Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

O problema spinoasa: hedge

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#11 Dirzu Ioan

Dirzu Ioan

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 18 posts

• Tranzactionez din 2007

Posted 13 January 2009 - 06:36 AM

Salut mfx,

Felicitari pentru initiativa. Voi urmari cu mare interes si acest topic. Desi am fost invatat ca nu ai voie sa faci hedge consider si eu ca iesirea din anumite tipare (daca stii ce si cum sa faci) te poate duce spre super-profit ...

Ai afirmat la un moment dat ca se pot face intre 2000 si 3000 de pps lunar. Este posibil acest lucru si prin hedge?

Daca am inteles bine, hedge inseamna sa deschizi alta pozitie de buy sau sell in directia contrara celor initiale, nu? Adica, intrand buy, iti dai seama ca ai gresit si pentru ati reduce pierderea intri sell....si invers, corect?

Si poate off topic...

M-am convins deja ca de cele mai multe ori suntem la mana brokerilor care ne vaneaza sl-rile si mai fac si altele... Fiindca imi doresc sa intru pe real imi poti spune te rog cum sa ma protejez de incercarile lor de a ma fura? Am inteles ca ne putem proteja de aceste obraznicii (sau intelegeri neoficiale cu banca pe care probabil le au) ale brokerilor si de aceea te intreb.

Am fost invatat sa nu intru in tranzactii atunci cand volatilitatea este mica. Pe de alta parte, atunci cand volatilitatea este foarte mare este bine sa tranzactionezi pe tf mici. Am observat ca folosind strategia de reversal descrisa de tine intrati in tranzactii si cand volatilitatea este mica...Cat este de benefica intrarea in tranzactii la volatilitate mica?

Cu multumiri anticipate,
=)) %%-

vroiam sa punctez un aspect important si pe care il consider a fi tocmai invers de cum l-ai interpretat tu: acela de a intra pe volatilitate mare cu risc mult mai redus si in consecinta cu un sl mai mare. Pe volatilitate foarte mare se poate face profit si cu 0.5 % din cont foarte usor. Go with the trend...
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.