Sari la conținut

intrebare intrebatoare


kerosen

Postări Recomandate

@iordaki

 

Si ai facut doar asa de curiozitate vreodata un calcul cati bani ai fi castigat in plus, jucand exact aceleasi intrari, dar fara hedge? Nu e nevoie sa raspunzi daca nu vrei, doar sa faci calculele pentru tine. Nu avem de ce sa te criticam, fiecare cu strategia lui. De aia suntem aici sa ne dam cu parerea. Nici pe kerosen nu il critica nimeni. Ii place cu hedge? bine. Ii place fara? tot bine. Doar ca eu voiam sa inteleg, ca din postul lui nu am inteles ce vrea :)

O sa încerc sa răspund cu caz real. Chiar ieri am intrat in hedge.

Povestea suna asa..... Sunt buy pe EURO si eram in scenariul de 12-12(EWA) totul bine si frumos, dar la un moment dat am ajuns la o concluzie ca scenariul e cam greşit si s-ar putea....atunci da chiar si acum inca nu se ştie ce avem 12-12 sau diagonal si ca se exclud careva scufundări in minusuri mari am intrat in hedge....in hedge pana piaţa o sa-mi dea de ştire ce avem anume....Tot timpul am stat cu ochii pe chart sa vad ce desenează piaţa, când am primit primul semna am omorât Sellu adăugând ca profit 90++ de puncte. Acum aştept buy....

Concluzia: sa intru in SELL era foarte si forte periculos ca daca era(deşi inca nu se poate spune cu siguranţa...dar eu dau 90% ca nu mai este) 12-12 cursul trebuia sa explodeze in sus, daca e diagonal ce probabil avem ....trebuia sa se scufunde in jos ce urmărim acum(teoretic puteam sa mergem si pana-n 14160 si apoi sa avem o plecare mai lenta in zona 1.50++. Am avut neclarităţi si am preferat sa le petrec fiind izolat de riscul de a mă scufunda in minusuri in caz de varianta diagonala.

Sper ca m-am făcut inţeles.

Si aici as mai adaugă ca hedgiu este foarte si foarte periculos si trebuie bine sa mânuieşti o strategie in cazul meu EWA e busola principala

http://clip2net.com/clip/m3810/thumb640/1222441930-clip-146kb.jpg

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

  • Moderators

Am inteles, deci pentru un timp (90++ de pipsi in jos) ai fost si sell si buy. Sellul a castigat 90++ pipsi, dar buyul a pierdut 90++ pipsi. Nu ai castigat nimic, ai platit un spread in plus pe sellul pus ca hedge. Daca in loc sa fi intrat in hedge ai fi inchis pur si simplu buyul, erai (in momentul de timp in care tu ai inchis sellul) cu exact aceeasi equity, dar cu un spread in plus (cel platit pe sell, care acum nu l-ai mai fi platit). Eventual si cu niste swap, daca ai prins perioada dintre zile cand se plateste. Acuma inmulteste asta cu cate hedgeuri ai facut tu de cand tranzactionezi.

 

