Sari la conținut

Cautare de indicatori


Postări Recomandate

bun venit merlyn :))

 

pe langa cele scrise mai sus, vreau sa iti spun ca trebuie in primul rand sa citesti rubrica "primii pasi" unde sunt sfaturi foarte importante legate de forex chiar ar trebui respectate multe dintre ele cu sfintenie. cei mai multi care au intrat aici la inceputurile lor ca si tine nu stiau mare lucru, dar cel mai mare handicap care (in acceptiunea mea) il ai, este acela ca nu stapanesti engleza :P foarte multa documentatie de calitate este in engleza sau rusa (hei! stii ruseste? :D )

 

ceea ce vei gasi in limba romana lasa foarte mult de dorit.

 

bafto delo delo :D

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

ei, am mers eu prea departe cu presupunerile.

exact asa am inceput si eu, ca tine. cu acelasi tip de strategie, adica.

succes si spor la studiu! si cind nu-ti iese ceva, intreaba. e mult mai usor cind te ajuta cineva.

 

Stai un pic... ! nu e vorba ca am nevoie de el pentru a-mi trasa liniile de suport / rezistenta. Cele trasate de el nu erau fixe ci lua ca reper ziua precedenta apoi in functie de evolutia pretului dadea un level de buy or sell cu 3 target profit. Cred ca o sa-l gasesc pana la urma. Nu se poate sa nu-l am salvat, doar ca am peste 1000 de indicatori pe aici si va dura ceva timp.Multumesc pt. amabilitate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi! Nu v-am spus : nu sunt chiar la inceput pe Forex. Lucrez pe demo de un an iar pe BVB sunt de 3 ani si nu sunt pe pierdere. Am avut noroc ca am vandut anul trecut pe maxime din pura intamplare pentru ca am avut nevoie de bani sa-mi renovez casa. Pe Forex sunt in stadiul in care pot dubla un cont relativ repede fara sa ma risc prea tare. E adevarat ca am handicap cu engleza insa ma mai ajut de programe translator. am citit cateva carti. Am incercat sa compensez lipsa de documentare cu mii de ore in fata monitorului incercand sa identific patern-uri de reversal. Cred ca pot recunoaste dintr-o privire pe monitor daca o pozitie este buna de intrat ori iesit. De indicatori ma folosesc doar pentru a-mi confirma ceia ce eu vad inca inainte de a se intampla. De regula daca fac o miscare buna indicatorul vine dupa mine si ma confirma si nu invers. Dar asta a venit dupa multe mii de ore cu ochii pe monitor. ASTREDA- pericolul pe Forex este la fel ca metanul din mina : apare cand te astepti mai putin ; deci pentru a nu o da in bara trebuie sa-ti iei toate masurile pentru a limita riscul .In ceia ce priveste sufletul nu se pune problema. Niciodata nu o sa ma afecteze sufleteste o pierdere materiala. La Caritas am pierdut banii stransi in mina timp de 3 ani si nu mi-a parut rau nici o secunda. Fara risc nu exista progres ; iar mie imi place al naibii de tare riscul.In tinerete am facut si un pic de alpinism si speologie.

Kerosen>am citit cam tot ce este postat pe acest site. Ruseste stiu putin ca am facut la scoala dar am mai uitat ca in mina nu vorbeste nimeni rusa.

Cred ca am gasit intre timp si indicatorul cautat . Era pe undeva printre cei peste 1000 pe care i-am stocat in PC-ul meu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca trebuie sa lucrez la capitolul "money menagement" si i-mi trebuiesc neaparat recomandari privind un broker serios care foloseste Metatrader (m-am obisnuit cu asta). Vreau o firma serioasa de preferat din Europa sau SUA unde legea-i lege. Nu ma intereseaza fantome de prin orientul apropiat sau mijlociu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@merlyn: daca te-ai suparat ca am adus pe public o discutie privata, e problema ta. Eu am vrut doar sa te ajut, si nu am dat nume. Te-oi fi suparat cu cada aia, haha, era doar tentativa de a pune sare si piper pe o cerere, de altfel cam anosta, si de a da "credibilitate" postului, in sensul ca daca tu taceai si nu spuneai nimic, astia de pe aici ramaneau cu impresia ca e o chestie inventata de mine si ca mi-o fi fost rusine sa cer indicatorul ala in nume propriu.. :P

 

Pe de alta parte, avea menirea sa te incite la vorba, ceea ce s-a si intamplat, cei mai multi ar fi sarit in sus, crezand ca fac misto de ei. Intrarea ta pe topic este mai mult decat benefica, altfel am fi vorbit singuri pe aici :D...

