luat-o intre timp, sau a aparut intre timp, in astea patru zile?

 

Totusi, ce ar fi sa ne faci un rezumat, precum ziceam, 20 de randuri, sa stim si noi, si sa fiu si eu cu constiinta impacata ca in doi ani si 8 luni de forum ai venit si tu cu ceva util? Nu copy paste cu ce scrie pe web advertizing. Cu cuvintele tale. Ca sa vedem ca o ai...

 

dixit...

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iata raspunsul kero...

 

da, m-am uitat la acea pozitie de buy, si chiar nu m-a interesat.

plagiat am spus ca este la numaratoare, este numaratoarea mea, facuta in urma cu 2 luni si postata pe un forum pe care si tu il stii - nu dau nume. de schimbat nici macar culorile nu le-a schimbat, doar pozitia numerelor si atat.

valul 4 mare verde in jos, inca nu era dezvoltat atat pe atunci.

acum ca l-a incheiat, hop si el cu postarea, da de ce s-a oprit acolo, ce ratie fibo a atins, nimic, fara explicatii.

cata despre pozitia de buy nu am nimic de spus, ca nici macar nu este un screenshot, este pur si simplu o copiere de numere.

bai frate, pana si culorile sunt cele folosite de mine in perioada aia, chiar nu crezi ca-mi recunosc stilul si munca de atunci?

Editat de harif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si acum sa-ti spun dece... stiam ca are o pozitie deschisa pe buy si eu i-am cerut sa faca o analiza dpdv al EW si atat. despre culori.... spre exemplu eu am luat un template care mi-a placut mie ca si culori de la un tip cateodata am impresia ca nu se pupa culorile iar daca si lui i-a placut culorile folosite de tine, nu vad de ce sa nu le ia. pe langa asta, cred ca daca cineva este deacord cu analiza ta si considera ca este ffoarte buna, nu vad de ce sa nu o duca mai departe.

 

de aici pana la plagiat.... cred ca e drum mult mai lung.

 

repet, nu ma amestec intre ceea ce o fi intre voi (ca asta s-a simtit deja) dar incerc sa imi expun un punct de vedere vis-a-vis de plagiat. eu l-am rugat sa imi spuna un punct de vedere iar daca punctul lui de vedere este acelasi cu al tau.... :) asta e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tradelover,

 

in asteptarea rezumatului trebe sa facem si noi ceva.... :)

 

later edit: noi ne certam noi ne-mpacam, nu e nici o suparare, cred. cel putin nici una din partea mea.

Editat de harif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut cartea, mi-a aratat-o un student de ASE care a PRIMIT-O de la firma la care urma sa faca practica. Nu cartea, ci carticica, ca e mai mult un fel de brosura, contine cam toate chestiile de baza despre forex. Un fel de traducere babypips in care parca sunt dezvoltati mai bine indicatorii bazati pe Fibonnaci. Si candlestickurile sunt explicate parca ceva mai amanuntit. Nu vine cu absolut nimic nou si nu se vorbeste in ea in termeni concreti. Totul este teorie. Asadar, va trebui sa iti dai seama singur cum sa folosesti ce gasesti pe acolo. Din cate imi aduc aminte era (destul de) bine structurata.

 

Cred ca ar fi o idee buna sa o cumperi doar daca nu stii engleza si nu poti sa intelegi ce vor aia pe babypips.com sau e suficient de ieftina incat sa vrei sa ai toata informatia de acolo pe hartie.

Daca nu ma insel autorii "profesionisti" inseamna un tip cu nevasta-sa si inca un angajat care formeaza o firma. Iar acest mutant economic tranzactioneaza conturile clientilor (saracii), desi la suprafata ei fac pe firma de consiliere. Deci de asemenea daca le cumperi cartea ii platesti ca sa-si faca publicitate. :)

Editat de andrei_lint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bahh frate!!! Nu-mi face tu munca mea de cacat.Da?

Si nu ma fa sa-mi bag ceva in analizele tale.Pune poza aia ta mareata sa o vad si eu.Ca doar n-o fi asa coincidenta.Baaaa mare trader ai ajuns de ma iau dupa tine.

Daca poza aia e exact ca a ta imi dau demisia din forex.

Din aceasta seara n-o sa mai postez poze pe forum (apropo vamistul e singurul forum pe care vorbeam, a fost in trecut si fxtrader)

Ce stii tu ma de eliot?Vezi pe cine faci copiator.Ai sterpelit si tu o poza si acum te dai mare ca e poza ta.Prietene esti un fake.Nu-s curios cine ma crede si cine nu, doar ca o sa te las pe tine sa continui analizele.

Editat de MarcoTrader2007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.