Later Edit: ca sa nu mai vorbim de faptul ca azi cursul a continuat sa cada, deci buyul tau (daca nu l-ai inchis sau hedgeuit iar intre timp) a pierdut incontinuare. Iar daca l-ai hedgeuit iar, ai mai platit un spread. Dar asta nu ma intereseaza, este doar asa ca sa trag turta pe spuza mea, pentru ca piata putea sa faca orice dupa ce ai inchis tu hedgeul, putea foarte bine sa creasca si sa te imbogatesti cu buyul ala, dar asta nimeni nu putea sti dinnainte. Eu vorbesc strict de perioada in care ai fost hedge. Nu a zis nimeni sa inchizi buyul si sa deschizi sell. Ca atunci nu mai erau echivalente. A pune un buy e echivalent cu a inchide un sell, iar a pune un sell e echivalent cu a inchide un buy. Cu deosebirea ca la deschidere platesti spread, la inchidere nu. Si cat tii ambele ordere deschise platesti mai mult swap. Deci in loc sa pui sell (hedge), puteai sa inchizi buyul (adica ramaneai directional, dar fara nici un bid deschis), ceea ce era perfect echivalent din pdv al profitului, cu ce ai facut tu, iar la sfarsitul celor 90++ de pipsi in jos (perioada pe care nu ai fi avut nici un bid, dar ai fi ramas biased bullish) aveai aceeasi equity, plus un spread. Abia atunci, DACA aveai semnal, puteai sa pui un alt buy, ori un alt sell, dar asta nu mai conteaza, e in afara intervalului de timp de care vorbim noi. E un alt semnal. Nu discutam aici de "ce a facut" sau "ce ar fi putut sa faca piata". Aia e irelevant, precum si motivele care te-au determinat pe tine sa fii biased intr-o directie sau alta, sunt irelevante. Exact cu aceleasi motive luate ca punct de plecare, se poate tranzactiona pur directional, cu cheltuieli mai putine. INTOTDEAUNA.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, deci pentru un timp (90++ de pipsi in jos) ai fost si sell si buy. Sellul a castigat 90++ pipsi, dar buyul a pierdut 90++ pipsi. Nu ai castigat nimic, ai platit un spread in plus pe sellul pus ca hedge. Daca in loc sa fi intrat in hedge ai fi inchis pur si simplu buyul, erai (in momentul de timp in care tu ai inchis sellul) cu exact aceeasi equity, dar cu un spread in plus (cel platit pe sell, care acum nu l-ai mai fi platit). Eventual si cu niste swap, daca ai prins perioada dintre zile cand se plateste. Acuma inmulteste asta cu cate hedgeuri ai facut tu de cand tranzactionezi.

 

Later Edit: ca sa nu mai vorbim de faptul ca azi cursul a continuat sa cada, deci buyul tau (daca nu l-ai inchis sau hedgeuit iar intre timp) a pierdut incontinuare. Iar daca l-ai hedgeuit iar, ai mai platit un spread. Dar asta nu ma intereseaza, este doar asa ca sa trag turta pe spuza mea, pentru ca piata putea sa faca orice dupa ce ai inchis tu hedgeul, putea foarte bine sa creasca si sa te imbogatesti cu buyul ala, dar asta nimeni nu putea sti dinnainte. Eu vorbesc strict de perioada in care ai fost hedge. Nu a zis nimeni sa inchizi buyul si sa deschizi sell. Ca atunci nu mai erau echivalente. A pune un buy e echivalent cu a inchide un sell, iar a pune un sell e echivalent cu a inchide un buy. Cu deosebirea ca la deschidere platesti spread, la inchidere nu. Si cat tii ambele ordere deschise platesti mai mult swap. Deci in loc sa pui sell (hedge), puteai sa inchizi buyul (adica ramaneai directional, dar fara nici un bid deschis), ceea ce era perfect echivalent din pdv al profitului, cu ce ai facut tu, iar la sfarsitul celor 90++ de pipsi in jos (perioada pe care nu ai fi avut nici un bid, dar ai fi ramas biased bullish) aveai aceeasi equity, plus un spread. Abia atunci, DACA aveai semnal, puteai sa pui un alt buy, ori un alt sell, dar asta nu mai conteaza, e in afara intervalului de timp de care vorbim noi. E un alt semnal. Nu discutam aici de "ce a facut" sau "ce ar fi putut sa faca piata". Aia e irelevant, precum si motivele care te-au determinat pe tine sa fii biased intr-o directie sau alta, sunt irelevante. Exact cu aceleasi motive luate ca punct de plecare, se poate tranzactiona pur directional, cu cheltuieli mai putine. INTOTDEAUNA.

Sincer nu mă interesează spredul de 2-3 puncte care le plătesc...e nesemnificativ fata de profiturile care mi le propun.

Sunt global in buy si la o mişcare de diagonal se putea de aşteptat o coborâre ceva mai semnificativa si atât timp cat persista semnal de sell sunt in hedge.

Si datorita la EWA eu pot sa spun ce ne aşteaptă(in mai mult de 80%a timpului).... când e corecţie si cat de adânca, cat de agresiva. Din aceste considerente si folosesc hedgiu

Si intrări la fel ca si ieşiri dese nu aduc in totalitate atât profit cat sa stai si sa culegi toată mişcare.

Nu propagandez hedgiu! Din contra nu il recomand- e periculos, dar eu il practic destul de des.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.