 

Acum am citit treadul si am inteles ce vrei de fapt, era pe undeva un topic al lui rsin45 unde pusesem si eu un indicator care trasa linii pe min/max-urile zilei precedente. Cred ca il am si pe blog, poate te ajuta la ceva.

 

All in all, bine ai venit pe forex! Legat de faza cu mineru', well... daca esti intr-adevar miner, tot respectul! Da-mi voie sa ma indoiesc, in primul rand faza cu "cada" este tipica unui butonist (well, cel putin unul foarte familiarizat cu tastatura, pentru ca unu care bate cu un deget nu face asemenea greseli!). Imi aduc aminte ca prin '95, pe vremea cand lucram la Camera de Comert i-am facut unuia unu certificat de inmatriculare pentru un SRL, si a venit omu cu o falca in cer si cu una in pamant peste vreo cateva sptamani, inapoi la mine... Intre timp isi facuse stampila societatii, si o gramada de alte acte, bineninteles toate facute dupa certificatul de inmatriculare in cauza, pe care societatea respectiva figura la adrea "Strada Cuza Vodca". Nu e banc! Pe stastatura D este langa C si un pic mai sus asezat, l-am "agatzat" in trecere cand ii clampanisem adresa. Si din graba, ca stateau si altii la rand... well... mi-a scapat... Omu nu si-a dat seama pana nu si-a facut stampila si a inceput sa puna stampila pe diverse hartzoage! Dar si aia care i-au facut stampila, dobitoci, hahaha, sa nu isi dea seama, au copiat mecanic adresa de pe copia de la certificat... Ori au facut anume, ca sa ii mai ia odata banii.

 

Din partea mea, tot respectul pentru tagma minerilor, si in general a tuturor oamenilor care muncesc cinstit pentru o bucata de paine. Am avut un unchi care a locuit in Deva si a lucrat in minerit pana la 50 de ani, cand s-a pensionat, dupa care a murit de silicoza la 55 de ani. Avea 100 de kile, era puternic ca un taur si urnea copacul din loc, nu ziceai ca e mancat pe dinnauntru... A lasat in urma doi copii...

 

Daca esti intr-adevar miner, sa stii ca in Forex pericolele sunt la fel de mari ca acolo in subteran. Well... este un fel de fatarnicie din partea mea sa vorbesc de subteran, eu care nu am fost niciodata intr-o mina. Forexul e o mina de aur si diamante, de unde tot ce scoti, poti sa pastrezi. Doar ca e destul de greu de scormonit, si pamantul e mai tare ca piatra... Si spre deosebire de mina, unde colegii te ajuta, aici toti vor sa puna mana pe banii tai. Daca compari mineritul cu condusul masinii intr-un oras foarte aglomerat, si cu o circulatie foarte dificila, ei bine, oricat de dificila ar fi circulatia, colegii de trafic vor incerca sa te evite, pentru ca o tamponare este costisitoare pentru ambele parti. La fel cum in mina greseala unuia poate sa ii coste viata pe toti din echipa.

 

Well, imagineaza-ti ca forexul este acelasi oras, aceeasi circulatie dificila, dar in plus, toti vor sa te tamponeze.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tradelover: Bun ! atunci o sa-ti dau o copie dupa legitimatia de serviciu ca sa eliminam indoiala. Eu nu prea am obiceiul sa mint si sa ma dau altceva decat sunt ! De fapt poti intreba de mine si pe http://www.agf.ro/ . Am acelasi nik si ma cunosc destui pe acolo . Acum mi-a trecut prin minte o chestie citita mai stiu eu unde...

"Cei care ne ptivesc de sus i jos, sunt de regula niste proaspeti sositi de jos in sus " ; nu stiu nici aici daca am citat corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Merlyn, nu te priveste nimeni de sus. Cum zice si Kerosen, Tradelover spune exact ceea ce gandeste. Daca mai citesti prin postarile pe care le-a facut de-a lungul timpului, ai sa vezi ca recunoaste ca este mai carcotas de felul lui. Dar ai sa mai vezi si ca este primul care isi cere scuze atunci cand vede ca a gresit si incearca de fiecare data sa-i ajute pe ceilati atunci cand stie si poate. In fine... cred ca o sa iti dai seama si tu cu timpul de lucrurile astea. Totul e sa nu te superi si sa pleci :P

 

In legatura cu brokerul, vezi ca a postat Tavi o lista cu brokerii pe MT aici: http://forum.vamist.com/BROKERI-CU-MT4-t12...=7505#entry7505

Vezi care iti ofera conditiile de care ai tu nevoie si dupa aia pune o intrebare pe forum in sectiunea brokeri (sau vezi daca nu s-a scris deja despre el in acea sectiune)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.